Skip to content
חיפוש
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

נחל הקיבוצים: מסלול רטוב בפארק המעיינות

נחל הקיבוצים בעמק המעיינות הוא נחל איתן שזורמים בו מים בכל ימות השנה. הנחל זורם בתחומו של פארק המעיינות והוא נשפך אל בריכה מרעננת שניתן לטבול בה או לשבת לצידה. לצד הבריכה יש אזור פיקניקים מסודר ומבוקש. לאורכו של נחל קיבוצים עובר מסלול טיול חווייתי של הליכה במים שמתאים לכל המשפחה. ניתן גם לטייל לצד זרימתו של הנחל במסלול יבש, ללא כניסה למים. 

מסלול הנחל מתחיל מהכניסה של פארק המעיינות באזור שנקרא “עין מגדל” שהוא מקום יפהפה בפני עצמו. נחל הקיבוצים זורם לאורך תוואי הדרך, ומגיע עד לחניון נחל הקיבוצים שם נמצאת הבריכה הגדולה. משם הנחל ממשיך את זרימתו, ובסופו של דבר הוא נשפך לנחל חרוד. את הטיול שלכם סביב נחל הקיבוצים אפשר לעשות בכמה דרכים שתכף נפרט עליהן. לאוהבי הקמפינג מבינכם – ניתן לעשות קמפינג בחניון יום של נחל הקיבוצים אליו נכנסים מכביש 669 – בחורשת האקליפטוסים למרגלות תל שוכה. כדי להגיע לכאן לחצו כאן לנקודת וויז.

אפשרויות הטיול בנחל הקיבוצים:

  1. ניתן לעשות את המסלול הרטוב המלא המתחיל מעין חומה (עין מגדל) ומסתיים בחניון נחל הקיבוצים. אורכו כקילומטר שלאורכם ההליכה היא במים. במהלך המסלול עוברים דרך 2 צינורות מים שהפכו מזמן לאטרקציה אהובה בצורת מגלשות מים. נקודת התחלה בוויז לחצו כאן. נקודת סיום בוויז לחצו כאן.
  2. ניתן להגיע ישירות עם הרכב אל איזור החניון של נחל הקיבוצים וכאן יש בריכה גדולה וצינור שהפך למגלשה (אל תפספסו את זה!!). באיזור זה יש שולחנות פיקניק למי מכם שרוצה לשלב. באזור החניון מותר להדליק מנגלים ולעשות על האש. לנקודת וויז לחצו כאן.
  3. ניתן להגיע אל הכניסה של פארק המעיינות שנמצאת מאחורי הסחנה המפורסם ולשבת באיזור עין חומה או בשמו הנוסף עין מגדל וליהנות ממים צלולים בצבעים מרהיבים של טורקיז וכחול. לנקודת וויז לחצו כאן.

צריך לקחת בחשבון מספר דברים טרם הגעתכם אל נחל הקיבוצים:

  • הכניסה היא ללא תשלום בכל הנקודות שצויינו והוא פתוח לאורך כל שעות היום.
  • המסלול הרטוב חשוף כולו לשמש.
  • במהלך המסלול הרטוב יש חלקים רדודים וחלקים עמוקים שמגיעים לעומק של 1.8 מטר.
  • אם אתם עם ילדים קטנים יש להביא להם מצופים/גלגלי מים או כל מתנפח אחר.
  • במהלך המסלול הציוד שלכם יכול להירטב, ולכן אם אתם מגיעים עם תיקים או ציוד כדאי להצטייד בשקיות אטומות למים.

פארק המעיינות

מעבר לנחל הקיבוצים שזורם כאן בתחומי הפארק אפשר למצוא כאן עוד מספר נקודות עניין ששווה לבקר בהם אם כבר הגעתם על לכאן: המעיין הקרוב ביותר אל נחל הקיבוצים הוא עין שוקק – בריכה יפהפייה שנוצרת גם היא מנביעה טבעית. מדובר בבריכה די גדולה שעומק המים בה מגיע עד 1.5 מטר, המים בה נקיים וצלולים וזורמים בכל ימות השנה. הנקודה הבטה היא בריכת הטחנה – בריכה רדודה יחסית שאת המים שלה היא מקבלת מעין שוקק דרך המסלול הרטוב. יש כאן המון עצים שנותנים צל וספסלי פיקניק. מקום נהדר להעביר בו כמה שעות.

בין עין שוקק לבריכת הטחנה ישנו מסלול רטוב מקסים שמומלץ לא לפספס. המעיין האחרון והרחוק מבין כולם הוא עין מודע – מעיין עין מודע נובע אל תוך בריכה די גדולה וסביבה שולחנות פיקניק רבים. היתרון הגדול של המיקום הוא שניתן להגיע אליו ישירות עם הרכב, ולא בהכרח דרך הכניסה הראשית של הפארק. סביב הבריכה יש המון צל ומותר להדליק  מנגלים ולעשות על האש. כך שמודבר במקום נפלא לבלות בו יום שלם. הבריכה עמוקה בחלקה כך שאם יש ילדים קטנים כדאי להצטייד בגלגלי הצלה או מצופים בהתאם לגילם. 

בנוסף למעיינות שיש כאן, בסוף המסלול של נחל הקיבוצים ממש בקרבת הבריכה תמצאו את תל שוכה או בשמו הנוסף שביל המגדל – מסלול הליכה בעלייה לתל הארכיאולוגי הקדום “תל שוכה”, לתצפית על האזור וזיכרון לשלושת הנופלים במארב בנחל הסמוך נחל הקיבוצים בדרכם לעמדת השמירה על התל ב 3/12/38: יהודה פפו מקיבוץ מסילות, מאקס הלר ובנימין מלצקי מקיבוץ תל עמל (ניר דוד). המגדל שבראש התל נבנה על ידי חברי קיבוץ ניר דוד מיד לאחר הרצחם של השלושה ושימש כמגדל שמירה ושליטה על הדרכים באיזור. מאז מוכר התל גם בשם “מצפה השלושה”. לראש התל ניתן להגיע עם שביל נגיש שנקרא שביל המגדל. 

המלצות נוספות לטיולים באזור

עין דני עין עריף – שפך נחל הקיבוצים – נחל הקיבוצים בעמק המעיינות הוא נחל איתן שזורמים בו מים בכל ימות השנה. האם אתם מכירים את החלק מעבר לבריכה? תכירו – עין דני/עין עריף. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

עין שוקק  – עין שוקק הוא אחד ממקורות מים רבים שמזינים את אזור עמק המעיינות היפהפה, שבאזור בקעת בית שאן. עין שוקק נובע וזורם בתחומיו של פארק המעיינות ויוצר בריכה מרעננת שהביקור בה הוא חוויה. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחצו כאן.

עין מודע – בריכה טבעית גדולה וסביבה שולחנות פיקניק רבים תחת צל העצים. מבין המעיינות המומלצים לבילוי משפחתי בפארק המעיינות. למידע מלא על המקום כולל דרכי הגעה עד למעיין לחצו כאן.

גן השלושה (הסחנה) – מה עוד אפשר לומר על המקום הזה ולא נאמר? בריכות בצבע טורקיז שמתמזגות עם השמיים, שטחי דשא ענקיים תחת העצים ובעיקר מקום נהדר להעביר בו יום שלם או אפילו לעשות קמפינג. למידע מלא על המקום כולל דרכי הגעה לחץ כאן.

גני חוגה – אל מול נוף הרי הגלעד תוכלו להגיע אל פארק מים מושלם ויפהפה שניתן לבלות בו עם הילדים. למידע מלא על המקום כולל דרכי הגעה לחץ כאן.

שביל נוף גבעת המורה רמות יששכר – עובר בדרך חקלאית שהוסדרו בה מספר חניוני יום ותצפיות יפות על האזור. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחצו כאן.

עין יזרעאל -עין יזרעאל הוא מעיין שנובע למרגלות הגלבוע, ויוצר בריכה טבעית גדולה ויפה. המקום מקסים ונסתר בתוך החורש הטבעי כך שמהכביש פשוט בלתי אפשרי לדעת על קיומו.  למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחצו כאן.

חורשת גדעון ובריכת גדעונה – בצמוד לגן לאומי מעיין חרוד שנמצא באיזור הגלבוע, תוכלו להנות ממסלול נגיש, רטוב וקליל שמתאים לכל המשפחה. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחצו כאן.

גן לאומי בית שאן – בואו לחזור חזרה אחורנית בזמן בפארק העתיקות המרשים של בית שאן. למדיע מלא על המקום ודרכי הגעה לחצו כאן.

מפלי קניון הבזלת נחל חרוד – נקודת תצפית מיוחד על הגשר התלוי, אל עבר מפלי קניון הבזלת שזורמים כאן בעוצמה אחרי הגשמים. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחצו כאן.

שביל בין הגשרים – מסלול נגיש העובר לצידו של נחל חרוד, כאן גם תוכלו לחוות את מפלי חרוד מקרוב. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחצו כאן

רוצים עוד המלצות לטיולים או אטרקציות עם הילדיםבואו אל קבוצת הפייסבוק הפתוחה שלנו – יש שם עוד המון רעיונות לטיולים ואטרקציות עם הילדים. בקבוצה תוכלו לשאול ולקבל מידע וגם לשתף אותנו בטיולים שלכם – להצטרפות אל קבוצת הפייסבוק לחצו כאן.

אתם מוזמנים לעקוב אחרינו גם באינסטגרם לעוד תמונות וחוויות של אטרקציות וטיולים בטבע להצטרפות לאינסטגרם שלנו לחץ כאן.