Skip to content
Search
Search
Close this search box.

שביל המעיין עין צור: פארק רמת הנדיב

פארק רמת הנדיב מציע למטיילים מגוון רחב של מסלולים, אחד מהמסלולים שכאן מוביל אל עין צור: שביל המעיין. נקבת מים שמימיה זורמים אל אמת מים והפכה לאטרקציה אדירה בקרב המבקרים. לצד המעיין ישנם גם שרידי עתיקות ביניהם בית מרחץ קדום מהתקופה הרומית. האטרקציות המרכזיות עבור הילדים היא הנביעה הנובעת לתוך בריכה קטנה אליה ניתן להיכנס ולטבול ושביל אמת מים בו ניתן ללכת עם מסלול זרימת המים. בנוסף יש באר עתיקה מלאה במים. סביב המעיין יש נקודות מוצלות בהם ניתן לתפוס פינה שקטה מתחת לעצים. קחו בחשבון שאם אתם מגיעים בשבת, כנראה שלא תהיו פה לבד. 

כדי להגיע אל הנקבה והמעיין יש 2 אפשרויות:

  • שביל המעיין: מתאים לביצוע בעונות סתיו, חורף ואביב. היציאה אל השביל היא דרך פארק רמת הנדיב, יציאה מ”כיכר ראשית השבילים” אל מסלול “שביל המעיין” בסימון שבילים כחול. חשוב לציין שמרבית המסלול חשוף לשמש ואורכו כ 2.5 ק”מ מעגלי. המסלול נחשב לרמת קושי קלה ומתאים לכל המשפחה. אם אתם בוחרים באופציה הזו קחו בחשבון כי יש תשלום על חניה.
  • אורט שומרון בנימינה: מתאים לביצוע בכל עונות השנה לרבות בקיץ כאשר רוצים להגיע כמה שיותר מהר לנקודת מים. יש להחנות את הרכב בצמוד לאשכול פיס של אורט שומרון בנימינה, ושם להשתלב למסלול שביל עפר בסימון שבילים של שביל ישראל. אורכו של המסלול 500 מטרים לכיוון. יש להחנות את הרכב ליד הדבורה (ספינה של חיל הים) ומשם לחצות את הגדר וללכת מאחורי אורט בנימינה.

שביל המעיין

נצא מכיכר ראשית השבילים אל המסלול בסימון שבילים כחול אם אתם מגיעים לכאן בתקופת החורף והאביב תוכלו להנות כאן משלל פריחה צבעונית לאורך כל השביל. לאחר הליכה של כ 200 מטרים נגיע אל נקודה בה נוכל לסטות מעט ימינה מהשביל אל נקודת תצפית על בקעת הנדיב. בנקודת התצפית אפשר לראות את בנימינה וגבעת עדה בדרום ואת זיכרון יעקב בצפון, ביניהם נמצאים יער אלונה, גן אהוד ובימים עם ראות טובה גם את קציר ואום אל פאחם. נמשיך לצעוד על השביל הכחול ועד מהרה נגיע אל עץ החרוב שזאת נקודה נהדרת לעצירה כולל צל. נמשיך לצעוד עם המסלול הכחול במגמת ירידה כאשר נראה משמאלנו את בית העלמין המוסלמי וחורבות עלק. אם הגעתם לכאן באפריל תוכלו לראות את אירוס ארם נהריים פורח כאן.

השביל הכחול ממשיך, חוצה דרך עפר עד להגעה לעץ אלון התבור כולל ספסלי מנוחה אל מול הנוף. מעץ האלון ממשיך השביל במגמת ירידה נוחה ולאחר כ 200 מטרים נוכל לראות משמאלנו את הנקבה והבריכה המנדטורית. למי מכם שרוצה לקצר ולהגיע ישר אל הנקבה כנראה יפנה כאן שמאלה אך בפועל השביל הכחול ממשיך למתחם פיקניקים עם המון צל ובריכת חצי עגולה אליה זורמים מי המעיין. מדובר על חלק משחזור משנות ה 80 של מתחם חקלאות גדול שהיה כאן. למעשה הבריכה הזו היא שוקת לבעלי החיים שחיים כאן. ממשיכים עם השביל הכחול שמוביל אותנו אל מעבר מעל גשר עץ קטן אל בריכות המים שחפרו כאן שאיזור שנות ה 90. מדובר על בריכות אקולוגיות ובית גידול לח למגוון גדול של בעלי חיים וצמחים. אם תעמדו לצד הבריכות תוכלו לשמוע את הקרפדות, צפרדע הנחלים, לראות את הסרטנים ועוד.

נמשיך עם השביל הכחול אל עבר טראסות חקלאיות ששוחזרו ונגיע עד מהרה אל בית המרחץ הרומי. בית המרחץ הוא למעשה הספא שאתם מכירים כיום. הרומאים הקימו ובנו את בית המרחץ שהיה משמש כמקום מפגש חברתי וגם למקום בו העסקים נחתמו. בית המרחץ מסודר כולל שלטי הסבר ומסלול הליכה נוח. ביציאה מבית המרחץ תחשפו לבריכה ענקית שריקה כיום אך בתקופה הרומית הייתה מלאה. ניתן לראות בבירור את אמת המים שמובילה את י המעיין אל תוך הבריכה הגדולה.

במתחם זה תוכלו לראות לראות גם בריכה קטנה יותר שגם היא מלאה במים וניתנת לשכשוך – שימו לב כי היא מחליקה. למעשה בתחם תוכלו להיכנס אל בית המעיין וללכת בתוך הנקבה, לטבול בבריכה הקטנה או להנות מטבילה בבאר שנמצאת בין שניהם ומלאה גם היא במים. לאחר הסיום ביקור ממשיך השביל הכחול דרך מדרגות שיובילו אותנו אל שרידים של קולומבריום. מגדל שגובהו מגיע עד ל כ 10 מטרים ובתוכו היו גדלים יונים בתוך גומחות קטנות. מהקולומבריום ממשיך השביל הכחול במגמת עליה אל חורבת עלק. בחורבת עלק אותרו ממצאים מתקופות שונות החל מהתקופה הפרה היסטורית ועד העות’מנית. ממשיכים עם השביל הכחול עד לבית חורי.

בית חורי הוא מבנה עם גג מקומר שהיה מבית החווה של משפחת אל-חורי, משפחה נוצרית שהייתה גרה כאן בתקופה העות’מנית. מבית חורי השביל הכחול מוביל אותנו עד מהרה דרך חורשת אורנים אל מחצבות גיר קדומות. ממש כאן הייתה מחצבה שסיפקה אבני בנייה לאותם ישובים עתיקים. מכאן עד מהרה השביל הכחול יוביל ואתנו אל כיכר השבילים מהיכן שהתחלנו.

פארק רמת הנדיב משתרע על שטח רב והוא מציע מגוון רחב של מסלולי טיול ברמות קושי שונות. המסלול המוביל לעין צור נקרא שביל המעיין אך בנוסף אליו יש עוד מגוון מסלול כמו שביל הנשרים, שביל האחוזה וגני הזיכרון. גני הזיכרון מתפרסים על פני 70 דונם של גנים מטופחים שמקיפים את קברם של הברון בנימין אדמונד דה רוטשילד ורעייתו – גני זיכרון. ביניהם גן ורדים, גן פסלים, גן דקלים, גן ריחות ומערת הקבר הממוקמת במרכז הגנים.

דרכי הגעה לעין צור

 כדי להגיע לכאן לפי האופציה הראשונה אל שביל המעיין יש לרשום בוויז: פארק רמת הנדיב זיכרון יעקב. המסלול יוביל אתכם אל החניה הגדולה של פארק רמת הנדיב שהיא בתשלום. כדי להגיע לכאן לפי האופציה השנייה אל אורט שומרון בנימינה יש לרשום בוויז: אורט בנימינה חטיבת הביניים. כאן תחנו לצד  הדבורה (ספינה של חיל הים) ומשם לחצות את הגדר וללכת מאחורי אורט בנימינה על פי השילוט וסימון שבילים של שביל ישראל.

במידה ותרצו להמשיך לטייל באיזור:

מערת המייש – מערה ובמרכזה עץ המייש הנדיר – בחלק הצפוני של זכרון יעקב ישנו מסלול קצר המגיע לנקודת תצפית למערה ששמה מערת המייש. שם המערה ניתן לה בגלל עץ גדול בשם מייש דרומי שבקע מתוך המערה. למידע מלא על המקום לחצו כאן.

בית התותחן – בלב העיר זיכרון יעקב ישנו מרכז מבקרים ואתר הנצחה של חיל התותחנים. ביקור בבית התותחן הוא חוויתי וכאן תוכלו לצאת לסיור מותאם לכל גיל. למידע מלא על המקום לחצו כאן.

גן ירון אמיתי – לזכרו של ירון אמיתי ז”ל – גן ירון אמיתי נמצא בצד המזרחי של זכרון יעקב בתוך חורש טבעי והוא אתר הנצחה לזכרו של ירון אמיתי ז”ל שנפל בקרב מאש כוחותינו במלחמת לבנון השנייה. למידע מלא על המקום לחצו כאן.

עין תרמילאים – נחל זכרונה – עין תרמילאים קיבל את שמו מכמה תרמילאים שסתו משביל ישראל והקימו כאן נקודה מקסימה לצד מעיין קטן שנובע בתוואי נחל זכרונה במורדות חוטם הכרמל. למידע מלא על המקום לחצו כאן

שמורת הטבע נחל תנינים – שמורת הטבע של רשות הטבע והגנים, יש כאן מסלול יבש ומסלול רטוב לימי הקיץ החמים. למידע מלא על המקום לחצו כאן.

פארק לאומי קיסריה – בואו לחזור אחורנית בזמן ולראות את העיר העתיקה של קיסריה עומדת אל מול נופי הים התיכון. למידע מלא על המקום לחצו כאן.

שמורת הטבע חוף דור הבונים – מעבר לחופי הרחצה המדהימים שיש כאן לימי הקיץ החמים תוכלו למצוא כאן גם מסלולי הליכה ופריחה מרשימה בתקופת החורף. למידע מלא על המקום לחצו כאן.

שמורת הטבע אלוני יצחק – שמורת הטבע אלוני יצחק נמצאת בדרום רמות מנשה, מדובר על שמורת טבע קטנה שגודלה 157 דונם בלבד אבל היא מבין השמורות היפות והמיוחדות שיש כאן באיזור. למידע מלא המקום ודרכי הגעה לחצו כאן.

רוצים עוד המלצות לטיולים או אטרקציות עם הילדיםבואו אל קבוצת הפייסבוק הפתוחה שלנו – יש שם עוד המון רעיונות לטיולים ואטרקציות עם הילדים. בקבוצה תוכלו לשאול ולקבל מידע וגם לשתף אותנו בטיולים שלכם – להצטרפות אל קבוצת הפייסבוק לחצו כאן.

אתם מוזמנים לעקוב אחרינו גם באינסטגרם לעוד תמונות וחוויות של אטרקציות וטיולים בטבע להצטרפות לאינסטגרם שלנו לחץ כאן.