Skip to content
Search
Search
Close this search box.

חניון האגם להר שוקף ובקעת אלון: מסלול מעגלי מרהיב בכרמל

בלב הר הכרמל תוכלו למצוא מגוון רחב של מסלולים בדרגות קושי שונות, אחד המסלולים היותר פופולאריים בעיקר בתקופת הפריחה מתחיל בחניון האגם מטפס אל עבר הר שוקף –  הפסגה הגבוה ביותר בכרמל שמאפשרות לנו לקבל נקודת תצפית עוצרת נשימה על כל פארק הכרמל ומעבר לו. ממנו יורד אל בקעת אלון וחוזר חזרה לנקודת ההתחלה. מדובר על מסלול שאורכו כ 7.5 ק”מ, הוא מעגלי והוא עובר בין פריחה עונתית, מעיין נובע ונוף עוצר נשימה.

חניון האגם אל הר שוקף

חניון האגם הוא אחד מבין מגוון רחב של חניונים שיש בפארק הכרמל. יש כאן המון שולחנות פיקניק, מדובר על חניון ולצידו נמצא האגם הנסתר. בחניון האגם ניתן גם להקים אוהלים והוא חלק מחניוני לילה של פארק הכרמל. מכאן אנחנו מתחילים לצעוד בסימון שבילים אדום הפונה דרומה ומתחיל לטפס לכיוון חניון רקית. שימו לב לא לפנות עם סימון שבילים אדום לכיוון מזרח – זה המסלול ממנו נחזור. מתחילים בטיפוס של 130 מטרים כ 1.2 ק”מ שיובילו אותנו לצומת שבילים אדום ירוק זהו חניון רקית. בחניון רקית ישנם ספסלי פיקניק והוא משמש כחניון לילה, נקודה נחמדה להסדיר נשימה. למי מכם שמעוניין להגיע עד לכאן ולצאת למסלול קליל ומעגלי זה אפשרי – מידע מלא כאן.

מכאן נפנה שמאלה עם הסימון האדום שיוביל אותנו לאחר כ 250 מטרים אל חורבת רקית. חורבת רקית היא אתר ארכאולוגי שבו אותרו שרידים של ישוב מהתקופה הרומית ביזנטית והערבית הקדומה. אחת מהן היא מערת קבורה חצובה בסלע. שימו לב לתבליט שיש מעל לפתח המערה. מכאן מתחיל טיפוס נוסף כ 130 מטרים שהן 1.5 ק”מ עם סימון שבילים אדום אל פסגת הר שוקף (שימו לב כי חוצים צומת שבילים עם הכחול אליו לא פונים, ממשיכים עם האדום לפסגה). בהר שוקף יש את הנקודה הגבוהה ביותר של הכרמל כ 497 מטר מעל פני הים. מהפסגה תוכלו להנות מתצפית עוצרת נשימה. ממש כאן פורח בעונת הפריחה אירוס הסרגל ומגוון רחב של פרחי בר.

הר שוקף אל בקעת אלון

מהפסגה נמשיך בצעידה על האדום לכיוון מזרח ולאחר כ 170 מטרים נגיע אל צומת שבילים אדום שחור, הפעם נפנה עם השחור שיוביל אותנו בירידה של כ 170 מטרים שהם 1.3 ק”מ עד לבקעת אלון ולצומת שבילים שחור ירוק. כאן נפנה שמאלה עם הירוק שיכניס אותנו להליכה באחד המקומות המקסימים שיש בכרמל – בבקעת אלון בתקופת הפריחה אפשר למצוא מרבדים של כלניות ושלל פרחי בר נוספים. לאחר כ 900 מטרים סימון השבילים פונה בחדות שמאלה ולמעשה מכניס אותנו להליכה על תוואי נחל אורן. כאן נצעד כ 750 מטרים עד להגעה לעין אלון. מעיין אלון נמצא בתוואי נחל אורן אומנם לא תמיד המים כאן זורמים אבל זו פינה מקסימה ממש כאשר הם כן. דרך אגב יש חילוק דעות לגבי תקינות המים, יש להיזהר מהחלקה.

מעין אלון אל חניון האגם

מעין אלון נתחיל לצעוד על סימון שבילים ירוק כ 600 מטרים שיוביל אותנו להליכה לאורכו של נחל אורן, לאחר הגשמים יש כאן גבים שנשארים בתוואי הנחל מה שיוצא מראה מקסים! בסיום ההליכה נגיע אל צומת שבילים ירוק אדום, כאן נפנה עם האדום שמאלה (מי שימשיך עם הירוק מעלה יגיע בסופו של דבר לכיוון חוות משמר הכרמל, מחצבות קדומים ואנדרטת אסון הכרמל). לאחר צעידה של כ 850 מטרים בה נעבור גם את האגם הנסתר נגיע אל חניון האגם כאן ימתין לנו הרכב. 

איך מגיעים לחניון האגם

כדי להגיע לתחילת המסלול תוכלו לרשום בוויז: חניון האגם. לבאים מכביש החוף מאיזור דרום יש לפנות במחלף עתלית מזרחה, לאחר נסיעה של 1.4 ק”מ תגיעו לצומת בה תפנו שמאלה, המשיכו ישר כ400 ואז פנו ימינה בצומת פתחת אורן יחד עם השילוט שבמקום אל פארק הכרמל. לאחר נסיעה של 4.5 ק”מ  פנו ימינה אל חניון האגם לפי השילוט. לבאים מהצפון מכביש 4, בצומת מת”מ יש להמשיך ישר, לאחר נסיעה של 8.6 ק”מ פנו שמאלה לכיוון פארק הכרמל המשיכו ישר כ .4.5. ק”מ ואז פנו ימינה עם השילוט לחניון האגם.

אם תרצו להמשיך לטייל באיזור:

מצפור הסיירים – על פסגת רכס כרמיה שנמצא בפארק יערות הכרמל הוקם מצפור הסיירים. המצפור הוקם לזכרו של עידו שפירא מסיירת הצנחנים שנפל בעת מילוי תפקידו בזמן פעולה מבצעית בשומרון. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

רכס אצבע ומערת אצבע בפארק הכרמל – בצידו המערבי של הכרמל תוכלו למצוא מסלול בשילוב נוף, טיול יער בתוך חורש אורנים וטיפוס אל ההר הירוק כל ימות השנה אל רכס אצבע ומערת אצבע. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

שמורת הטבע וגן לאומי חוף שקמונה – בשמורת טבע ימית וגן לאומי חוף שקמונה יש מגוון של בתי גידול חופיים וימיים. מפרצים סלעיים וחוליים, טבלאות גידוד, בריכות שפל ושפכי נחלים. לאורך כל רצועת החוף בנו טיילת ופארק שמתחיל מהמכון לחקר ימים ואגמים בשקמונה ועד לטיילת הכט. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

נחל שיח – נחל שיח הוא פנינת טבע בלב העיר של חיפה. מדובר במסלול הליכה ציורי שיש בו הכל: פריחה ועצי פרי, מי מעיינות לשחייה, נוף קסום ואפילו קצת ארכיאולוגיה. לא להאמין שכל הטבע הזה נמצא ממש לצד העיר. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

עין קדם – המעיין נמצא במזרח העיר טירת הכרמל. המסלול אליו מהווה יציאה חדה מן העיר אל הטבע ובכך גם הקסם שבו, מסלול עם נופים מדהימים של הים וההרים סביב חיפה. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

שמורת הטבע חי בר – החי בר כרמל היא שמורה לגידול בעלי חיים שנתונים בסכנת הכחדה או כאלה שכבר נכחדו מהאזור. רשות הטבע והגנים עושה כל מאמץ בשביל להחזיר את החיות לטבע. מגדלים כאן את החיות, מטפלים בהם וכשהם מספיק גדולים וחזקים מחזירים אותם אל המקום הטבעי שלהם. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

פארק הגשרים התלויים בנשר – במורדותיו הצפון-מזרחיים של הכרמל, בפאתי העיר נשר, נמצא פארק נשר. 275 דונם של עצי אורן וחורש ים תיכוני של עצי אורן ואלון. אחד מהפארקים המדהימים שיש לטייל בהם באיזור כשבמרכזו אטרקציה מיוחדת במינה של שני גשרים תלויים שעוברים מעל הואדי (לא מומלץ לפחדנים). למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

נחל כלח בשוויצריה הקטנה – בנחל כלח שנמצא בתוך שוויצריה הקטנה בחלקו הצפוני של הר הכרמל ישנו מסלול מקסים. למה שוויצריה הקטנה? כי הנוף כאן עוצר נשימה ומזג האוויר כאן נעים לאורך רוב חודשי השנה. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

רוצים עוד המלצות לטיולים או אטרקציות עם הילדיםבואו אל קבוצת הפייסבוק הפתוחה שלנו – יש שם עוד המון רעיונות לטיולים ואטרקציות עם הילדים. בקבוצה תוכלו לשאול ולקבל מידע וגם לשתף אותנו בטיולים שלכם – להצטרפות אל קבוצת הפייסבוק לחצו כאן.

אתם מוזמנים לעקוב אחרינו גם באינסטגרם לעוד תמונות וחוויות של אטרקציות וטיולים בטבע להצטרפות לאינסטגרם שלנו לחץ כאן.