Skip to content
חיפוש
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

נחל השופט - טיול למשפחות עם מסלול נגיש לעגלות

החל מתאריך 19/6/2022 מסלול עין השופט יהיה סגור לשיפוצים עד אפריל 2024 – בזמן זה לא תתאפשר כניסת מבקרים. בכל הנוגע לפתיחת המסלול יש להתעדכן באתר קק”ל.

נחל השופט זורם באזור רמות מנשה ואורכו המלא הוא כ-7 ק”מ, הוא מתחיל את זרימתו לצד קיבוץ עין השופט ונשפך בסופו לנחל הקישון. לאורכו של תוואי הנחל עוברים מסלולי טיול רבים שמתאימים ברוב ימי השנה, מסלולים יפהפהיים בין נופים קסומים ומפתיעים. הנחל זורם במהלך רוב ימות השנה, אך זרימתו עוצמתית ומרשימה יותר בעיקר בעונת החורף או בעונת האביב, לאחר הגשמים. בתקופות השיא הטיול בנחל השופט הופך למבוקש מאוד, ורבים מגיעים לטייל לאורך הנחל במסלולי ההליכה השונים. 

לאורך נחל השופט ישנם מסלולים מגוונים ורבים, שחלקם מתאימים לכל המשפחה ולכל גיל. רוב המסלולים הינם פשוטים להליכה, חלקם עוברים במסלול מעגלי ויש גם מסלול עגלות נגיש. כל המסלולים עוברים לצד נופים מרהיבים ובחלקים עוברים לצד צלילי זרימת המים. המסלול המבוקש ביותר בנחל השופט הוא מסלול המשפחות הנגיש היוצא מחניון חרובים ועליו גם נרחיב בהמשך. מסלול זה מתאים גם כטיול משפחתי קליל וגם לטיול זוגי רומנטי בטבע.

נחל השופט מסלול קצר - מסלול מעגלי ונגיש לעגלות

אל מסלולי נחל שופט אפשר להגיע מכמה נקודות שונות ולטייל במקטעים שונים של הנחל, כאן נרחיב על המסלול המבוקש ביותר שיוצא מחניון חרובים – מסלול משפחות קלאסי, מעגלי ונגיש לעגלות. המסלול הזה הוא אולי אחד הפשוטים שיש, ויחד עם זאת ניתן לראות בו ולחוות לאורכו את הטבע במלוא הדרו. הטיול המתואר כאן מתאים בכל עונות השנה: בתחילת הקיץ תוכלו להשתכשך במים הזורמים ולהתרענן במהלך המסלול, ובחורף ליהנות מהיופי של הזרימה העוצמתית, הפריחה בשבילים ונופי היער החורפיים. בחלקו של המסלול יש אפשרות כניסה למים ומסביב מדשאות ופינות יפות בהן ניתן לשבת לפיקניק (מותר גם על האש). לאורך המסלול תטיילו כשזרימת הנחל לצידכם, תפגשו מפלונים קטנים, תהלכו על גשרוני עץ שעוברים מעל הנחל הזורם ותפגשו פינות ישיבה רומנטיות בהן ניתן לעצור למנוחה קלה.

נחל השופט זורם בשיא עוצמתו בחורף ובתחילתו של האביב, ולכן זו גם תקופה מעולה להגיע אל המסלול ולחוות את הזרימה היפה והעוצמתית, במיוחד אחרי ימי הגשמים. למרות זאת המסלול מבוקש במיוחד בעונת האביב והקיץ ואז הוא הופך לעמוס במטיילים רבים. במהלך המסלול תפגשו צמחייה ייחודית לאזור, מערות בסלע, טחנת קמח, ואם יתמזל מזלכם אולי תמצאו גם פטריות. בתקופת הפריחה כל האיזור מתמלא בפריחת כלניות בשלל צבעים ופרחים נוספים. כשתסיימו את המסלול תוכלו לשבת לפיקניק או לעשות על האש על המדשאות וספסלי הפיקניק שיש בחניון.

נחל השופט דרכי הגעה: כדי להגיע לכאן תוכלו לרשום בוויז: חניון החרובים נחל השופט. הדרך הפשוטה ביותר להגיע אל חניון חרובים היא דרך יקנעם המושבה – חשוב לציין כי ניתן להגיע מכיוון זה רק באמצע שבוע ולא בימי שבת (הדרך חסומה). נוסעים ברחוב הראשי של המושבה כ 1.7 ק”מ עד שמגיעים לשער ובצד ימין יש כביש עפר. לאחר נסיעה של 2.9 ק”מ תגיעו לחניון חרובים. במקרה ואתם מגיעים בימי שבת – תצטרכו לנסוע דרך כביש 66 עד הפנייה אל עבר “פארק רמות מנשה”, ומשם כבר תפגשו שילוט שינחה אתכם אל עבר חניון חרובים. שימו לב: אתר נחל השופט נסגר למבקרים בתאריך 19.6.2022 לטובת עבודות שדרוג והנגשת האתר. העבודות צפויות להימשך עד דצמבר 2023. עד סיום העבודות, המסלול סגור ואין כניסה למבקרים באתר.

נחל השופט מסלול ארוך מעגלי

המסלול הארוך הוא מעגלי, אורכו 4.1 ק”מ אך הוא לא נגיש ולכן מומלץ לעשות אותו עם מנשאים בלבד. השביל מתחיל בחניון החרובים מעט אחרי עין אמי (עין חשרת) ועוברו דרך עמק השלום וחוזר לאתו מקום. נתחיל לצעוד עם סימון שבילים אדום לכיוון דרום, נצעד כ 300 מטרים עד להגעה לצומת שבילים אדום וכתום שמסמל את זה שממש כאן עובר “שביל רמות מנשה”. מכאן אנחנו מתחילים לצעוד כאשר משמאלנו זורם נחל שופט – שימו לב כי חלק מהאיזור זה שדה חקלאי ולכן אין לדרוך עליו ויש להישאר עם השבילים המסומנים. נצעד כ 1.4 ק”מ שעוקף את גבעת משעול עד להגעה לחיבור עם כביש עפר רחב. מכאן נמשיך עם סימון שבילים אדום עוד כ 300 מטרים עד להגעה לעין פרור.

עין פרור הוא אחד ממקורותיו העיקריים של נחל השופט. במקום תמצאו מבנה אבן נטוש שבו נבנתה בשנות ה 40 משאבת מים, ניתן לראות את המים הנובעים מתחת למבנה עד היום, לצד עצי הדקלים שיש כאן. באיזור זה נרצחו השומרים יאש זולר ויצחק קליצ’בסקי שעל שמם ניטעו כאן 2 עצי ברוש בלב עמק השניים שנמצא ממש בסמוך לעין פרור. כאן נמצא תל פרור או בשמו נוסף ח’רבת א-פאריה – תל קדום ובו אותרו שרידים מהתקופה הביזנטית. מעין פרור נצעד עוד 180 מטרים עד למפגש עם המסלול הכחול דרומה שיוביל אותנו בהליכה נוחה על דרך רומית עתיקה.

בעונת הפריחה לאחר הגשמים לצד עין פרור תוכלו לפגוש פריחה מרשימה מאוד של כלניות. מכאן נצעד עוד כ 300 מטרים עד להגעה לצומת שבילים אדום כחול. כאן נפנה ימינה עם הכחול ולאחר כ 150 מטרים הליכה נראה משמאלנו את חוות עמק השלום. הסיפור של חוות עמק השלום מתחיל עם ד”ר אוסקר אדר שהגיע לכאן לראשונה בשנת 1960, הוא היה טייס ממוצא גרמני ויחד עם חברו אדריאן הם בנו את חוות עמק השלום שתוכלו למצוא אותה כאן עד היום בלב עמק השלום או בשמו הנוסף רמת השניים.

בשנות השבעים הצטרף לכאן גם יוסף אלישע חוקר תנ”ך ואוהב ישראל. בחוות השלום הם הקפידו לשמור על אורח חיים נקי על ידי עבודת אדמה, חשמל המיוצר מהשמש והשתמשו במי המעיין שכאן. בשנת 2,000 נפטר הרמן שהוריש את המקום למועצה האזורית מגידו שממשיכים עד היום יחד עם עמותת לוטם להפעיל את החווה על פי הערכים של מקימיה.

ממול לחווה תמצאו שני ברושים גדולים ובולטים לזכרם של שני חברי קיבוץ עין השופט שסמוך לכאן, יואש זולטר ויצחק קליצ’בסקי – הם היו שומרי המטעים והם נהרגו כאן בפיגוע ירי בשנת 1936 וליד העצים יש גלעד זכרון. בעקבות הפיגועים שהיו כאן בין השנים 1936-1939 התושבים בנו שני מגדלי שמירה על הגבעה השולטת על האיזור. מכאן נצעד כ 1.5 ק”מ עד להגעה חזרה לחניון חרובים שם ממתין לנו הרכב.

נחל השופט מסלול הליכה ארוך קווי

שביל רמות מנשה המסומן בסימן שבילים כתום עובר בין נופים מרהיבים, מעיינות נובעים ופריחה צבעונית שמגיעה לרוב לאחר הגשמים: כלניות, רקפות, עיריות, שקדיות, צהרונים, אז גם מתמלא השביל בזרימות הנחלים. אורכו המלא של השביל 65 ק”מ ואפשר לבחור לטייל בו במקטעים מלאים שלו או בחלקים ממנו. כאן תקבלו המלצה למסלול יפהפה שאורכו 5.2 ק”מ העובר על תוואי שביל רמות מנשה נחל השופט מסלול ארוך קווי. השביל מתחיל בחניון החרובים ומסתיים בקיבוץ רמת השופט. הוא מתחיל עם סימון שבילים אדום ועובר לכחול, עם שילוב סימון כתום של שביל רמות מנשה ביניהם. למידע מפורט על המסלול לחצו כאן.

רוצים להמשיך לטייל באיזור? הנה כמה אפשרויות:

עין ריחניה – בחלקו העליון והפחות מתוייר של נחל השופט שברמת מנשה תוכלו למצוא את עין ריחניה ואת מפלי ריחניה. למידע מלא על המקום לחצו כאן.

שביל סובב דליה – קיבוץ דליה נמצא ברמת מנשה, שמתאפיין במגוון מסלולי טיול יפהפיים ונקודות עניין שאסור לפספס. אחד מהמסלולים המומלצים הוא שביל סובב דליה שעובר מול נופי האזור ומתמלא בפריחה עונתית מרשימה. שביל דליה נפרץ על ידי משפחות ותושבי קיבוץ דליה והם גם אלה שמתחזקים אותו לאורך כל ימות השנה. למידע מלא על המקום לחצו כאן.

גבעת הרקפות – בגבעת הרקפות תוכלו ליהנות ממרבדי רקפות שצובעות כאן את כל הרכס בורוד, אחרי הגשם וביניהן עובר מסלול הליכה קל שמתאים לכל המשפחה. למידע מלא על המקום לחצו כאן.

מסלול בשביל רמות מנשה – שביל רמות מנשה המסומן בסימן שבילים כתום עובר בין נופים מרהיבים, מעיינות נובעים ופריחה צבעונית שמגיעה לרוב לאחר הגשמים, אז יש גם זרימות בנחלים. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחצו כאן.

שביל סיון – עמק השלום ונחל סנין – שביל סיון הינו שביל רגלי או סינגל אופניים, מעגלי, שנמצא מצפון ומדרום לערוץ נחל סנין. בתקופת הפריחה שלאחר הגשמים יש כאן מרבדי כלניות צבעוניות שצובעים את הטיול בצבעים מרהיבים. למידע מלא  ודרכי הגעה לחצו כאן.

מסלול טיול בעמק השלום – עמק השניים – עמק השלום או בשמו השני עמק השניים נמצא ברמות מנשה שהינו איזור שופע במסלולי טיולים, פריחה בעונה, מעיינות, אתרים ארכיאולוגיים, חיות בר ועוד. למידע מלא על המקום לחצו כאן.

מסלול נחל גחר עליון בפארק רמת מנשה – לצידו של נחל גחר, ברמות מנשה, עובר מסלול הליכה יפהפה בלב היער, לצד הזרימה של המים שזורם כאן לאחר הגשמים. למידע מלא על המקום לחצו כאן.

יער קרן הכרמל – ביער המרשים עוברים מסלולי הליכה, יש בו נקודות תצפית מרשימות וחניוני פיקניק גדולים. אם תגיעו הנה אחרי הגשם, תרגישו כאילו נכנסתם אל יער מהאגדות. היער מתמלא בפריחה עונתית, פטריות בכל פינה וריח של טחב העצים שהופכים אותו למקום מיוחד מאוד. למידע מלא על המקום לחצו כאן.

תל יקנעם – תל יקנעם היה מיושב במשך 4,000 שנים ובו סיפור היסטורי משמעותי ומעניין. על גבי התל תוכלו לצאת לטיול קליל ומרתק בין קולות ההיסטוריה, ולצד נופים יפהפהיים. למידע מלא ודרכי הגעה לחצו כאן.

פארק הגשרים התלויים בנשר – אחד מהפארקים האטרקטיביים, בפאתי העיר נשר, כשבמרכזו אטרקציה מיוחדת של שני גשרים תלויים שעוברים מעל הואדי. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחצו כאן.

תחנת רכבת העמק המשוחזרת ומעיין אלרואי – טיול נגיש, קצר ונהדר עם הילדים העובר בין קרונות הרכבת המשוחזרת ובסופו תוכלו גם להיכנס אל המעיין קטן ומרענן. למידע מלא על המקום לחצו כאן.

שביל אוהד – מסלול הליכה קליל, קצר ונוח עם תצפיות נוף יפהפהיות. למידע מלא על המקום לחצו כאן.

נחל ציפורי טחנת הנזירים – לצד זרימתו של הנחל עובר מסלול נגיש לעגלות, ולאורכו איזורי דשא גדולים לפיקניק. למידע מלא על המקום לחצו כאן.

מוחרקה – קרן הכרמל – לצד מנזר קטן המוקף בגנים מטופחים ויפהפהיים, נמצאת מרפסת תצפית פנורמית עוצרת נשימה על כל אזור הגליל התחתון, עמק יזרעאל, התבור ועד לקו החוף של חדרה נתניה. למידע מלא על המקום לחצו כאן.

רוצים עוד המלצות לטיולים או אטרקציות עם הילדיםבואו אל קבוצת הפייסבוק הפתוחה שלנו – יש שם עוד המון רעיונות לטיולים ואטרקציות עם הילדים. בקבוצה תוכלו לשאול ולקבל מידע וגם לשתף אותנו בטיולים שלכם – להצטרפות אל קבוצת הפייסבוק לחצו כאן.

אתם מוזמנים לעקוב אחרינו גם באינסטגרם לעוד תמונות וחוויות של אטרקציות וטיולים בטבע להצטרפות לאינסטגרם שלנו לחץ כאן.