Skip to content
חיפוש
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

גן יערני ארכיאולוגי כברי וחניון כברי

קילומטר מזרחית לצומת כברי בסמוך לבית הספר האיזורי של הגליל המערבי נמצא גן יערני ארכיאולוגי. קרן קיימת לישראל בשיתוף פעולה עם ד”ר רפי פרנקל, ארכיאולוג הביאו לגן היערני מגוון רחב מאוד של שרידים של בתי בד עתיקים שהיו משמשים ליצור שמן. השרידים הועתקו לכאן במטרה למנוע משודדי העתיקות להגיע אליהם ולכן כאן יש ריכוז גדול ושמור. שלושת התוצרים הראשיים של החקלאות בארץ הם החיטה, הזית והענבים – טחנת קמח הייתה מייצרת את הקמח מחיטה, גת יין הייתה מייצר תירוש מענבים ובית הבד היה מייצר שמן זית. הדגש של הגן היערני הארכיאלוגי בכברי הוא על יצור שמן זית ויש כאן תצוגה מרהיבה של מתקנים שהובאו מכל חלקי הארץ.

יש כאן שרידי של בית בד שהם החלקים המקוריים של בית הבד מחורבת זבדי. חורבת זבדי נמצאת בין היישובים מצובה ועבדון לא רחוק מכאן. בית הבד הוא מהתקופה הרומית והוא אומר בחפירות של 1983 בטעם רשותה עתיקות בניהולו של רפאל פרנקל. בשנת 2001 נשדדו חלקי בית הבד על ידי גנבי עתיקות אך בסופו של דבר היחידה למניעת שוד ברשות העתיקות איתרה את החלקים והוא מוצג כאן היום.

המתקן החשוב ביותר שיש כאן בגן היערני הוא מתקן גדול שהובא לכאן מחרבת זבדי, מתקן גדול מאבן שבו מחובר בול עץ ארוך. בסופו של בול העץ מחוברות משקולות שהיו מוחצות את שקי הזיתים כך שהנוזלים היו נאגרים אל האבנים. בגן ישנם שבילים הליכה בין המיצגים, כיתות לימוד, שלטי הסבר ושירותים. הכניסה לכאן בתיאום מראש או בחגים ומועדים בהם מקיימים כאן אירועים מיוחדים. כדי להגיע לכאן תוכלו לרשום בוויז: גן יערני ארכיאולוגי כברי.

חניון כברי

בסמוך לשער הכניסה לגן יערני ארכיאולוגי ישנו חניון יום, קטן ואינטימי שנמצא לצד טחנת קמח ישנה – טחנת עביד. המבנה שכאן נשמר במצב יחסית טוב, הטחנה פעלה בעזרת מי נחל געתון שזרם כאן בעבר. יש כאן אמת מים שהיא הייתה אחראית להוביל את המים מהנחל אל הטחנה והיא פעלה עד לרגע שמדינת ישראל קמה. יש כאן שולחנות פיקניק רבים בצל לצד עמודי הנצחה והוקרה לתורמים. מחניון כברי ניתן לצאת למסלול סינגל אופניים – סינגל יחיעם.

רעיונות לעוד טיולים באיזור:

נחל כזיב עין חרדלית – עין חרדלית הוא מקום פשוט מושלם לטיול משפחות עם ילדים באזור הגליל. מסלול קסום וקליל שכולל הליכה בתוך המים ומתאים מאוד לימים חמים. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

החווה בגליל – המקום הכי מיוחד שיש בגליל – החווה בגליל הוא מקום שכל מטייל באזור צריך להכיר. פשוט כי מדובר במקום מקסים וכייפי שיש בו כל מה שצריך כדי לבלות בכייף והוא מתאים לכולם. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

פארק אדמית ומערת הקשת – תצפית נוף מהיפות שיש בגליל המערבי, הצופה גם על מערת הקשת המיוחדת. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

פארק הסלעים בכיסרא – תופעת טבע ייחודית שמתקיימת רק כאן, מסלול נוח להליכה המתאים לכל המשפחה. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

שביל קרן ברתות – מסלול שביל קרן ברתות מציע הליכה בתוך חורש מוצל, מעגלי, ממנו ישנן מספר נקודות תצפית לכיוון נחל כזיב ופריחה בחודש מאי של השושן הצחור. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

גן לאומי מבצר יחיעם ואנדרטת שיירת יחיעם – סיפור מורשת הקרב של שיירת יחיעם וסיפור המבצר המוכר – למידע על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

גן לאומי אכזיב – החוף הכי יפה בצפון הארץ, מים כחולים שקופים. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

יער חניתה – בואו להכיר את סיפור חומה ומגדל וליהנות ממגוון מסלולים לכל המשפחה. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

אתר התיירות ראש הנקרה – בואו ליהנות מחווית הרכבל והנקרות, תופעת טבע מרהיבה. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

פארק המחצבה – בלב העיר כרמיאל תוכלו למצוא את אחד הפארקים הגדולים, פארק המחצבה הידוע גם בשם פארק הגליל הוא פיסת טבע מעניינת שנמצאת ממש לצד העיר. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

רוצים עוד המלצות לטיולים או אטרקציות עם הילדיםבואו אל קבוצת הפייסבוק הפתוחה שלנו – יש שם עוד המון רעיונות לטיולים ואטרקציות עם הילדים. בקבוצה תוכלו לשאול ולקבל מידע וגם לשתף אותנו בטיולים שלכם – להצטרפות אל קבוצת הפייסבוק לחצו כאן.

אתם מוזמנים לעקוב אחרינו גם באינסטגרם לעוד תמונות וחוויות של אטרקציות וטיולים בטבע להצטרפות לאינסטגרם שלנו לחץ כאן.