Skip to content
Search
Search
Close this search box.

גבעת שר: מסלול פריחה עם נוף ושרידי ארכאולוגיה

בצד הדרומי של העיר מודיעין מכבים רעות מתנשאת גבעת שר. הגבעה היא שמורת טבע ואתר ארכיאולוגי מהמיוחדים שיש. על הגבעה ישנו מסלול מעגלי שבתקופת הפריחה כל כולו פורח. בנקודה הגבוהה ביותר של הגבעה תוכלו להיחשף לשרידים ארכאולוגים מרשימים מאוד כמו: בורות מים, גיתות, שומרות, שקתות, חומות אבנים, מתקני חקלאות, בוסתנים ועוד שרידים שאותרו כאן מתקופות שונות. השם הנוסף שיש לגבעה הוא ח’רבת אום סור, פירוש המילה סור בערבית היא “חומה”. בטיול שלכם על הגבעה בפסגה שלה תוכלו לראות בבירור את החומה שהקיפה את מתחם הבוסתן.

המסלול שאורכו המלא כקילומטר 1 מתחיל את דרכו ברחוב שדרות החשמונאים בסימון שבילים ירוק לצד השלט הירוק. המסלול בהגדרתו מתאים למשפחות והוא בדרגת קושי קלה. לאחר כ 100 מטרים נגיע אל מעבר בקר שבנקודה זו נהיה בצומת שבילים ירוק שחור. אם אתם מגיעים לכאן בתקופת הפריחה תוכלו להנות כאן מהכלניות האדומות, העיריות, הרקפות, עוזז, סביונים, קחוונים וכמובן השקדיות. לאחר שעברנו את מעבר הבקר נפנה ימינה עם הסימון הירוק שיוביל אותנו להליכה בצד המערבי של הגבעה.

כאן ישנם בורות מים, שומרות והמון שרידים ארכיאולוגים. שומרה היא מבנה שמירה שהיה משמש להגנה על איזורים חקלאים בעיקר באיזור כרמי ענבים, וכאן תוכלו לראות מספר רב של עצי זית. חלק מהשומרות מאפשרות גישה עד לנקודה העליונה שלהן ומשם אפשר לקבל נקודת תצפית של 360 על כל האיזור הסובב את הגבעה. לאחר צעידה של כ 450 מטרים על הסימון הירוק נגיע אל צומת שבילים: ירוק, אדום שחור. למי מכם שיפנה עם האדום ימינה לאחר כ 400 מטרים יגיע אל חורבת שר.

גם שם אותרו שרידים מתקופות שונות. למי מכם שיפנה שמאלה עם השחור יתחיל את דרכו חזרה לכיוון תחילת המסלול. רגע לפני שאתם פונים שמאלה הביטו לכיוון דרום ותוכלו לראות את נוף איילון, פארק איילון ואת הגשר המוביל לירושלים. על הסימון שבילים השחור נצעד כ 300 מטרים עד לחזרה לשער הבקר שעברנו בתחילת המסלול. מכאן נצעד כ 100 מטרים עד לחזרה לשדרות החשמונאים.

מה חשוב לדעת טרם יציאתכם לטיול

החודשים המומלצים ביותר לביקור כאן הם חודשי החורף והאביב. כאשר הטבע נמצא בשיאו והירוק שולט כאן מרחבי הגבעות איתו מגיעה הפריחה המגוונת. יחד עם זאת יש להיזהר לא להגיע לגבעה מיד לאחר הגשם כי אתם עלולים לפגוש הרבה בוץ וסכנת החלקה. המסלול מתחיל במגמת טיפוס קלה ואז ממשיך בצורה מישורית ונוחה להליכה.

איך מגיעים לגבעת שר

בגלל שהכניסה לגבעה נמצאת מתוך כביש ראשי שאין בו מקום חניה, מומלץ להחנות ברחוב ראובן שצמוד לבית הכנסת החשמונאי העתיק. כדי להגיע לכאן תוכלו לרשום בוויז: ראובן 2 מודיעין. נחנה בתחילת רחוב לראובן לצד מעגל התנועה והמדרגות המובילות לאתר בית הכנסת החשמונאי העתיק – אום אל עומדן, נצעד ברגע לכיוון שדרות החשמונאים, נחצה את הכביש במעבר חציה בצורה מסודרת, נפנה ימינה ונצעד על המדרכה כ 200 מטרים עד שנראה משמאלנו את דרך העפר והשילוט המפנה אותנו עם סימון שבילים ירוק אל גבעת שר.

רוצים עוד הצעות לטיול באזור הזה?

גבעת התיתורה – תל ארכיאולוגי מרתק ויפהפה המתנשא לגובה של כ-300 מטר מעל פני הים, והטיול בו חושף אותנו למורשת, ארכיאולוגיה ובעיקר מספק לנו חווית טיול קלילה ומעניינת בטבע. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחצו כאן.

גבעת ברפיליה – מסלול הליכה המתאים לכל המשפחה העובר בין מרבדי פריחה בעונה ונופי העיר מודיעין. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחצו כאן.

גבעת אשון – פארק גבעת אשון נמצא בלב שכונה חדשה בעיר מודיעין והינו ייחודי במינו שמשלב ממצאים ארכיאולוגיים קדומים לצד שכונת מגורים. בפארק ישנם מתקני שעשועים, שבילים נגישים ופריחה עונתית. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחצו כאן.

גבעת הברושים – מסלול הליכה מעגלי בין פריחה עונתית במהלכה מגיעים לנקודת תצפית לרשימה על הרי יהודה ועמק איילון. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחצו כאן.

מוזיאון מורשת החשמונאים במודיעין – מוזיאון מורשת החשמונאים נמצא במרכז העיר מודיעין והביקור בו יחשוף בפניכם את המורשת וההיסטוריה העשירה ורבת השנים של העיר מודיעין. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחצו כאן.

פארק עירוני ענבה – מודיעין מכבים רעות – אין ילד שלא אוהב פארקים על אחת כמה וכמה אם זה פארק מושקע שיש בו מגוון רחב של אטרקציות – פארק ענבה הוא אחד כזה! למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחצו כאן.

תל חדיד – טיול בין נופי יער מרשימים ואריכיאולוגיה – תל חדיד נמצא ביער בן שמן הגדול והוא מאפשר לנו לצאת לטיול קליל בין שרידי ארכאולוגיה ולהנות גם מנקודת תצפית על האזור. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחצו כאן.

הגבעות הדרומיות – בדרומה של העיר מודיעין מכבים רעות ישנם גבעות המובילות את המטייל לטיול בין בורות מים עתיקים, בוסתנים, שרידי כנסייה ביזנטית, פריחה צבעונית וריחנית בעונה. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחצו כאן.

קברות המכבים – ביער בן שמן, ישנה אמונה המספרת כי נמצא מקום קבורתם של המכבים. כיום, טיול במתחם הזה יחשוף בפניכם מערות חצובות בסלע, שיש האומרים שהן שרידי הקברים העתיקים. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחצו כאן.

בקעת הנזירים – בצידו הדרומי של יער בן שמן תוכלו למצוא את בקעת הנזירים או בשמה הנוסף מערת אל חביס. מדובר על כמה מערות מהתקופה הביזנטית שכנראה שימשו למנוחתם של נזירים שעלו ברגל אל ירושלים. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחצו כאן.

גן לאומי חאן שער הגיא – חאן שער הגיא שנמצא בדרך העולה לירושלים על כביש 1 שימש כמלון דרכים בתקופה העות’מאנית, בדרך הזו נערכו קרבות עזים במלחמת העצמאות. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחצו כאן.

גן לאומי תל גזר– אם אתם חובבי היסטוריה ועתיקות, נמליץ בחום לא לפספס את הטיול בגן לאומי תל גזר. בסמוך ליישוב כרמי יוסף תוכלו לחזור אחורנית בזמן. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחצו כאן.

מאגר וסכר בית הזית – מאגר בית זית הוא אגם מלאכותי באזור הרי ירושלים, ליד ישוב בית זית, והוא חלק מערוץ נחל שורק. האגם מתמלא במים בעונת החורף לאחר הגשמים.  למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחצו כאן.

רוצים עוד המלצות לטיולים או אטרקציות עם הילדיםבואו אל קבוצת הפייסבוק הפתוחה שלנו – יש שם עוד המון רעיונות לטיולים ואטרקציות עם הילדים. בקבוצה תוכלו לשאול ולקבל מידע וגם לשתף אותנו בטיולים שלכם – להצטרפות אל קבוצת הפייסבוק לחצו כאן.

אתם מוזמנים לעקוב אחרינו גם באינסטגרם לעוד תמונות וחוויות של אטרקציות וטיולים בטבע להצטרפות לאינסטגרם שלנו לחץ כאן.