Skip to content
חיפוש
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

עין קאזאן עין חיזר – מעיין בכפר כמא אל מול נופי הר התבור

בשנת 1876 התיישבו הצ’רקסים בכפר כמא, איזור שהיה נטוש ועזוב והפך כיום לפנינת בגליל התחתון. תושבי הכפר עסקו ועדיין עוסקים בחקלאות ובגידול עדרים והם נזקקו למקורות מים נוספים, במהלך החיפושים הם גילו את עין קאזאן. כפר כמא הוא אחד מבין שני היישובים הצ’רקסים בארץ – ריחאניה בגליל העליון וכפר כמא.

עין קאזאן הוא מעיין נביעה טבעית הנאגר לתוך בריכה מסודרת שעומקה המירבי כ-60 ס”מ. בשנים האחרונות המקום עבר שיפוץ מדהים והפך ליעד אטרקטיבי למטיילים וחובבי מעיינות. במקום יש חניה מסודרת ולצידה יש מתחם שולחנות פיקניק הצופה אל נוף הרי התבור. כדי להגיע אל המעיין ישנה אפשרות לרדת 4 מדרגות וללכת לכיוון המעיין בשביל מסודר של כמה עשרות מטרים.

ישנה גם אפשרות לעשות עיקוף קטן למדרגות וללכת בשביל עם חצץ (בצד שמאל) העובר בפינת ישיבה נחמדה תחת העצים – פתרון למי שמגיע עם עגלה או כסא גלגלים. בסיום השביל תגיעו אל מרפסת שנמצאת מעל למעיין ומשקיפה אל הנוף. בריכת המעיין גדולה, רדודה וחשופה כל כולה לשמש והנוף ממנה פשוט עוצר נשימה – הר התבור נגלה פה מולכם בצורה מושלמת! כדי להגיע לכאן תוכלו לרשום בוויז: עין חיזר כפר כמא. ההגעה למעיין היא דרך הכניסה הראשית של כפר כמא בכביש 767 ומשם יש שילוט חום גדול המפנה לכביש מסודר עביר לכל רכב עד למעיין.

על פי השמועות שם המעיין נגזר מהמילה התורכית קזאן שפירושה “סיר גדול”. כאשר איתרו את הנביעה בנו סביבה בית מעיין במתכונת המקובלת לבניית בורות המים בחצרות הבתים. בית מעיין הוא מבנה חדר ובתקרתו פתח מוגבה, את הפתח ניתן לחסום עם ברזל כדי לשמור על ניקיון המים. בית המעיין נבנה במרחק מה מהנביעה ולכן היו צריכים להזרים אליו מים בעזרת צינורות. עין קאזאן היה נקודת ציון חשובה בחיי כפר כמא. תושבי הכפר הובילו לכאן את עדריהם לצורך שתייה ומנוחה מול נופי התבור. המקומיים קוראים למעיין הזה גם עין חיזר.

רוצים להמשיך לטייל באיזור?

המרכז למורשת הצ’רקסית בכפר כמא – המרכז למורשת הצ’רקסית בבית שאמי הנו מרכז המבקרים והמוזיאון הצ’רקסי הרשמי של כפר כמא אליו מגיעים המבקרים להכיר את העם המורשת. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחצו כאן.

דרך נוף יער בית קשת – יער בית קשת משתרע על פני 25 אלף דונם והוא יער מאוד מיוחד ויפה בו עוברת דרך נוף יער בית קשת עבירה לכל רכב הכוללת מסלולים ותצפיות. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

מעיין בשביל החמישה ועין שרונה – 2 מעיינות קרובים מאוד אל עין קאזאן במרחק נסיעה קצר, מעיינות קטנים, יפים ואינטימים – למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

הר הקפיצה – בכניסה לעיר נצרת עומד לו הר עם תצפית עוצרת נשימה על כל העמק, בתקופת הפריחה תוכלו להנות כאן משלל פרחים צבעוניים. שמו של ההר ניתן לו מהסיפור המוכר שבו ישו ברח מרודפיו. למידע מלא על המקום ועל מסלול ההליכה לחץ כאן. 

הר התבור – ההר הכי חשוב לנצרות, מכאן הנוצרים טוענים כי ישו ירד מהשמים עם ההילה. סביב ההר ישנו מסלול סביב הפסגה עם פריחה ונופים עוצרי נשימה. בראש ההר תמצאו גם את מנזר השתקנים. למידע מלא על המקום לחץ כאן.

שמורת הטבע אירוס נצרתי – נצרת עלית נוף הגליל – שביל קצר, נגיש שיוביל אתכם לטיול פריחה ובו תוכלו לראות בעונת הפריחה את האירוס הנצרתי פרח שנמצא בסכנת הכחדה והוא פרח נדיר. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

גן לאומי ציפורי – נמצא באזור הגליל התחתון, הוא אחד הגנים הלאומיים הגדולים בארץ ואתר עתיקות בעל חשיבות בהיסטוריה של העם היהודי. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

פארק חי בעמק – בשנים האחרונות הוקמו יותר ויותר פארקים עירוניים שמציעים אטרקציית בילוי חדשה ומלאה בכל טוב. בירת העמק עפולה גם היא זכתה בפארק עירוני מושקע מאוד – פארק חי העמק! למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

שביל נחל ציפורי שביל שמשית – מסלול נגיש לעגלות לכל אורכו ובו ניתן לראות תצפיות אל נחל ציפורי, מערות עתיקות ושלל פריחה שמופיעה כאן בתקופת האביב והסתיו. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

עיינות ציפורי – מעיין צלול ומרענן שכדאי לכם להכיר – את נחל ציפורי מזינים שלושה מעיינות: עין יבקע, מעיינות יפתחאל ועיינות ציפורי. בין כביש 79 למושב ציפורי תוכלו למצוא את עיינות ציפורי. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

העיר נצרת – סיור דתות ותצפית עוצרת נשימה על עמק יזרעאל – לא צריך לטוס לאירופה בשביל לחוות סיור דתות אמיתי, אפשר לנסוע לכיוון העיר נצרת ולהרגיש בחו”ל. בתקופת חודש דצמבר העיר מתקשטת. למידע מלא על המקום לחץ כאן.

רוצים עוד המלצות לטיולים או אטרקציות עם הילדיםבואו אל קבוצת הפייסבוק הפתוחה שלנו – יש שם עוד המון רעיונות לטיולים ואטרקציות עם הילדים. בקבוצה תוכלו לשאול ולקבל מידע וגם לשתף אותנו בטיולים שלכם – להצטרפות אל קבוצת הפייסבוק לחצו כאן.

אתם מוזמנים לעקוב אחרינו גם באינסטגרם לעוד תמונות וחוויות של אטרקציות וטיולים בטבע להצטרפות לאינסטגרם שלנו לחץ כאן.