Skip to content
חיפוש
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

נחל נריה ונחל מורן - טיול בחורש ים תיכוני ופריחה עוניתית

נחל מורן ונחל נריה הם נחלים אכזבים שמתחילים בהר מרון ומסתיימים בחורפיש. המסלול שעובר בין הנחלים מהווה אפשרות לטיול בין נופי יער יפהפיים שעובר בחורש ים תיכוני עם פריחה מגוונת ומעיינות קסומים. באזור יש מספר אפשרויות לטיול, וביניהם אפשרות לשלב את שני המסלולים ביחד וליהנות מכל היופי שיש כאן במלואו. תוכלו לשלב את הטיול שלכם עם פיקניק בחניון הלילה חרבת חממה הסמוך – שהוא חניון לילה פעיל, שבו ניתן לעשות קמפינג בחינם.

המסלול הקצר – נחל מורן אל עינות נריה וחזרה:

אורכו של מסלול זה הוא כ-2 ק”מ הלוך חזור, בדרגת קושי קלה עד בינונית והוא מותאם למשפחות. מסלול הטיול מתחיל לצד הכניסה של בית ספר שדה מירון, שם תראו את השילוט והמסלול שמסומן בסימון שבילים ירוק. כדי להתחיל את המסלול יהיה עליכם לעבור את גדר הבקר ולהיכנס אל תוך היער שממול. השביל ברובו הוא מוצל, בירידה מתונה ועובר בין עצי האלון והברושים שמעניקים מראה יפהפה. אם תגיעו לכאן בתקופת הפריחה של הסתיו תוכלו לפגוש כאן סתוונית בכירה ומאוחר יותר את הכרכום המיוחד. 

לאחר הליכה של כ-1 ק”מ תגיעו אל עינות נריה. מספר נביעות שנחמד לשבת לצדן לפק”ל קפה או פיקניק (לא לצפות למעיין מזמין לשחייה כי הוא לא). מהנקודה הזו תתחילו לחזור באותה הדרך שממנה הגעתם בסימון שבילים ירוק עד להגעה חזרה אל הרכב. אם תרצו, תוכלו להמשיך עם הרכב לכיוון חניון חרבת חממה ולערוך שם פיקניק או מנוחה לאחר המסלול. בחניון חרבת חממה יש שולחנות פיקניק וחניון לילה לטובת השביליסטים שעושים את מסלולי שביל ישראל או ים אל ים שעוברים כאן. בחניון תראו עתיקות של בית חווה מהתקופה העות’מאנית.

המסלול המלא והמעגלי – נחל מורן ונחל נריה:

אורכו של המסלול הוא כ-7.5 ק”מ, בדרגת קושי בינונית עד קשה והוא לא מתאים לכל אחד. הוא מתחיל לצד הכניסה של בית ספר שדה מירון שם נמצא השילוט ומסלול היוצא בסימון שבילים ירוק. לאחר כ- 4 ק”מ של הליכה בנחל מורן תפגשו פיצול שבילים עם נחל נריה המסומן בסימון שבילים אדום. תמשיכו ללכת עם הסימון האדום עוד כ- 3.5 ק”מ שבסיום יובילו אתכם חזרה לרכבים, לצד בית ספר שדה מירון או חרבת חממה שקרובה לשם.

 

המסלול הארוך בנחל נריה אל חורפיש:

אורכו של המסלול הוא כ- 3.5 ק”מ והוא מצריך הקפצת רכבים לנקודת הסיום, שנמצאת בכביש גישה הישן בין חורפיש לבית ג’אן. מדובר על מסלול בדרגת קושי קלה והוא מתאים גם למשפחות. את המסלול מתחילים מחרבת חממה למרגלות הר מירון, חוצים את גדר הבקר והולכים על פי סימון שבילים אדום לבן.

רוצים להמשיך לטייל באיזור הזה? הנה כמה הצעות:

שביל הפסגה בהר מירון – בגובה של מעל ל 1,200 מטר מעל פני הים, מבין הפסגות הגבוהות שיש בארץ תוכלו להגיע לאחת התצפיות והמסלולים היפים תגיעו אל שביל הפסגה. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחצו כאן.

שמורת טבע מערת פער – מערת בולען קארסטי בגליל העליון – מסלול קצר אל שמורת הטבע מערת פער שנמצאת בגליל העליון בסמוך להר אדיר ולקיבוץ סאסא. מערת בולען קרסטי (דולינה) שמנקזת את מי הגשמים. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחצו כאן.

נחל מירון עליון – עין אוראי – בשנים האחרונות חברת מקורות החלה להשיב מים אל הטבע. אחד המקומות האלו נחל מירון עליון שיוצר לנו בריכות שכשוך מקסימות שאחת מהן היא בעין אוראי. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחצו כאן.

מפלי פרוד – יש כאן פינות נהדרות לפיקניק משפחתי או סתם לעשות טיול קליל לצד הנחל הזורם. מומלץ הגיע הנה לאחר הגשמים וליהנות ממראה היפה של הנחל הזורם והמפלים שהוא יוצר. לפרטים נוספים לחצו כאן.

עין רמיאל – נמצאים בחלקו העליון של מושב שפר, הם זורמים בעוצמה חזקה בעיקר בחורף לאחר הגשמים ויוצרים נקודה שמאוד יפה לבקר בה ולהכיר. לפרטים נוספים לחצו כאן. 

מצפור הר אדיר – מרפסת תצפית הצופה על ישראל ועל לבנון במקום מיוחד שהוקם לזכר חללי מלחמת לבנון השנייה. לפרטים נוספים לחצו כאן. 

עין ליאור – עין ליאור הוא מעיין הנובע מבין הסלעים בצפת והוא יוצר בריכה קטנה שניתן לטבול בתוכה. לפרטים נוספים לחצו כאן. 

נחל ראש פינה – מסלול הליכה יפהפה וקל לצד מים זורמים במושבה המיוחדת ראש פינה. לפרטים נוספים לחצו כאן. 

רוצים עוד המלצות לטיולים או אטרקציות עם הילדיםבואו אל קבוצת הפייסבוק הפתוחה שלנו – יש שם עוד המון רעיונות לטיולים ואטרקציות עם הילדים. בקבוצה תוכלו לשאול ולקבל מידע וגם לשתף אותנו בטיולים שלכם – להצטרפות אל קבוצת הפייסבוק לחצו כאן.

אתם מוזמנים לעקוב אחרינו גם באינסטגרם לעוד תמונות וחוויות של אטרקציות וטיולים בטבע להצטרפות לאינסטגרם שלנו לחץ כאן.