Skip to content
חיפוש
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

יער גבעת הכ"ח – אנדרטת חטיבת אלכסנדרוני יער קולה

יער גבעת הכ”ח או בשמו היותר מוכר יער קולה נמצא בסמוך לעיר אלעד. מערבית לעיר יש את יער נחשונים ודרומית לעיר יש את יער קולה, יחד כל האיזור הזה הוא יער הכ”ח – אתר מורשת קרב מימי מלחמת העצמאות. למטיילים יש מספר נקודות עניין ביער הזה כמו מסלולי הליכה, מסלולי רכיבה באופניים, פינות פיקניק מסודרות ועוד. היער מוכר בעיקר בזכות הפריחה המרשימה שמקשטת אותו לאחר ימי החורף – מרבדים של רקפות, נרקיסים, כלניות ועוד. בחלקו הצפוני של היער עובר נחל מזור שזורם בצורה מרשימה כאשר יש גשמים ושיטפונות.

אם אתם מחפשים להגיע לכאן על מנת לעשות פיקניק עם כל המשפחה תכלו למצוא כאן מגוון חניוני יום שמתאימים לכך. בחלקם יש ספסלי פיקניק וחלקם מתאימים לפריסה של מחצלת בין עצי היער והפריחה המרשימה בעונה. 

אז איפה כדאי לעצור בטיול שלכם ביער? הנה כמה נקודות עניין ששווה להכיר ולראות ביער הכ”ח:

  • כבשן סיד קדום – ביער נחשונים, שהוא חלק מיער גבעת הכ”ח, תמצאו את כבשן הסיד הקדום מהתקופה העות’מאנית. באיזור הזה פעלו באותה התקופה לא מעט כבשני סיד, כיוון שהאזור הוא קרוב לעתודות גיר הדרושות להפקת סיד. כאן גם תמצאו פינות מקסימות לפרוס בהן מחצלת לפיקניק חוויתי בטבע (אין כאן שולחנות פיקניק). בתקופת הגשמים כאשר יש שטפון תוכלו להגיע לכאן לצפות בשטפון של נחל מזור שחוצה את היער לכל אורכו וזורם כאן בעוצמה. לנקודה בוויז – לחצו כאן.
  • מבצר קולה – שרידי מבנים צלבניים: מגדל צלבני ובריכה עתיקה, הוקמו על ידי ההוספיטלרים.
  • אנדרטת חטיבת אלכסנדרוני – האנדרטה נמצאת בצד המזרחי של יער קולה והיא הוקמה לזכר לוחמי חטיבת אלכסנדרוני. יש כאן שילוט עם שמות הנופלים, סלע עליו חרוט סיפור הקרב, נקודת תצפית על איזור בית אריה, כפר מסחה והרי השומרון ושרידי תעלות קשר שעומדים כאן עוד מאז הקרבות של מלחמת יום העצמאות. כדי להגיע לכאן יש לרשום בוויז: אנדרטת הכ”ח (חרבת קולה) אלעד.
  • שביל בעקבות לוחמים – במרחק של כ-50 מטרים לפני האנדרטה של חטיבת אלכסנדרוני ישנו מסלול בשם שביל אלכסנדרוני שנקרא גם שביל בעקבות לוחמים. המסלול הוקם לזכר לוחמי חטיבת אלכסנדרוני שנפלו בקרבות באזור הזה בזמן מלחמת השחרור. השביל מתחיל באנדרטה ומסתיים בכניסה הצפונית של היער. את השביל פרצו תלמידי חטיבת הביניים נחשון של חבל מודיעין. 2 אופציות לטיול במסלול:
    • מעגלי: אורכו 1.5 ק”מ והוא בסימון שבילים שחור – כחול (דרך הצבר) – אדום. כדי להגיע לכאן יש לרשום בוויז: אנדרטת הכ”ח (חרבת קולה) אלעד.
    • קווי: אורכו 2 ק”מ והוא בסימון שבילים שחור, יש צורך בהקפצת רכב לנקודה הצפונית. לוויז לנקודה הצפונית לחצו כאן.

רוצים עוד הצעות לטיול באזור הזה?

פארק יער שוהם – חרבת תנשמת וגבעת הספלולים – פארק יער שוהם הוא יער קהילתי, קטן ומקסים! בפארק יש דרך נוף עבירה לכל רכב שעוברת בין מספר נקודות עניין, חניוני יום, פריחה מרשימה בעונה ונוף. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

גן לאומי מגדל צדק – רשות הטבע והגנים – בגובה של 141 מטרים מעל פני הים בצד הדרומי של העיר ראש העין תמצאו את גן לאומי מגדל צדק. מגדל צדק או בשמו הנוסף מגדל אפק מעבר כמה וכמה גלגולים. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

אנדרטת עוצבת אגרוף ורומח – בסמוך ליער קולה הועתקה אנדרטת עוצבת אגרוף ורומח שהיא אתר הנצחה לחללי חיטבה 27. כאן תוכלו למצוא את סיפור מורשת הקרב של העוצבה. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

גן לאומי ירקון – תל אפק – תל אפק מכונה בכינוי “הריאה הירוקה של גוש דן” ולמען האמת שאפשר להבין למה. מדובר בנקודת טבע בין היחידות והיפות שיש באזור המרכז. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

אגם הצלילים בראש העין – נחל רבה – בעיר ראש העין, בין גבעת טל לגבעת הסלעים, תמצאו אגם קטן עם ברווזים ושטחי דשא לפיקניק. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

בית לאה – גן לאומי ירקון מקורות הירקון – לאורך 28 ק”מ בלב ליבה של מדינת ישראל זורם לו נחל ירקון והוא הנחל הגדול ביותר במערכת נחלי החוף של ארץ ישראל. יש בו פינות נהדרות כמו בית לאה. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

מסלול שביל פרחי הבר – חורבת דייר ומצפור אילן יער ראש העין – בין שכונת נווה אפק לכביש 5 נפרס לו יער ראש העין על פני 1,000 דונם. יש בו מספר מסלולים כאשר המוכר מבין כולם הוא שביל פרחי הבר. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

גן לאומי ירקון – מתחם מקורות הירקון של רשות הטבע והגנים – זהו החלקו הנקי של הירקון, יש כאן בריכות נופרים, מסלולי הליכה, שטח עצום לפיקניקים וחניון לילה מסודר של רשות הטבע והגנים – מתחם מקורות הירקון. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

המפל הנסתר במקורות הירקון – מפל שרונים – בלב אזור השרון נדיר מאוד למצוא מקורות מים, אך כאן תוכלו למצוא כחלק ממקורות הירקון את המפל הנסתר או בשמו השני מפל שרונים. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.
 
טיול במקורות הירקון – כפר הבפטיסטים – איזור כפר הבפטיסטים הוא מבין האיזורים המקסימים של הירקון, ממש סמוך למקורותיו. יש כאן פינות טבע קסומות שאפשר להעביר בהן כמה שעות נפלאות באוויר הפתוח (הכניסה למים אסורה). למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.
 

פארק מנחם בגין – פארק עירוני ענק במרכז הארץ. בפארק אפשר לבלות שעות ארוכות ויש בו גם מגוון אטרקציות לכל המשפחה ובמיוחד עם ילדים. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

אתר שבע התחנות גני יהושע  – לא צריך לצאת מהעיר הגדולה בשביל ליהנות מקצת ירוק. גני יהושע, העוברים לאורך נחל הירקון, מספקים בילוי יום מפתיע מלא באטרקציות לכל המשפחה. המקום נמצא ממש מול הלונה פארק המפורסם, משם ניתן להתחיל את הטיול. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

רוצים עוד המלצות לטיולים או אטרקציות עם הילדיםבואו אל קבוצת הפייסבוק הפתוחה שלנו – יש שם עוד המון רעיונות לטיולים ואטרקציות עם הילדים. בקבוצה תוכלו לשאול ולקבל מידע וגם לשתף אותנו בטיולים שלכם – להצטרפות אל קבוצת הפייסבוק לחצו כאן.

אתם מוזמנים לעקוב אחרינו גם באינסטגרם לעוד תמונות וחוויות של אטרקציות וטיולים בטבע להצטרפות לאינסטגרם שלנו לחץ כאן.