Skip to content
חיפוש
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

שמורת הטבע נחל תנינים:

מסלול נגיש בין נופים והיסטוריה

שמורת נחל תנינים משלבת טיול בין נופי טבע והיסטוריה ביחד, מדובר על שמורת טבע של רשות הטבע והגנים שנמצאת על קו החוף בין קיבוץ מעגן מיכאל לבין ג’סר א זרקא. נחל תנינים הוא נחל איתן ויש בו מים בכל ימות השנה. בתוך השמורה ישנו מסלול מרכזי שעובר לצידו של הנחל ובמהלכו פוגשים עתיקות מהתקופה הרומית כמו: סכר רומי, טחנת קמח, אמת מים מרהיבה ועוד. אורכו של המסלול המלא כ 2 ק”מ, הוא נגיש כמעט ברובו אך יש לקחת בחשבון כי יש מעט צל ורובו חשוף לשמש. נחל תנינים הוא הנחל היחיד באיזור קו החוף שזורם לים והמים שלו לא מזוהמים או אי פעם זוהמו במי ביוב.

המסלול מתחיל ממבואת הכניסה, משם יוצא מסלול נגיש בסימון שבילים אדום שנקרא שביל הסכר. נקודת העניין הראשונה היא המאגר הקדום ולאחר מכן לתצפית חורשת האיקליפטוסים. בהמשך המסלול מגיעים אל ההליכה לאורך אמת המים ואז תצפית הסכר או בשמה הנוסף תצפית האגם, מכאן אפשר לקבל נקודת תצפית על הסכר והאגם שהוא יוצר. מכאן ממשיך המסלול אל המחצבה ומפעל הצינורות ואז להתעלות וטחנת הקמח הביזנטית. משם המסלול מגיע אל תצפית מתקן הוויסות ואז הליכה לאורך הסכר המרשים. למי מכם שממשיך אל המסלול המלא מגיע אל מצפור הנחל בה יש מרפסת מקורה המשקיפה אל ערוץ הנחל. מכאן ממשיכים אל שירידי טחנת קמח עות’מאנית, תצפית על נחל תנינים וסיום חזרה במסלול המעגלי במבואת הכניסה.

ממסלול הסכר ניתן לצאת גם אל מסלול הנחל. מדובר על מסלול לא מונגש ולכן מי שיוצא אליו ומגיע עם תינוקות יש להיעזר במנשאים. המסלול חוצה את נחל עדה ונחל תנינים, הוא מוגדר ברמת קושי בינוני, הוא מסלול ארוך שזמן הטיול בו כ 3 עד 4 שעות. המסלול מסומן בסימון שבילים כחול והוא יוצא מאמצע מסלול הסכר לצד תצפית על נחל תנינים.

מסלול האמות קטע הליכה במים

חלק מהשרידים שאותרו כאן ונשמרו היטב היא אמת המים. האמה מקבלת את המים מהאגם הגדול שהסכר יוצר ומהאמה המים זרמו אל טחנות הקמח. אז אומנם בימים אלו טחנות הקמח לא פועלות אך זרימת המים בהחלט ממשיכה כאן. גובה המים המקסימלי באמת מים כיום היא 40 ס”מ מה שמאפשר לנו להוסיף אטרקציה נהדרת בביקור שלנו בשמורת הטבע נחל תנינים. קטע האמה בה ניתן לצעוד במים הוא 260 מטרים בלבד ורצוי לצעוד בה עם סנדלי מים או נעליים סגורות ובליווי מבוגר בלבד.

דרכי הגעה לשמורת הטבע נחל תנינים

כדי להגיע לכאן תוכלו לרשום בוויז: שמורת הטבע נחל תנינים. לבאים מכיוון דרום על כביש החוף כביש מספר 2 יש לפנות ימינה במחלף אור עקיבא מערב ולחצות את אור עקיבא ברחוב הראשי שדרות הנשיא וויצמן כביש 6511 עד להגעה לכביש 4. נפנה צפונה (שמאלה) וניסע על כביש 4 כ 4.4 ק”מ עד לפניה במחלף חנניה שמאלה. ניסע על כביש 6531 כ 1.1 ק”מ ואז נפנה ימינה (אם נמשיך ישר ניכנס אל ג’סר א זרקא). לאחר הפניה ימינה על כביש 6536 ניסע כ 1.1 ק”מ עד להגעה לכיכר בכניסה הצפונית של ג’סר א זרקא כאן נפנה ימינה ולאחר כ 300 מטרים נסיעה נגיע אל החניה של שמורת הטבע נחל תנינים.

לבאים מכיוון צפון על כביש החוף כביש מספר 2 יש לפנות שמאלה במחלף זיכרון יעקב. ניסע כ 2 ק”מ על כביש 67 ובצומת פוריידיס נפנה ימינה אל כביש 4. ניסע כ 6.8 ק”מ ובצומת בית חנניה נפנה ימינה. ניסע על כביש 6531 כ 1.1 ק”מ ואז נפנה ימינה (אם נמשיך ישר ניכנס אל ג’סר א זרקא). לאחר הפניה ימינה על כביש 6536 ניסע כ 1.1 ק”מ עד להגעה לכיכר בכניסה הצפונית של ג’סר א זרקא כאן נפנה ימינה ולאחר כ 300 מטרים נסיעה נגיע אל החניה של שמורת הטבע נחל תנינים.

רוצים להמשיך לטייל באיזור?

נמל קיסריה וגן לאומי קיסריה – גן לאומי קיסריה מציג את אחת מערי הנמל העתיקות והחשובות. בנמל קיסריה תוכלו להנות ממגוון בתי קפה, מסעדות, טיילת על שפת הים וטיול בין העתיקות. למידע לא על המקום לחצו כאן.

שמורת טבע וגן לאומי תל דור – רכס כורכר בין חיפה לקיסריה, תל ובו יש אתר ארכאולוגי הנקרא תל דור (חרבת אל בורג’). למעשה טיול בשמורת וטבע וגן לאומי תל דור יחשוף אתכם לעיר נמל. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחצו כאן.

שמורת הטבע נחל מערות  שמורת טבע של רשות הטבע והגנים שנותנת למטיילים אפשרות להציץ לחיו של האדם הקדמות והיחשף לשרידים שאותרו מאותה תקופה בתוך ומחוץ למערות.  למידע מלא על המקום לחצו כאן.

פארק נחל חדרה – קרן קיימת לישראל החלה בעבודות שיקום ופיתוח לנחל ולכל האיזור כולו. אנחנו יצאנו מורווחים מפעולות השיקום וזכינו לקבל את פארק נחל חדרה. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחצו כאן.

עין צור פארק הנדיב – מתוך פארק הנדיב אפשר לצאת למסלול שביל המעיין שמוביל את המטיילים אל עין צור. עין צור הוא מעיין נקבה שנמצא ברמת הנדיב, בסמוך לעיר זיכרון יעקב, ויש בו מים בכל השנה. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחצו כאן.

שמורת טבע חולות ומצפה תם פרקש – בין תחנת הכח של חדרה לשכונות המגורים של קיסריה תוכלו למצוא את הדיונה הגדולה של קיסריה, איזור קטן שנותר משמורת חולות ולא רחוק ממנה ישנה נקודת תצפית. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחצו כאן.

רוצים עוד המלצות לטיולים או אטרקציות עם הילדיםבואו אל קבוצת הפייסבוק הפתוחה שלנו – יש שם עוד המון רעיונות לטיולים ואטרקציות עם הילדים. בקבוצה תוכלו לשאול ולקבל מידע וגם לשתף אותנו בטיולים שלכם – להצטרפות אל קבוצת הפייסבוק לחצו כאן.

אתם מוזמנים לעקוב אחרינו גם באינסטגרם לעוד תמונות וחוויות של אטרקציות וטיולים בטבע להצטרפות לאינסטגרם שלנו לחץ כאן.