Skip to content
חיפוש
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

גן לאומי ירקון תל אפק

תל אפק מכונה בכינוי “הריאה הירוקה של גוש דן” ולמען האמת שאפשר להבין למה. מדובר בנקודת טבע בין היפות שיש באזור המרכז. ברוב המקומות בפארק ניתן לטייל עם עגלה אך אם תרצו לעשות את המסלול המלא רצוי להגיע עם מנשא. הכניסה חינם למנויי מטמון של רשות הטבע והגנים. לא להתבלבל עם שמורת הטבע עין אפק הנמצאת בצפון – למידע נוסף על עין אפק לחץ כאן.

לפני שניתן הסבר על המקום רק חשוב לציין לגן לאומי ירקון יש 2 מתחמים של רשות הטבע והגנים: אחד זה מתחם מקורות הירקון – למידע לחץ כאן. השני זה המתחם של תל אפק ומבצר אנטיפטריס מה שנפרט בכתבה זו. חשוב לציין – הכניסה למים בשטח זה אסורה מלבד בריכות השכשוך.

בריכות שכשוך ושטחי פיקניק

האמת שזאת האטרקציה המשמעותית ביותר בשביל הילדים בפארק. בימים החמים נחמד לעשות כאן טבילה בבריכות השכשוך הקטנות אך מנגד, יש לקחת בחשבון שבסופי שבוע קיים עומס של מבקרים. בסמוך לבריכות השכשוך ופלג המים שזורם כאן ישנם המון מקומות מוצלים לפיקניק תחת עצי האקליפטוס וגם שולחנות פיקניק. בנוסף יש כאן גם מגרשי כדור עף וסל לשימוש המבקרים.

מבצר אנטיפטריס

בחלק הדרום מזרחי של הגן לאומי ישנם שרידי מבצר שתפקידו היה לשמור על מעבר אפק, מעבר שחיבר בין הרי השומרון לבין מקורות מי הירקון, אטרקציה אמיתית לילדים, אל תפספסו! סביבו ישנם המון עתיקות כמו אודיאון, קארדן, פורום ועוד.

בריכות חורף

בגן לאומי תל אפק יש שתי בריכות חורף, אחת נמצאת בכניסה הראשית למתחם ואחת ביציאה לכיוון מקורות הירקון. בריכות החורף כאן משמשות כבית גידול לדו חיים, סרטנים, טריטון הפסים וחרקי מים. בבריכה לכיוון מקורות הירקון ניתן להנות מפריחת נורית המים. בריכות החורף מתייבשות במהלך חודשי הקיץ וחוזרות לחיים במהלך החורף.

אגם מלאכותי

ניתן לטייל לאורך הגן ומכל מקום תוכלו לראות את האגם המלאכותי הגדול שיש כאן – הכניסה אליו אסורה אך ניתן לטייל סביבו וליהנות מצפייה על לבנון הירקון, שפמנונים, אמנונים, נמיות ועוד. סביבו יש נקודות שולחנות פיקניק וגם המרחב הפתוח Open space – מתחם עבודה ולמידה בטבע.

שביל החצבים

למי מכם שמגיע לבקר כאן בחודש ספטמבר יכול לצאת למסלול קצר בשביל החצבים. יש כאלה שקוראים לחצב “הפרח שמבשר את בוא הסתיו” אבל אם לומר את האמת החצב פורח כבר בחודש אוגוסט ואפילו יש ניצנים כבר בסוף יולי, אך כאן בגן הלאומי הוא פורח בסביבות ספטמבר בכמויות מרשימות. כמה עובדות מעניינות על החצב: גובהו נע בין 70-180 ס”מ, בחצב אחד פורחים כ 50-250 פרחים, כל פרח יש לו עלי כותרת לבנים ושישה אבקנים, סביר להניח שעל כל חצב תראו חרקים בגלל שהוא מלא בצוף והדבר הכי מעניין להכיר בחצב שהוא פורח מלמטה למעלה וכך ניתן לדעת באיזה שלב בפריחה הוא נמצא. 

במקום קיים גם חניון לילה מסודר של רשות הטבע והגנים וניתן ללון כאן באוהלים. יש כאן: תאורת שטח, מקלחות מים חמים, שירותים, מוקדי מדורה, עצים למדורה בתשלום, שולחנות פיקניק, ברזיות מים לשתייה, נקודות לטעינת טלפונים ניידים. מבחינת אופציות הלינה אתם יכולים להגיע עם אוהלים פרטיים או ללון בחדרי הצוות.

למי מכם שמתכוון לצאת לקמפינג בחניון הלילה נמליץ לכם להשתמש ברשימת הציוד לקמפינג עם הילדים. לינת שטח בקמפינג היא חוויה נהדרת ומיוחדת מאוד, במיוחד עבור הילדים. חופשת קמפינג מאפשרת לנו לבלות זמן איכות עם משפחה או חברים בצורה בסיסית וחווייתית מאוד בטבע. עם התארגנות נכונה מדובר בחוויה מעשירה, כייפית ומהנה לכולם – לרשימה לחצו כאן. כדי להגיע לכאן תוכלו לרשום בוויז: תל אפק גן לאומי הירקון. לפני הגעתכם לגן לאומי תל אפק – נמליץ לכם להתעדכן באתר של רשות הטבע והגנים על פעילויות המתקיימות בגן. לאתר רשות הטבע והגנים לחץ כאן 

רוצים עוד הצעות לטיול באזור הזה?

גן לאומי מגדל צדק – רשות הטבע והגנים – בגובה של 141 מטרים מעל פני הים בצד הדרומי של העיר ראש העין תמצאו את גן לאומי מגדל צדק. מגדל צדק או בשמו הנוסף מגדל אפק מעבר כמה וכמה גלגולים. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

אגם הצלילים בראש העין – נחל רבה – בתוך העיר ראש העין בין גבעת טל לגבעת הסלעים תמצאו אגם קטן, עם לא מעט ברווזים ושטחי דשא לפיקניק – אגם הצלילים אשר מקבל את מימיו מנחל רבה. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

בית לאה – גן לאומי ירקון מקורות הירקון – לאורך 28 ק”מ בלב ליבה של מדינת ישראל זורם לו נחל ירקון והוא הנחל הגדול ביותר במערכת נחלי החוף של ארץ ישראל. יש בו פינות נהדרות כמו בית לאה. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

מסלול שביל פרחי הבר – חורבת דייר ומצפור אילן יער ראש העין – בין שכונת נווה אפק לכביש 5 נפרס לו יער ראש העין על פני 1,000 דונם. יש בו מספר מסלולים כאשר המוכר מבין כולם הוא שביל פרחי הבר. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

גן לאומי ירקון – מתחם מקורות הירקון של רשות הטבע והגנים – זהו החלקו הנקי של הירקון, יש כאן בריכות נופרים, מסלולי הליכה, שטח עצום לפיקניקים וחניון לילה מסודר של רשות הטבע והגנים – מתחם מקורות הירקון. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

המפל הנסתר במקורות הירקון – מפל שרונים – בלב אזור השרון נדיר מאוד למצוא מקורות מים, אך כאן תוכלו למצוא כחלק ממקורות הירקון את המפל הנסתר או בשמו השני מפל שרונים. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.
 
טיול במקורות הירקון – כפר הבפטיסטים – איזור כפר הבפטיסטים הוא מבין האיזורים המקסימים של הירקון, ממש סמוך למקורותיו. יש כאן פינות טבע קסומות שאפשר להעביר בהן כמה שעות נפלאות באוויר הפתוח (הכניסה למים אסורה). למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.
 

פארק מנחם בגין – הפארק ענק, אפשר לבלות בו שעות ארוכות ויש בו גם מגוון אטרקציות לכל המשפחה ובמיוחד עם ילדים.  אז אם אתם נמצאים באיזור מרכז אנחנו נמליץ בחום לבקר כאן לפחות פעם אחת ולהכיר את המקום המקסים הזה.למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

פארק אריאל שרון –  פארק הנמצא במרכז הארץ, באזור גוש דן. אם אתם מגיעים לטיול במרכז, אנחנו ממליצות להגיע לכאן להעביר כמה שעות, ליהנות מהנוף ולהכיר את הסיפור של הפארק. סיפור התהוות של הפארק הוא מיוחד במינו ואולי יגרום לכם להרים גבה. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

אתר שבע התחנות גני יהושע  – ממש הופתענו לגלות שלא צריך לצאת מהעיר הגדולה בשביל להנות קצת ירוק, מסתבר שגני יהושע לאורך נחל הירקון מספק בילוי יום מפתיע מלא באטרקציות לכל המשפחה. אם אתם באיזור המרכז תוכלו להגיע אל אתר שבע טחנות על גדול נחל אל עוג’ה – נחל הירקון. המקום נמצא ממש מול הלונה פארק משם ניתן להתחיל את המסלול. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

האגם האקולוגי בפתח תקווה – בשטח של יותר מ 14 דונם בלב העיר פתח תקווה תוכלו למצוא את האגם האקולוגי והפארק הגדול – פארק עירוני אמיתי לכל המשפחה שמשלב בתוכו מרחבי דשא, שבילי הליכה, מתקני שעשועים ואיזורי פיקניק. החסרון היחיד שיש למקום – חסר בו צל. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

רוצים עוד המלצות לטיולים או אטרקציות עם הילדיםבואו אל קבוצת הפייסבוק הפתוחה שלנו – יש שם עוד המון רעיונות לטיולים ואטרקציות עם הילדים. בקבוצה תוכלו לשאול ולקבל מידע וגם לשתף אותנו בטיולים שלכם – להצטרפות אל קבוצת הפייסבוק לחצו כאן.

אתם מוזמנים לעקוב אחרינו גם באינסטגרם לעוד תמונות וחוויות של אטרקציות וטיולים בטבע להצטרפות לאינסטגרם שלנו לחץ כאן.