שביל יער אייל וגבעת המוצב

בין קיבוץ אייל לצור יגאל נמצא שביל יער אייל. שם תמצאו מסלול מעגלי העובר בתוך יער של עצי אורן, ברוש, אקליפטוסים וגם עצי חורש ארץ ישראלי וים תיכוני. אם תגיעו אל המקום בתקופת הפריחה תמצאו מרבדי פריחה של רקפות ופרחי בר שונים כמו נרקיסים, כלניות, סתווניות ועוד. הישוב צור יגאל נמצא בדרום השרון והוא אחד מיישובי הכוכבים שמאחוריהם עומד סיפור מעניין.

מסלול הטיול מסומן בסימון שבילים כחול, אורכו קילומטר ובכניסה אליו ישנו שלט ברור של קק"ל. כבר בכניסה אל המסלול תפגשו את הכלניות שבתקופת הפריחה פורחות כאן בצורה מרשימה מאוד. לאחר מספר דקות של הליכה מגיעים אל בונקר אחד מיני רבים שיש כאן – הכניסה אליו אסורה. בהמשך תוכלו למצוא גם שרידים ארכיאולוגיים כמו: מערות קבורה, שרידי גת עתיקה ועוד. נקודה הסיום של המסלול היא במצפה גבעת המוצב – מצפה עדי, ושם יש גם תעלות קשר ובונקרים. 

בשנת 1949 קק"ל נטעה את יער אייל במטרה להסתיר ולהגן על בתי הקיבוץ, ובנוסף חפרו חברי קיבוץ אייל את מערכת תעלות הקשר במטרה להגן על בתי המתיישבים וכדי שתהיה להם זווית ראיה מהגבעה המזרחית על קלקליה. במהלך מבצע קדש בשנת 1956 ומלחמת ששת הימים בשנת 1967 שימשה העמדה כמוצב צה"לי. 

למקום ניתן שם נוסף "מצפה עדי" לזכרו של סמ"ר עדי פריש זיתוני ז"ל, בן הישוב ולוחם בצנחנים, שנהרג בתאונת דרכים בדרכו לפעולה צבאית 4 ימים לפני שהיה אמור להשתחרר. מראש הגבעה ישנה תצפית וממנה רואים את: אלפי מנשה, צופים, ג'יוס, קדומים, הר גריזים, הר עיבל, כפר סור, סלעית, כפר ג'מאל, צור נתן, כוכב יאיר וצור יצחק. בתצפית יש ספסלים, לוחות הסברים והוא מוגדר כאתר הנצחה לחללי צה"ל – אנא שמרו על הניקיון וכבוד המקום. בגבעה נטעו בשנים האחרונות עצים וצמחים צופניים בעלי צוף על מנת להגדיל את שטחי המרעה לדבורים.

הטיול בשביל יער אייל הוא מסלול שמתאים לכל המשפחה אך הוא לא מתאים לעגלות לכן אם אתם עם קטנטנים, כדאי להגיע עם מנשאים. חשוב לשים לב שלאחר הגשמים היער יכול להיות בוצי ומחליק. כדי להגיע אל תחילת המסלול תוכלו לרשום בוויז: שבט הצופים אפיק שדרות הדלקים כוכב יאיר צור יגאל. מחנים את הרכב בחניון של בית הספר נוף צורים, שם גם תראו את השלט של שבט הצופים "אפיק". כדי להגיע אל תחילת המסלול יש להיכנס אל כביש הפטרולים שעובר מאחורי שבט הצופים ויש ללכת עם פי השילוט הצהוב: שער המשאבות. למי מכם שרוצה להגיע רק לגבעת המוצב יכול להחנות את הרכב בסמוך לשער המשאבות ובהליכה קצרה להגיע אל התצפית.

קצת היסטוריה על קיבוץ אייל: קיבוץ אייל הוקם בשנת 1949 על ידי גרעין אייל. ההתיישבות הראשונה של הגרין היתה במקורה באיזור עמק החולה במקום הנקרא דרדרה. שם ההתיישבות ננטשה, בסיום מלחמת השחרור, לאחר תקופה קשה מאוד של מתקפות סורים על האיזור. מומלץ להגיע לבקר גם בחניון הדרדרה – שם ישנה אנדרטה ושלטי הסבר על ההיסטוריה של המקום. למידע מלא על חניון הדרדרה לחצו כאן. בסופו של דבר המדינה הציעה לגרין אייל להתיישב באופן קבוע באזור שבו הקיבוץ נמצא היום. אזור זה נקרא אזור "המשולש" וזה איזור שקיבלה מדינת ישראל בעקבות החלפת שטחים בתום מלחמת השחרור עם המלך עבדאללה בירדן. יער אייל ניטע על ידי קק"ל במטרה להגן על הקיבוץ שבימיו הראשונים סבל מחדירות מסתננים, עצי היער עזרו מעט להסתיר את הקיבוץ.

רוצים להמשיך לטייל באיזור?

שביל האורנים ושביל אלוני התבור – כוכב יאיר– בצד הצפון מערבי של היישוב כוכב יאיר שנמצא בדרום השרון, תוכלו לצאת למסלול הליכה קליל שכולל 2 שבילי טיול: שביל האורנים ושביל אלוני התבור. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

יער הרקפות ומצפה האחים – בצד המזרחי של היישוב כוכב יאיר תוכלו לפתוח דלת שתכניס אתכם היישר אל מסלול ביער הרקפות – יער קטן וקהילתי ובו נמצא את חרבת נשה ומצפה האחים. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

גבעה ארץ ישראל לזכרו של גיא גמליאלי ז"ל – בצד המערבי של היישוב צור יגאל הוקם מצפה על גבעת ארץ ישראל, במצפה יש ספסלי מנוחה , דגל ישראל ענק,פריחה בעונה וגם אנדרטה לזכרו של גיא גמליאלי ז"ל. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

מסלול בשמורת מצפה ספיר – חורבת חנות – כוכב יאיר – בצד המערבי של כוכב יאיר ממש בכניסה ליישוב ישנו מסלול מעגלי שמתאים לכל המשפחה העובר בין פריחה, מערות קבורה, תצפיות ועוד. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

דרף נוף יער חורשים – שביל הרקפות אל חורבת זכור – יער חורשים שנמצא בסמוך ליישובים נירית, אורנית, מתן, ירחיב ולקיבוץ חורשים, הוא יער קטן שנמצאו בו שלל שרידים של חורבת זכור ותצפיות. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

מסלול שביל פרחי הבר – חורבת דייר ומצפור אילן יער ראש העין – בין שכונת נווה אפק לכביש 5 נפרס לו יער ראש העין על פני 1,000 דונם. יש בו מספר מסלולים כאשר המוכר מבין כולם הוא שביל פרחי הבר. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

חוות התוכים בכפר הס  – בכפר הס ישנה חוות תוכים קטנה ונהדרת, מקום מצוין להעביר בו זמן עם הילדים בין החיות השונות ולהתרשם ממגוון התוכים שיש במקום. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

פארק ארץ הצבי – המקום נמצא במושב אלישמע באיזור הוד השרון, קרוב לכפר סבא. חווה משפחתית גדולה שיש בה אטרקציות לבילוי עם הילדים. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן

המפל הנסתר במקורות הירקון – מאחורי קניון שרונים ישנה פיסת טבע אמיתית. למידע מלא על המקום לחץ כאן.

הפארק האקולוגי בהוד השרון – בלב המרכז תוכלו למצוא את הפארק האקולוגי המרהיב שהוקם בהוד השרון. למידע מלא על המקום לחץ כאן.

הפארק הגדול והאגם האקולוגי בפתח תקווה – מבין המקומות היפים שתפגשו בלב העיר פתח תקווה. למידע מלא על המקום לחץ כאן.

גן לאומי הירקון – תל אפק – רשות הטבע והגנים מפעילה את הגן הלאומי תל אפק, מומלץ בחום להגיע ולהנות משלל המסלולים באיזור. למידע מלא על המקום לחץ כאן.

גן לאומי ירקון – מתחם מקורות הירקון של רשות הטבע והגנים – זה הוא החלק הנקי של הירקון. יש כאן בריכות נופרים, מסלולי הליכה, שטח גדול לפיקניקים וחניון לילה מסודר של רשות הטבע והגנים. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

טיול במקורות הירקון – כפר הבפטיסטים – איזור כפר הבפטיסטים הוא מבין האיזורים המקסימים של הירקון, ממש סמוך למקורותיו. יש כאן פינות טבע קסומות שאפשר להעביר בהן כמה שעות נפלאות באוויר הפתוח (הכניסה למים אסורה). למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

אתר שבע טחנות גני יהושע פארק הירקון‎ – גני יהושע לאורך נחל הירקון מספק בילוי יום מפתיע מלא באטרקציות לכל המשפחה. אם אתם באיזור המרכז תוכלו להגיע אל אתר שבע טחנות על גדול נחל אל עוג'ה – נחל הירקון. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

רוצים עוד המלצות לטיולים או אטרקציות עם הילדיםבואו אל קבוצת הפייסבוק הפתוחה שלנו – יש שם עוד המון רעיונות לטיולים ואטרקציות עם הילדים. בקבוצה תוכלו לשאול ולקבל מידע וגם לשתף אותנו בטיולים שלכם – להצטרפות אל קבוצת הפייסבוק לחצו כאן.

אתם מוזמנים לעקוב אחרינו גם באינסטגרם לעוד תמונות וחוויות של אטרקציות וטיולים בטבע להצטרפות לאינסטגרם שלנו לחץ כאן.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

Booking.com