Skip to content
חיפוש
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

שמורת טבע נחל עמוד ונחל מירון עליון

אורכו של נחל עמוד הוא 25 ק”מ ומקורותיו מנחל מירון. הוא חוצה את הגליל והעליון, מגיע עד הגליל התחתון ובסיומו נשפך אל הכנרת. מפאת אורכו, את המסלול לאורך הנחל אפשר לעשות במקטעים שונים ומכמה כניסות שונות – צפונית ודרומית לחלקו התחתון של נחל עמוד. לאורך הנחל קיימים מספר מסלולים ברמות קושי שונות בנוף קסום בין קולות פכפוך הנחל, עצים פורחים וציפורים מצייצות. בתוך תחום שמורת הטבע ישנו מסלול מעגלי שרמת הקושי שלו היא בינונית עד קשה, אורכו המלא של המסלול כ 4.3 ק”מ והוא מותאם למשפחות שאוהבות הליכה.

שמורת הטבע נחל עמוד של רשות הטבע והגנים נמצאת בחלקו הצפוני של הנחל לצד כפר שמאי. את המסלול מתחילים בסימון שבילים אדום. תחילת המסלול בנוי כך שבתחילתו ירידה לא סלולה במדרגות ולרוב לא מוצלת, והיא גם עיקר הקושי של המסלול. בסיום השביל האדום לאחר הליכה של כקילומטר תגיעו לעין יקים בנחל מירון ותתחברו עם סימון שבילים שחור ימינה.

על המסלול השחור נצעד כ 250 מטרים עד למפגש סימון שבילים שחור כחול, כאן כבר תוכלו לפגוש את פכפוך המים והבריכות המרהיבות של נחל מירון. בצומת סימון שבילים עם השחור כ 500 מטרים עד לצומת סימון שבילים הבא כחול שחור. גם כאן נפנה ימינה עם השחור שלמעשה מכניס אותנו לנקודה בה נחל מירון ונחל עמוד מתחברים ונמשיך לצעוד כ 600 מטרים עד לבריכות שכווי. בשלב זה תגיעו ללב יער שמזכיר מעט את האגדות. הנחל זורם, מסביב עצי פרי והנוף באמת קסום. בשלב זה גם ההליכה היא מישורית, מוצלת ונעימה יותר. בכל שלב תוכלו לעצור ולטבול במי הנחל. 

כאן לצד בריכות שכווי יש גם מפגש שבילים שחור כחול. אחרי עצירת מנוחה וטבילה נהדרת לאורך הדרך, נמשיך עם השביל הכחול ובמהלך הדרך ניפרד מהנחל ונתחיל בעליה מתונה חזרה אל תחילת המסלול. לאחר כ 500 מטרים נגיע לצומת סימון שבילים כחול ירוק, נבחר בירוק ונעלה כקילומטר הליכה עד למפגש סימון שבילים ירוק אדום. כאן כבר נזהה את הדרך כיוון שבסימון האדום התחחלנו את המסלול. נבחר באדום שמאלה ולאחר כ 500 מטרים נגיע לרכב שלנו שממתין לנו בתחילת המסלול. 

כמה דברים שחשוב לדעת טרם תחילת המסלול

  • המים בנחל זורמים בכל ימות השנה.
  • לפני שאתם בוחרים באחד המסלולים, התעמקו ונסו להבין אם רמת הקושי שלו מתאימה לכם ולילדים אם הם מצטרפים. רוב המסלולים בנחל עמוד הם יחסית ארוכים וברמת קושי בינונית ומעלה. אם אתם בכושר הליכה סביר, אתם תסתדרו.
  • בחודשי הקיץ – צאו מוקדם כדי לא להגיע לשעות החמות והצטיידו בכמות מים מספיקה.

במקום תוכלו למצוא גם חניון לילה של רשות הטבע והגנים אליו ניתן להירשם דרך אתר ההזמנות שלהם. למי מכם שמתכוון לצאת לקמפינג בחניון הלילה נחל עמוד נמליץ לכם להשתמש ברשימת הציוד לקמפינג עם הילדים. לינת שטח בקמפינג היא חוויה נהדרת ומיוחדת מאוד, במיוחד עבור הילדים. חופשת קמפינג מאפשרת לנו לבלות זמן איכות עם משפחה או חברים בצורה בסיסית וחווייתית מאוד בטבע. עם התארגנות נכונה מדובר בחוויה מעשירה, כייפית ומהנה לכולם – לרשימה לחצו כאן.  כדי להגיע לכאן תוכלו לרשום בוויז: שמורת הטבע נחל עמוד רשות הטבע והגנים. לפני הגעתכם לשמורת הטבע נחל עמוד- נמליץ לכם להתעדכן באתר של רשות הטבע והגנים על פעילויות המתקיימות בשמורה.

מחניון הפיתול נחל מירון לנחל עמוד

למי מכם שמחפש לצאת למסלול ארוך יותר יכול לצאת למסלול קווי המתחיל בחניון הפיתול ומסתיים כאן בשמורת הטבע נחל עמוד של רשות הטבע והגנים. אורכו המלא כ 6 ק”מ והוא מצריך הקפצת רכבים לסיום המסלול. המסלול מתחיל בסימון שבילים שחור על תוואי נחל מירון עליון, לאחר כ 500 מטרים מגיעים לנקודת מים ראשונה המוכרת בשם עין אוראי או בשמו הנוסף עין מירון. 

בשנים האחרונות חברת מקורות החלה להשיב מים אל הטבע, ואחד המקומות האלו הוא בנחל מירון עליון. ההזרמה של המים יוצרת עבורנו בריכות שכשוך מקסימות בשם עין אוראי. חשוב לציין כי הבריכות באיזור זה משמשות גם כמקווה ולכן בימי שישי יכול להיות עמוס במבקרים מקומיים. מכאן ממשיך השביל דרומה על תוואי נחל מרון. לאחר כ 1.3 ק”מ מגיעים לפיצול שבילים שחור ירוק, כאן ממשיכים לרדת עם השחור. לאחר כ 900 מטרים הליכה עם השחור נגיע לפיצול שבילים שחור אדום וזה למעשה הנקודה בה אנחנו נכנסים לשמורת הטבע נחל עמוד של רשום הטבע והגנים. כדי להגיע לתחילת המסלול תוכלו לרשום בוויז: חניון הפיתול. כדי להגיע לסיום המסלול תוכלו לרשום בוויז: שמורת הטבע נחל עמוד. 

רוצים להמשיך לטייל באיזור הזה? הנה כמה הצעות:

נתיב החשבון והזיכרון – שביל יצחק רבין – בגליל התחתון בין הישוב מסד לבין קיבוץ רביד הוקם לו נתיב החשבון והזיכרון לזכרו של יצחק רבין. אתר הנצחה שעובר בין שבע תחנות בחייו של יצחק רבין. לפרטים נוספים לחצו כאן.

עין רמיאל – נמצאים בחלקו העליון של מושב שפר, הם זורמים בעוצמה חזקה בעיקר בחורף לאחר הגשמים ויוצרים נקודה שמאוד יפה לבקר בה ולהכיר. לפרטים נוספים לחצו כאן. 

מצפה כנרת במושב אמירים – בסוף הרחוב מצפה כנרת פינת מצפה מנחם בתוך מושב אמירים תוכלו להגיע אל אחת התצפיות היפות שיש על איזור הרי הגליל והכנרת – מצפה כנרת. לפרטים נוספים לחצו כאן.

שביל הפסגה בהר מירון – בגובה של מעל ל 1,200 מטר מעל פני הים, מבין הפסגות הגבוהות שיש בארץ תוכלו להגיע לאחת התצפיות והמסלולים היפים תגיעו אל שביל הפסגה. לפרטים נוספים לחצו כאן.

מצפור הר אדיר – מרפסת תצפית הצופה על ישראל ועל לבנון במקום מיוחד שהוקם לזכר חללי מלחמת לבנון השנייה. לפרטים נוספים לחצו כאן. 

עין ליאור – עין ליאור הוא מעיין הנובע מבין הסלעים בצפת והוא יוצר בריכה קטנה שניתן לטבול בתוכה. לפרטים נוספים לחצו כאן. 

נחל ראש פינה – מסלול הליכה יפהפה וקל לצד מים זורמים במושבה המיוחדת ראש פינה. לפרטים נוספים לחצו כאן. 

מפלי פרוד – נחל כשנחל צלמון עליון זורם זה מראה מדהים ביופיו, מיד לאחר הגשמים אפשר לבוא לכאן וללכת לאורך הנחל. יש כאן פינות נהדרות לפיקניק משפחתי או סתם לעשות טיול קליל לצד הנחל הזורם. לפרטים נוספים לחצו כאן.

מיני גולף פרוד – פארק פרוד – בכניסה לקיבוץ פרוד שנמצא בגליל העליון ישנו פארק קטן וקסום שבו תמצאו מגוון משחקים ואטרקציות לילדים, לצד בית קפה-גלידריה ונוף מדהים. לפרטים נוספים לחצו כאן.

הפינה של עומר – פינת חי בקיבוץ פרוד – בלב קיבוץ פרוד הוקמה פינת חי קטנטנה שנקראת “הפינה של עומר”. בפינת החי מספר חיות משק, ארנבים, צבים ועוד. אם אתם באזור הקיבוץ עם הקטנטנים, כדאי לכם לעצור פה. לפרטים נוספים לחצו כאן.

רוצים עוד המלצות לטיולים או אטרקציות עם הילדיםבואו אל קבוצת הפייסבוק הפתוחה שלנו – יש שם עוד המון רעיונות לטיולים ואטרקציות עם הילדים. בקבוצה תוכלו לשאול ולקבל מידע וגם לשתף אותנו בטיולים שלכם – להצטרפות אל קבוצת הפייסבוק לחצו כאן.

אתם מוזמנים לעקוב אחרינו גם באינסטגרם לעוד תמונות וחוויות של אטרקציות וטיולים בטבע להצטרפות לאינסטגרם שלנו לחץ כאן.