Skip to content
חיפוש
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

נחל אדמי - שמורת הטבע רכס אדמי

בבקעת יבניאל שבגליל התחתון נמצא נחל אדמי שמתחיל את דרכו ליד מושב אילן ומסתיים בנחל יבניאל. לאורכו של הנחל ישנו מסלול הליכה העובר בתוך ערוץ קניוני בזלתי, בין נופי בקעת יבניאל ומספר מעיינות. נחל אדמי מהווה מסדרון אקולוגי לטובת בעלי החיים העובר מהרי הגליל לעמק הירדן, הנחל עבר שיקום אקולוגי מאסיבי לאורך השנים האחרונות על ידי רשות הטבע והגנים בשל מפגעי בטיחות ועכשיו הוא מחכה רק שתבואו לטייל בו! במהלך הטיול שלכם בשמורת הטבע רכס אדמי אולי תזכו לפגוש חלק מדיירי הבית כאן: צבאים, תנים, שועלים, דורבנים, זאבים, חזירי בר ועוד. אם תגיעו לכאן בתקופת הפריחה שלאחר הגשם תהנו כאן מפריחת הנוריות ומרבדי תורמוסים סגולים כחולים.

מה חשוב לדעת לפני היציאה לטיול בנחל אדמי:

  • אין להיכנס למסלול מיד לאחר הגשמים או בזמן הגשמים כיוון שיש כאן סכנת החלקה וסכנת שטפונות בקניון.
  • דרגת הקושי של המסלול כאן היא בינונית עד קשה – היא מתאימה למטיבי לכת בלבד.
  • צריך לקחת בחשבון שמי שמגיע לכאן עם רכב אחד יכול לצלוח את המסלול כמעגלי שאורכו 12.5 ק”מ, מי מכם שמגיע עם שני רכבים יצלח את המסלול הקווי שאורכו כ 8.2 ק”מ. רכב אחד מחנים בתחילת המסלול בשביל עפר בסימון כחול לצד המושב שדה אילן ואת הרכב השני בשביל העפר במושב הזורעים.
  • קחו בחשבון כי מושב הזורעים הוא דתי ולכן אם אתם מטיילים בשבת יש להחנות את הרכב מחוץ למושב. מה שיוסיף לכם עוד כמה מאות מטרים הליכה.
  • מומלץ להשתמש במפת סימון שבילים או אפליקצית ניווט.

סיפור דרך על המסלול

לאחר חניית הרכב נצעד על סימון שבילים כחול מזרחה כ 1.3 ק”מ עד לפניה שמאלה עם אותו סימון. נצעד כ 200 מטרים עד להגעה לצומת סימון שבילים כחול אדום. למי מכם שעושה את המסלול הקווי יכול להוסיף לעצמו כ 3.4 ק”מ ולרדת עם האדום למעיין עין אל בעידה. עין אל בעידה פירושו “המעיין הרחוק” והוא היה שייך לכפר סבת. הכפר ישב על חורבות כפר שובתאי היהודי מתקופת בית שני וננטש ב 1948. בשנים האחרונות תושבים ממושב שרונה שיפצו וסידרו את המעיין וכיום הוא הפך לפינה מקסימה למנוחה. חוזרים לסימון שבילים כחול – למי מכם שעושה את המסלול המעגלי יחזור דרך האדום לכן כאן ימשיך לצעוד כ 1.5 ק”מ עם הכחול לכיוון תל אדמי מעל לערוץ נחל אדמי. בתל אדמי היה יישוב קדום ויש הטוענים כי כאן ישנה העיר המקראית אֲדָמִי הַנֶּקֶב. על תל אדמי שנמצא בגובה של 164 מטר מעל פני הים יש שרידי ישוב.

מכאן אנחנו מתחילים לצעוד במגמת ירידה כקילומטר הליכה בתוך הקניון הבזלתי עד לעין אדמי. נחמד לעשות עצירה קצרה ליד הנביעה ולשכשך את הרגלים לפני המשך המסלול. מכאן נמשיך לצעוד כ 1.2 ק”מ על המסלול הכחול עדיין במגמת ירידה עד ליציאה מהקניון. למעשה כאן אנחנו נפרדים מהשביל הכחול. למי מכם שעושה את המסלול הקווי ימשיך בהליכה של כ 800 מטרים ואז יפנה ימינה ויצעד כ 1.7 ק”מ כאשר מימינו יראה את מאגרי המים הגדולים. ואז יפנה שמאלה ויצעד כ 500 מטרים עד לכניסה למושב הזורעים.

מי שעושה את המסלול המעגלי יפנה ימינה ויצעד כ 1.3 ק”מ ואז יפנה ימינה ויצעד כ 500 מטרים עד להגעה לצומת T. כאן נפנה ימינה עם שביל העפר כ 2.5 ק”מ שיוביל אותנו במגמת עליה עד למפגש עם הסימון שבילים האדום. אם תפנו שמאלה עם הסימון האדום תגיעו אל עין אל בעידה (עליו פירטנו בתחילת המסלול) ואם תפנה ימינה תצעדו במגמת עליה כ 1.5 ק”מ עד למפגש השבילים כחול אדום. כאן כבר נזהה את המקום ממנו התחלנו ונפנה שמאלה עם הכחול ולאחר כ 200 מטרים ימינה עד להגעה לרכב שלנו.

דרכי הגעה לנחל אדמי

כדי להגיע לנקודת התחלה תוכלו ללחוץ כאן לנקודה וויז או להגיע על פי ההסבר הבא: לבאים מכיוון דרום לצפון על כביש 65 יסע כ 650 מטרים עד לפניה ימינה עם סימון שבילים כחול. לבאים מכיוון צפון לדרום על כביש 65 יסע כ 3 ק”מ לאחר הכניסה לשדה אילן יפנה שמאלה עם סימון שבילים כחול. מכאן ניסע כ 3.4 ק”מ כאשר סביבנו שטחי חקלאים ואז נחנה את הרכב ונתחיל לצעוד. למי מכם שמגיע עם רכב נוסף יש לרשום בוויז: מושב הזורעים ולהחנות בסוף רחוב ביתניה ליד ישיבת אורות הזורעים (בימי שבת יש להחנות מחוץ למושב).

רוצים להמשיך לטייל באיזור?

עין קאזאן עין חיזר –  בצד המערבי של כפר כמא תוכלו למצוא את מעיין עין קאזאן או בשמו הנוף עין חיזר, לשבת ולהנות אל מול נופי הר התבור. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחצו כאן.

המרכז למורשת הצ’רקסית בכפר כמא – המרכז למורשת הצ’רקסית בבית שאמי הנו מרכז המבקרים והמוזיאון הצ’רקסי הרשמי של כפר כמא אליו מגיעים המבקרים להכיר את העם המורשת. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחצו כאן.

דרך נוף יער בית קשת – יער בית קשת משתרע על פני 25 אלף דונם והוא יער מאוד מיוחד ויפה בו עוברת דרך נוף יער בית קשת עבירה לכל רכב הכוללת מסלולים ותצפיות. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

מעיין בשביל החמישה ועין שרונה – 2 מעיינות קרובים מאוד אל עין קאזאן במרחק נסיעה קצר, מעיינות קטנים, יפים ואינטימים – למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

הר הקפיצה – בכניסה לעיר נצרת עומד לו הר עם תצפית עוצרת נשימה על כל העמק, בתקופת הפריחה תוכלו להנות כאן משלל פרחים צבעוניים. שמו של ההר ניתן לו מהסיפור המוכר שבו ישו ברח מרודפיו. למידע מלא על המקום ועל מסלול ההליכה לחץ כאן. 

הר התבור – ההר הכי חשוב לנצרות, מכאן הנוצרים טוענים כי ישו ירד מהשמים עם ההילה. סביב ההר ישנו מסלול סביב הפסגה עם פריחה ונופים עוצרי נשימה. בראש ההר תמצאו גם את מנזר השתקנים. למידע מלא על המקום לחץ כאן.

שמורת הטבע אירוס נצרתי – נצרת עלית נוף הגליל – שביל קצר, נגיש שיוביל אתכם לטיול פריחה ובו תוכלו לראות בעונת הפריחה את האירוס הנצרתי פרח שנמצא בסכנת הכחדה והוא פרח נדיר. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

גן לאומי ציפורי – נמצא באזור הגליל התחתון, הוא אחד הגנים הלאומיים הגדולים בארץ ואתר עתיקות בעל חשיבות בהיסטוריה של העם היהודי. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

פארק חי בעמק – בשנים האחרונות הוקמו יותר ויותר פארקים עירוניים שמציעים אטרקציית בילוי חדשה ומלאה בכל טוב. בירת העמק עפולה גם היא זכתה בפארק עירוני מושקע מאוד – פארק חי העמק! למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

שביל נחל ציפורי שביל שמשית – מסלול נגיש לעגלות לכל אורכו ובו ניתן לראות תצפיות אל נחל ציפורי, מערות עתיקות ושלל פריחה שמופיעה כאן בתקופת האביב והסתיו. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

עיינות ציפורי – מעיין צלול ומרענן שכדאי לכם להכיר – את נחל ציפורי מזינים שלושה מעיינות: עין יבקע, מעיינות יפתחאל ועיינות ציפורי. בין כביש 79 למושב ציפורי תוכלו למצוא את עיינות ציפורי. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

העיר נצרת – סיור דתות ותצפית עוצרת נשימה על עמק יזרעאל – לא צריך לטוס לאירופה בשביל לחוות סיור דתות אמיתי, אפשר לנסוע לכיוון העיר נצרת ולהרגיש בחו”ל. בתקופת חודש דצמבר העיר מתקשטת. למידע מלא על המקום לחץ כאן.

רוצים עוד המלצות לטיולים או אטרקציות עם הילדיםבואו אל קבוצת הפייסבוק הפתוחה שלנו – יש שם עוד המון רעיונות לטיולים ואטרקציות עם הילדים. בקבוצה תוכלו לשאול ולקבל מידע וגם לשתף אותנו בטיולים שלכם – להצטרפות אל קבוצת הפייסבוק לחצו כאן.

אתם מוזמנים לעקוב אחרינו גם באינסטגרם לעוד תמונות וחוויות של אטרקציות וטיולים בטבע להצטרפות לאינסטגרם שלנו לחץ כאן.