Skip to content
חיפוש
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

פארק יער שוהם – חרבת תנשמת וגבעת הספלולים

פארק יער שוהם הוא יער קהילתי, קטן ומקסים! שמו הנוסף של פארק שוהם הוא יער ברקת, בפארק יש דרך נוף עבירה לכל רכב שעוברת בין מספר נקודות עניין, חניוני יום, פריחה מרשימה (בעונה) של רקפות, נרקיסים, כלניות ונוף עוצר נשימה של האיזור. קרן קיימת לישראל ותושבי היישוב מתחזקים יחד את הפארק, בנוסף בעזרת “נאמני יער קהילתי” יש כאן לא מעט סיורים שמועברים על ידם, אירועים קהילתיים ועוד.

הכניסה אל יער שוהם היא מצפון דרך אזור התעשייה. כביש עפר המטפס לכיוון היער יוביל אתכם אל חניון היום ששמו שיימש בן חיים ואל חורבת תנשמת. חורבת תנשמת היא אתר ארכיאולוגי שבו אותרו שרידים מתקופת הברזל ועד התקופה העות’מאנית. על פי הממצאים הוכרז המקום כאתר “בית מלגזיס” שהוא אחד המקומות שמוזכרים במפת מדבא.

מפת מידבא היא מפה מפסיפס שאותרה בכנסיית גיאורגיוס הקדוש בעיר מידבא שבירדן. המפה הזו מאוד חשובה כיוון שהיא מראה את ירושלים במרכזה כעיר גדולה ומרכזית כאשר סביבה יש ישובים נוספים בארץ ישראל במאה השישית. וממש כאן אתם תוכלו לראות העתק של המפה בגודלה המקורי ולצידה שילוט הסבר. בחרבת תנשמת אותרה כנסייה ביזנטית, קברים חצובים בסלע, בריכת מים, רצפת פסיפס ועוד. חלק זה הוא החלק היחיד שהונגש וניתן לעבור בו עם עגלה. בתקופת הפריחה באיזור זה תוכלו לראות את הרקפות, הנרקיסים, הכלניות ועוד.

משם הכביש ממשיך אל חיוני יום נוספים כמו חניון ארנון ויינברג וחניון יוסי ברסלר שממנו ניתן גם לצאת לטיול אל ראש גבעת הספלולים ולהגיע אל תצפית על שם גיא סודאי – גיא נפל בקרב בלבנון בשנת 1994 מאש החיזבאללה. מהתצפית תוכלו לקבל נקודת תצפית נהדרת על איזור גוש דן, יישובי הכוכב והרי השומרון.

גבעת הספלולים קיבלה את שמה בגלל גומות מעוגלות שחצובות פה בסלעים ששמם הוא “ספלול”. למעשה מדובר על מתקני כתישה של גרעינים ועשבי תבלין. ניתן לצאת למסלול המקיף את גבעת הספלולים ושמו “שביל הבוסתנים”: אורכו כקילומטר אחד, בסימון שבילים אדום. השביל מעגלי והוא עובר בין עצי בוסתן וטרסות חקלאיות.  כדי להגיע אל הכניסה ליער שוהם תוכלו לרשום בוויז: פארק יער שוהם.

רוצים עוד הצעות לטיול באזור הזה?

יער גבעת הכ”ח – אנדרטת חטיבת אלכסנדרוני יער קולה – יער גבעת הכ”ח, או בשמו הנוסף יער קולה, נמצא בסמוך לעיר אלעד. אתר מורשת קרב של מלחמת העצמאות ובו יש מסלולים, חניוני יום, תצפיות ונקודות עניין. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחצו כאן.

גן לאומי מגדל צדק – רשות הטבע והגנים – בגובה של 141 מטרים מעל פני הים בצד הדרומי של העיר ראש העין תמצאו את גן לאומי מגדל צדק. מגדל צדק או בשמו הנוסף מגדל אפק מעבר כמה וכמה גלגולים. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחצו כאן.

גן לאומי ירקון – תל אפק – תל אפק מכונה בכינוי “הריאה הירוקה של גוש דן” ולמען האמת שאפשר להבין למה. מדובר בנקודת טבע בין היחידות והיפות שיש באזור המרכז. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחצו כאן.

אגם הצלילים בראש העין – נחל רבה – בעיר ראש העין, בין גבעת טל לגבעת הסלעים, תמצאו אגם קטן עם ברווזים ושטחי דשא לפיקניק. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחצו כאן.

בית לאה – גן לאומי ירקון מקורות הירקון – לאורך 28 ק”מ בלב ליבה של מדינת ישראל זורם לו נחל ירקון והוא הנחל הגדול ביותר במערכת נחלי החוף של ארץ ישראל. יש בו פינות נהדרות כמו בית לאה. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחצו כאן.

מסלול שביל פרחי הבר – חורבת דייר ומצפור אילן יער ראש העין – בין שכונת נווה אפק לכביש 5 נפרס לו יער ראש העין על פני 1,000 דונם. יש בו מספר מסלולים כאשר המוכר מבין כולם הוא שביל פרחי הבר. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחצו כאן.

גן לאומי ירקון – מתחם מקורות הירקון של רשות הטבע והגנים – זהו החלקו הנקי של הירקון, יש כאן בריכות נופרים, מסלולי הליכה, שטח עצום לפיקניקים וחניון לילה מסודר של רשות הטבע והגנים – מתחם מקורות הירקון. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחצו כאן.

המפל הנסתר במקורות הירקון – מפל שרונים – בלב אזור השרון נדיר מאוד למצוא מקורות מים, אך כאן תוכלו למצוא כחלק ממקורות הירקון את המפל הנסתר או בשמו השני מפל שרונים. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחצו כאן.
 
טיול במקורות הירקון – כפר הבפטיסטים – אזור כפר הבפטיסטים הוא מבין האזורים המקסימים של הירקון, ממש סמוך למקורותיו. יש כאן פינות טבע קסומות שאפשר להעביר בהן כמה שעות נפלאות באוויר הפתוח (הכניסה למים אסורה). למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחצו כאן.

רוצים עוד המלצות לטיולים או אטרקציות עם הילדיםבואו אל קבוצת הפייסבוק הפתוחה שלנו – יש שם עוד המון רעיונות לטיולים ואטרקציות עם הילדים. בקבוצה תוכלו לשאול ולקבל מידע וגם לשתף אותנו בטיולים שלכם – להצטרפות אל קבוצת הפייסבוק לחצו כאן.

אתם מוזמנים לעקוב אחרינו גם באינסטגרם לעוד תמונות וחוויות של אטרקציות וטיולים בטבע להצטרפות לאינסטגרם שלנו לחץ כאן.