Skip to content
Search
Search
Close this search box.

גבעת הברושים: מסלול פריחה ותצפית על הרי יהודה

גבעת הברושים נמצאת בין מכבים לרעות, היא מתנשאת לגובה של כ 289 מטרים מעל פני הים והיא נראית למרחקים בעיקר בזכות שדרת עצי הברוש שנמצאת בצידה הצפון מערבי. המסלול בגבעת הברושים הוא משולט וברור, אורכו המלא כקילומטר אחד בלבד, ההליכה בו היא קלה ובמהלכה עוברים במצפה אמנון ליפקין שחק. החודשים המומלצים לביקור כאן הם ללא ספק חודשי החורף והאביב, אז הגבעה פורחת במלוא הדרה בשלל כלניות, רקפות, תורמוסים, מרבדים של ציפורן מצרית, עיריות ועוד.

במהלך המסלול תוכלו לעבור ליד שילוט המסביר על מיזם שמתקיים ממש כאן להשבת דבורי הדבש חזרה לטבע. יש כאן מספר כוורות ביו דינאמיות שהן טבעיות לחלוטין ללא התערבות יד אדם. בצד המערבי של הגבעה ישנו שרידי מבנה המכונה חורבת אום רוג’מן שעל פי הממצאים מדובר על ווילה ערבית מהמאה ה 19, שהייתה בנויה מ2 קומות, היא שימשה כמעון נופש עד לפרוץ מלחמת העצמאות בשנת 1948. בזמן מלחמת העצמאות היה רכס אום רוג’מן שהיום אנחנו מכירים כגבעת הברושים בעל תפקיד חשוב במבצע דני. בזמן מבצע זה צה”ל כבש את העיר לוד, רמלה ואת כל איזור מודיעין. בזמן שביתת הנשק בין ישראל לירדנים הגיעו להסכמות שהחורבה תיכלל בתחום שטח ההפקר.

מצפה אמנון ליפקין שחק

בשנת 2015 הוקם מצפה של שמו של הרמטכ”ל ה 15 שהיה גם תושב היער: אמנון ליפקין שחק. אמנון זכה לקבל פעמיים את עיטור העוז של פעולתו בכראמה בשנת 1968 ובמבצע אביב נעורים בלבנון בשנת 1973. התצפית פונה לכיוון מזרח ששם ניתן לקבל נקודת תצפית אל רכס הרי יהודה, עמק איילון והרי בית אל. ממש בסמוך אליו נמצא היישוב מכבים ומעבר לגדר נמצאים הכפרים: בית לקיא, בית סירא, בית ע’ור א- תחתא ועוד  נקודה זו לא נבחרה במקרה להקמת המצפה של שמו, ממש כאן היה בשנות ה 50 וה 60 שטח אימונים של צה”ל שממנו יצאו לא מעט מבצעים של חטיבת הצנחנים, שזו החטיבה בה החל אמנון את השירות הצבאי שלו ובשלב מסוים גם פיקד בה. במצפה ישנו סככה שצורתה מרחוק מזכירה אוהל צבאי, מקומות ישיבה, שילוט וגם מסבירן.

דרכי הגעה לגבעת הברושים

כדי להגיע לכאן תוכלו לרשום בוויז: גבעת הברושים מודיעין מכבים רעות. לבאים מרחוב דרך יאיר פרג בכיכר המשתלבת עם רחוב מבוא רעות נפנה אל דרך עפר מזרחה בזהירות על פי השילוט. ניסע כ 130 מטרים ונמשיך עם שביל העפר הפונה שמאלה אל החנייה התחתונה. כדי להגיע ישירות לחניה הקרובה למצפה: מצפה אמנון ליפקין שחק מודיעין מכבים רעות. בפניה אל דרך עפר מזרחה בכיכר ברחוב דרך יאיר פרג, לא נפנה שמאלה פשוט נמשיך ישר כ 500 מטרים על שביל עפר בנסיעה איטית עד להגעה לחניה הקרובה והנגישה למצפה.

רוצים עוד הצעות לטיול באזור הזה?

גבעת שר – מסלול מעגלי המתאים לכל המשפחה על גבעה פורחת מלאה בהיסטוריה הכולל שרידים של מתקני חקלאות ושלל נקודות תצפית. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחצו כאן.

גבעת התיתורה – תל ארכיאולוגי מרתק ויפהפה המתנשא לגובה של כ-300 מטר מעל פני הים, והטיול בו חושף אותנו למורשת, ארכיאולוגיה ובעיקר מספק לנו חווית טיול קלילה ומעניינת בטבע. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחצו כאן.

גבעת אשון – פארק גבעת אשון נמצא בלב שכונה חדשה בעיר מודיעין והינו ייחודי במינו שמשלב ממצאים ארכיאולוגיים קדומים לצד שכונת מגורים. בפארק ישנם מתקני שעשועים, שבילים נגישים ופריחה עונתית. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחצו כאן.

גבעת ברפיליה – בצד הצפון מערבי של העיר מודיעין נמצאת גבעת ברפיליה שמתנשאת לגובה של כ 230 מטר מעל פני הים כאשר בעונת הפריחה היא מלאה במבדי כלניות, רקפות ועוד. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחצו כאן.

מוזיאון מורשת החשמונאים במודיעין – מוזיאון מורשת החשמונאים נמצא במרכז העיר מודיעין והביקור בו יחשוף בפניכם את המורשת וההיסטוריה העשירה ורבת השנים של העיר מודיעין. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחצו כאן.

פארק עירוני ענבה – מודיעין מכבים רעות – אין ילד שלא אוהב פארקים על אחת כמה וכמה אם זה פארק מושקע שיש בו מגוון רחב של אטרקציות – פארק ענבה הוא אחד כזה! למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחצו כאן.

תל חדיד – טיול בין נופי יער מרשימים ואריכיאולוגיה – תל חדיד נמצא ביער בן שמן הגדול והוא מאפשר לנו לצאת לטיול קליל בין שרידי ארכאולוגיה ולהנות גם מנקודת תצפית על האזור. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחצו כאן.

הגבעות הדרומיות – בדרומה של העיר מודיעין מכבים רעות ישנם גבעות המובילות את המטייל לטיול בין בורות מים עתיקים, בוסתנים, שרידי כנסייה ביזנטית, פריחה צבעונית וריחנית בעונה. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחצו כאן.

קברות המכבים – ביער בן שמן, ישנה אמונה המספרת כי נמצא מקום קבורתם של המכבים. כיום, טיול במתחם הזה יחשוף בפניכם מערות חצובות בסלע, שיש האומרים שהן שרידי הקברים העתיקים. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחצו כאן.

בקעת הנזירים – בצידו הדרומי של יער בן שמן תוכלו למצוא את בקעת הנזירים או בשמה הנוסף מערת אל חביס. מדובר על כמה מערות מהתקופה הביזנטית שכנראה שימשו למנוחתם של נזירים שעלו ברגל אל ירושלים. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחצו כאן.

גן לאומי חאן שער הגיא – חאן שער הגיא שנמצא בדרך העולה לירושלים על כביש 1 שימש כמלון דרכים בתקופה העות’מאנית, בדרך הזו נערכו קרבות עזים במלחמת העצמאות. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחצו כאן.

גן לאומי תל גזר– אם אתם חובבי היסטוריה ועתיקות, נמליץ בחום לא לפספס את הטיול בגן לאומי תל גזר. בסמוך ליישוב כרמי יוסף תוכלו לחזור אחורנית בזמן. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחצו כאן.

מאגר וסכר בית הזית – מאגר בית זית הוא אגם מלאכותי באזור הרי ירושלים, ליד ישוב בית זית, והוא חלק מערוץ נחל שורק. האגם מתמלא במים בעונת החורף לאחר הגשמים.  למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחצו כאן.

רוצים עוד המלצות לטיולים או אטרקציות עם הילדיםבואו אל קבוצת הפייסבוק הפתוחה שלנו – יש שם עוד המון רעיונות לטיולים ואטרקציות עם הילדים. בקבוצה תוכלו לשאול ולקבל מידע וגם לשתף אותנו בטיולים שלכם – להצטרפות אל קבוצת הפייסבוק לחצו כאן.

אתם מוזמנים לעקוב אחרינו גם באינסטגרם לעוד תמונות וחוויות של אטרקציות וטיולים בטבע להצטרפות לאינסטגרם שלנו לחץ כאן.