נחל חרמון הבניאס עליון ממתחם המעיינות למפל הבניאס

נחל חרמון או בשמו הנוסף הבניאס זורם בכל ימות השנה, אבל עיקר העוצמה שלו היא בחורף. בשיא עוצמתו, אחרי ימי גשמים, עוצמת הזרימה כל כך חזקה שאתם תרגישו את טיפות הנחל והמפל מגיעות עד אליכם. סביב הבניאס הארוך תוכלו למצוא מספר רב של מסלולים שאחד המפתיעים מביניהם הוא המסלול שעובר בין מתחם המעיינות ומגיע עד למפל הבניאס. 

חשוב לציין שהמסלול הזה הוא מסלול קווי ולכן הוא מצריך הקפצת רכבים: רכב אחד מחנים במתחם המעיינות ורכב שני במתחם מפל הבניאס (הגשר התלוי). אחרי הקפצות הרכבים מתחילים את המסלול במתחם המעיינות. בכניסה לשמורה תוכלו קודם לעשות סיור במקדש פאן ומערת פאן – סיור קצרצר שנמצא בסמוך למעיינות שבו תוכלו לראות את שרידי מקדשו של האל פאן. על שמו של פאן נקבע שמו של המקום – פניאס (בניאס בערבית). משם יוצאים לתחילתו של המסלול שמסומן בסימון שבילים כחול. אורכו של המסלול הוא 3 ק"מ וההליכה בו היא נוחה להליכה. חלק גדול של המסלול הוא מוצל, אך יש גם חלקים חשופים לשמש. במהלך הטיול בין הנופים היפהפהיים של השמורה עוברים גם לצד בריכת קצינים מרשימה, טחנת קמח מטרוף, טחנת קמח ג'דידה ולצד זרימתו המרשימה של נחל חרמון.  חשוב לציין – הכניסה למים אסורה בכל אזור השמורה.

תיאור המסלול: לאחר כ 200 מטרים מתחילת המסלול נגיע אל שרידי טחנת הקמח מטרוף. משם נפנה ימינה בסימון שבילים כחול, נחצה את הנחל מעל גשר ונעלה במדרגות ולאחר כ- 50 מטרים נגיע אל בריכת הקצינים. בנקודה הזו נובע עין חילו והסורים בנו בריכת בטון גדולה ומרשימה שהייתה בשימושם עד מלחמת ששת הימים. מבריכת הקצינים נמשיך ונגיע אל עוד גשר מרשים שיוביל אותנו לצד המזרחי של המסלול, שם נראה את אמת המים שהובילה מים להפעלות טחנת הקמח שפעלו כאן בעבר.

משם נמשיך את הטיול לכיוון מצפור המפל. חשוב לציין שבשל צמחייה שהשתלטה כאן על כל האיזור קשה לראות באמת את המפל מהנקודה הזו, אבל בהחלט שומעים את עוצמתו. את המפל נוכל לפגוש בסוף המסלול אליו אנחנו מתקרבים. מכאן נמשיך ונרד במדרגות שיובילו אותנו אל הגשר שיעביר אותנו לצד המערבי – שם נמצא מתחם המפל וגם הרכב שלנו (במידה שהשארתם רכב אחד בסיום). מי מכם שרוצה לעשות פיקניק לאחר הטיול, יכול לבחור לעשות את זה או בספסלי הפיקניק שיש במתחם המפל או בספסלי הפיקניק שיש במתחם המעיינות. אנחנו מאוד אהבנו את אזור הפיקניק בשמורה של מתחם המעיינות כי הוא גדול מאוד, יש בו יותר צל והרבה יותר שולחנות פיקניק ומי שיגיע הנה בסתיו יזכה כאן למראות שלכת מרהיבים.  

לאורך כל המסלול תוכלו לפגוש את העצים המיוחדים האופייניים לנחל הזה. דולב מזרחי שגובהו יכול להגיע עד ל 15 מטרים! העלים שלו מאוד מזכירים כף יד ובתקופת השלכת העץ הזה נותן מראות הצגה. בנוסף תוכלו לראות כאן ערבה מחודדת, מילה סורית, מיש דרומי וטחב, מלא מלא וטחב! בתקופת הפריחה תוכלו למצוא כאן גם את הסתווניות, הכלניות ושלל פטריות שצצות להן. אם תהיו ברי מזל (ובשקט) תוכלו לפגוש כאן גם את שפני הסלע. במים תראו את הדגים והחלזונות שממלאים כאן את השמורה ביופיים. כדי להגיע אל תחילת המסלול יש לרשום בוויז: נחל הבניאס מעיינות – שמורת טבע. כדי להחנות את הרכב השני יש לרשום בוויז: שמורת טבע בניאס – המפל והשביל התלוי. 

ויש עוד הרבה מקומות לטיול או שכשוך בבניאס המופלא. הנה כמה מהן:

הטנק הסורי ההפוך – מסלול הליכה יחסית קצר אל חלקו התיכון של נחל חרמון הבניאס, כאן תפגשו את הטנק הסורי ההפוך שנמצא כאן עוד ממלחמת ששת הימים. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

המסלול הארוך משניר לשאר ישובבין קיבוץ שניר לשאר ישוב זורם לו נחל חרמון המוכר גם בשם הבניאס וזהו חלקו התיכון. כאן ישנו מסלול עוצר נשימה שעובר לצד הנחל הזורם, בתוך קניון מתפתל בין אבני הבזלת. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

נקודת מים בשאר ישוב סוף מסלול ארוך-  נקודת הסיום של המסלול הארוך מקיבוץ שניר או סתם נקודת מים נהדרת לצינון ביום חם. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

מעיינות הבניאס – שמורת הטבע של רשות הטבע והגנים בה יש גם עתיקות ומסלול הליכה מקסים. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

השביל התלוי בבניאס – המשך שמורת הטבע של הבניאס הכוללת את הגשר התלוי שעובר מעל תוואי הנחל ואת מפל הבניאס המפורסם – למידע מלא על המסלול ודרכי הגעה לחץ כאן.

נחל חרמון תחתון – נבי יהודה – באזור הזה תוכלו להגיע לכמה נקודות קרובות למים ולהנות משכשוך. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

חורשת הנופלים – מקום בילוי בטבע עם גישה נוחה למים והמון מקום ישיבה והרבה צל. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

חניון האקליפטוס – מחניון האקליפטוסים ניתן לצאת למסלול הליכה, אופניים, מסלול רטוב במים או סתם למצוא איזו פינת חמד ולשבת ליד הנחל הזורם. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

נחל חרמון עליון ממתחם המעיינות ועד למפל הבניאס – מסלול מפתיע שמתאים לכל המפחה, עובר לצד נופי נחל חרמון. למידע מלא על המקום ודרגע הגעה לחץ כאן.

נחל חרמון המפה המלאה

באופן כללי, מדובר באזור שהוא אחד היפים והמומלצים לטיולים בכל הארץ. אז אם אתם כבר פה, הנה רעיונות למקומות נוספים שיש באזור המדהים הזה:

שמורת הטבע החולה של רשות הטבע והגנים –מסלול מקסים לכל המשפחה שבדרכו עוברים על גשר צף, תצפיות, פוגשים את העופות הנודדים ואת נופי עמק החולה למידע מלא לחץ כאן

אגמון החולה של קרן קיימת לישראל –  דרך נהדר לבוא ולפגוש את העופות הנודדים במתקופת הנדידה, תוכלו להשכיר כאן רכב גולף, אופניים או להנות מסיור בעגלת מסתור למידע מלא לחץ כאן.

שמורת נחל עיון מפל התנור – מסלול נחל עיון מאפשר לנו לפגוש את נופי השמורה שבנויה בעיקר משלושת המפלים המרשימים שזורמים כאן לאורך כל השנה למידע מלא לחץ כאן.

שמורת הטבע נחל שניר – מבין השמורות המקסימות שיש באיזור הגליל העליון, נחל שזורם לאורך כל השנה לצד נופיה הקסומים של השמורה. כאן תמצאו מסלולים שמתאימים לכל המשפחה למידע מלא לחץ כאן.

שמורת הטבע תל דן – שמורת הטבע תל דן מכניסה אתכם אל עיינות עדן, ביתו של פו הדב ועוד שלל נקודות עניין שהם חלק ממסלול מקסים שמתאים לכל המשפחה למידע מלא לחץ כאן.

אנדרטת אסון המסוקים בשאר ישוב –  אסון המסוקים הוא אחד האסונות הגדולים שהיו בצהל, לזכרם של 73 החיילים שנהרגו באסון נבנתה האנדרטה המרשימה לצד הישוב שאר ישוב שכאן קראתה התאונה למידע מלא לחץ כאן.

מצודת נמרוד –מסלול שיוביל אתכם הישר אל העבר למרגלות הר החרמון אל מול נופיה היפים של עמק החולה, הרי הגולן והרי הנפתלי למידע מלא לחץ כאן.

תצפית מפל סער –לאחר הגשמים של החורף והפשרת השלגים תמצאו את המפלים של מפל סער זורמים בעוצמה, ממש כאן תוכלו למצוא תצפית מרשימה שנוחה להגעה לכל אחד למידע מלא לחץ כאן.

מסלול עין דבשה  – עין דיבשה הוא מסלול מוצל, קצר שמתאים לכל המשפחה. ההליכה בו היא במים רדודים לצד פינות טבע קסומות וטחנות קמח עתיקות- למידע מלא לחץ כאן.

מסלול עין תינה–  מסלול עין תינה הוא מסלול מעט אתגרי שהולכים בו במים זורמים לרוב בעוצמה עם אפשרות להגיע עד לצינור העליון שמזרים לכאן את המים למידע מלא לחץ כאן.

פינות ישיבה במתחם גן הצפון – נחל שניר –  מתחם האוכל גן הצפון שנמצא בלב כל האטרקציות נבנה בסמוך לנחל שניר החצבני, כאן אפשר להגיע בקלות לפינות טבע מקסימות למידע מלא לחץ כאן

טיילת עמי – שביל נגיש שעובר לצד הירדן, יש כאן פינות נהדרות לפיקניק עם מרחבי דשא ונופים מקסימים של עמק החולה למידע מלא לחץ כאן.

בריכת המנחת פארק המטוס – נחל עיון – לאורך כל זרימתו של נחל עיון בישראל הוא יוצר לא מעט נקודות עניין, מפלים ומסלולי טיול. אחד מהמוקמות האלו היא בריכת המנחת פארק המטוס. למידע מלא לחץ כאן.

רוצים עוד המלצות לטיולים או אטרקציות עם הילדיםבואו אל קבוצת הפייסבוק הפתוחה שלנו – יש שם עוד המון רעיונות לטיולים ואטרקציות עם הילדים. בקבוצה תוכלו לשאול ולקבל מידע וגם לשתף אותנו בטיולים שלכם – להצטרפות אל קבוצת הפייסבוק לחצו כאן.

אתם מוזמנים לעקוב אחרינו גם באינסטגרם לעוד תמונות וחוויות של אטרקציות וטיולים בטבע להצטרפות לאינסטגרם שלנו לחץ כאן.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

Booking.com