Skip to content
חיפוש
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

מאגר גלעד (מאגר פרחה) ברמות מנשה

מאגר גלעד נמצא ברמות מנשה והוא מאגר מי גשמים גדול שמתמלא מים בחורף. אזור רמות מנשה הוא מבין האזורים היפים והמרשימים בישראל, כך שלא סתם הוא קיבל את הכינוי “טוסקנה של ישראל“. בתקופת האביב ולאחר הגשמים אזור רמות מנשה פורח במלוא הדרו, ומתמלא בנופי מרחבים ירוקים מרהיבים. כל אלו הופכים את האזור לאחד המבוקשים והמוני מטיילים מגיעים להתרשם מהיופי שהמקום הזה מציע. 

מאגר גלעד, המוכר גם בשמו מאגר פרחה, הוא למעשה בריכת מים גדולה ומרשימה בלב הטבע שמתמלאת מדי שנה ממי הגשמים. סביב המאגר עוברים מסלולי טיול נהדרים שמתאימים לכל גיל בין מרחבי הנוף הפתוח. אל מאגר גלעד תוכלו להגיע בכמה אפשרויות טיול שבכולן תיחפשו לנוף יפהפה, פריחה עונתית מגוונת מאוד והמון מרחבי טבע במלוא הדרם. אפשרות אחת היא לטייל לצד מאגר גלעד, ממש בצמוד אליו, ויש מספר אפשרויות נוספות להגיע לנקודות התצפית שמסביב הצופות אל המאגר ואל הנוף המקיף אותו. 

מסלולי טיול במאגר גלעד:

מאגר גלעד (מאגר פרחה) נמצא במרחק נסיעה של מספר דקות מגבעת הרקפות המפורסמת והוא אחד ממאגרי המים החשובים באזור. המאגר מתמלא לאחר הגשמים וטיול סביבו הוא חוויה מקסימה מאחר והנוף שעוטף אותו הוא מיוחד ומרהיב. מסביב למאגר עובר מסלול הליכה קצר וקל שיקח אתכם לטיול בין הפריחה הצבעונית ולצד המון נוף ירוק שכל כך מאפיין את אזור רמות מנשה כולו. הביטו מדי פעם לתוך המאגר ואולי תוכלו להבין בברווזים או בצבי הים ששוחים להם להנאתם. כשתגיעו לסוף המסלול תמצאו גם פינות צל נחמדות תחת העצים שבהן תוכלו להתיישב למנוחה או לפיקניק קצר לצד האגם.

מסלול קווי מחניון אשחר

מחניון אשחר יוצא שביל הליכה קצר וקליל שאורכו כקילומטר לכיוון. ההליכה מהחניון תיקח אתכם בשביל עפר נוח להליכה עד ההגעה אל מאגר גלעד. המסלול הינו קווי וכדי לחזור אל החניון, עליכם לחזור באותה הדרך ממנה הגעתם. בחניון אשחר תפגשו פריחה עונתית משתנה ומספר ספסלי פיקניק. למי שרוצה לצאת למסלול מעט ארוך יותר, יכול להמשיך בהליכה נוחה עד להגעה למפלי רז מחניון אשחר עד למפלי רז אורך המסלול כ 1.5 ק”מ. למי מכם שיש 2 רכבים יכול להקפיץ את הרכב השני למפלי רז. 

כדי להגיע למאגר גלעד מחניון אשחר אתם צריכים לרדת בזהירות מכביש 672 ולחצות עם הרכב מעבר בקר שמוביל אל החניון. בנקודה זו מחנים את הרכב ומתחילים לצעוד בשביל ההליכה שיוביל אתכם עד למאגר. אם יש לכם רכב 4*4 ישנה אפשרות לנסוע בשבילי העפר עד שתגיעו ישירות אל מאגר גלעד. (מסלול ההליכה מסומן באדום במפה שצירפנו). לנקודת וויז לחניון אשחר לחצו כאן. למי מכם שרוצה להקפיץ רכב נוסף למלפי רז יכול ללחוץ כאן לנקודת וויז.

מסלול מעגלי מחניון אורן זמיר

דרך נוספת להגיע אל מאגר פרחה היא דרך יער גלעד – חניון אורן זמיר שנמצא מעל למאגר וצופה אליו (מסומן בירוק במפה שצירפנו). חניון אורן זמיר הינו חניון יום מסודר שבו תמצאו ספסלי פיקניק, פינות ישיבה מוצלות ומתקני שעשועים לילדים. מהחניון, לאחר שתחצו רגלית את מחסום הרכבים, תפגשו את השילוט שיוביל אתכם אל “תצפית מאגר פרחה“. מכאן יוצא טיול במסלול הליכה נוח, מעגלי שעובר בין מרחבי נוף יפהפיים ופריחה מגוונת מאוד, ומגיע אל נקודת תצפית מרשימה מאוד שצופה על המאגר.

אורכו של המסלול המלא הוא כ 1.5 ק”מ וניתן לעשות אותו בצורה מעגלית או הלוך חזור. בתקופת הפריחה, בעיקר לאחר הגשמים ובעונת האביב תפגשו כאן כלניות, פרגים, צהרונים, עיריות וגם את השקדיות שפורחות כאן מסביב. לנקודת וויז לחניון אורן זמיר לחצו כאן. את כל אחד מהמסלולים שבהם תחברו לטייל תוכלו להאריך ולשלב עם הגעה עד אל מפלי רז שבהם זורמים מים לאחר הגשמים (מסומן בכחול במפה שצירפנו). ההליכה ממאגר גלעד עד למפלי רז היא כ 600 מטרים נוספים. 

רוצים להמשיך לטייל באיזור?

עין ריחניה – בחלקו העליון והפחות מתוייר של נחל השופט שברמת מנשה תוכלו למצוא את עין ריחניה מים זורמים בין מפלונים קטנים. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחצו כאן.

גבעת הרקפות גלעד – בתקופת החורף, מעט אחרי הגשם, מתחילה בגבעת הרקפות פריחה מפוארת של רקפות וזה בדיוק הזמן להגיע לאזור היפה של רמות מנשה. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחצו כאן.

חניון יופ וורסטרווילנמצא יער גלעד המרשים שבו מספר חניוני יום מסודרים. אחד החניונים שהפכו לעליה לרגל בקרב חובבי הפריחה הוא חניון יופ ווסטרוויל. יופ ווסטרוויל היה איש חינוך ופעיל מחתרת הולנדית ולאחר מותו הוכר כחסיד אומות העולם. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחצו כאן.

שביל סובב דליה – שביל דליה נפרץ על ידי משפחות ותושבי קיבוץ דליה והם גם אלה שמתחזקים אותו לאורך כל ימות השנה. מדובר בשביל טיול מיוחד מאוד שמחולק ל 15 מקטעים. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחצו כאן.

שביל מגידו – שביל חדש נולד – “שביל מגידו”. אורכו המלא של השביל כ 73.5 ק”מ, הוא מעגלי והוא מחולק למספר מקטעים אותם ניתן להאריך או לקצר בהתאם ליכולת שלכם. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחצו כאן.

מסלול בשביל רמות מנשה – נופים מרהיבים ופריחה צבעונית – שביל רמות מנשה המסומן בסימן שבילים כתום עובר בין נופים מרהיבים, מעיינות נובעים ופריחה צבעונית שמגיעה לרוב לאחר הגשמים, אז גם יש זרימות בנחלים. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

מסלול נחל גחר עליון בפארק רמת מנשה – לאורכו נחל גחר, שזורם לאחר הגשמים, עוברים מגוון מסלולי הליכה ומסלולי אופניים לצד נופי יער קסום. למידע מלא ודרכי הגעה לחץ כאן.

יער קרן הכרמל – יער הכרמל הגדול מכיל בו מסלולי טיול רבים, חניוני פיקניק מסודרים, נופי יער מרשימים פריחה עונתית מגוונת ומשתנה. למידע מלא על המקום לחץ כאן.

תל יקנעם – על ראש התל נמצא מרכז מבקרים פתוח ומפתיע שבו תוכלו לטייל בין דפי ההיסטוריה ולצד נופי האזור. טיול קל וקצר על תל יקנעם שהיה מיושב במשך 4,000 שנים מאז תקופת הברונזה ועד ימי הסולטנות הממלוכית. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

רוצים עוד המלצות לטיולים או אטרקציות עם הילדיםבואו אל קבוצת הפייסבוק הפתוחה שלנו – יש שם עוד המון רעיונות לטיולים ואטרקציות עם הילדים. בקבוצה תוכלו לשאול ולקבל מידע וגם לשתף אותנו בטיולים שלכם – להצטרפות אל קבוצת הפייסבוק לחצו כאן.

אתם מוזמנים לעקוב אחרינו גם באינסטגרם לעוד תמונות וחוויות של אטרקציות וטיולים בטבע להצטרפות לאינסטגרם שלנו לחצו כאן.