גן לאומי בית שערים - מערות עתיקות ואטרקציה לילדים

גן לאומי בית שערים נמצא באזור הגליל התחתון, לא רחוק מקריית טבעון. המקום מציג שרידים של ישוב יהודי עתיק ובעיקרו הנקרופוליס שהוא אתר מערות הקבורה המרשימות של העיר. מדובר במיצג ארכיאולוגי היסטורי גדול ומצד שני, חוויה לילדים שיכולים לטפס או לרדת לתוך המערות. מפאת חשיבותו של המקום, בשנת 2015 הגן הלאומי הוכר כאתר לשימור מורשת עולמית על ידי ארגון אונסק"ו. למי שמעוניין להעמיק  – בשבתות בעיקר, רשות הטבע והגנים מוציאה סיורים מודרכים בין המערות, בהם תקבלו הסבר נרחב ותבינו את משמעות המקום בהיסטוריה של העם היהודי. 

בעינינו יתרון גדול של גן לאומי בית שערים הוא שניתן להגיע לכאן בכל עונות השנה מאחר ובקיץ המערות קרירות ונעימות לסיור בהן, ובחורף ניתן לטייל בין המערות השונות ולהסתתר מהקור. לאורכו של הפארק, לצד המערות, יש מתחם דשא גדול ושולחנות פיקניק רבים. השילוב של כל אלה יחד מאפשרים לבלות בבית שערים בין מספר שעות לחצי יום. בתקופת הסתיו הפארק כולו מתקשט בצבעוניות השלכת שמוסיפה עוד יופי למקום הזה. 

במתחם הגן הלאומי יש מספר נקודות מעניינות שיאפשרו לכם להעביר פה כמה שעות טובות:

  • מערות שניתן לטייל בתוכן ולהתרשם מעולם נסתר ומיוחד – חלקן קטנות ומרתקות וחלקן גדולות ומרשימות.
  • שרידי עתיקות ביניהם: בתי כנסת, בזיליקה, בית בד ועוד.
  • כפי שהזכרנו קודם – בשבתות מתקיימות הדרכות של רשות הטבע והגנים שמספרות את סיפור המקום.
  • במתחם הגן יש מדשאות וספסלי פיקניק שתוכלו לבלות בהם אחרי/לפני או תוך כדי. 
  • מחוץ לגן הלאומי יש מסלול טיול קצרצר ונחמד אל עבר פסל אלכסנדר זייד – ה"שומר". משם גם יש תצפית מרהיבה הצופה אל עבר אזור העמקים.

כיוון שהמערות הן האטרקציה המרכזית של המקום, נפרט עליהן קצת:

קודם כל יש הרבה מהן וכל אחת היא מיוחדת ושונה מקודמתה. מערת האומנות, מערת הארונות, מערת המעלות, מערת יהודי סוריה, מערת הקללות ועוד. בכל מערה יש כיתובים עתיקים המזכירים אירועים שקרו במקום. ישנן מערות קטנות הבנויות כמסדרונות צרים ומערות עצומות עם כמה חדרים שניתן להיכנס אליהן בקלות ולסייר בתוכן. חלק מהמערות הן חשוכות ולכן כדאי להצטייד בפנסים. הילדים בד"כ מאוד נהנים מהסיור במערות.

טיול נחמד אל עבר פסל אלכנסדר זייד – ה"שומר":

מחוץ לגן הלאומי, במרחק של כמה מאות מטרים מהכניסה, ניתן לעלות אל הגבעה (ברגל או עם הרכב) ולהגיע אל פסל אלכסנדר זייד ואל התצפית. העלייה קצרה אך קצת תלולה לכן אנחנו עלינו אותה עם הרכב. כשתגיעו למעלה תפגשו פסל גדול מאוד, עשוי ברונזה, של אלכסנדר זייד רוכב על סוסו. זייד היה ממקימי ארגון "השומר" והוא נרצח במארב בשנת 1938. הפסל הוצב לזכרו באחד המקומות האהובים עליו, עליהם שמר. במקום יש הסבר קולי על הנושא. מפסגת הגבעה תוכלו להתרשם מהנוף של אזור העמקים. הילדים יתלהבו מהפסל הגדול ומהנוף ועל הדרך ילמדו קצת היסטוריה.

*הגן הלאומי נגיש בחלקו, אך יש מערות שהכניסה אליהן היא במדרגות ולכן לא לכל המערות ניתן להיכנס עם עגלה. אם אתם מגיעים עם תינוק, אנחנו נמליץ להביא גם מנשא. ואם הילדים כבר הולכים, אז עם עזרה שלכם זה בהחלט אפשרי. הכניסה לגן הלאומי בתשלום או בחינם למנויי מטמון של רשות הטבע והגנים. הביקור בפסל אלכסנדר הוא מחוץ לגן הלאומי והוא בחינם. לפני הגעתכם לגן לאומי בית שערים – נמליץ לכם להתעדכן באתר של רשות הטבע והגנים על פעילויות המתקיימות בגן – בעיקר בחופשות ובחגים – לאתר רשות הטבע והגנים לחץ כאן  כדי להגיע לכאן תוכלו לרשום בוויז: בית שערים גן לאומי קריית טבעון.

רוצים להמשיך לטייל באיזור?

אתר רכבת העמק כפר יהושע – תחנת תל א-שמאם – בחלקו המערבי של עמק יזרעאל, בכניסה למושב כפר יהושע, תמצאו את אתר רכבת העמק שפעלה כאן במשך קרוב ל 50 שנה – אחת התחנות הראשיות מבין שמונה. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחצו כאן.

עין חזין עין אורן – נסיעה קצרה בשטח חקלאי (שימו לב לשילוט המבקש לא להיכנס לשטחים פרטיים) תוביל אתכם אל הבריכה שחלק ממנה חשוף והחלק השני נמצא ברובו בתוך מבנה בטון. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחצו כאן.

שביל אילן – שביל אילן נמצא בצד הדרום מזרחי של קריית טבעון, והוא מאפשר לנו לצאת לטיול קליל בין נופי היער, בין הפריחות ובמהלכו נפגוש עוד מספר נקודות עניין. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחצו כאן.

שמורת הטבע אלוני אבא – יער מקסים,  בין בסמת טבעון לבית לחם הגלילית, שבו עובר שביל הליכה קליל ויפהפה שמתאים לכל המשפחה. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחצו כאן.

מסלול יגור והסליק הגדול – בקיבוץ יגור, הנמצא בצד המזרחי של הר הכרמל, תוכלו לבקר בסליק הגדול שבו הוסתרו כלי נשק ותחמושת בתקופה שלפני קום המדינה. ניתן לקחת חלק בסיור מודרך ומעניין. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחצו כאן.

טיול בבית לחם הגלילית ואלוני אביב – שני מושבים טמפלריים היסטוריים שנמצאים באזור הגליל. יופיים וקרבתם זה לזה מאפשרים לנו לצאת לטיול של יום שלם באווירה רגועה, ליהנות מהייחודיות של כל מושב ולחוות גם קצת את ההיסטוריה שלהם בצורה מרתקת. למידע מלא על המקומות ודרכי הגעה לחצו כאן.

ברווזים בכפר – בתוך כפר ברוך בלב עמק יזרעאל תוכלו להגיע עם הילדים וליהנות מאטרקציה מקומית מושלמת ומיוחדת שלא תראו בכל מקום, אטרקציה המתאימה לכל הגילאים ולכל המשפחה.  למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחצו כאו.

מוזיאון העמק בקיבוץ יפעת – מוזיאון העמק מציג את סיפורם של מתיישבי עמק יזרעאל משנות העשרים ועד הקמת המדינה. במוזיאון יש הדרכה מסודרת הכוללת סיפורים אישיים של אותם חלוצים וחלוצות וגם כמה אטרקציות לילדים. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחצו כאן.

פארק העמקים – בצומת העמקים בכביש העולה לקרית טבעון נמצא פארק מקסים. השביל, העובר בסמוך לנחל הקישון, הוא ארוך ואפשר להתחיל אותו במספר מקומות שונים – אחד מהם הוא פארק העמקים. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחצו כאן.

שביל אוהד – מסלול הליכה קצר ונוח, הסובב את הישוב נופית, ובמהלכו תיחשפונו אל נופים יפהפיים. למידע מלא על המקום לחצו כאן.

נחל ציפורי טחנת הנזירים – מסלול טיול קצר ונגיש לעגלות, לצד נחל זורם עם איזור גדול לפיקניק. למידע מלא על המקום לחצו כאן.

מוחרקה – קרן הכרמל – תצפית פנורמית עוצרת נשימה על כל איזור הגליל התחתון, עמק יזרעאל, התבור ועד לקו החוף של חדרה נתניה. למידע מלא על המקום לחצו כאן.

רוצים עוד המלצות לטיולים או אטרקציות עם הילדיםבואו אל קבוצת הפייסבוק הפתוחה שלנו – יש שם עוד המון רעיונות לטיולים ואטרקציות עם הילדים. בקבוצה תוכלו לשאול ולקבל מידע וגם לשתף אותנו בטיולים שלכם – להצטרפות אל קבוצת הפייסבוק לחצו כאן.

אתם מוזמנים לעקוב אחרינו גם באינסטגרם לעוד תמונות וחוויות של אטרקציות וטיולים בטבע להצטרפות לאינסטגרם שלנו לחץ כאן.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

Booking.com