Skip to content
חיפוש
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

גב זרחן: הבריכה המקורה של הטבע

תקופת הסתיו והחורף הן התקופות הכי יפות של המדבר. במיוחד אם תגיעו לאזור אחרי ימי גשמים, שממלאים את גבי המים במים חדשים ורעננים, תוכלו גם ליהנות מבריכות טבעיות של הטבע בלב המדבר. גב זרחן הוא אחד כזה.

גב זרחן נמצא בערוצו של נחל זרחן שבנגב, מדרום למכתש הגדול. הוא מבין היפים והמרהיבים שתמצאו במדבר הישראלי וזה מפאת צורתו הייחודית. הגב נסתר בין שכבות הסלע וכך למעשה הוא יוצר מאין בריכה מקורה בלב הטבע. מקור המים של הגב הוא ממי שיטפונות שזורמים בין הסלעים, יוצרים מפלים טבעיים, נשפכים לתוכו ויוצרים מראות מופלאים בדרכם. בדרך אל גב זרחן נפרסים מולכם נופי המדבר במיטבם עם מרחבים אינסופיים וסלעי ענק מרשימים.

אל גב זרחן מומלץ מאוד להגיע לאחר ימי הגשמים מאחר ואז הוא מתמלא במים טריים ונקיים וצלילותו היא בשיאה. למרות זאת, מאחר ואין אליו זרימה קבועה, מומלץ תמיד לבחון את מצב המים טרם הכניסה אליהם. בשיאו, לאחר מספר ימים גשומים, עומק המים בגב מגיע לכ-3 מטרים. גם אם תיתקלו במים שאיכותם לא בשיא, עדיין תיהנו מחוויה של ביקור באחד המקומות היפים של המדבר.

ההגעה אל גב זרחן היא פחות אטרקטיבית להולכי הרגל בעיקר כי היא ארוכה מאוד, ורוב המטיילים מגיעים אליו באמצעות רכיבה על אופני שטח או בנסיעה עם רכב שטח 4*4. אם יש לכם אחד כזה, תוכלו להגיע בנסיעה עד לנקודה סמוכה אל גב זרחן, ממנה ההליכה היא של מספר דקות בודדות.

בדרך תוכלו לראות גם את עין אום טינה, בריכה טבעית נוספת במדבר. לכאן המים מגיעים גם מהשיטפונות שאחרי הגשם וגם מנביעת מים טבעית. ציר הנסיעה של הג’יפים מתחיל מאזור מעלה צין שדה בוקר או מאזור מפעלי אורון. מומלץ להיעזר באפליקציית ניווט ולתכנן את מסלול הנסיעה שלכם מראש. אין להגיע אל האזור בימים גשומים ויש לעקוב אחרי אזהרות שיטפונות באזור. הלינה בשטח זה אסורה. קרדיט על הצילום חיים חבשוש – לדף האינסטגרם של חיים לחצו כאן.

טיולים נוספים באיזור:

עין ירקעם – מעיין וגב מים בלב המדבר – עין ירקעם הוא מעיין שלאורך כל השנה הוא מלא במים, בקיץ מי המעיין מזינים אותו ובחורף השטפונות ממלאים את הגב. מדובר על גב ענקי. למידע מלא על המקום לחץ כאן.

פארק בן גוריון בדימונה – אגם שמעון פרס – לצידה של העיר דימונה ישנו פארק גדול שבמרכזו אגם מלאכותי מרשים. פארק בן גוריון שופץ ושודרג וכיום הוא מהווה פינת טבע יפה ומטופחת לצידה של העיר. למידע מלא על המקום לחץ כאן.

גן לאומי ממשית – גן לאומי ממשית נמצא באזור הנגב, מספר קילומטרים מדימונה, על הכביש הראשי לאילת. הגן מציג שרידי עיר נבטית קדומה. למידע מלא על המקום לחץ כאן.

גב ימין – גב ימין נמצא בערוצו של נחל ימין והוא אחד מיובליו של נחל חתירה, המוכר גם בשמו נחל ירקעם. גבי ימין מתמלאים לאחר הגשמים ויוצרים מסלול הליכה. למידע מלא על המקום לחץ כאן.

פארק אגם ירוחם – במתחם הפארק הענק ישנה פינה יפהפייה עם סכר העובר מעל האגם. ביער יש מקומות ישיבה מסודרים לפיקניק, מדשאות, מתקני משחקים לילדים, שבילי אופניים, מתקני כושר ועוד. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

גן לאומי קבר בן גוריון – אחוזת הקבר המרשימה נפרסת על פני שטח גדול של כ-70 דונם שבקצהו מצוק ממנו נשקף נוף מדברי עוצר נשימה. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

גן לאומי עין עבדת – בפארק מספר מסלולי טיול בין נופים מרשימים של נווה מדבר, מפלי מים ובריכות באפיק נחל צין למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

מצפה דור בקעת צין – מבין התצפיות היפות והנוחות להגעה, יש כאן ספסל הצופה ישירות על נחל צין וכל האיזור הפרעי. למידע מלא על המקום לחץ כאן.

מצפה ליפא גל – פארק חרותות הסלע – מסלולים קלים עם נוף עוצר נשימה ואטרקציה מיוחדת שתוכלו למצוא רק כאן באיזור. למידע מלא על המקום לחץ כאן.

רוצים עוד המלצות לטיולים או אטרקציות עם הילדיםבואו אל קבוצת הפייסבוק הפתוחה שלנו – יש שם עוד המון רעיונות לטיולים ואטרקציות עם הילדים. בקבוצה תוכלו לשאול ולקבל מידע וגם לשתף אותנו בטיולים שלכם – להצטרפות אל קבוצת הפייסבוק לחצו כאן.

אתם מוזמנים לעקוב אחרינו גם באינסטגרם לעוד תמונות וחוויות של אטרקציות וטיולים בטבע להצטרפות לאינסטגרם שלנו לחץ כאן.