Skip to content
חיפוש
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

אום ג'וני – מקום ההתיישבות הראשון של קיבוץ דגניה א

במערב עמק הירדן, בתוך שטחו של קיבוץ דגניה א’ נמצא את אתר אום ג’וני שעבר מספר בעלויות וסביבו היסטוריה עשירה.אום ג’וני היה בעברו (במאה ה-5 לספירה) כפר ערבי שכונה באותם ימים אום ג’וניא או כפר אגין/כפר גון. בסוף המאה ה-19 היה הכפר בבעלות משפחה פרסית מכובדת, ובכפר התגוררו אז כ-20 משפחות. אדמות הכפר נקנו בשנת 1905 על ידי חיים מרגליות קלרוויסקי, שהיה אז ממונה על ההתיישבות בגליל.

כשנתיים לאחר מכן, משלא הצליחו ליישב את המקום, נקנו האדמות על ידי הקרן הקיימת לישראל. לאחר מספר שנים החלה קבוצת פועלים לעבד את אדמות אום ג’וני, ובסופו של דבר האדמות עברו לניהולם הבלעדי. לאחר הגלגולים הרבים של האתר, הוקם באום ג’וני יישוב עצמאי שיתופי שזכה להצלחה ולפרסום גדול. עם השנים קיבל המקום את הכינוי דגניה (על שם מיני הדגנים שגדלים באדמות המקום), ולמעשה זה הוא מקום ההתיישבות הראשון של מקימי קיבוץ דגניה א. 

בשנת 2010, במלאות 100 שנים לקיבוץ דגניה א’, בוצע פיתוח של המקום בסיועם של חברי הקיבוץ, הקרן הקיימת לישראל והמועצה לשימור אתרים. במסגרת הפרויקט בוצע שיפור של תשתיות המקום כך שהוא יתאים לכניסת מבקרים. כיום בטיול שלכם תוכלו להתרשם מצריף הפועלים הראשוני שהוקם במקום. הצריף המקורי אמנם נהרס ברעידת אדמה שארעה באזור בשנת 1927, אך בשנת 2010 בוצע שיחזור שלו. עוד תוכלו לראות אנדרטת זיכרון אותה הקימו אנשי דגניה א, לציון המקום שבו גרו ראשוני הקבוצה. בשנת 1960, שנת היובל 50 להקמת הקיבוץ, הוקם באום ג’וני קיר אבן ועליו חקוקים שמות הקיבוצים לפי סדר הקמתם.

אחת החוויות המיוחדות והמפתיעות של המקום תהיה לפגוש בחמורים בחיים להם כאן בעמק למרגלותיו של אום ג’וני. אם לא תרעישו מדי, תוכלו לראותם מטיילים כאן בחופשיות בטבע. מהאתר תוכלו להתרשם מתצפית מיוחדת על אזור עמק הירדן ותוכלו לטייל גם בשבילי ההליכה המסודרים. המקום ממשיך להתפתח כל הזמן ועתיד עוד להשתנות ולהשתדרג. כדי להגיע לכאן תוכלו לרשום בוויז: אום ג’וני – הצריף הראשון מקשר דגניה א,ב.

רוצים להמשיך לטייל באיזור?

גן מורד ירדן דרומי – סכר אלומות בירדנית– גן מורד ירדן דרומי הוא יפהפה ומפתיע. כאן תוכלו לצאת לטיול נגיש לצד זרימת המים, להתרענן במי הירדנית שזורמים כאן וחלק המזרחי ישנו גם חניון לילה. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

שמורת טבע נחל יבניאל – חורשת אקליפטוסים לצד נחל זורם – בסמוך לירדנית נוכל למצוא את מפגש הנחלים יבניאל והירדן, כאן ישנה חורשת אקליפטוסים גדולה עם נקודות שכשוך רדודות של נחל יבניאל שזורם כאן כל השנה. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

רוב רוי – שייט קיאקים על הירדן בצפון – רוב רוי הוא אתר שייט ייחודי הנמצא על גדות נהר הירדן, בסמוך לקיבוץ כנרת. המקום מעוצב באופן מאוד מיוחד בסגנון אינדיאני. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

מעיין עין נון – אם אתם מחפשים טיול קצר למקום עם מקור מים שלא הרבה מכירים, אנחנו נמליץ לכם להגיע למעיין עין נון. הוא נמצא ממש בכניסה לישוב מגדל שעל שפת הכנרת. יש כאן המון צל, מקומות ישיבה ומקום מצוין לפקל קפה. בחודש יולי 2019 המקום עבר שיפוץ משמעותי והוא מטופס יותר ושמור יותר. שימו לב כי המקום לא פתוח בשבת. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

שמורת הטבע ארבל – שמורת הר ארבל נמצאת בגליל התחתון בסמוך למושב ארבל. ממצוק ההר העוצמתי נשקף נופה של הכנרת ובימים של ראות טובה תוכלו לראות גם את החרמון. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

יער שוויץ– את הטיול שלנו ליער שוויץ עשינו כאשר חיפשנו מקום נגיש כדי שנוכל לטייל עם עגלה. לשמחתנו קרן קיימת לישראל מפתיעה אותנו כל פעם מחדש בהנגשת הפארקים והיערות וכך גם ביער שוויץ. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

גן לאומי חמת טבריה– גן לאומי חמת טבריה הוא בעינינו הפתעה גדולה. מדובר באחד הפארקים הפחות מוכרים של רשות הטבע והגנים ולמרות זאת הוא אחד המקומות המושלמים לבילוי עם הילדים. למידע מלא על המקום לחץ כאן.

ג’ונגל של כייף – לא רק מדובר על מקום כייפי עם המון חיות שמיד נפרט עליהן, מדובר על מקום שהוא אטרקציה מושלמת לכל ילד ומשפחה. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

שמורת הטבע מג’רסה – את הטיול למג’רסה עשינו ביום קיץ חם. המקום מתאים בכל עונות השנה (חוץ מימי חורף קרים במיוחד וגשומים) אך בימים החמים הוא מומלץ במיוחד מאחר והוא כולל בתוכו מסלול הליכה ושחייה בתוך המים (לא חובה – יש גם מסלול יבש). – למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

פארק הירדן – בנקודה הכי צפונית של הכנרת מצאנו את פארק הירדן. פארק ענק שמציע בריכות שכשוך לכל המשפחה, חיות ואתרים ארכיאולוגיים. את הטיול שלנו לפארק הירדן עשינו כטיול יום אך המקום מציע גם אפשרות לינה בקמפינג, אוהל בדואי, חניוני קראוונים ועוד… – למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

רוצים עוד המלצות לטיולים או אטרקציות עם הילדיםבואו אל קבוצת הפייסבוק הפתוחה שלנו – יש שם עוד המון רעיונות לטיולים ואטרקציות עם הילדים. בקבוצה תוכלו לשאול ולקבל מידע וגם לשתף אותנו בטיולים שלכם – להצטרפות אל קבוצת הפייסבוק לחצו כאן.

אתם מוזמנים לעקוב אחרינו גם באינסטגרם לעוד תמונות וחוויות של אטרקציות וטיולים בטבע להצטרפות לאינסטגרם שלנו לחץ כאן.