חרבת בורגין פארק עדולם – צרפת – טיול מערות חוויתי

פארק עדולם – צרפת נמצא בשפלת יהודה ליד העיר בית שמש. שטח הפארק הוא עצום ויש בו נקודות עניין רבות כמו תצפיות עוצרות נשימה על האזור, מסלולי רכיבה באופניים, מסלולי הליכה והמון עתיקות ששווה להכיר. בכניסה אל פארק עדולם תוכלו למצוא אזור מסודר עם ספספלי פיקניק וכמה מתקני שעשועים לילדים. לפני שאתם מתחילים את הטיול שלכם, כדאי לדעת שזה האזור היחיד בכל הפארק שבו יש שולחנות פיקניק.

בטיול הזה תבינו כמה יפה כל האזור של פארק עדולם. מרחבי נוף מרשימים שאחרי הגשם הכל נצבע בהם ירוק עם פריחה צבעונית של סתווניות, כרכומים ועוד. בנוסף תוכלו לראות כאן את עצי החרוב, אילת המסטיק ואת שדות החיטה והכרמים. 

המסלול טיול כאן הוא חוויתי בתוך מערות זחילה בחורבת בורגין. חורבת בורגין מוכרת גם בשם ח'ירבת אום בורג' ובה נמצאו שרידים של מערות קבורה, מערות פעמון, בתי מגורים מהתקופה הרומית, כנסייה ומחילות מסתור מימי מרד בר כוכבא. אל נקודת ההתחלה את הטיול מגיעים בנסיעה של כ- 6.5 ק"מ מהכניסה של הפארק, נסיעה בכביש עביר לכל רכב שבסופה תגיעו אל רחבת עפר גדולה עם שילוט, כך שתדעו שהגעתם אל תחילת המסלול. חשוב לציין שלאורך כל הנסיעה יש שילוט מסודר שיעזור לגם להגיע אל המקום המתאים.

מסלולים הטיול בחרבת בורגין:

  • מסלול מעגלי ארוך שאורכו כ- 2 ק"מ של הליכה נוחה עם מעט עליות: במסלול זה שמתחיל בסימון שבילים ירוק ומסתיים בכחול (אפשר להתחיל בכחול ולסיים בירוק לבחירתכם) עוברים דרך מספר נקודות עניין. האטרקציה העיקרית של המסלול הזה, במיוחד עבור הילדים, היא מחילות המיסתור שלתוכן ניתן להכנס ולזחול או סתם להכנס ולהתרשם מהיופי. המלצה שלנו להביא לילדים פנסי ראש כי בחלק מהמערות חשוך. נקדות עניין נוספות במסלול: שרידי כנסייה ביזנטית, נקודות תצפית מרשימה על הפארק והאזור, מערת פעמון מיוחדת, שרידי בריכה עות'מנית, מערת הבוקרניום, מערת בית המספד, מערת העמוד ועראק חיאן.
  • מסלול מעגלי קצר יותר שאורכו כ- 1.5 ק"מ של הליכה נוחה עם מעט עליות: מתחילים בשביל הכחול וחוזרים בשביל האדום שמשתלב עם הכחול בסוף (פשוט מוותרים על חלק מהמסלול הראשון). גם כאן עוברים דרך רוב נקודות העניין כמו: מחילות המסתור, שרידי כנסייה ביזנטית, נקודות תצפית על כל איזור הפארק, מערת פעמון מרשימה, שרידי בריכה עות'מנית ומערת הבוקרניום.

מחילות המסתור – גולת הכותרת של המקום – תביאו פנסי ראש ובואו תזחלו יחד עם הילדים במחילות המסתור מתקופת מרד בר כוכבא. הילדים עפו על המקום, נכנסו ויצאו מספר רב של פעמים מהמחילות. חוויה אדירה! מעל למחילות אלו היו בתי מגורים שניתן לראות את השרידים שלהם עד היום, זו הייתה תופעה מקובלת בשפלת יהודה. קרן קיימת לישראל כיום מתחזקת את המקום ויש חצים המסבירים לאן ללכת עם שילוט הסבר מפורט.

חורבת עראק חיאן – שרידי ישוב מהתקופה הבינזנטית ומהתקופה העות'מנית. שימו לב ושימרו על הילדים כיוון שבחלק זה יש בורות פתוחים ויש להישאר רק על השביל המסומן ולצפות מהצד, לא להסתובב בין השרידים. בהמשך המסלול, לא רחוק מהחורבה, נמצאת מערת הקבורה החצובה בסלע.

מערת העמודים – אם תרדו במדרגות הברזל מטה תוכלו להגיע אל מערה חצובה בעלת עמודים גדולים שמחזיקים את התקרה. אם תביטו היטב לראש העמודים תוכלו לראות את העיטורים המדהימים שיצרו כאן החוצבים. בתוך המערה יש שמונה כוכי קבורה.

מערת קבורה מימי בית שני ומערכת הבוקרניום – גם כאן תוכלו לפגוש במערת קבורה ששימשה יהודים בימי הבית השני. בקירות המערה נחצבו כוכים ששימשו לקברים. בתקופת ימי הבית השני נהגו לפנות את עצמות המתים, לאחר שבשרם נאכל, ולהעבירם לארון קבורה שהוצב במאספה. המאספה זה השקע שיש בקצה בצד המערבי של המערה. אל מערת הבוקרניום אפשר להגיע על ידי המדרגות המקוריות שנחצבו בסלע. העיטורים שנמצאו כאן מסמלים כי המערה היא מהתקופה הרומית.

מערת הפעמון – שתי מערות פעמון, הראשונה קטנה והשנייה גדולה וחשוכה יותר. חלק גדול מהתקרה של המערה הראשונה קרס ולכן נכנס אליה המון אור, מה שמספק מראה מדהים בתוכה. בתוך המערה הראשונה אפשר לראות כוכי קולומבריה שמתאימים לגידול יונים. מכאן אפשר להמשיך אל מערת הפעמון השנייה שנשמרה עד היום. יש להכנס אל המערה אם פנסים מאחר והיא חשוכה. המערות האלו שימשו בתקופה ההלניסטית ועד המוסלמית כמחצבות. מחוץ למערות תוכלו להמשיך לעלות במעלה הגבעה ולהגיע לתצפית עוצרת נשימה על כל האזור. ליד התצפית יש שרידים של כנסייה ביזנטית.

כדי להגיע לכאן תוכלו לרשום בוויז חורבת בורגין. לבאים מכביש 1 יש לפנות במחלף שער הגיא לכיוון בית שמש לכביש 38. יש להמשיך בנסיעה של 21 ק"מ עד לפניה לפארק עדולם. מהכניסה לפארק יש נסיעה של כ- 6.5 ק"מ בשטח הפארק בכביש נגיש לכל רכב עד לרחבת העפר שבה נחנה את הרכב. 

רוצים עוד הצעות לטיול באזור הזה?

גן לאומי תל לכיש – גן לאומי תל לכיש שוכן על תל מיוחד ומעניין שמציג את שרידה של העיר הקדומה מתקופת המקרא ותצוגה מיוחדת של כיסאות המלכים בממלכת יהודה. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

גן לאומי גבעות מרר – גבעות מרר נמצאות באזור דרום מישור החוף, דרומית לעיר רחובות, והוא מקום מושלם לטיול משפחתי קצר, חוויתי ומעניין. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

גן לאומי תל צפית – דרומית לכפר מנחם תמצאו את גן לאומי תל צפית בו תוכלו לצאת לטיול מקסים בין נופים ומערות. תל צפית על שם הכפר הערבי תל א-צאפי. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

תל עזקה פארק בריטניה – פארק בריטניה שנמצא בשפלת יהודה ובאיזור עמק האלה משתרע על פני כ 40 אלף דונם, בחלקו הצפוני של הפארק תוכלו למצוא את תל עזקה. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

חרבת מדרס – פארק עדולם צרפת – אתר חורבת מדרס נמצא בפארק עדולם שבאזור שפלת יהודה. המקום מציג שרידי עיר עתיקה שבו נתגלו מעל 50 מערות ובורות. הטיול כאן משלב טבע, היסטוריה וגם אטרקציה מיוחדת מאוד ולכן הוא מהווה אופציה נהדרת לטיול עם כל המשפחה. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

שמורת הטבע מערת הנטיפים – מבין המקומות המדהימים שאסור לפספס, חוויה אדירה בכניסה אל מערת נטיפים בת מליוני שנים. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

גן לאומי בית גוברין –  עולם מערות קסום ומרהיב שכל כולו אטרקציה מושלמת לילדים. צריך לקחת בחשבון שהגן הלאומי הוא ענק והטיול בו הוא עם הרכב, לפי תחנות שמסומנות במפת האתר. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

טיול מעיינות בירושלים – לשמחתנו ירושלים מלאה במעיינות הנובעים כל השנה, מקומות נהדרים להגיע עם הקטנים.  למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

שמורת הטבע נחל חלילים  – הטיול בנחל חלילים יוצא מבין השכונות של העיר מבשרת ציון. ממש בין הבתים ובצמוד לעיר הרועשת ישנה פיסת טבע פסטורלית ויפהפייה שמספקת לנו טיול בין נופים, פריחה, מערות חלילים מיוחדות ועוד, וכל זה  במסלול שמתאים לכל המשפחה. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

גן לאומי עין חמד – בדרך העולה אל ירושלים נמצא הגן הלאומי עין חמד. בין תעלות והבריכות שנחל כסלון יוצר כאן תוכלו למצוא מסלולי טיולים קצרים ונחמדים עם המון צל לצד הסיטוריה ומורשת. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

רוצים עוד המלצות לטיולים או אטרקציות עם הילדיםבואו אל קבוצת הפייסבוק הפתוחה שלנו – יש שם עוד המון רעיונות לטיולים ואטרקציות עם הילדים. בקבוצה תוכלו לשאול ולקבל מידע וגם לשתף אותנו בטיולים שלכם – להצטרפות אל קבוצת הפייסבוק לחצו כאן.

אתם מוזמנים לעקוב אחרינו גם באינסטגרם לעוד תמונות וחוויות של אטרקציות וטיולים בטבע להצטרפות לאינסטגרם שלנו לחץ כאן.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

Booking.com