Skip to content
חיפוש
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

נחל דוד - שמורת עין גדי

נחל דוד נמצא בתוך שמורת עין גדי שבמדבר יהודה, באזור ים המלח. נחל דוד זורם בשטחה של שמורת הטבע עין גדי, שהיא מבין שמורות הטבע היפות בארץ. שמורת עין גדי מציגה נופים מדבריים מרהיבים עם מים שזורמים לאורכם. בשמורה כמה מסלולי טיול אפשריים שהמוכרים ביניהם הם נחל דוד, גב חלון ונחל ערוגות, השכן שלו. המסלול של נחל דוד מוגדר כמסלול קל שמתאים למשפחות עם ילדים, וחלק קטן ממנו מונגש לעגלות. להלן אפשרויות הטיול:

  • נחל דוד תחתון עד למפל דוד – המסלול מוגדר קל להליכה ואורכו המלא כ 1.7 ק”מ.
  • נחל דוד עליון עד מפל דוד דרך מעיין שולמית, מערת דודים ומעיין עין גדי – המסלול מוגדר בינוני עד קשה ואורכו המלא כ 4.5 ק”מ.

לאורכו של המסלול תפגשו מפלי מים מרשימים ובריכות מים מרעננות בלב המדבר. המים בנחל דוד זורמים לאורך כל ימות השנה, ולכן בכל עונה שתגיעו תפגשו את המראות המיוחדים של המסלול. מהכניסה לשמורת עין גדי יש לכם סיכוי טוב לפגוש את שפני הסלע והיעלים המתגוררים באזור. אם תהיו עירניים מספיק, תוכלו לפגוש אותם גם במהלך המסלול. 

מהכניסה לשמורה מתחילים במסלול המשפחות בהליכה פשוטה שתוביל אתכם עד אל מפל דוד. מפל דוד המרשים זורם מגובה 36 מטר ישירות אל תוך בריכה רדודה שניתן לגשת אליה ולהיכנס לתוכה. בדרך אל מפל דוד ישנו חלק קטן מונגש לעגלות שמגיע אל המפל הראשון. תוכלו לרדת אל אזור המפל, על ידי ירידה במספר מדרגות, או לצפות עליו מרחוק. אורכו של המסלול המונגש הוא כ-400 מטר לכיוון. 

ממפל דוד יש אפשרות לחזור חזרה באותו המסלול ממנו הגעתם או להמשיך אל מערת דודים ומעיין עין גדי. שימו לב שהמשך המסלול ממפל דוד הוא ברמה מאתגרת ומתאים בעיקר למטיבי לכת, והוא גם מאריך מאוד את הטיול בשמורה. בשנת 2021 רשות הטבע והגנים פרצו ”שביל רטוב” באמצע חלקו התחתון של נחל דוד. מדובר על שביל קצר הכולל הליכה במים רדודים, לצד מפלונים וטיפוס קצר ביתדות עד למפל מקסים. 

נחל דוד בשמורת הטבע עין גדי

 

כמה טיפים: נחל דוד זורם בכל ימות השנה ובכל עונה שתגיעו הנה תפגשו מים במדבר. יחד עם זאת בחודשי הקיץ אזור המדבר חם מאוד! ולכן אם בחרתם להגיע הנה בשיא העונה החמה, כדי מאוד שתגיעו מוקדם ככל שניתן. מומלץ גם להגיע עם נעלי הליכה נוחות שמתאימות גם להליכה במים. חלק מהמסלול עובר בגבהים ולכן יש לשמור על הילדים. 

לפני הגעתכם לשמורת טבע עין גדי – נחל דוד- נמליץ לכם להתעדכן באתר של רשות הטבע והגנים על פעילויות המתקיימות בשמורה. לאתר רשות הטבע והגנים לחץ כאן  כדי להגיע לכאן תוכלו לרשום בוויז: שמורת הטבע נחל דוד. 

אם תרצו להמשיך לטייל באיזור:

מרפסת ים המלח מצפה יריחו – בדרך מירושלים אל ים המלח יש נקודת תצפית מרהיבה על נופי מדבר יהודה ובקעת הירדן. אפשר לראות מכאן את צפון ים המלח, הרי מואב, העיר יריחו ועוד. למידע מלא ודרכי הגעה לחצו כאן.

נחל אוג תחתון – נחל אוג הוא הצפוני ביותר מבין הנחלים שנשפכים אל ים המלח הישר ממדבר יהודה, בו תמצאו מסלול מעגלי וחווייתי עם סולמות ויתדות. למידע מלא ודרכי הגעה לחצו כאן.

שמורת הטבע נחל פרת – אחת משמורות הטבע היפות במדבר יהודה: מים זורמים, נופי נווה מדבר ויופיו של הטבע במיטבו. תוכלו לצאת כאן למסלול הליכה שמתאים לכל המשפחה או למסלול אתגרי לאורך הנחל. למידע מלא על המקום לחצו כאן.

גלריה מינוס 430 – אומנות במקום הנמוך בעולם – בצפון ים המלח תוכלו למצוא מקבץ של בתים נטושים שקיבלו צבע וחיים בזכות אומנות הגרפיטי המרשימה שנעשתה כאן. למידע מלא על המקום לחצו כאן.

עיינות צוקים – עין פשחה –  פארק טבע יפהפה שבו מספר בריכות מים לרחצה, אליהן זורמת נביעה טבעית. ברחבי הפארק שולחנות פיקניק ופינות חמד, מנגלים מומלצים בהחלט. למידע מלא על המקום לחצו כאן.

נחל ערוגות – שמורת הטבע עין גדי – מסלול חווייתי שמשלב מים ומפלים במדבר. המים כאן זורמים בכל ימות השנה. למידע מלא על המקום לחצו כאן.

עין בוקק – עין בוקק בדרום ים המלח מציע טיול קליל עם ילדים ומתאים לכל המשפחה. במהלך הטיול פוגשים במים זורמים לצד נופי המדבר, והשילוב של השניים הוא חוויה מיוחדת מאוד. למידע מלא על המקום לחצו כאן.

רוצים עוד המלצות לטיולים או אטרקציות עם הילדיםבואו אל קבוצת הפייסבוק הפתוחה שלנו – יש שם עוד המון רעיונות לטיולים ואטרקציות עם הילדים. בקבוצה תוכלו לשאול ולקבל מידע וגם לשתף אותנו בטיולים שלכם – להצטרפות אל קבוצת הפייסבוק לחצו כאן.

אתם מוזמנים לעקוב אחרינו גם באינסטגרם לעוד תמונות וחוויות של אטרקציות וטיולים בטבע להצטרפות לאינסטגרם שלנו לחץ כאן.