Skip to content
חיפוש
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

נחל עכברה

בין השכונות המזרחיות של העיר צפת זורם לו נחל אכזב בשם נחל עכברה. הנחל מתחיל בשכונות העיר צפת, חוצה את כביש 89 מתחת לגשר השני הכי גבוה בישראל. ממשיך דרומה דרך הכפר עכברה, עובר לצד מצוק סלע עכברה, מתמזג עם נחל ינאי ומסתיים בנחל עמוד לצד כביש 85. הנחל קיבל את שמו על שם הישוב מתקופת בית שני והתלמוד עכברה שדרכו עוברים במהלך המסלול. יש שמועה שרצה שנים רבות על מטמון חבוי שנמצא כאן בנחל עכברה שהוא אוצרות מבית המקדש. אורכו המלא של המסלול כ 9 ק”מ והוא מצריך הקפצת רכבים לנקודת סיום.

המסלול שלנו מתחיל עם סימון שבילים כחול מרחוב הגליל ניתן, לרדת גם מרחוב זלמן שז”ר. מימיננו ושמאלנו ישנם בתים ואנחנו נרד עם הסימון הכחול היישר אל תוך הואדי. אל תראו מופתעים כי לאורך הדרך תפגשו לא מעט נביעות, קברי צדיקים ומערות קטנות וגדולות. לאחר כ 1.6 ק”מ של הליכה במגמת ירידה נגיע אל איזור אצטדיון הכדורגל של צפת, כאן נוכל להגיע אל שתי נביעות: עין אורות הארי שנקרא בקיצור עין המבי”ט ועין פילטר. עין המבי”ט נקרא על שם רבי משה בר יוסף מטראני שהיה מחכמי צפת והוא קבור בבית הקברות היהודי העתיק של צפת. לא רחוק מעין המבי”ט תמצאו את עין פליטר, מעיין שלא מזמן עבר שיפוץ והנגשה. קיבל את שמו עין פילטר בגלל צבע המים שמקבלים השתקפות של השמיים ומרגיש כאילו זה “פילטר”. ממשיכים לרדת עם הסימון הכחול כ 750 מטרים עד להגעה לנביעה נוספת בשם עין רזים. אפשר לשמוע את פכפוך המים הזורמים בצומת מפגש הנחלים נחל עכברה עם נחל רזים.

ממשיכים עם הסימון הכחול היורד בצורה מתונה, בדרך תוכלו לראות עוד כמה כוכי מערות ומרחוק את גשר עכברה. לאחר הליכה של כקילומטר מגיעים לנקודה בה אנו עומדים מתחת לגשר שהוא השני בגובהו בישראל. עד שנת 2018 הוא החזיק בתואר הגשר הגבוה ביותר בישראל אך אז נבנה גשר הרכבת בירושלים ועקף אותו ב 5 מטרים בלבד! מרשמים לראות את הגשר מתוואי הנחל, אם טרם יצא לכם לנסוע עליו זו חוויה מרשימה מאוד. הגשר מחברת מצפת לכיוון מחלף אליפלט. השביל ממשיך ומוביל אותנו לאחר כ 350 מטרים מהגשר אל עין הדס. נביעה הנובעת בתוך חדר בטון סגור בתוך מבנה היסטורי ערבי. לא רחוק מעין הדס ממשיכים עם השביל כ 300 מטרים ומגיעים לעין עכברה. מעיין שזורם דרך צינור ישירות אל תוך שוקת בטון.

הכפר עכברה

הכפר עכברה אומנם נמצא דרומית לעיר צפת אך עכברה נחשבת לשכונה בתוך העיר צפת לכל דבר ועניין. היישוב עכברה הוזכר עוד במאה ה 8 לפנה”ס על ידי תגלת פלאסר השלישי מלך בשור, המלך הזכיר את עכברה כאחד מהיישובים שנכבשו על ידו בגליל. סיפורים רבים יש על הכפר עכברה שצופה היישר אל שמורת סלע עכברה. כיום הכפר הוא כפר מוסלמי אך במקורו הוא כפר יהודי גדול בתקופת בית שני ובתקופת המשנה והתלמוד.

סביב הכפר עכברה ישנם המון קברי צדיקים שהם הפכו למוקד עליה לרגל בקרב המאמינים. בתלמוד מוזכר המקום כמקום מגוריו של אבי אלעזר שהיה בנו של רבי שמעון בר יוחאי. בנוסף גם רבי ינאי שהיה בן הדור הראשון לאמוראים הקים את ישיבתו הגדולה כאן. ניתן למצוא את ציון לקברו של רבי ינאי דרומית לכפר על סלע גדול שצבוע כחול ובהמשך את קברי תנאים – ציון רבי ינאי רבי נהוראי רבי דוסי בן רבי ינאי.

בגדרה המזרחית של נחל עכברה ניתן לראות את שרידי הכפר העתיק לצד הכפר החדש. שם הכפר ניתן לו על שם החיה – עכבר. לפי הגמרא מסופר כי אנשי הכפר קראו לרבי פנחס בן יאיר שקבור בצפת כדי שיעזור להם, זאת כיוון שכל הכפר מוצף בעכברים שהורסים להם את הכפר ואוכלים להם את התבואה. כאשר רבי פנחס שאל את העכברים מדוע הם אוכלים את התבואה הם אמרו לו כי אנשי הכפר לא מעשרים את התבואה.

רק כאשר אנשי הכפר החלו להעשיר את התבואה העכברים נעלמו. ממש בסמוך לכפר עכברה מצידה הדרום מערבי נמצא עין חוטרה – מעיין הנובע היישר אל תוך מבנה גדול, עומק המים קרוב ל 2 מטרים ומשם זורמים המים לשוקת לטובת שתייה לבקר. מכאן ממשיך השביל הכחול ולאחר כ 1.5 ק”מ מגיעים אל מצוק עכברה ועין ינאי.

מצוק עכברה

סלע עכברה או בשמו הנוסף מצוק עכברה מגיע לכ 132 מטרים גובה והוא מבין המרשימים שיש, גם אם אתם לא מטיילים במסלול הכתוב כאן אפשר לראות את הסלע ממרחקים ואפילו מכביש מספר 85. בסלע יש למעלה מ 120 מערות. אם תביטו היטב על המצוק אולי תזכרו לראות את העופות הדורסים שמקננים כאן.

המדרש מספר שכאשר בית המקדש נחרב, כל הכוהנים הגיעו לכאן ובמצוקי עכברה הם החביאו את כלי בית המקדש. השמועה אומרת כי אפילו נפוליאון וצבאו הגיעו לכאן כדי לאתר את האוצרות ולמכור אותם אך ללא הצלחה. המצוק מוזכר גם בסיפרו של יוסף בן ממתתיהו, שם נאמר כי יוסף ביצר כנגד הרומאים בזמן המרד הגדול שהיה המרד הראשון מבין שלוש מרידות של העם היהודי נגד האימפריה הרומית. הרומאים ניסו להגיע מהצפון לכיוון ירושלים בדרכם להחריב את בית המקדש.

השביל ממשיך כ 1.4 ק”מ עד להגעתו לעין כחל שעל שמו נקרא היישוב הסמוך כחל. 2 דקלים שמאוד שונים משאר הצמחייה שיש כאן בתוואי נחל עכברה מעידים על מיקומו של עין כחל שנובע כאן לאורך כל השנה. מעין כחל נותר לנו ללכת עוד כ 1.5 ק”מ עד להגעה לנקודת סיום המסלול בחניון נחל עמוד על כביש 85.

נחל עמוד תחתון

למי מכם שרוצה להמשיך את המסלול ולהאריכו לכ 15 ק”מ, יכול בשלב הסיום שלו להמשיך על תוואי נחל עמוד ולסיים בכביש 8077 לצד חוקוק. זהו חלקו התחתון של נחל עמוד העובר מתחת לגשר הגדול של כביש 85 והולכים בו בסימון שבילים שחור. בקטע זה עובר גם שביל ים אל ים שאורכו 70.5 ק”מ, תחילת המסלול בחופי אכזיב לצד תל אכזיב והסיום שלו מעט צפונית לקיבוץ גינוסר בחופי הכנרת. השביל השחור לנחל עמוד דרך הגיחון של המוביל הארצי בנחל עמוד. בהמשך המסלול נעבור גם בדרך העמוד המפורסם שעומד כאן ועל שמו נקרא הנחל.

רוצים להמשיך לטייל באיזור?

פארק עמק התכלת – אחד מהמקומות המקסימים שיש לאיזור להציע, יש כאן מעיינות זורמים עם נוף עוצר נשימה לכיוון הר מירון. יש כאן לא מעט חיות שתפגשו כמו איילים ויעלים, ברווזים, אווזים, צבי מים וציפורים. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

מנהרות צפת – אם נספר לכם שממש מתחת לעיר העתיקה של העיר צפת תוכלו למצוא מנהרות באורך 100 מטר בעומק של 7 קומות מתחת לאדמה, הייתם מאמינים? אין ספק שזה אחד הטיולים היותר מעניינים שיש לעשות בעיר צפת המדהימה! למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

שמורת הטבע נחל עמוד – מקטע בחלק מנחל עמוד שזורם לאורך כל ימות השנה, המקום מופעל על ידי רשות הטבע והגנים ואפשר לצאת כאן למסלול משפחתי מדהים בין בריכות טורקיז. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

פארק מעיין עין נון – בכניסה למגדל ישנה פינת טבע קטנה שלא מזמן עברה מהפך רציתי. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

המפל הנסתר עין איוב – ליד כנסית הטבחה ישנו מפל קטן שלא רואים אותו מהכביש, חוויה אדירה לשבת תחתיו (כאשר מפלס הכנרת נמוך) – למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

גן לאומי ושמורת הטבע ארבל – אולי מבין התצפיות היפות שיש באיזור הכנרת וניתן גם לעשות אותו כמסלול הליכה עם עליה אתגרית במיוחד. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

יער שוויץ – יער קק’ל מבין היפים והמטופחים שראינו. יש כאן תצפיות על כל איזור הכנרת, הבקעה והרי הגולן – למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

גן לאומי חמת טבריה – בריכות שכשוך בטמפרטורה שונה לצד עתיקות והיסטוריה. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן. 

רוצים עוד המלצות לטיולים או אטרקציות עם הילדיםבואו אל קבוצת הפייסבוק הפתוחה שלנו – יש שם עוד המון רעיונות לטיולים ואטרקציות עם הילדים. בקבוצה תוכלו לשאול ולקבל מידע וגם לשתף אותנו בטיולים שלכם – להצטרפות אל קבוצת הפייסבוק לחצו כאן.

אתם מוזמנים לעקוב אחרינו גם באינסטגרם לעוד תמונות וחוויות של אטרקציות וטיולים בטבע להצטרפות לאינסטגרם שלנו לחץ כאן.