שמורת הטבע נחל תבור – טיול בנוף מרהיב, מים זורמים ופריחה

שמורת הטבע נחל תבור שנמצאת בגליל התחתון מציגה לנו את אחד המסלולים היפים והמרהיבים שיש בארץ. הטיולים בשמורת נחל תבור מבוקשים מאוד בעיקר בחודשי החורף וזה מאחר שבתקופה הזו המקום נבצע כולו בירוק בוהק, כשמסביב פריחה וזרימה של הנחל. מבלי להגזים אפשר לומר שהנופים במסלול הזה הם כל כך יפים שתרגישו שאתם מטיילים בתוך תמונות מאגדות. לאחר הגשמים השמורה מתקשטת בפריחת תורמוס ההרים המיוחד שמוסיף עוד יותר צבע ועניין לטיול בשמורה. ואם זה לא מספיק אז באיזור ניתן לפגוש גם את השקדיות שפורחות כאן במלוא הדרן. 

נחל תבור, שזורם בשטחי השמורה, מתחיל את זרימתו באיזור הרי נצרת, משם ממשיך לאיזור הר תבור ובסופו של דבר נשפך אל הירדן בקיבוץ גשר. מסלול הטיול המפורסם והיפהפה בנחל תבור הוא המסלול הארוך והאתגרי של קניון הבזלת, אבל מה שלא הרבה יודעים שאפשר לטייל בסביבת הנחל גם עם עגלות או לצאת לטיול תצפיות קליל עם הילדים. למעשה את המקום הזה אפשר לחוות בכמה דרגות קושי שונות שתכף נפרט על כולן. 

מסלול נגיש לעגלות (מומלץ להגיע בזמן פריחת השקדיות)

לשמחתנו את נחל תבור אפשר לראות גם עם הילדים במסלול שהוא כל כולו מונגש לעגלות (שימו לב שמיד לאחר הגשם ייתכן בוץ במסלול ולכן הוא יהיה פחות מומלץ עם עגלות). את המסלול נתחיל ממש מאחורי מלון פנינת העמק, שם ישנו שער עם סימוני דרך שאחד מהם הוא הסימון של שביל ישראל. בכניסה לשער יש שולחנות פיקניק ושילוט גדול של קק"ל בו כתוב "שביל נחל תבור". מהרגע שעוברים את השער מתחיל מסלול הליכה, המסלול הוא קווי ולכן יש צורך להקפיץ רכב לנקודת סיום שבסופו מגיע עד לכפר קיש. אורכו של המסלול המלא הוא 3.8 ק"מ ולכן כאן אתם קובעים את זמן הטיול ואורך המסלול שלכם כי בכל שלב תוכלו לעצור ולחזור חזרה אל השער ממנו התחלתם את המסלול.

מסלול ההליכה הוא צמוד אל הנחל הזורם ובתקופת הפריחה תוכלו להנות כאן ממטעי השקדיות היפהפיים שלא ניתן לפספס. מכאן יש נוף עוצר נשימה אל הר התבור ואל כל איזור הגליל התחתון. כדי להגיע לכאן רישמו בוויז "מלון פנינת העמק", החנו את הרכב ממש ליד תחנת הדלק והתחילו את הטיול. מכביש 65 פונים אל כביש 7276 ומיד בכניסה לכביש זה רואים את המלון.

מסלול טיול מתאים למשפחות (לא נגיש)

מהחניה בקיבוץ גזית יוצאים אל סימון שבילים אדום שהופך כחול עד להגעה לתצפית לזכרו של אורן ליפשיץ שנפל בלבנון. מסלול שכל כולו מוקף בנוף עוצר נשימה של כל איזור נחל תבור, תל רכש, טורבינות הרוח ועוד. אם אתם מגיעים לכאן לקראת סוף פברואר תוכלו להנות גם מפריחת התורמוסים ומהמון ירוק! הטיול כאן הוא סביב שעתיים-שלוש שכוללות עצירות ופיקניק בתצפית. אורך המסלול הוא כ-3.2 ק"מ הלוך חזור בשביל הליכה נוח וחשוף לשמש. לאחר הגשמים השמים צפוי להיות בוצי מאוד. כדי להגיע למסלול לחצו כאן לנקודת וויז או לנסוע לפי הפירוט הבא: נסיעה דרך כביש 65 ממנו פונים אל כביש 7276 עד אל קיבוץ גזית. כאשר נכנסים אל הקיבוץ נוסעים על פי השילוט עד לחניון הרכבים. 

מסלול אתגרי ומתאים למטיבי לכת – קניון הבזלת

אפשרות נוספת לחוות את יופיו של נחל תבור היא דרך שמורת הטבע נחל תבור. המסלול הזה מבין המפורסמים והמבוקשים שיש. אם אתם מחפשים לעשות טיול אתגרי, מעגלי, ארוך ומרהיב ביופיו – זה המסלול! בתקופת הפריחה בחודשים ינואר עד מרץ המסלול הזה הופך לגן עדן אמיתי. פריחת תורמוסים מרשימה לקראת סוף פברואר, המון ירוק בעיניים ובעיקר מים זורמים לאורך המסלול (לא מומלץ להיכנס למים). צריך לקחת בחשבון שהמסלול הוא בדרגה של מיטיבי לכת ואם עושים אותו לאחר הגשמים יכול להיות שיהיה בוץ, המון בוץ. בנוסף תצטרכו להירטב ולעבור בחלקים מסויימים בהליכה במים. המסלול הוא מבין היפים שיש בארץ. אורכו כ- 8 ק"מ והוא דורש ירידה אל הקניון ובסופו עליה תלולה – זמן הטיול הוא כיום שלם. 

הסבר הליכה במסלול: המסלול מתחיל בסימון שבילים אדום לאחר מספר דקות הליכה נגיע אל נווה אלעד – מצפה אלעד – על שם אלעד ליטווק, בן קיבוץ גזית שנפל בשנת 2001 בהר דב. יש כאן כמה פרגולות ומרגש משחקים קטן לילדים – התצפית עוצרת נשימה! מכאן ממשיעים עד לצומת דרכים עם השביל הכחול, הסימון הכחול יכניס אותנו אל תוך קניון הבזלת. נמשיך עם הכחול עד לפיצול שבילים אדום כחול – כאן עדיין נמשיך עם הכחול. הסימון הכחול מטפס מעלה עד לתצפית לשון המלך לזכרו של אורן ליפשיץ. אורן היה בן קיבוץ גזית ולוחם בפלחה"ן שנפל במלחמת לבנון השנייה. ממשיכים עם הסימון הכחול שמוביל אותנו בין חרבת טירה – כפר שננטש במלחמת העצמאות. מכאן נפנה עם סימון שבילים שחור ולאחר מספר דקות נפגוש את האדום איתו נפנה שמאלה ונמשיך עד לרכב. כדי להגיע למסלול לחצו כאן לנקודת וויז 

טיולים נוספים שיש באיזור:

מעיין בשביל החמישה – מבין המקומות הקסומים שיש באיזור. בתוך מושב שדמות הדבורה, בנסיעה קצרה דרך המטעים, מגיעים אל בריכת מים יפהפייה עם סיפור מעניין. למידע מלא על המקום לחץ כאן.

מעיין שרונה – אם אתם מחפשים פינה שקטה עם חניון לפיקניק, זה המקום. למידע מלא על המקום לחץ כאן.

עין קאזאן – בשנת 1876 התיישבו הצ'רקסים בכפר כמא, איזור שהיה נטוש ועזוב והפך כיום לפנינת בגליל התחתון. תושבי הכפר עסקו ועדיין עוסקים בחקלאות ובגידול עדרים והם נזקקו למקורות מים נוספים, במהלך החיפושים הם גילואת עין קאזאן. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

שמורת תורמוס ההרים בנעורה גבעת המורה – ממש לא רחוק מעפולה תוכלו למצוא אולי את הפריחה המרשימה ביותר של התורמוסים מול נופי עמק יזרעאל מערבית לנעורה מרבדים סגולים מרשימים! למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

פארק חי העמק – פארק עירוני עפולה – בשנים האחרונות הוקמו יותר ויותר פארקים עירוניים שמציעים אטרקציית בילוי חדשה. בירת העמק עפולה גם היא זכתה בפארק עירוני מושקע מאוד פארק חי העמק. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

שביל הרקפות מגדל העמק – בצד הצפוני של מגדל העמק תמצאו את שביל הרקפות שעובר בלב חורשת אורנים. בחודשים דצמבר עד מרץ תוכלו לראות כאן מרבדי רקפות בגווני סגול, לבן וורוד. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן. 

כנסיית ההשתנות – הר תבור  – בגובה של 562 מעל פני הים ניצב לו הר תבור בלב הגליל התחתון. לא משנה מאיפה ולאן תסעו באיזור עמק יזרעאל, את הר תבור תראו ממרחקים. צורתו העגולה הייחודית של ההר אינה מאפשרת לנו להתבלבל. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

הר הקפיצה בנצרת – טיילת תצפית עם נוף עוצר נשימה – בשנת 2009 ביקר בישראל האפיפיור בנדיקטוס ה 16 ובזמן ביקורו הוא ערך טקס מיסה המוני בקצה הר הקפיצה שנמצא בכניסה לנצרת בגובה של 397 מטר מעל פני הים. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.
 
טיול ביער גבעת המורה – דרך נוף העוברת ביער הפורח – גבעת המורה נמצאת בגליל התחתון, ליד העיר עפולה. יער גבעת המורה מתנשא לגובה של כ-500 מטרים וממנו ניתן להשקיף על נופי הגליל התחתון. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.
 
בשבילי התבור – טיול שטח בנהיגה עצמית – על רקע נוף עוצר הנשימה של הר תבור, רמת סירין והסביבה תוכלו לצאת לטיול שטח בנהיגה עצמית בשבילי התבור מעבר בין מטעים, מעיינות ונופים עוצרי נשימה. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

רוצים עוד המלצות לטיולים או אטרקציות עם הילדיםבואו אל קבוצת הפייסבוק הפתוחה שלנו – יש שם עוד המון רעיונות לטיולים ואטרקציות עם הילדים. בקבוצה תוכלו לשאול ולקבל מידע וגם לשתף אותנו בטיולים שלכם – להצטרפות אל קבוצת הפייסבוק לחצו כאן.

אתם מוזמנים לעקוב אחרינו גם באינסטגרם לעוד תמונות וחוויות של אטרקציות וטיולים בטבע להצטרפות לאינסטגרם שלנו לחץ כאן.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

Booking.com