Skip to content
חיפוש
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

חורבת מדרס מערות מסתור

אתר חורבת מדרס נמצא בפארק עדולם שבאזור שפלת יהודה. המקום מציג שרידי עיר עתיקה שבו נתגלו מעל 50 מערות ובורות. הטיול כאן משלב טבע, היסטוריה וגם אטרקציה מיוחדת מאוד ולכן הוא מהווה אופציה נהדרת לטיול עם כל המשפחה. בהגעתנו לחורבת מדרס נגלה שרידי עיר גדולה מימי בר כוכבא עם המון מערות, מחילות מסתור וחללים תת קרקעיים, שרידי כנסייה ובית כנסת עתיקים ופירמידה אחת מיוחדת במינה. השרידים מלמדים אותנו שבעבר ישב כאן ישוב יהודי ולאחריו היה במקום גם ישוב נוצרי. אל חלק מהמערות ניתן לראות ולטייל בתוכן וזו גם עיקר החוויה במקום, במיוחד עבור הילדים. אם תגיעו לטייל כאן בחורף או באביב תוכלו גם ליהנות מהפריחה היפה שיש כאן: רקפות, כלניות ועוד.

המיצג המרשים ביותר שתפגשו כאן הוא מערכות מסתור גדולה ומרשימה ששרדה כאן מימי מרד בר כוכבא ובתוכה חדרים ומחילות. בתוך מחילות המסתור ניתן לטייל במסלול ייעודי שתוכנן כאן לטובת המטיילים. חשוב לקחת בחשבון שבחלקים מסוימים יש צורך לזחול מאחר והמעברים צרים. סה”כ הטיול במערה הוא כ-20 דקות. כדאי מאוד להצטייד בפנס כדי להאיר את הדרך החשוכה במערה.

לאחר שנצא מהמערה נמשיך את הטיול שלנו ונפגוש בשרידי פירמידה גבוהה ומיוחדת מאוד, היחידה שיש בארץ. הפירמידה בחורבת מדרס הוא מבנה דמוי פירמידה ששימש מצבת קבורה מפוארת. נפגוש גם במערה קבורה יהודית נוספת ושרידי בית כנסת קדום של ישוב יהודי מתקופת בית שני. מבנה נוסף מיוחד שרואים במסלול הזה הוא מערת הקולומבוריום, שהיא מערה ובה כוכים רבים שחצובים בסלע. ההשערה היא שמערות הקולומבוריום שימשו לגידול יונים והטלת ביציהם מעין שובך יונים בעוד שבעולם מקובל לחשוב שמערות אלו שימשו כמערות קבורה מפוארת. בנוסף יש כאן מערת קבורה המורכבת מחצר בצורת ריבוע עם אבן גולל בכניסה לחדרי הקבורה עם כוכי קבורה.

אורכו של הטיול קצת פחות מ -2 ק”מ, הוא מעגלי ויקח לכם כשעתיים לסיים אותו, תלוי בקצב ההליכה שלכם. בסיום הטיול אתם חוזרים אל החניון ממנו התחלתם, שם תוכלו לעצור למנוחה ולפיקניק. מדובר במקום מקסים לטיול קל עם המשפחה והנאה לילדים מובטחת.

מה עוד חשוב לדעת?

  • במהלך הטיול במסלול כולו אין לסטות משבילי ההליכה המוסדרים מאחר והאזור מלא בורות ומערות שלא כולן גלויות לעין. המסלול ברובו חשוף לשמש עם מספר מקטעי צל.
  • על מנת לעבור את מערכת מסתור תצטרכו פנס ורצוי גם בגדים נוחים. מאחר וישנם מקטעים צרים, אל תיכנסו למסלול הזחילה עם הרבה ציוד. הזחילה במערה היא במסלול חד סטרי ולא תוכלו לחזור אחורה. ובקיצור, אם יש לכם פחד ממקומות סגורים – אל תיכנסו.

כדי להגיע לכאן תוכלו לרשום בוויז “חורבת מדרס” לבאים מכביש 1 יש לפנות במחלף שער הגיא לכיוון בית שמש ל- כביש 38. יש להמשיך בנסיעה של 21 ק”מ עד לפניה לפארק עדולם. מהכניסה לפארק יש נסיעה של 2.7 ק”מ בשטח הפארק בכביש נגיש לכל רכב, לפניה על פי השילוט אל החניה של חרבת מדרס שם יש רחבת עפר גדולה שבה נחנה את הרכב.

רוצים עוד הצעות לטיול באזור הזה?

חורבת עתרי פארק עדולם – הטיול בחורבת עתרי הוא טיול קצר המוביל אותנו אל שרידים מדהימים של ישוב יהודי מימי בית שני שהיה כאן בתקופת מרד בר כוכבא. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחצו כאן.

חורבת בורגין פארק עדולם –  בח’ירבת אום בורג’ או בשמה המוכר יותר חורבת בורגין נמצאו שרידים של מערות קבורה, מערות פעמון, בתי מגורים מהתקופה הרומית, כנסייה ומחילות מסתור מימי מרד בר כוכבא. במקום עובר שביל טיול יפהפה עם אטרקציה מרכזית של זחילה במערות. למידע מלא ודרכי הגעה לחצו כאן.

גן לאומי גבעות מרר – גבעות מרר נמצאות באזור דרום מישור החוף, דרומית לעיר רחובות, והוא מקום מושלם לטיול משפחתי קצר, חווייתי ומעניין. למידע מלא ודרכי הגעה לחצו כאן.

גן לאומי תל צפית – דרומית לכפר מנחם תמצאו את גן לאומי תל צפית שבו תוכלו לצאת לטיול מקסים בין נופים ומערות. למידע מלא ודרכי הגעה לחצו כאן.

גן לאומי תל לכיש – גן לאומי תל לכיש שוכן על תל מיוחד ומעניין שמציג את שרידיה של העיר הקדומה מתקופת המקרא וכולל תצוגה מיוחדת של כיסאות המלכים בממלכת יהודה. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחצו כאן.

שמורת הטבע מערת הנטיפים – חוויה אדירה בכניסה אל מערת נטיפים בת מליוני שנים שבה תגלו תופעת טבע מיוחדת במינה שנוצרה כאן במשך מיליוני שנים. למידע מלא ודרכי הגעה לחצו כאן.

גן לאומי בית גוברין –  עולם מערות קסום ומרהיב שכל כולו אטרקציה מושלמת לילדים. צריך לקחת בחשבון שהגן הלאומי הוא ענק והטיול בו הוא עם הרכב, לפי תחנות שמסומנות במפת האתר. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחצו כאן.

טיול מעיינות בירושלים – ירושלים מלאה במעיינות הנובעים במהלך כל השנה במקומות יפהפהיים ונהדרים לטיול. למידע מלא ודרכי הגעה לחצו כאן.

שמורת הטבע נחל חלילים  – בין הבתים, בצמוד לעיר מבשרת ציון, ישנה פיסת טבע פסטורלית ויפהפייה שמספקת לנו טיול בין נופים, פריחה, מערות חלילים מיוחדות ועוד, וכל זה  במסלול שמתאים לכל המשפחה. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחצו כאן.

גן לאומי עין חמד – בדרך העולה אל ירושלים נמצא הגן הלאומי עין חמד. בין תעלות והבריכות שנחל כסלון יוצר כאן תוכלו למצוא מסלולי טיולים קצרים ונחמדים עם המון צל לצד הסיטוריה ומורשת. הגן מומלץ מאוד לטיול בתקופת השלכת שמקשטת אותו בצורה מרהיבה. למידע מלא ודרכי הגעה לחצו כאן.

רוצים עוד המלצות לטיולים או אטרקציות עם הילדיםבואו אל קבוצת הפייסבוק הפתוחה שלנו – יש שם עוד המון רעיונות לטיולים ואטרקציות עם הילדים. בקבוצה תוכלו לשאול ולקבל מידע וגם לשתף אותנו בטיולים שלכם – להצטרפות אל קבוצת הפייסבוק לחצו כאן.

אתם מוזמנים לעקוב אחרינו גם באינסטגרם לעוד תמונות וחוויות של אטרקציות וטיולים בטבע להצטרפות לאינסטגרם שלנו לחץ כאן.