Skip to content

מאגר גלעד (מאגר פרחה) ברמות מנשה

מאגר גלעד נמצא ברמות מנשה והוא מאגר מי גשמים גדול שמתמלא מים בחורף. אזור רמות מנשה הוא מבין האזורים היפים והמרשימים בישראל, כך שלא סתם הוא קיבל את הכינוי “טוסקנה של ישראל”. בתקופת האביב ולאחר הגשמים אזור רמות מנשה פורח במלוא הדרו, ומתמלא בנופי מרחבים ירוקים מרהיבים. כל אלו הופכים את האזור לאחד המבוקשים והמוני מטיילים מגיעים להתרשם מהיופי שהמקום הזה מציע. 

מאגר גלעד, המוכר גם בשמו מאגר פרחה, הוא למעשה בריכת מים גדולה ומרשימה בלב הטבע שמתמלאת מדי שנה ממי הגשמים. סביב המאגר עוברים מסלולי טיול נהדרים שמתאימים לכל גיל בין מרחבי הנוף הפתוח. אל מאגר גלעד תוכלו להגיע בכמה אפשרויות טיול שבכולן תיחפשו לנוף יפהפה, פריחה עונתית מגוונת מאוד והמון מרחבי טבע במלוא הדרם. אפשרות אחת היא לטייל לצד מאגר גלעד, ממש בצמוד אליו, ויש מספר אפשרויות נוספות להגיע לנקודות התצפית שמסביב הצופות אל המאגר ואל הנוף המקיף אותו. 

מאגר גלעד (מאגר פרחה) נמצא במרחק נסיעה של מספר דקות מגבעת הרקפות המפורסמת והוא אחד ממאגרי המים החשובים באזור. המאגר מתמלא לאחר הגשמים וטיול סביבו הוא חוויה מקסימה מאחר והנוף שעוטף אותו הוא מיוחד ומרהיב. מסביב למאגר עובר מסלול הליכה קצר וקל שיקח אתכם לטיול בין הפריחה הצבעונית ולצד המון נוף ירוק שכל כך מאפיין את אזור רמות מנשה כולו. הביטו מדי פעם לתוך המאגר ואולי תוכלו להבין בברווזים או בצבי הים ששוחים להם להנאתם. כשתגיעו לסוף המסלול תמצאו גם פינות צל נחמדות תחת העצים שבהן תוכלו להתיישב למנוחה או לפיקניק קצר לצד האגם.

כמה מסלולי טיול שבהם תוכלו להגיע אל מאגר גלעד:

  • חניון אשחר – מחניון אשחר יוצא שביל הליכה קצר וקליל שאורכו כ-750 מטרים לכיוון. ההליכה מהחניון תיקח אתכם בשביל עפר נוח להליכה עד ההגעה אל מאגר גלעד. המסלול הינו קווי וכדי לחזור אל החניון, עליכם לחזור באותה הדרך ממנה הגעתם. בחניון אשחר תפגשו פריחה עונתית משתנה ומספר ספסלי פיקניק. כדי להגיע למאגר גלעד מחניון אשחר אתם צריכים לרדת בזהירות מכביש 672 ולחצות עם הרכב מעבר בקר שמוביל אל החניון. בנקודה זו מחנים את הרכב ומתחילים לצעוד בשביל ההליכה שיוביל אתכם עד למאגר. אם יש לכם רכב 4*4 ישנה אפשרות לנסוע בשבילי העפר עד שתגיעו ישירות אל מאגר גלעד. (מסלול ההליכה מסומן באדום במפה שצירפנו). לנקודת וויז לחניון אשחר לחצו כאן. 
  • חניון אורן זמיר – דרך נוספת להגיע אל מאגר פרחה היא דרך יער גלעד – חניון אורן זמיר שנמצא מעל למאגר וצופה אליו (מסומן בירוק במפה שצירפנו). חניון אורן זמיר הינו חניון יום מסודר שבו תמצאו ספסלי פיקניק, פינות ישיבה מוצלות ומתקני שעשועים לילדים. מהחניון, לאחר שתחצו רגלית את מחסום הרכבים, תפגשו את השילוט שיוביל אתכם אל “תצפית מאגר פרחה”. מכאן יוצא טיול במסלול הליכה נוח שעובר בין מרחבי נוף יפהפהיים ופריחה מגוונת מאוד, ומגיע אל נקודת תצפית מרשימה מאוד שצופה על המאגר. אורכו של המסלול המלא הוא כ 1.5 ק”מ וניתן לעשות אותו בצורה מעגלית או הלוך חזור. בתקופת הפריחה, בעיקר לאחר הגשמים ובעונת האביב תפגשו כאן כלניות, פרגים, צהרונים, עיריות וגם את השקדיות שפורחות כאן מסביב. לנקודת וויז לחניון אורן זמיר לחצו כאן.

את כל אחד מהמסלולים שבהם תחברו לטייל תוכלו להאריך ולשלב עם הגעה עד אל מפלי רז שבהם זורמים מים לאחר הגשמים (מסומן בכחול במפה שצירפנו). ההליכה ממאגר גלעד עד למפלי רז היא כ 600 מטרים נוספים. 

רוצים להמשיך לטייל באיזור?

מסלול בשביל רמות מנשה – נופים מרהיבים ופריחה צבעונית – שביל רמות מנשה המסומן בסימן שבילים כתום עובר בין נופים מרהיבים, מעיינות נובעים ופריחה צבעונית שמגיעה לרוב לאחר הגשמים, אז גם יש זרימות בנחלים. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

מסלול נחל גחר עליון בפארק רמת מנשה – לאורכו נחל גחר, שזורם לאחר הגשמים, עוברים מגוון מסלולי הליכה ומסלולי אופניים לצד נופי יער קסום. למידע מלא ודרכי הגעה לחץ כאן.

יער קרן הכרמל – יער הכרמל הגדול מכיל בו מסלולי טיול רבים, חניוני פיקניק מסודרים, נופי יער מרשימים פריחה עונתית מגוונת ומשתנה. למידע מלא על המקום לחץ כאן.

תל יקנעם – על ראש התל נמצא מרכז מבקרים פתוח ומפתיע שבו תוכלו לטייל בין דפי ההיסטוריה ולצד נופי האזור. טיול קל וקצר על תל יקנעם שהיה מיושב במשך 4,000 שנים מאז תקופת הברונזה ועד ימי הסולטנות הממלוכית. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

פארק הגשרים התלויים בנשר – בפאתי העיר נשר, נמצא פארק נשר שהינו פארק גדול עם מספר נקודות עניין, כשבמרכזו אטרקציה מיוחדת במינה של שני גשרים תלויים שעוברים מעל הואדי. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

תחנת רכבת העמק המשוחזרת ומעיין אלרואי – טיול נגיש, קצר מומלץ עם הילדים שעובר בין קרונות הרכבת המשוחזרת ובסופו תפגשו גם מעיין קטן ומפתיע. למידע מלא על המקום לחץ כאן.

גן לאומי בית שערים – בבית שערים תוכלו לצאת אל טיול בין מערות רבות השונות בגודלן ולהכיר את סיפור העיר החשובה שהיתה כאן לפני אלפי שנים. למידע מלא על המקום לחץ כאן.

שביל אוהד – מהישוב נופית יוצא מסלול הליכה קצר ונוח שמקיף את הישוב, ולאורכו נופים יפהפהיים ונקודות עניין נוספות. למידע מלא על המקום לחץ כאן.

נחל ציפורי טחנת הנזירים – מסלול נגיש לעגלות, שעובר לצד נחל ציפורי הזורם ומסביב איזור מדשאות גדול שמתאים גם לפיקניק. למידע מלא על המקום לחץ כאן.

מוחרקה – קרן הכרמל – ביקור קצר במנזר קטן ומיוחד ולצידו מרפסת נוף מיוחדת במינה שממנה תקבלו תצפית פנורמית עוצרת נשימה על כל איזור הגליל התחתון, עמק יזרעאל, התבור ועד לקו החוף של חדרה נתניה. למידע מלא על המקום לחץ כאן.

רוצים עוד המלצות לטיולים או אטרקציות עם הילדיםבואו אל קבוצת הפייסבוק הפתוחה שלנו – יש שם עוד המון רעיונות לטיולים ואטרקציות עם הילדים. בקבוצה תוכלו לשאול ולקבל מידע וגם לשתף אותנו בטיולים שלכם – להצטרפות אל קבוצת הפייסבוק לחצו כאן.

אתם מוזמנים לעקוב אחרינו גם באינסטגרם לעוד תמונות וחוויות של אטרקציות וטיולים בטבע להצטרפות לאינסטגרם שלנו לחצו כאן.