Skip to content

7 נקודות תצפית וחופים מומלצים לצפייה במטס

יום העצמאות ה 75 למדינת ישראל כבר כאן, מה שאומר שצריך להתכונן למצוא את הנקודה הטובה ביותר לצפייה במטס. מטס חיל האוויר 2023 לכבוד יום העצמאות ה 75 למדינת ישראל יתקיים בתאריך 26/04/2023 החל מ 10:00 בבוקר. המטס כמדי שנה יעבור ברוב חלקי ישראל, מצפון לדרום ויקחו בו חלק המטוסים הבאים: מטוסים קרב: סופה קרב, בז קרב, ברק קרב, רעם קרב ואדיר קרב. מסוקים: מסוקי יסעור, ינשוף, עטלף, שרף, וגחל מסוק משטרתי. בגזרת התובלה: ראם כולל תדלוק, שמשון תובלה כבדה, קרנף. הדרכה: לביא ועפרוני. סיור ובקרה: נחשון וצופית. כאן ריכזנו לכם 7 נקודות תצפית וחופים מומלצים לצפייה במטס מצפון לדרום:

7 נקודות תצפית וחופים מומלצים לצפייה במטס
המטס מול חומות העיר עכו

חומות העיר העתיקה עכו

העיר עכו שוכנת במחוז צפון וגובלת מצידה המערבי אל הים התיכון. היא אחת מערי הנמל העתיקות בעולם, דבר שהפך אותה לצעיר מרכזי בתקופות שונות ורבות בהיסטוריה. את העיר העתיקה של עכו תוחמת חומה ממה אפשר לקבל נקודות תצפית מדהימות על מטס חיל האוויר ביום העצמאות. כדי להגיע לנקודת התצפית הטובה ביותר יש ללכת לנקודת הדרום מערבית של החומה ברחוב ההגנה ממש לצד המגדלור ומסעדת אורי בורי. ממש כאן הים נפתח בפנינו ואפשר לקבל נקודת תצפית נהדרת על המטס. יש כאן ספסלי אבן למנוחה, חנייה קרובה בחניון המגדלור ומכאן תוכלו להמשיך לטיול בעיר העתיקה לאורך החומות. בעיר העתיקה עכו יש המון מה לראות, כאן תוכלו לקבל רשימת מקומות מומלצים לביקור.

הספסל בכוכב הים 

בצד המערבי של חיפה ממש בשפיץ של רכס הכרמל נמצא כוכב הים. אם תגיעו לכאן תרגישו כאילו קפצתם לרגע ליוון, זה בעיקר בזכות נוף הים הפתוח בשילוב עם כיפת הקפלה הלבנה שמעבירה את ההרגשה. ממש כאן בכוכב הים תוכלו למצוא את הספסל עם הנוף עוצר הנשימה: דרומה תוכלו לראות את קו החוף כאשר בימים עם ראות טובה תוכלו לראות עד לארובות תחנת הכוח בחדרה, צפונה תוכלו לראות תצפית עד לראש הנקרה והרי הגליל, מזרחה את הר מירון ומערבה את הים הפתוח. בזכות התצפית הפתוחה אפשר לקבל נקודת תצפית נהדרת על מטס חיל האוויר ולמעשה להיות כמעט בגובה המטוסים. לאחר מכן אם תרצו תוכלו להנות מהאטרקציה הקרובה שהיא הרכבל שת בת גלים שנקרא גם “הביצים של גוראל” או לרדת רגלית בשביל סטלה מאריס הפחות מוכר.

שביל סטלה מאריס – כוכב הים – מהקפלה למערכת אליהו הנביא
שביל סטלה מאריס – כוכב הים – מהקפלה למערכת אליהו הנביא

גן לאומי תל דור

למי שמכיר את רצועת חוף דור הבונים בוודאי יודע שלכל אורכה אפשר לקבל מלא נקודות תצפית אל הים הפתוח והמטס. אך דווקא בחרנו להמליץ על גן לאומי תל דור כיוון שמדובר על שביל נגיש במלואו שכולל ספסלי אבן וציליות כך שיכול להיות לכם מאוד נוח לחכות כאן למעבר של המטוסים לאורך המטס. העיר דור שימשה בעבר בעיר נמל, מיקומה של העיר הפך אותה לאחד מהנמלים החשובים בארץ ישראל באותה תקופה ונקודת מסחר חשובה. אחרי המטס תוכלו לצאת אל המסלול הנגיש שיוביל אתכם לאורך מגוון רחב של עתיקות השייכות לאותה עיר נמל, כולל הסברים ונקודות תצפית על האיזור.

חוף האקוודוקט בקיסריה

חוף האקוודוקט או בשמו הנוסף חוף האמה הגבוהה הוא חוף הרחצה של קיסריה. גולת הכותרת של החוף היא אמת המים שהקים הורדוס והיא מבין המרשימות שיש. ממש כאן לאורך חוף אקוודוקט עובר גם שביל ישראל. החוף מאפשר לנו לקבל נקודת תצפית נהדרת על המטס שחולף ממש מעליו. אמת המים שכאן הובילה מים ממעיינות נחל תנינים, אפשר לראות את חלקה הלא גמור של האמה בלב בנימינה. מדובר על מיצג עתיק שמור היטב והוא מוביל אליו המון מבקרים הסקרנים לראות את האמה הגובהה. הקשתות של האמה ברורות, אפשר לעבור תחתיהם וזה אטרקציה של ממש. בחלק הדרומי של החוף אפשר לראות שהאמה נגמרה אך למעשה בחלק זה היה המשך של האמה עד לעיר העתיקה של קיסריה בגן הלאומי.

אקוודוקט הקשתות בקיסריה
אקוודוקט הקשתות בקיסריה

גן לאומי אפולוניה

העיר אפולוניה היא עיר נמל קדומה הנמצאת על רכס כורכר באזור חוף השרון, בסמוך להרצליה. מדובר באתר ארכיאולוגי מרשים המציג כיצד נראו החיים באזור השרון לפני שנים רבות. סיור בגן הלאומי אפולוניה משלב טיול בין עתיקות לבין נופים ותצפיות עוצרות נשימה. ניתן ללכת מהכניסה ישירות אל המבצר הצלבני העתיק שהוא מנקודות העניין המרכזיות באתר, המסלול הוא מסלול נגיש ובו יש ספסלי נוף ומנוחה. בגלל שגן לאומי אפלוניה נמצא בקצה רכס הכורכר אל מול הים הפתח, היא מאפשר לנו לקבל נקודת תצפית נהדרת על המטס. גן לאומי אפולוניה מאוד מבוקש ביום העצמאות בעיקר בגלל זה. טרם הגעתכם הירשמו באתר של רשות הטבע והגנים על מנת להבטיח את כניסתכם לגן לאומי ביום זה.

טיילת מפרץ שלמה וגן הפסגה ביפו

העיר העתיקה של יפו היא מיוחדת ושונה. הטיול בסמטאות העיר העתיקה משרה קצת אווירה של חו”ל מאחר והוא עובר גם בין אתרים היסטוריים ומציג שילוב של תרבויות שונות. אם אתם נמצאים במרכז הארץ ויש לכם לפחות חצי יום פנוי, אנחנו נמליץ בחום להגיע ליפו העתיקה ולעשות סיור המשלב נוף יפה, היסטוריה, שווקים והמון אוכל טעים. יש מספר נקודות תצפית שתוכלו לעמוד ולהנות השנה מהמטס שחולף לידן: טיילת מפרץ שלמה שנותן תצפית על כל רצועת החוף של תל אביב ומעט מעל לטיילת יש את “גן הפסגה”, כאן יש פסל המתאר שלושה סיפורי תנ”ך מפורסמים ובנוסף יש כאן גם חפירות ארכאולוגיות שחשפו את שערי העיר מצריים מלפני 3,500 שנה וכל זה אל מול חלון אל חופי תל אביב. כאן תוכלו לקבל המלצה לטיול יומי ביפו העתיקה.

טיילת מפרץ שלמה - תצפית לכיוון תל אביב מיפו העתיקה
טיילת מפרץ שלמה - תצפית לכיוון תל אביב מיפו העתיקה

גן לאומי חוף פלמחים

דרומית לראשון ציון בסמוך לקיבוץ פלמחים נמצא גן לאומי חוף פלמחים. רצועת החוף של פלמחים היא מבין היפות שיש וממש מכאן אפשר לקבל נקודת תצפית על המטס. ברגע שתסיימו להנות מהמטס תוכלו לצאת לטיול מעגלי שאורכו 2 ק”מ, בדרגת קושי קלה, העובר על רכסי הכורכר והוא שילוב של כמה שבילים: שביל האטד, שביל המצוק (תצפית יבנה ים) ושביל הסוללה. ניתן לעשות כל אחד מהם שנפרד או כמסלול אחד מעגלי.

רוצים עוד המלצות לטיולים או אטרקציות עם הילדיםבואו אל קבוצת הפייסבוק הפתוחה שלנו – יש שם עוד המון רעיונות לטיולים ואטרקציות עם הילדים. בקבוצה תוכלו לשאול ולקבל מידע וגם לשתף אותנו בטיולים שלכם – להצטרפות אל קבוצת הפייסבוק לחצו כאן.

אתם מוזמנים לעקוב אחרינו גם באינסטגרם לעוד תמונות וחוויות של אטרקציות וטיולים בטבע להצטרפות לאינסטגרם שלנו לחץ כאן.