Skip to content
חיפוש
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

טיול מעיינות ברמת הגולן

עונת המעיינות תכף מתחילה ואנחנו כאן כדי להמליץ על כמה מקומות שאסור לפספס ברמת הגולן. את המסלול המוצע כאן ניתן לעשות חלקית ביום אחד אבל מומלץ לפרוס על יומיים או יותר כדי להנות באמת מכל אחד מבין המעיינות! את הטיול שלנו אנחנו מתחילים בעליות עם הרכב מהנקודה הדרומית ביותר של רמת הגולן, כביש 98 בסמוך לכניסה לחמת גדר. העליות של הכביש הזה הן עוצרות נשימה, במיוחד הנוף של המקום שלמעשה זהו אזור שלושת הגבולות – סוריה, ירדן וישראל. סעו בזהירות הנסיעה כאן היא בעליות חדות מאוד.

דרך אגב 2 הערות חשובות לפני שאנחנו מתחילים את העליות:

1) בעליות בכביש זה (98) ניתן לראות את התצפית על גשר אל חמה – גשר אשר פוצצו בליל הגשרים בשנת 1946 בפעילות משולבת של כוחות המרי נגד השלטון הבריטי. ניתן לראות את הגשר כפי שהוא פוצץ עומד כך עד היום – הגשר עובר מעל לירמוך שזהו גבולה של ישראל עם ירדן.

2) ממש מכאן גם מתחיל שביל אלי כהן שמומלץ בחום לעצור בנקודות שבדרך- למידע מלא על שביל אלי כהן לחצו כאן.

אז אחרי שעלינו את העליות המהממות של כביש 98 והגענו לצומת המפנה אותנו שמאלה לכיוון יער מבוא חמה, שם ישנה העצירה הראשונה שלנו – עין עקוב או בשמו השני עין תאופיק. מעיין קטן שנמצא בתוך חניון מטיילים בלב יער מבוא חמה. יש מכאן תצפית עוצרת נשימה לכיוון הכנרת ומים צלולים, רדודים להירטב מעט. המקום מתאים לעגלות הכולל מסלול קצר נגיש.

מעין תאופיק תוכלו להמשיך עוד 1.5 ק”מ עם הרכב חוצים את מוצב הנברונים ומחנים את הרכב במעבר בקר. משם יש להמשיך ברגל בהליכה בירידה תלולה חשופה לשמש עד לעין שוירח (שימו לב שהחזרה בעליה). למי מכם שיש 4*4 יוכל להמשיך עוד קצת לכיוון המעיין ולהחנות במרחק 5 דקות הליכה ממנו. משם ממשיכים על כביש 98 לכיוון העצירה הבאה שלנו. ממש בצמוד למושב מבוא חמה תמצאו את עין שוקו. מעיין קטן הנובע לתוך בריכה בדרום רמת הגולן, נמצא בשמורת טבע מצוקי האון. השם המקורי של המעיין הוא עין א-תינה אך בשנת 2003 שונה שמו על שם סמל ראשון מתן גדרי שכונה “שוקו”. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

משם ממשיכים אל כיוון תצפית מצפה שלום ועין שלום. למעשה מדובר על שתי בריכות שקרובות אחת לשנייה שנמצאות על מצוקי האון ליד כפר חרוב. אפשר להגיע אליהם דרך תצפית “מצפה שלום”. נקודת תצפית מדהימה ומסודרת, ממנה אפשר לראות את הרי נפתלי בצפון, את הרי צפת והגליל, התבור, הכנרת ועמק הירדן. עד לשנת 1967 אזור זה היה בשליטה הסורית והוא היה מאוד מוזנח. רק לאחר מלחמת ששת הימים, כאשר עלה צה”ל לגולן, האזור הפך לשוקק חיים עם תיירות משגשגת. החניה מאוד קרובה לתצפית כך שעם עגלה אין שום בעיה להגיע אליה, אך לכיוון עין שלום מומלץ עם מנשא. למידע מלא על המקום והמסלול למעיין לחצו כאן.

מכאן, ממשיכים על כביש 98 ועוצרים בעין פיק. מדובר על מעיין קטן שנמצא מתחת לכפר סורי ישן. עין פיק נמצא בנקודת תצפית מרהיבה ממנה ניתן לצפות אל עבר נחל עין גב, סוסיתא, הכנרת וכל יישובי רמת הגולן. למידע מלא על עין פיק לחצו כאן. במרחק נסיעה קצר מעין פיק אפשר בקלות להמשיך ליעד הבא: עין אי”ה ליד קיבוץ מיצר. למעשה מדובר על בריכה יחסית גדולה, 4*4 ששופצה בצורה יפה לזכרו של אלון יעקב הורביץ. יש כאן ספסלי ישיבה. יש ממנה תצפית מדהימה לשלושת הגבולות – סוריה, ירדן וישראל כמובן. המקום לא נגיש לעגלות לכן נמליץ במקרה הזה על מנשא. למידע מלא על עין אי”ה לחצו כאן.

משם בנסיעה קצרה לכיוון אבני איתן, תוכלו להגיע לעין נוב שהוא חלק מנחל אל על סביב 10 דקות הליכה מהאוטו. לא הרבה מכירים את המעיין כיוון שיש צורך בסטייה קלה מסימון השבילים. כדי להגיע אל המעיין יש לרדת לכיוון נחל אל על על פי השילוט במקום בשביל האדום, לאחר 15 מטרים לפני שמגיעים אל נחל אל על עצמו פונים ימינה לשביל לא מסומן וממשיכים סביב ה 20 מטרים עד למעיין. בריכה 3*3 תחת העצים שנותנים לה צל רב. לא רחוק מעין נוב תמצאו גם את עין כיף.

מכאן ניתן להמשיך לעין ידידיה שנמצא בצמוד למושב יונתן. תוכלו להינות מעין ידידיה – בריכה מלאכותית גדולה שעומקה עומד על 1.5 מטר, היא מקבלת את מימיה מנחל גמלא הסמוך. סביב הבריכה יש צל מעצי האיקליפטוס הצמודים, שולחנות פיקניק, נדנדה, ערסלים והמון שקט. הבריכה הוקמה לזכרו של ידידיה תור ז”ל לאחר שנהרג בתאונת טרקטרונים. המרחק מחניית הרכב למעיין לא כל כך רחוק, סביב 900 מטר אך מומלץ להגיע עם מנשא. (נכון לתאריך לחודש יולי 2021 קיבלנו דיווח ממטיילים אשר ניסו להגיע אל עין ידידיה כי הדרך לא עבירה לכל רכב ולכן יש צורך בהליכה שצויינה). מעין ידידה אפשר להמשיך אל עין תות – בריכת אניעם. ההליכה מהרכב קצרה מאוד ומגיעים אל בריכה גדולה שעומקה יכול להגיע עד ל 1.5. למידע מלא על בריכת אניעם לחצו כאן.

משם נחזור על עקבותינו עד לצומת הכבישים 98-808 וניסע לכיוון לעין כנף. 3 בריכות לא עמוקות במיוחד, הבריכה הראשונה מזמינה כאשר 2 הבריכות האחרות פחות. מסביב יש המון שולחנות פיקניק תחת העצים שנותנים צל רב. המקום נבנה לזכרו של אשר (אשי) נוביק ז”ל, חיילים מהישוב כנף שנהרג שמלחמת לבנון השנייה. החניה קרובה מאוד לבריכות אך ישנה ירידה קלה עם מדרגות כך שאם תרצו להגיע עם עגלה זה אפשרי. שימו בוויז עין כנף והוא יוביל אתכם עד למעיין. למידע מפורט יותר על המקום לחץ כאן. 

מתוך מושב כנף ניתן להגיע גם לעין אלוהים, מעיין פחות מוכר בעיקר בגלל שהדרך אליו לא פשוטה בכלל. בכניסה למושב בכיכר פנו שמאלה ובצומת הראשונה שוב שמאלה עד לגדר תיל שם נחנה את הרכב. חוצים את הגדר ולאחר הליכה קצרה של 150 מטרים פונים ימינה ויורדים ירידה תלולה של רבע שעה עד למעיין. חשוב לציין כי הדרך חזרה היא באותה הדרך ויכולה להיות קשה בגלל שהיא תלולה.

משם אפשר להמשיך אל עין גמלא, מעיין מקסים ושקט שמגיעים אליו מתוך מושב גמלא. אחרי שנכנסנו למעלה גמלא ניסע ישר אל שער בקר שיהיה בצד שמאל שלנו, עוברים את השער, מחנים ומכאן מתחילים לצעוד לכיוון האקליפטוס הגדול שנמצא דרומית לנו. מעט לפני העץ פונים ימינה עד שמגיעים לשער עץ, עוברים אותו ומגיעים למעיין.

משם אתם יכולים אם לבחור לנסוע לעין ג’וחדר או בשמה הנוסף בריכת אורחה. בריכת קצינים קלאסית, גדולה שעומקה יכול להגיע עד 1.8 מטרים. סביב הבריכה יש ספסלי פיקניק והמון צל תחת עצי האקליפטוס. למידע מלא על עין אורחה לחצו כאן. מכאן אתם יכולים לבחור לנסוע לכיוון עין סלוקיה או בשם הנוסף עיינות עדן. פארק מקסים ובו יש מסלול קצר העובר בין פלג מים זורם והמון בריכות קטנות, רדודות ומוצלות. למידע מלא על עין סלוקיה לחצו כאן.

מכאן אפשר להמשיך לנסוע לעין אמפי או בשמו השני עין איקליפטוס בריכת מים ששמה ניתן לה כיוון שצורת האבנים שבונות אותה הן בצורת אמפיתאטרון ומנגד עצי האיקליפטוס שומרים על כל האיזור מוצל. בזמני שיא גובה המים יכול להגיע למטר וחצי עומק. אחד מהמקומות היפים לטבילה בקיץ החם ופיקניק. הליכה קצרה מהרכב אך לא היינו ממליצות על עגלה, תגיעו עם מנשא. למידע מלא על על עין אמפי לחצו כאן.

לא רחוק מעין אמפי נמצא מעיין עין עלמין, בריכת קצינים מושלמת שלצידה יש בריכה קטנה יותר לילדים, סביב המעיין יש שטח גדול לפיקניק או קמפינג – למידע מלא על עין עלמין לחץ כאן. בנסיעה קצרה מעין עלמין אפשר להגיע אל עין ראובן או בשמו הנוסף עין צנובר, אחרי כל כך הרבה שנים שהמעיין הזה היה סגור כשטח צבאי שאסור להתקרב אליו הוא נפתח למבקרים! מדובר על מעיין מבין הגדולים שיש ברמת הגולן והוא נמצא תחת עצי האקליפטוס עם המון שטח סביבו – למידע מלא על עין צנובר לחצו כאן. מכאן אפשר להגיע בנסיעה קצרה למעיין שנמצא ממש בסמוך לקצרין ושמו עין פח’ורה, מעיין מקסים ובו יש 2 בריכות רדודות תחת עצי התאנה עם המון צל ושטח ישיבה. למידע מלא על עין פח’ורה לחצו כאן.

אם תרצו להמשיך את טיול המעיינות תוכלו לעלות לכיוון צפון רמת הגולן ולהנות מ עוד כמה מעיינות נוספים:

עין טורבינה או בשמה הנוסף בריכת הצ’רקסים שנמצאת ממש מול הר בני סרן, בריכת קצינים מקסימה שסביבה יש המון מקומות ישיבה, לא רחוק ממנה תוכלו למצוא את אנדרטת גדוד 334 הרעם ושם יש חורשה עם ספסלי פיקניק. שימו לב לא לסטות מהשביל הליכה שהוא גם שביל 4*4 כי יש שדות מוקשים סביב.

עין מוקש שנמצא באיזור עין זיוון הוא מעיין המוקף כולו בשדות מוקשים ולכן קיבל את שמו עין מוקש. לאחר שהבינו כי יש ביקוש רב למקום צה”ל סידר גישה נוחה ומסודרת למעיין וכיום ניתן להגיע אליו ללא כל בעיה. שימו לב לא לטייל בשדות ליד ולא לסכן את חייכם. מעיין שבנוי כולו מאבני בזלת, עמוק מאוד (במיוחד אחרי הגשמים) והוא בקוטר של 10 מטרים.

הצינור החם במאגר עורבים – מים חמים שמוזרמים הישר אל מאגר עורבים בעזרת צינור קידוח מאיזור שמיר, חוויה אמיתית לשבת בתוך המים החמים במיוחד בימים הקרים או בשלג סביב. חשוב לציין כי הצינור לא תמיד פעיל ורוב הזמן הוא מוציא מים קרים, מומלץ להתעדכן האם יש זרימה או לא טרם הגעתכם. למידע מלא על מאגר עורבים לחצו כאן.

הצינור החם במאגר בנטל – אומנם לא באמת מדובר על מעיין אבל מדובר על נקודת עניין שלא תרצו לפספס אם אתם מגיעים כבר לאיזור. צינור קידוח שמגיע ישירות מאיזור שמיר אל מאגר בנטל (כן אותו צינור שעובר גם במאגר עורבים) ולפעמים, אם תהיו ברי מזל תוכלו להנות מהמים החמים שמוזרמים כאן הישר אל המאגר.

משם ניתן להמשיך אל עין חרמון או בשמו הנוסף עין נמרוד שנמצא ממש בסמוך ליישוב נמרוד וצופה על החרמון. כדי להגיע לכאן תוכלו לרשום בוויז עין חרמון או לנסוע על כביש 98 לכיוון נמרוד ופונים שמאלה לכביש 9898 ומשם לכביש גישה לישוב נמרוד, נסיעה של 600 מטרים ותראו בצד ימינכם רחבת עפר שם מחנים את הרכב ויורדים בזהירות הישר אל המעיין.

טיול לאורך כביש 98 חוצה רמת הגולן – כביש 98 חוצה רמת הגולן מספק לנו לא מעט נקודות עניין: מסלולי הליכה, מעיינות, תצפיות, אטרקציות, מורשת קרב וארכיאולוגיה רבת שנים. למידע מלא על הטיול לחץ כאן.

רוצים עוד המלצות לטיולים או אטרקציות עם הילדיםבואו אל קבוצת הפייסבוק הפתוחה שלנו – יש שם עוד המון רעיונות לטיולים ואטרקציות עם הילדים. בקבוצה תוכלו לשאול ולקבל מידע וגם לשתף אותנו בטיולים שלכם – להצטרפות אל קבוצת הפייסבוק לחצו כאן.

אתם מוזמנים לעקוב אחרינו גם באינסטגרם לעוד תמונות וחוויות של אטרקציות וטיולים בטבע להצטרפות לאינסטגרם שלנו לחץ כאן.