Skip to content
חיפוש
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

שמורת טבע נחל תבור: נוף מרהיב, מים זורמים ופריחה

שמורת הטבע נחל תבור שנמצאת בגליל התחתון מציגה לנו את אחד מאתרי הטבע היפים והמרהיבים שיש בארץ. הטיולים בשמורת נחל תבור מבוקשים מאוד בעיקר בחודשי החורף וזה מאחר שבתקופה הזו נופי המקום נצבעים בירוק בוהק, ומסביב פריחה מגוונת וזרימה של הנחל. מבלי להגזים אפשר לומר שהנופים במסלול הזה הם כל כך יפים שתרגישו שאתם מטיילים בתוך תמונות מאגדות. לאחר הגשמים השמורה מתקשטת בפריחת תורמוס ההרים המיוחד שמוסיף עוד יותר צבע ועניין לטיול בשמורה. ואם זה לא מספיק אז באזור ניתן לפגוש גם את השקדיות שפורחות כאן במלוא הדרן. 

נחל תבור, שזורם בשטחי השמורה, מתחיל את זרימתו באיזור הרי נצרת, משם ממשיך לאיזור הר תבור ובסופו של דבר נשפך אל הירדן בקיבוץ גשר. מסלול הטיול המפורסם והיפהפה בנחל תבור הוא המסלול הארוך והאתגרי של קניון הבזלת, אבל מה שלא הרבה יודעים שאפשר לטייל בסביבת הנחל גם עם עגלות או לצאת לטיול תצפיות קליל עם הילדים. למעשה את המקום הזה אפשר לחוות בכמה דרגות קושי שונות שתכף נפרט על כולן. 

מסלולים נחל תבור

נחל תבור מסלול נגיש לעגלות (מומלץ להגיע בזמן פריחת השקדיות)

לשמחתנו את נחל תבור אפשר לראות גם עם הילדים במסלול המונגש לעגלות. את המסלול מתחילים מאחורי מלון פנינת העמק, שם ישנו שער עם סימוני דרך שאחד מהם הוא הסימון של שביל ישראל. בכניסה יש שילוט גדול של קק”ל בו כתוב “שביל נחל תבור”. מהרגע שעוברים את השער מתחיל מסלול הליכה, המסלול הוא קווי שבסופו מגיע עד לכפר קיש, ולכן יש צורך להקפיץ רכב לנקודת הסיום. חלק מתוואי הנחל הוא על שביל אספלט חלקו על דרך עפר נוחה לכל עגלה לאחר הגשמים עלול להיות בוצי בחלק מהשביל.

אורכו של המסלול המלא הוא כ-3.8 ק”מ ויש לכם אפשרות גם לטייל בחלקים ממנו במסלול הלוך-חזור. לכן כאן אתם קובעים את זמן הטיול ואורך המסלול שלכם, כי בכל שלב תוכלו לעצור ולחזור חזרה אל השער ממנו התחלתם את המסלול. שימו לב שמיד לאחר הגשם ייתכן בוץ במסלול, ולכן בימים אלה הוא פחות מומלץ עם עגלות.

מומלץ להגיע אל המסלול בזמן פריחת השקדיות. מסלול ההליכה הוא צמוד אל הנחל הזורם ובתקופת הפריחה של השקדיות תוכלו ליהנות כאן מהמראה של מטעי השקדיות הגדולים והיפהפיים שלא ניתן לפספס. משביל המסלול תקבלו גם תצפיות נוף עוצרי נשימה אל הר התבור ואל כל איזור הגליל התחתון. כדי להגיע אל תחילת המסלול רישמו בוויז “מלון פנינת העמק”, החנו את הרכב בסמוך לתחנת הדלק והתחילו את הטיול. מכביש 65 פונים אל כביש 7276 ומיד בכניסה לכביש זה רואים את המלון. כדי להגיע אל סיום המסלול לחצו כאן לנקודת וויז – כ 700 מטרים לפני הכניסה לכפר קיש.

נחל תבור מעגלי קצר – מסלול מתאים למשפחות

המסלול המתואר כאן הוא מסלול מתאים למשפחות, אורכו של המסלול הוא כ-3.2 ק”מ בשביל הליכה נוח, אך לא נגיש, וחשוף לשמש.  המסלול עובר בין 2 נקודות תצפית והליכה מעל לערוץ נחל תבור. צריך לקחת בחשבון שלאחר הגשמים תוואי המסלול צפוי להיות בוצי מאוד. אל המסלול יוצאים מהחניה המסודרת שבקיבוץ גזית – חניון מספר 1. משם נתחיל לצעוד על המסלול האדום כאן גם ישנה עמדת הסברה של רשות הטבע והגנים. לאחר כ 500 מטרים של הליכה נגיע אל נווה אלעד – מצפה אלעד – על שם אלעד ליטווק, בן קיבוץ גזית שנפל בשנת 2001 בהר דב. יש כאן כמה פרגולות, ספסלי פיקניק, מתקן משחקים קטן לילדים ונוף עוצר נשימה!

מכאן ממשיכים עד לצומת דרכים עם השביל הירוק לאחר הליכה של כ 400 מטרים. בצומת זו נפנה שמאלה עם סימון שבילים ירוק שיוביל אותנו בהליכה מעל ערוץ נחל תבור. שימו לב שבחלק זה שמרו על הילדים כי חלק מההליכה היא על המצוק. לאחר הליכה של כ 700 מטרים נגיע אל נקודת תצפית נוספת תצפית לשון המלך, לזכרו של אורן ליפשיץ. אורן היה בן קיבוץ גזית ולוחם בחטיבת הצנחנים, שנפל במלחמת לבנון השנייה. מהתצפית יש נקודת תצפית מרשימה מאוד על פרסת נחל תבור. 

למי מכם שרוצה לפגוש את פריחת התורמוסים כאשר הם פורחים כאן, יצטרך לרדת בירידה התלולה כ 400 מטרים לפי סימון שבילים כחול לכיוון ערוץ הנחל. למי שרוצה לדלג על זה יחזור בסימון שבילים כחול ולפי השלט לקיבוץ גזית. על הכחול נצעד כ 900 מטרים עד להגעה לסימון שבילים שחור עליו נלך כ 100 מטרים ועד מהרה נגיע אל השביל האדום שיחזיר אותנו לרכב לאחר צעידה של כ 600 מטרים. כדי להגיע למסלול תוכלו לרשום בוויז: שמורת טבע נחל תבור מחוז הצפון (קיבוץ גזית) או לנסוע לפי הפירוט הבא: נסיעה דרך כביש 65 ממנו פונים אל כביש 7276 עד אל קיבוץ גזית. כאשר נכנסים אל הקיבוץ נוסעים על פי השילוט עד לחניון הרכבים מספר 1.

קניון הבזלת נחל תבור – מסלול מעגלי ארוך

אפשרות נוספת והפופולרית ביותר לחוות את יופיו של נחל תבור היא דרך שמורת הטבע נחל תבור קניון הבזלת. המסלול הוא מבין היפים שיש בארץ, אורכו כ- 8 ק”מ והוא דורש ירידה אל הקניון ובסופו עליה תלולה – זמן הטיול במסלול קניון הבזלת נחל תבור הוא כיום שלם. המסלול הזה מבין המפורסמים והמבוקשים שיש, אך גם מבין האתגריים שבהם. אם אתם מחפשים לעשות טיול מעגלי, מאתגר, ארוך ומרהיב ביופיו לכל אורכו – זה המסלול בשבילכם.

בתקופת הפריחה בין חודשים ינואר עד מרץ המסלול הזה הופך לגן עדן אמיתי. מרחבי נוף ירוקים פתוחים, מים זורמים לאורך המסלול (המים לא ראויים לרחצה), וסביב תחילת חודש פברואר מצטרפת גם פריחת התורמוסים, ואתם תפגשו כאן מרבדים של תורמוסים שמכסים את הגבעות ומקשטים את הנוף. צריך לקחת בחשבון שהמסלול הוא בדרגה של משפחות מיטיבי לכת ואם עושים אותו לאחר הגשמים יכול להיות שיהיה בו בוץ, המון בוץ. בנוסף תצטרכו להירטב ולעבור בחלקים מסוימים בהליכה במים. 

הסבר הליכה במסלול: המסלול בשמורת נחל תבור מתחיל בסימון שבילים אדום מחניון מספר 1 כאן גם ישנה עמדת הסברה של רשות הטבע והגנים. לאחר כ 500 מטרים של הליכה נגיע אל נווה אלעד – מצפה אלעד – על שם אלעד ליטווק, בן קיבוץ גזית שנפל בשנת 2001 בהר דב. יש כאן כמה פרגולות, ספסלי פיקניק, מתקן משחקים קטן לילדים ונוף עוצר נשימה! מכאן ממשיכים עד לצומת דרכים עם השביל הירוק לאחר הליכה של כ 400 מטרים. כאן יש לכם אפשרות לפנות שמאלה עם הירוק ולמעשה לקצר את המסלול לפי תיאום המסלול למעלה שמתאים למשפחות. למי מכם שמחפש את המסלול המלא יש להמשיך עם הסימון האדום. לאחר הליכה של כ 1.4 ק”מ נגיע אל צומת סימון שבילים אדום כחול, כאן נפנה שמאלה עם הכחול שיכניס אותנו אל תוך קניון הבזלת.

מכאן נתחיל לצעוד עם הכחול ולמעשה להגיע לחלק המאתגר של המסלול לצד נחל תבור. לאחר הליכה של כ 2.2 ק”מ נגיע לפיצול שבילים אדום כחול – כאן עדיין נמשיך עם הכחול. הסימון הכחול מטפס מעלה ולאחר עליה של כ 500 מטרים נגיע אל תצפית לשון המלך, לזכרו של אורן ליפשיץ. אורן היה בן קיבוץ גזית ולוחם בחטיבת הצנחנים, שנפל במלחמת לבנון השנייה. מהתצפית יש נקודת תצפית מרשימה מאוד על פרסת נחל תבור וגם ממש כאן בדרך העולה אל התצפית תוכלו להנות מהתורמוסים בשיא העונה.

באיזור התצפית ישנה צומת שבילים כחול ירוק, כאן נמשיך עם הכחול לקיבוץ גזית כ 900 מטרים עד לצומת סימון שבילים כחול שחור,  בצומת השבילים תוכלו לבקר בחרבת טירה – כפר שננטש במלחמת העצמאות. מכאן נפנה עם סימון שבילים שחור שמאלה, ולאחר מספר דקות נפגוש את האדום איתו נפנה שמאלה ונמשיך עד לרכב.כדי להגיע למסלול תוכלו לרשום בוויז: שמורת טבע נחל תבור מחוז הצפון (קיבוץ גזית) או לנסוע לפי הפירוט הבא: נסיעה דרך כביש 65 ממנו פונים אל כביש 7276 עד אל קיבוץ גזית. כאשר נכנסים אל הקיבוץ נוסעים על פי השילוט עד לחניון הרכבים מספר 1.

טיולים נוספים שיש באיזור:

מעיין בשביל החמישה – בתוך מושב שדמות הדבורה, בנסיעה קצרה דרך המטעים, מגיעים אל בריכת מים יפהפייה עם סיפור מעניין, וסביבה שולחנות פיקניק מוצלים. למידע מלא על המקום לחצו כאן.

מעיין שרונה – הליכה קצרה מחניון הפיקניקים תוביל אתכם אל בריכת מעיין קטנה. למידע מלא על המקום לחצו כאן.

עין קאזאן – מעיין נביעה טבעית הנאגר לתוך בריכה מסודרת שעומקה המירבי כ-60 ס”מ. בשנים האחרונות המקום עבר שיפוץ, והפך ליעד אטרקטיבי למטיילים וחובבי מעיינות. במקום יש חניה מסודרת ולצידה יש מתחם שולחנות פיקניק הצופה אל נוף הרי התבור. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחצו כאן.

שמורת תורמוס ההרים בנעורה גבעת המורה – במרחק קצר מהעיר עפולה תוכלו למצוא את הפריחה המרשימה ביותר של התורמוסים המיוחדים, מול נופי עמק יזרעאל. מראה מרהיב של מרבדי פריחה סגולים שלא ישאירו אתכם אדישים. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחצו כאן.

המרכז למורשת הצ’רקסית בכפר כמא – המרכז למורשת הצ’רקסית בבית שאמי הנו מרכז המבקרים והמוזיאון הצ’רקסי הרשמי של כפר כמא אליו מגיעים המבקרים להכיר את העם המורשת. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחצו כאן.

פארק חי העמק – פארק עירוני עפולה – פארק עירוני מטופח ומושקע שבו מרחבי דשא, מתקני שעשועים, פינות ישיבה מסודרות ופינת חי קטנה. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחצו כאן.

שביל סובב הר תבור וכנסיית ההשתנות – הר תבור מציע לנו מסלולי הליכה בדרגות קושי שונות, או טיול קליל בשביל סובב פסגת הר תבור שמשלב נוף עוצר נשימה ומעט היסטוריה ודת. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחצו כאן.

הר הקפיצה בנצרת – הר הקפיצה הוא מבין המקודשים לדת הנוצרית ועל פסגתו של ההר ישנה טיילת תצפית קצרה עם נוף עוצר נשימה. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחצו כאן.
 
טיול ביער גבעת המורה – דרך נוף העוברת ביער הפורח – יער גבעת המורה מתנשא לגובה של כ-500 מטרים וממנו ניתן להשקיף על נופי הגליל התחתון. על הגבעה, בין נופי היער, עוברת דרך נוף במהלכה תפגשו מספר מסלולי טיול, תצפיות ואזורי פריחה מרשימים. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחצו כאן.
 
בשבילי התבור – טיול שטח בנהיגה עצמית – על רקע נוף עוצר הנשימה של הר תבור, רמת סירין והסביבה תוכלו לצאת לטיול שטח בנהיגה עצמית בשבילי התבור מעבר בין מטעים, מעיינות ונופים עוצרי נשימה. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחצו כאן.

רוצים המלצות לטיולים או אטרקציות עם הילדיםבואו אל קבוצת הפייסבוק הפתוחה שלנו – יש שם עוד המון רעיונות לטיולים ואטרקציות עם הילדים. בקבוצה תוכלו לשאול ולקבל מידע וגם לשתף אותנו בטיולים שלכם – להצטרפות אל קבוצת הפייסבוק לחצו כאן.

אתם מוזמנים לעקוב אחרינו גם באינסטגרם לעוד תמונות וחוויות של אטרקציות וטיולים בטבע להצטרפות לאינסטגרם שלנו לחץ כאן.