Skip to content
חיפוש
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

מערות גינתה סכר אדוריים ויער אמציה

בדרום שפלת יהודה בסמוך למושב אמציה ושמורת הטבע גבעות גד נמצא יער אמציה. ביער אמציה שמתוחזק על ידי קק”ל כולל בתוכו שתי נקודות עניין קרובות אחת לשנייה: מערות גינתה וסכר אדוריים. יער אמציה שקיבל את שמו בעקבות המושב הסמוך – אמציה שנקרא על שם אמציה בן יואש שהיה מלך יהודה. הוא ניטע על ידי קק”ל ובליבו עובר תוואי נחל אדוריים. הביקור ביער אמציה מומלצת בעיקרון בחודשים ינואר – מרץ כי כאן אפשר למצוא מרבדי כלניות אדומות, רקפות סגולות וגבעות ירוקות עוצרות נשימה לצד סכר אדוריים שמתמלא לאחר הגשמים. חלק מיער אמציה הוא יער אורנים וחלקו הנוסף הוא בנוי כרמים. רגע לפני שנספר לכם על המקומות חשוב לציין כי חלק מיער אמציה הוא שטחי אש פעילים ולכן ניתן לבקר כאן בסופי שבוע או בתיאום מראש מול צה”ל בלבד.

מערות גינתה

איזור שפלת ידוע מוכר מאוד בזכות מקבצי מערות הפעמון שאותרו כאן. מערות גינתה הן מערות פעמון גבוהות ומרשימות מאוד! מערת פעמון קיבלה את שמה בגלל צורתה – כפעמון. כדי לחצוב מערות מהסוג הזה מתחילים מעל פני הקרקע דרך פתח קטן, צר ומעגול שלאט לאט מעמיקים את החציבה למטה ולצדדים שצורה הדרגתית עד לקבל צורת פעמון. ממש כאן במערות גינתה חצבו מספר פתחים צמודים ובסופו של דבר המערות התמזגו והפכו לחללים הגדולים שרואים כאן היום. פתח החציבה הוא הפתח שתוכלו לראות ממש מעל ראשכם ממנו נכנסות קרני השמש. על פי החוקרים מערות גינתה שימשו בעיקר למגורים, חקלאות ואחסון. יש הטוענים כי בימי המרד הגדול ומרד בר כוכבא הן היו בשימוש לטובת מסתור.

סכר אדוריים ונחל אדוריים

נחל אדוריים הוא נחל אכזב שמתחיל את דרכו בהר חברון וממשיך בסופו של דבר מערבה עד לנחל שקמה. נחל אדוריים קיבל את שמו על שם העיר הקדומה בהר יהודה אֲדוֹרַים. בעונת הגשמים הנחל זורם בעוצמה מרהיבה וסביבו מגוון רחב מאוד של פריחה מרשימה צבעונית. בשנת 1963 נבנה כאן סכר על ידי קק”ל בצד הדרומי של יער אמציה שמטרתו לאגור את מי השיטפונות לצורכי חקלאות ובכך נוצר כאן אגם מדהים ביופיו על רקע הגבעות הירוקות והפריחה המרשימה בעיקר של הכלניות האדומות.

כדי להגיע למערות ולסכר תוכלו לרשום בוויז – אמציה. בכיכר שנמצאת לפני הכניסה למושב (כקילומטר לפני המושב) נפנה ימינה וניסע כ 800 מטרים עד שהכביש פונה שמאלה. שימו לב כי מרגע זה הכביש פה אומנם מוגדר כעביר לכל רכב אבל הוא משובש עם המון בורות, בנוסף לאחר הגשים עלול להיות בוצי ועביר רק ל 4*4. מרגע הפניה שמאלה נוסעים כ 4 ק”מ, בדרך נחלוף על פני מערות חזן וחניון יום יער אמציה. בסיום הנסיעה נפנה ימינה פניה חדה עם הכביש וניסע עוד כ 450 מטרים. משמאלכם תוכלו לראות את הסכר. למי מכם שרוצה להמשיך למערות בשלב זה יפנה ימינה עם סימון שבילים ירוק. ניסע במגמת עליה כ 600 מטרים עד לפניה שמאלה, לאחר מכן ניסע שוב 300 מטרים עד לפניה שמאלה נוספת. מכאן ניסע בזהירות עד לשילוט על המקום.

שמורת הטבע גבעות גד

צפונית ליער אמציה נפרסת שמורת הטבע גבעות גד. השמורה מציעה מספר מסלולי טיול יפהפיים שעוברים בין תצפיות, פריחה מגוונת ונופים מרשימים. מומלץ מאוד לבקר בשמורת גבעות גד בתקופת האביב, אז כל הגבעות כאן ירוקות והכל מסביב מתקשט בפריחה מרשימה וצבעונית: נרקיסים, רקפות, כלניות, עיריות, פרגים ועוד. מומלץ לעלות על הגבעה של קבר שייח’ עלי שנבנה אי שם בתקופה הערבית ואף נמצאו כאן ממצאים המעידים על הרחבתו בתקופה הממלוכית. למידע נוסף לחצו כאן.

רוצים עוד הצעות לטיול באזור הזה?

גן לאומי תל לכיש – גן לאומי תל לכיש שוכן על תל מיוחד ומעניין שמציג את שרידה של העיר הקדומה מתקופת המקרא, ובו תצוגה מיוחדת של כיסאות המלכים בממלכת יהודה. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

גן לאומי תל צפית – דרומית לכפר מנחם תמצאו את גן לאומי תל צפית בו תוכלו לצאת לטיול מקסים בין נופים ומערות. תל צפית על שם הכפר הערבי תל א-צאפי. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

תל עזקה פארק בריטניה – פארק בריטניה שנמצא בשפלת יהודה ובאזור עמק האלה משתרע על פני כ 40 אלף דונם. בחלקו הצפוני של הפארק תוכלו למצוא את תל עזקה. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחצו כאן.

חרבת בורגין פארק עדולם – צרפת – בחורבת בורגין שבפארק עדולם תוכלו לצאת לטיול קליל עם אטרקציה של מערות זחילה, נוף משגע ופריחה מגוונת. הפארק יפהפה ומאוד מומלץ לטיול משפחתי. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחצו כאן.

חרבת מדרס – פארק עדולם – צרפת – אתר חורבת מדרס נמצא בפארק עדולם שבאזור שפלת יהודה. המקום מציג שרידי עיר עתיקה שבה נתגלו מעל 50 מערות ובורות. הטיול כאן משלב טבע, היסטוריה וגם אטרקציית מערות מיוחדת ולכן הוא מהווה אופציה נהדרת לטיול עם כל המשפחה. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחצו כאן.

שמורת הטבע מערת הנטיפים – מערת הנטיפים בת מליוני השנים היא תופעת טבע מיוחדת ומרהיבה בישראל שכדאי לכם להכיר. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחצו כאן.

גן לאומי בית גוברין –  עולם מערות קסום ומרהיב שכל כולו אטרקציה מושלמת לילדים. הגן הלאומי הוא ענק והטיול בו הוא עם הרכב, בין תחנות שמסומנות במפת האתר אותה תקבלו בכניסה אל הפארק. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחצו כאן.

טיול מעיינות בירושלים – ירושלים מלאה במעיינות הנובעים במהלך כל השנה, הנה כמה מעיינות מומלצים לביקור.  למידע מלא ודרכי הגעה לחצו כאן.

שמורת הטבע נחל חלילים  – בין הבתים של העיר מבשרת ציון ישנה פיסת טבע פסטורלית ויפהפייה שמספקת לנו טיול בין נופים, פריחה, מערות חלילים מיוחדות ועוד, וכל זה  במסלול שמתאים לכל המשפחה. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחצו כאן.

שמורת הטבע פורה וסובב מאגר פורה – שמורת הטבע פורה ממוקמת באיזור שפלת יהודה ואפשר לטייל בה בכל עונה, אך העונה היפה של השמורה היא בזמן פריחת הכלניות בתקופת פסטיבל דרום אדום. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחצו כאן.

גן לאומי עין חמד – בדרך העולה אל ירושלים נמצא הגן הלאומי עין חמד. בין התעלות והבריכות שנחל כסלון יוצר כאן תוכלו למצוא פארק יפהפה עם מסלולי טיולים קצרים, נקודות מוצלות לפיקניק, וכל זה לצד הסיטורייה ומורשת. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחצו כאן.

רוצים עוד המלצות לטיולים או אטרקציות עם הילדיםבואו אל קבוצת הפייסבוק הפתוחה שלנו – יש שם עוד המון רעיונות לטיולים ואטרקציות עם הילדים. בקבוצה תוכלו לשאול ולקבל מידע וגם לשתף אותנו בטיולים שלכם – להצטרפות אל קבוצת הפייסבוק לחצו כאן.

אתם מוזמנים לעקוב אחרינו גם באינסטגרם לעוד תמונות וחוויות של אטרקציות וטיולים בטבע להצטרפות לאינסטגרם שלנו לחץ כאן.