Skip to content

מפלי רז - נחל רז ברמות מנשה

מפלי רז נמצאים ברמות מנשה בין מאגר גלעד לגבעת הרקפות. אזור רמות מנשה הוא אחד האזורים היפים והמרשימים בארצנו כך שלא סתם הוא קיבל את הכינוי “טוסקנה של ישראל”, ובמיוחד בתקופה שלאחר הגשמים שבה האזור פורח במלוא הדרו, הוא אחד המבוקשים והמון מטיילים מגיעים להתרשם מהיופי שהמקום הזה מציע. אחד המקומות היפים והמרשימים שיש ברמות מנשה הוא מאגר גלעד אליו תוכלו להגיע לטיול קצר וקליל שסובב סביב המאגר ולהתרשם מהיופי והנוף שמסביב. 

מפלי רז קיימים רק בחורף לאחר הגשמים מאחר והם נוצרים ממי הגשמים החזקים שגורמים לנחל רז לזרום בחוזקה בדרכו אל נחל תנינים המוכר. בחורפים חזקים בהם מאגר גלעד הקרוב לכאן עולה על גדותיו גם מימיו זורמים בעוצמה אל המפלים. באופן כללי מפלים אינם מאפיינים את אזור רמות מנשה ובכך גם הקסם של מפלי רז. מדובר בתופעה שהיא מאוד מיוחדת לאזור הזה. למעשה תופעת המפלים היא אינה טבעית לאזור, והמפלים נוצרים בעקבות הטיית מי נחל רז כדי להימנע מהצפה במאגר גלעד. צריך לקחת בחשבון שהמפלים לא זורמים כל הזמן וכדי לצפות ביופי הזה יש להגיע רק זמן קצר לאחר הגשמים – צריך להיות בר מזל כדי לתפוס אותם זורמים אבל שווה להתאמץ! 

כמה דרכים להגעה למפלי רז:

  • מאגר גלעד – אם הגעתם ברגל אל מאגר גלעד מאחד החניונים הקרובים אליו, תוכלו להמשיך ממנו ברגל בהליכה של 600 מטרים עד למפלים. אתם תגיעו מצידו הצפון מערבי של נחל תנינים. למידע מלא על ההגעה ממאגר גלעד לחצו כאן.
  • הגעה עם הרכב עד למפלים – דרך כביש 672 ניתן לפנות בצומת חניון הרקפות דרומה (מסומן באדום במפה שצירפנו). לאחר נסיעה של 1.2 ק”מ בכביש נראה בצד ימין שלנו דרך עפר שלאחר נסיעה של 300 מטרים תראו את המפלים בצד ימין שלכם. שימו לב כי דרך העפר יכולה להיות מאוד בוצית ולא עבירה לכל רכב מיד לאחר הגשמים. לנקודת וויז לחצו כאן.

רוצים להמשיך לטייל באיזור?

מסלול בשביל רמות מנשה – נופים מרהיבים ופריחה צבעונית – שביל רמות מנשה המסומן בסימן שבילים כתום עובר בין נופים מרהיבים, מעיינות נובעים ופריחה צבעונית שמגיעה לרוב לאחר הגשמים, אז גם יש זרימות בנחלים. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

מסלול נחל גחר עליון בפארק רמת מנשה – אחד הנחלים הפחות מוכרים של רמות מנשה הוא נחל גחר, לאורך נחל גחר יש מגוון רחב של מסלולי הליכה ומסלולי אופניים. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

יער קרן הכרמל – אל יער קרן הכרמל הגענו ממש לאחר הגשמים וזה הרגיש כאילו אנחנו נכנסנו אל יער מהאגדות. שביל המערות, חורבת חרמש, הפריחה הצבעונית בדיוק החלה, הריח של טיול בתוך יער רטוב והנוף שכאן עוצרים נשימה.  למידע מלא על המקום לחץ כאן.

תל יקנעם – מרכז מבקרים שעבר שיפוץ ובהחלט שווה לבקר כאן. תל יקנעם היה מיושב במשך 4,000 שנים מאז תקופת הברונזה ועד ימי הסולטנות הממלוכית. התל ממוקם ליד אחת הדרכים החשובות ביותר בעת העתיקה – בשל מיקומו של התל קיבלה יקנעם העתיקה ערך אסטרטגי וכלכלי רב. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

פארק הגשרים התלויים בנשר – בפאתי העיר נשר, נמצא פארק נשר. אחד מהפארקים המדהימים שיש לטייל בהם באזור כשבמרכזו אטרקציה מיוחדת במינה של שני גשרים תלויים שעוברים מעל הואדי. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

תחנת רכבת העמק המשוחזרת ומעיין אלרואי – טיול נגיש, קצר ונהדר עם הילדים העובר בין קרונות הרכבת המשוחזרת ובסופו תוכלו גם להיכנס אל המעיין הקטן והקריר. למידע מלא על המקום לחץ כאן.

גן לאומי בית שערים – ברוכים הבאים לאחד מהגנים הלאומים המגניבים שיש כאן באיזור – מגוון רחב של מערות קבורה שהן אטרקציה נהדרת עם הילדים. למידע מלא על המקום לחץ כאן.

שביל אוהד – אם אתם מחפשים מסלול הליכה קצר, נוח, עם נוף עוצר נשימה – זה המקום! למידע מלא על המקום לחץ כאן.

נחל ציפורי טחנת הנזירים – מסלול נגיש לעגלות, לצד נחל זורם עם איזור לפיקניק – מושלם עם הילדים. למידע מלא על המקום לחץ כאן.

מוחרקה – קרן הכרמל – תצפית פנורמית עוצרת נשימה על כל איזור הגליל התחתון, עמק יזרעאל, התבור ועד לקו החוף של חדרה נתניה. למידע מלא על המקום לחץ כאן.

רוצים עוד המלצות לטיולים או אטרקציות עם הילדיםבואו אל קבוצת הפייסבוק הפתוחה שלנו – יש שם עוד המון רעיונות לטיולים ואטרקציות עם הילדים. בקבוצה תוכלו לשאול ולקבל מידע וגם לשתף אותנו בטיולים שלכם – להצטרפות אל קבוצת הפייסבוק לחצו כאן.

אתם מוזמנים לעקוב אחרינו גם באינסטגרם לעוד תמונות וחוויות של אטרקציות וטיולים בטבע להצטרפות לאינסטגרם שלנו לחץ כאן.