Skip to content

הגבעות הדרומיות של מודיעין ומצפה נתן

בדרומה של העיר מודיעין מכבים רעות ישנם גבעות המובילות את המטייל לטיול בין בורות מים עתיקים, בוסתנים, שרידי כנסייה ביזנטית, פריחה צבעונית וריחנית בעונה כמו השקד, הרקפות, הכלניות ונקודות תצפית עוצרות נשימה. המסלול מתחיל בכיכר השוטר שם נחנה את הרכב ליד ספורטק מודיעין. משם יוצא שביל מסומן כחול המוביל אותנו אל תחילת המסלול.

כבר בתחילתו נגיע אל פיצול שבילים כחול ירוק, כאן תוכלו לפנות ימינה אל הסימון הירוק למסלול קצר הלוך חזור המוביל אל חרבת חדת. כאן יש שרידי כנסייה ביזנטית ובור מים. מכאן נחזור על עקבותנו עד לפיצול שבילים כחול ירוק בו היינו קודם. הפעם נפנה ימינה עם הסימון הכחול. לאחר הליכה של כ 350 מטרים נגיע אל צומת בה ניתן לפנות ימינה עם השביל הכחול או שמאלה אל שביל עפר לא מסומן שמוביל אל מצפה נתן (עליו נפרט בהמשך וסימנו אותו בצהוב במפה). נפנה ימינה ומיד שמאלה עם סימון שבילים כחול שיוביל אותנו אל מסלול מעגלי.

נמשיך עם השביל הכחול כ 400 מטרים (נעבור את פיצול השבילים עם השחור) עד להגעה לחורבת בארית. בדרכנו לשם נראה בצידי השביל שרידי גתות ובורות פתוחים. חורבת בארית היה עד למלחמת העצמאות כפר שננטש. בתחום חורבת בארית יש באר עתיקה ועמוקה המגיעה לעומק של עשרות מטרים. מכאן נמשיך עם סימון שבילים כחול כמה מטרים בודדים עד להגעה לשרידי גת ובור מים נסף. בשלב זה נגיע לפיצול שבילים כחול שחור. שימו לב להמשיך עם השחור מערבה ולא צפונה. מהפיצול נלך כ 200-300 מטרים עד להגעה לחורבת קנובה.

חרבת קנובה היא מהתקופה הביזנטית וככל הנראה על פי הממצאים שאותרו כאן מדובר על חווה, לצידה ישנה מערת קבורה עתיקה. מכאן נותר לנו הליכה של כ 350-400 מטרים על השביל הכחול שיוביל אותנו לפיצול שבילים אותו עברנו בתחילת המסלול המעגלי. כאן נפנה שמאלה עם הכחול שיוביל אותנו אל הרכב בכיכר השוטר. למי מכם שרוצה להגיע אל נקודת תצפית – נמליץ בחום ללכת גם למצפה נתן.

מצפה נתן

המצפה הוקם לזכרו של סרן נתן כהן ז”ל שנפל במבצע צוק איתן והיה בן העיר מודיעין. במקום יש שילוט המספר את סיפורו של נתן, שולחנות פיקניק, נדנדה ונוף עוצר נשימה לכיוון נחל/עמק איילון. מכיכר השוטר שם השארנו את הרכב ההליכה היא 1.6 ק”מ לכיוון. תוכלו להגיע לכאן ישירות או לשלב את המסלול שכתוב למעלה בגבעות הדרומיות של מודיעין. מדובר על מקום מאוד מטופח ושמור, אנא שמרו על הניקיון. כדי להגיע לתחילת המסלול תוכלו לרשום בוויז: שביל הגבעות הדרומיות. קרדיט על הצילום יאיר שוהם – לדף האינסטגרם של יאיר לחצו כאן.

רוצים עוד הצעות לטיול באזור הזה?

פארק עירוני ענבה – אין ילד שלא אוהב פארקים על אחת כמה וכמה אם זה פארק מושקע שיש בו מגוון רחב של אטרקציות – פארק ענבה הוא אחד כזה. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

גבעת התיתורה במודיעין – טיול נגיש לכל המשפחה – גבעת התיתורה הנמצאת בעיר מודיעין, היא תל ארכיאולוגי מרתק ויפהפה. התל מתנשא לגובה של כ-300 מטר מעל פני הים, והטיול בו חושף אותנו למורשת. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

קברות המכבים יער בן שמן – אזור יער בן שמן ידוע כאזור שבו נערכו הקרבות בין החשמונאים לבין היוונים. בחג החנוכה שבו אנו מציינים המרד הגדול שאותו הוביל יהודה המכבי. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

תל חדיד – טיול בין נופי יער מרשימים ואריכיאולוגיה – תל חדיד נמצא ביער בן שמן הגדול והוא מאפשר לנו לצאת לטיול קליל בין שרידי ארכיאולוגייה ולהנות גם מנקודת תצפית על האזור. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

גן לאומי חאן שער הגיא – חאן שער הגיא שנמצא בדרך העולה לירושלים על כביש 1, בדרך הזו נערכו קרבות עזים במלחמת העצמאות. היום יש כאן מרכז מבקרים שייקח אתכם למסע מרגש בהיסטוריה של ישראל. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

גן לאומי תל גזר– בסמוך ליישוב כרמי יוסף תוכלו לחזור אחורנית בזמן אל עתיקות שנמצאו כאן החל מהתקופה הכלקוליתית ועד לתקופה הרומית. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

מסלול הסטף הר איתן –  בסטף יש כמה מסלולי טיול ברמות קושי שונות. במהלך אחד מהם תפגשו מעיינות וגם ניקבה שניתן לזחול בתוכה והיא אטרקציה נהדרת לילדים. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

שמורת הטבע נחל חלילים – ממש בין הבתים ובצמוד לעיר הרועשת ישנה פיסת טבע פסטורלית ויפהפייה שמספקת לנו טיול בין נופים, פריחה, מערות חלילים מיוחדות ועוד, וכל זה  במסלול שמתאים לכל המשפחה. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

גן לאומי עין חמד – בדרך העולה אל ירושלים נמצא הגן הלאומי עין חמד. בין תעלות והבריכות שנחל כסלון יוצר כאן תוכלו למצוא מסלולי טיולים קצרים ונחמדים עם המון צל לצד היסטוריה ומורשת. למידע מלא על המקום ודרגי הגעה לחץ כאן.

מאגר וסכר בית הזית – אגם מים מלאכותי שמתמלא בעונת החורף לאחר הגשמים. מדובר באגם מים מרשים שסביבו נולדו אטרקציות בילוי שונות וניתן גם לצאת לטיול רגלי במסלול שקיים כאן. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

שמורת הטבע מערת הנטיפים –מערת הנטיפים ליד בית שמש היא תופעת טבע מרשימה ויוצאת דופן שנוצרה במשך מיליוני שנים. טיול אל מעמקי המערה יגלה בפניכם עולם שלם שלא הכרתם. מערת הנטיפים, המוכרת גם בשמה מערת שורק, היא אחת מתופעות הטבע המיוחדות בעולם. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

רוצים עוד המלצות לטיולים או אטרקציות עם הילדיםבואו אל קבוצת הפייסבוק הפתוחה שלנו – יש שם עוד המון רעיונות לטיולים ואטרקציות עם הילדים. בקבוצה תוכלו לשאול ולקבל מידע וגם לשתף אותנו בטיולים שלכם – להצטרפות אל קבוצת הפייסבוק לחצו כאן.

אתם מוזמנים לעקוב אחרינו גם באינסטגרם לעוד תמונות וחוויות של אטרקציות וטיולים בטבע להצטרפות לאינסטגרם שלנו לחץ כאן.