Skip to content
חיפוש
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

מעלה נחל קישון

בלב עמק יזרעאל בין כפר יהושע, כפר ברוך והיוגב נפרצה דרך בשיתוף פעולה של קק”ל, חקלאי עמק יזרעאל, המועצות האזוריות ורשות ניקוז נחל הקישון. המסלול הוא על בסיס דרך עפר חקלאית והיא מתאימה לרכיבה על אופניים או לנסיעה עם רכב פרטי. המסלול עובר בין שטחים חקלאים, מאגרי מים, חניון הבונקרים ונוף אינסופי של עמק יזרעאל הרי הגלבוע, הרי נצרת, גבעת המורה והכרמל. כדי להיכנס אל דרך מעלה נחל קישון אפשר לבחור את אחד מבין שלושת השערים: שער כפר יהושע, שער היוגב או שער כפר ברוך.

המסלול המתואר כאן מתחיל משער כפר יהושע בצמוד לתחנת רכבת העמק – תחנת תל א-שמאם. התחנה פעלה ממש כאן בכפר יהושע במשך קרוב ל 50 שנה. אחת התחנות הראשיות מבין שמונה של רכבת העמק המיתולוגית. הרכבת נסללה על ידי הטורקים והיא זו שחיברה בין חיפה דרך עמק יזרעאל, בית שאן ועד לדרעא שבירדן. לצד תחנת הרכבת ישנו חניון יום עם ספסלי פיקניק ולפעמים חונה כאן גם עגלת קפה שבהחלט תוסיף לאווירה.

מכאן נכנסים בשער כפר יהושע אל מעל נחל קישון בשביל עפר כ 8 ק”מ עד לצומת דרכים: במידה ונפנה שמאלה לכיוון צפון נוכל להגיע אל כפר ברוך, חורשת סלובניה – חורשת הבונקרים נקראת על שמם של שלושה בונקרים שהקימ ובנו כאן הבריטים כדי לאחסן תחמושת. כדי להסוות את הבונקרים הם נטעו סביבם חורשה גדולה. כיום יש כאן שולחנות פיקניק ובמת אירועים. שמה הנוסף היא חורשת סלובניה כיוון שהיא שתרם לפיתוח החורשמה הוא הורברט קונסול הכבוד מסלובניה. בהמשך המסלול מגיעים גם לידר מאגר כפר ברוך, הוא מאגר המים העיקרי בעמק יזרעאל ותפקידו לאסוף את מי השיטפונות בנחל קישור ונחל מזרע. אם תגיעו לכאן בתקופת הנדידה תוכלו לצפות בלא מעט סוגי עופות שונים. במידה ונפנה ימינה לכיוון דרום נגיע אל מושב היוגב.

המסלול מסומן לכל אורכו בשילוט ירוק עם סימון אופניים עליו. אורכו של המסלול למי מכם שמתחיל בתחנת רכבת העמק בכפר יהושע ומסיים בכפר בדרוך הוא  15 ק”מ. אורכו של המסלול למי מכם שמתחיל בתחנת רכבת העמק בכפר יהושע ומסיים במושב היוגב הוא 13 ק”מ. כדי להגיע לתחנת רכבת העמק בכפר יהושע תוכלו לרשום בוויז: אתר רכבת העמק כפר יהושע.

רוצים להמשיך לטייל באיזור?

הקרקס החקלאי – כשחיפשנו מקום להגיע עם ילדי הגן של אלון מצאנו את הקרקס החקלאי שנמצא במושב היוגב שבעמק יזרעאל. למעשה מדובר על מקום שאפשר להעביר בו כמה שעות. למידע מלא על המקום לחץ כאן.

גן לאומי בית שערים – מערות עתיקות ואטרקציה לילדים – גן לאומי בית שערים נמצא בגליל התחתון ובתוכו מערות רבות מתקופה קדומה. אתר ארכיאולוגי חשוב וגם אטרקציה לילדים. בגלל חשיבותו, בשנת 2015 הוכרז הגן כאתר מורשת עולמית. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

עין חזין עין אורן – בשוליים הצפונים של עמק יזרעאל תוכלו למצוא את בריכת המים עין חזין. נסיעה קצרה בשטח חקלאי (שימו לב לשילוט נא לא להיכנס לשטחים פרטים) תוביל אתכם אל הבריכה שחלק ממנה חשוף והחלק השני נמצא ברובו בתוך מבנה בטון. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

שביל אילן – שביל אילן נמצא בצד הדרום מזרחי של קריית טבעון, והוא מאפשר לנו לצאת לטיול קליל בין נופי היער, בין הפריחות ובמהלכו נפגוש עוד מספר נקודות עניין. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

שמורת הטבע אלוני אבא – בין בסמת טבעון לבית לחם הגלילית תוכלו למצוא את שמורת הטבע אלוני אבא, יער מקסים עם שביל הליכה קליל שמתאים לכל המשפחה העובר בין עצי אטלנטית, אלונים, גליל החורש, ליבנה רפואי, עצי חרוב ואלה ארצישראלית. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

מסלול יגור והסליק הגדול – קיבוץ יגור הוא מבין הקיבוצים הגדולים בישראל, הוא נמצא בצד המזרחי של הר הכרמל והוא שייך לתנועה הקיבוצית. שם הקיבוץ ניתן לו על שם כפר הערבי יאג’ור שהיה כאן עד לקום המדינה בשנת 1948. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

טיול בבית לחם הגלילית ואלוני אביב – שני מושבים טמפלריים היסטוריים שנמצאים בצפון ישראל באזור הגליל בית לחם הגלילית ואלוני אבא. יופיים וקרבתם זה לזה מאפשרים לנו לצאת לטיול של יום שלם באווירה רגועה, להנות מהייחודיות של כל מושב ולחוות גם קצת את ההיסטוריה שלהם בצורה מרתקת. למידע מלא על המקומות ודרכי הגעה לחצו כאן.

ברווזים בכפר – בתוך כפר ברוך בלב עמק יזרעאל תוכלו להגיע עם הילדים וליהנות מאטרקציה מקומית מושלמת ומיוחדת שלא תראו בכל מקום, אטרקציה המתאימה לכל הגילאים ולכל המשפחה.  למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאו.

מוזיאון העמק בקיבוץ יפעת – על מוזיאון העמק קיבלנו המון המלצות מהסובבים שלנו והחלטנו ללכת ולנסות. מוזיאון העמק על שם עודד ארצי מציג את סיפורם של מתיישבי עמק יזרעאל משנות העשרים ועד הקמת המדינה. במוזיאון יש הדרכה מסודרת הכוללת סיפורים אישיים של אותם חלוצים וחלוצות.  למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

פארק העמקים – בצומת העמקים בכביש העולה לקרית טבעון קק’ל בנו פארק מקסים לאורך נחל הקישון. השביל העובר בסמוך לנחל הקישון ארוך ואפשר להתחיל אותו במספר מקומות שונים (פירוט עליהם בהמשך) כאשר אחד מהם הוא פארק העמקים. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

שביל אוהד – אם אתם מחפשים מסלול הליכה קצר, נוח, עם נוף עוצר נשימה – זה המקום! למידע מלא על המקום לחץ כאן.

נחל ציפורי טחנת הנזירים – מסלול נגיש לעגלות, לצד נחל זורם עם איזור לפיקניק – מושלם עם הילדים. למידע מלא על המקום לחץ כאן.

מוחרקה – קרן הכרמל – תצפית פנורמית עוצרת נשימה על כל איזור הגליל התחתון, עמק יזרעאל, התבור ועד לקו החוף של חדרה נתניה. למידע מלא על המקום לחץ כאן.

רוצים עוד המלצות לטיולים או אטרקציות עם הילדיםבואו אל קבוצת הפייסבוק הפתוחה שלנו – יש שם עוד המון רעיונות לטיולים ואטרקציות עם הילדים. בקבוצה תוכלו לשאול ולקבל מידע וגם לשתף אותנו בטיולים שלכם – להצטרפות אל קבוצת הפייסבוק לחצו כאן.

אתם מוזמנים לעקוב אחרינו גם באינסטגרם לעוד תמונות וחוויות של אטרקציות וטיולים בטבע להצטרפות לאינסטגרם שלנו לחץ כאן.