Skip to content
חיפוש
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

עין ג'ילבון – נחל ג'ילבון תחתון

נחל הג’ילבון מתחיל את דרכו לצד קיבוץ אורטל שבצפון רמת הגולן, הוא מקבל את מימיו ממעיינות עליקה וממשיך בזרימה אל עבר מפל דבורה ומפל הג’ילבון שמספקים לנו מסלולי הליכה לצד הנחל והבריכות שלו בחלקו העליון ונשפך בסופו של דבר לנהר הירדן בחלקו התחתון. בדיוק כאן בחלקו התחתון של הנחל אפשר לצאת למסלול קצר שמתאים לכל המשפחה אל עבר טחנת קמח עתיקה, בריכת קצינים סורית ונוף עוצר נשימה. חשוב לדעת טרם יציאתכם למסלול:

  • צריך לקחת בחשבון כי המסלול שכאן כולל הליכה במים ולכן יש לבוא עם נעליים טובות שיחזיקו לכם את הרגל וניתן להרטיב אותם.
  • בנוסף המסלול כולו חשוף לשמש כך שהוא לא מומלץ בימים הקיץ החמים.
  • יש קטע בשביל שנמצא ליד גדרות תיל ושדות מוקשים – אין לחצות את הגדרות!

המסלול מתחיל בהליכה על דרך עפר רחבה המתאימה לרכבי 4*4 בין מטעים, כאן נצעד כ 550 מטרים עד לפניה ימינה. אם תציצו כמה מטרים בודדים קדימה תוכלו לראות את זרימת נחל הג’ילבון כבר כאן רגע לפני שהוא נשפך לירדן. לאחר הפניה ימינה נמשיך עם דרך העפר הנוחה להליכה כ 600 מטרים עד להגעה לפניה שמאלה. מרגע הפניה שמאלה אנחנו נכנסים לקטע בשביל שהוא הליכה נגד זרימת המים על אבני בזלת, קטע זה מאוד מזכיר את העליה לצינור בעין טינה ועין דיבשה שקרובים לכאן. מכאן נצעד כ 200 מטרים עד להגעה לטחנת הקמח העתיקה. שמה של טחנת הקמח עין דרדרה, מבנה מרשים מאוד של האמת מים שהובילה את המים מהמעיין עין ג’ילבון אותו נפגוש עוד מעט עד לטחנת הקמח. מטחנת הקמח ממשיך השביל עוד כ 200 מטרים בעליה מתונה, נגד זרימת המים עד להגעה לעין ג’ילבון.

שמו הנוסף של המעיין הוא עין ג’לבינה שנובע לאורך כל ימות השנה אך בגלל שהבריכה שבורה ובשילוב עם השאיבת מים שנעשת כאן הבריכה לא מלאה כמו שהייתה במקור. סביב בריכת הקצינים יש שיחי פטל קדוש ועצי תאנה. סביב בריכת הקצינים עין ג’ילבון יש מבנים נוספים שככל הנראה שימשמו למלתחות. הבריכה שכאן שישמה את הקצינים הבכירים של הצבא הסורי, ממש כאן היה בסיס צבאי עד למלחמת ששת הימים ב 1967. מקום מקסים לשכשוך רגלים ופיקניק רגע לפני שחוזרים חזרה לרכב. כדי להגיע לכאן תוכלו לרשום בוויז: גשר הפקק. לבאים מכיוון דרום לצפון תראו מיד לאחר שתעברו את גשר הפקק את הסימון האדום שמוביל לדרך ג’יפים רחבה, כאן נחנה את הרכב ונצא למסלול.

אתם כבר כאן? הנה עוד כמה הצעות קרובות לטיול:

חניון אשמורה – חניון הדרדרה למרגלות הגולן – מקום עצירה לפיקניק חניון דרדרה או חניון אשמורה. חורשה של קק”ל עם ספסלי פיקניק, צל, שבילים נגישים, מים זורמים, חניון לילה ואתר הנצחה. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחצו כאן.

חמאם בנות יעקב – מעיין קטן ונסתר – מעיין קטן, אינטימי ולא כל כך מוכר למרות מיקומו הצמוד לרפטינג נהר הירדן. המים כאן צלולים ואם תסתכלו מספיק טוב תראו את הבועות. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחצו כאן.

עין דיבשה – מסלול עין דיבשה הוא אחד הפחות מוכרים וגם אנחנו גילינו אותו ממש במקרה.מדובר במסלול פשוט מאוד וקצרצר של הליכה בתוך זרם מים רדוד מאוד ונעים. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחצו כאן.

עין תינה – ברמת הגולן בין הישובים גדות וגונן ישנו מסלול מגניב ביותר לכל המשפחה עין תינה, בשנים האחרונות קיבל שדרוג קל. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחצו כאן.

חורבת ירדה ועין ירדה נחל מחניים – נחל מחניים שאורכו סך הכל 13 ק”מ שמתחיל ביער ביריה ונשפך לנהר הירדן. יש המון פינות חמד אחת מהן היא חורבת ירדה ועין ירדה. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחצו כאן.

שמורת הטבע החולה –  היא שמורת הטבע הראשונה בישראל! היא אולי מפורסמת בעיקר בשל סיפור – למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחצו כאן.

רוצים עוד המלצות לטיולים או אטרקציות עם הילדיםבואו אל קבוצת הפייסבוק הפתוחה שלנו – יש שם עוד המון רעיונות לטיולים ואטרקציות עם הילדים. בקבוצה תוכלו לשאול ולקבל מידע וגם לשתף אותנו בטיולים שלכם – להצטרפות אל קבוצת הפייסבוק לחצו כאן.

אתם מוזמנים לעקוב אחרינו גם באינסטגרם לעוד תמונות וחוויות של אטרקציות וטיולים בטבע להצטרפות לאינסטגרם שלנו לחץ כאן.