Skip to content
חיפוש
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

שביל הנוחיילה באצבע הגליל

עמק נוחיילה שבצפון הארץ הוא עמק בזלתי שבו מעיינות נובעים. בעבר היה באזור הזה, בין קיבוץ דן לכפר עג’ר, מוצב סורי עד למלחמת ששת הימים. הנופים שמתגלים כאן למטיילים הם נופי קדם ששימשו לאורך ההיסטוריה את האדם ואת חיות הבר. ייחודה של הנוחיילה שהיא משתמשת כמסדרון אקולוגי המקשר בין החרמון אל אצבע הגליל. מסלול הטיול כאן הוא מעגלי שאורכו 6 ק”מ ובמהלכו עוברים 7 תחנות מעניינות. 

בטרם הגעתכם אל הטיול כאן כדאי לדעת עליו מספר דברים: המסלול חשוף כמעט כולו לשמש ויש בו מספרי מעברי מים רדודים. המסלול נחנך באפריל 2022 והסימון בו בעזרת שילוט ברור עד לתחנה מספר 6. מתחנה 6 מומלץ להיעזר במפת המסלול או באפליקציית ניווט. תחילת המסלול בחניית הרכב בחניון האוטובוסים שמחוץ לשמורת הטבע תל דן. מכאן הולכים צפונה על תוואי שביל ישראל הישן ומגיעים אל הנקודה הראשונה.

מסלול שביל הנוחיילה

תחנה ראשונה – שער אברהם

למעשה, שער אברהם הוא בתוך תחום שטח שמורת הטבע תל דן, אך אנחנו מקבלים עליו נקודת תצפית מחוץ לגדר לצד שילוט המסביר על המקום. מדובר על שער העיר ששימש את תל דן (ליש) בתקופה הכנענית ובו שלוש קשתות עשויות לבני בוץ. השער שתראו כאן נחשב לאחד השערים המקושתים העתיקים בעולם. תל דן הייתה עיר חשובה בממלכת ישראל ובה אותרה כתובת ארמית המתוארכת לימי ממלכות ישראל ויהודה, ובה האזכור החוץ מקראי היחיד עד כה לבית דוד: “ויקראו שם העיר דן בשם דן אביהם אשר יולד לישראל ואולם ליש שם העיר לראשונה…” שופטים פרק י”ח פסוק כ”ט.

תחנה שנייה – אנדרטת כפר יובל

אנדרטת כפר יובל היא לזכר שמחה ויעקב מרדכי ונחמיה יוסף חי שנהרגו בפיגוע הנוראי שהתרחש בכפר יובל בשנת 1975. הפיגוע בכפר יובל היה פיגוע מיקוח בו נלקחו תושבי המושב כפר יובל כבני ערובה. בפיגוע נהרגו שניים מבני הערובה ולוחם אחד מהכוח אשר פרץ לשחרר את בני הערובה. 

תחנה שלישית – מפגש תחילת מסלול נוחיילה

כאן נפגוש לראשונה את מפת המסלול והסבר על השטח אליו אנחנו נכנסים. נפנה ימינה משביל ישראל היישר אל עומק השטח ונוכל לראות את נופי קדם. כאן אולי תזכו גם לפגוש חיות בר. חלק מסיפורי התנ”ך התרחשו במרחבים האלו, ומעפילים יבשתיים עברו בהם בדרכם אל ארץ ישראל. השטח במסלול הוא טבעי ללא מגע יד אדם – הטבע הפראי במיטבו. במהלך המסלול תעברו ערוצי נחלים זורמים ורדודים ותוכלו ליהנות ממרחבי הנוף הפתוח הפרוש לפניכם. ובשל כל אלה, הנוחיילה קיבלה גם את הכינוי – הסוואנה של הצפון. דבר נוסף מיוחד מאוד בשטח הנוחיילה הוא שהאזור כולו משמש מסדרון אקולוגי המקשר בין החרמון והגולן לגליל. 

תחנה רביעית – טנק סורי פנצ’ר

התחנה הרביעית נמצא בלב שטח הנוחיילה – שם תפגשו טנק גרמני מסוג פנצ’ר, ממלחמת העולם השנייה, שנמכר לסורים. הסורים השתמשו בטנק הזה בזמן הקרב על המים, ומאז שנת 1964 הוא עומד כאן לאחר שנפגע בתקרית אש. במקום יש שלט המסביר על “הקרב על המים”, שהוא מבין האירועים החשובים במדינת ישראל: בין השנים 1964-1966 ניסו הסורים להטות את מי הנחלים חצבאני, הבניאס ונחל דן וזאת כדי לפגוע במקורות נהר הירדן הזורם לכנרת. מדינת ישראל תקפה את מפעל ההטיה ובמהרה המצב הסלים לקרבות של ממש שהתנהלו כאן באזור.

תחנה חמישית – חירבת נוחיילה ותצפית “שמש חורפית”

לאחר שעברנו את הטנק הנטוש ישנה אפשרות לעלות לכיוון חורבת נוחיילה. נוחיילה היה כפר ומוצב סורי שהיה נמצא במקום אסטרטגי מאוד. מהנקודה הזו ניתן לראות את הר דב, רכס החרמון הישראלי ואת שלוחת שיאון. בנוסף ברגע שנחצה את הגדר הפתוחה אל עבר השילוט המסביר על נקודה זו, אפשר לראות את המקום שבו התרחש המארב בתאריך 28/1/15. במהלך אירוע זה ארגון הטרור החזבאללה הרג שניים מחיילנו ופצע 7 על ידי פגיעת נ”ט. השיירה הצבאית של חטיבת גבעתי הגיעה למקום על מנת לתגבר את כוחות החטיבה שהוצבו כאן. בתקרית נהרגו רס”ן יוחאי (ג’וחא) קלנגל, מ”פ מגדוד צבר, ונהרג החפ”ק סמ”ר דור חיים ניני ז”ל.

תחנה שישית – כפר ע’ג’ר ועין אל בארד

מתחנה מספר 5 נפנה שמאלה ונמשיך ללכת לאורך הגדר עד שבמהרה נוכל לשמוע פכפוך מים וזו גם הנקודה השישית של המסלול – עין אל בארד. במקום יש שילוט הסבר על כפר ע’ג’ר ועל עין אל בארד – מדובר על אזור שבו יש רצף של מעיינות שיוצרים מספר בריכות רדודות. המקום שימש בעבר כמעיין של הכפר ע’ג’ר הסמוך. מהמעיין ניתן לראות את הכפר ע’ג’ר – כפר עלוואי שעבר לחזקת ישראל בשנת 1967 עם סיפור סיפוח מעניין במיוחד וגבול היסטורי שעובר בתוכו – למידע נוסף על טיול לכפר ע’ג’ר לחצו כאן.

מרחק ההליכה עד לנקודה 6 הוא כ-2 ק”מ. וברגע שהגענו לתחנה מספר 6 יש לנו 2 אפשרויות: לסיים את הטיול בשביל נוחיילה ולהתחיל לחזור אחורה באותה הדרך ממנה הגעתם. מי מכם שרוצה להמשיך את המסלול במלואו, יחצה את עין אל בארד ויפנה שמאלה בכביש עפר. מהחלק הזה בשטח כבר אין סימון שמסביר לאן ללכת, ולכן כדי להמשיך יהיה עליכם להיות מצויידים באפליקציית ניווט שתוביל אתכם אל תחנה מספר 7.

דרכי הגעה לשביל הנוחיילה

כדי להגיע אל תחילת המסלול לחצו כאן לנקודה בוויז.  שימו לב כי את הרכב יש להחנות בחנייה החיצונית של שמורת הטבע תל דן – חניית האוטובוסים החיצונית. משם נתחיל לצעוד צפונה בצמוד לגדר המטעים. לבאים מקרית שמונה יש לפנות לכביש 99 ולאחר כ 10.2 ק”מ יש לפנות שמאלה בזהירות עם השלט המכוון אל שמורת הטבע תל דן. לאחר הפניה שמאלה נסע כ 1.1 ק”מ על פניה ימינה ומיד אחריה תראו בשמאלכם את חניית האוטובוסים הגדולה של שמורת הטבע תל דן, כאן נחנה את הרכב ונתחיל לצעוד צפונה.

באופן כללי, מדובר באזור שהוא אחד היפים והמומלצים לטיולים בכל הארץ. אז אם אתם כבר פה, הנה רעיונות למקומות נוספים שיש באזור המדהים הזה:

שמורת נחל עיון מפל התנור – מסלול נחל עיון מאפשר לנו לפגוש את נופי השמורה שבנויה בעיקר משלושת המפלים המרשימים שזורמים כאן לאורך כל השנה למידע מלא לחץ כאן.

שמורת הטבע נחל שניר – מבין השמורות המקסימות שיש באיזור הגליל העליון, נחל שזורם לאורך כל השנה לצד נופיה הקסומים של השמורה. כאן תמצאו מסלולים שמתאימים לכל המשפחה למידע מלא לחץ כאן.

שמורת הטבע תל דן – שמורת הטבע תל דן מכניסה אתכם אל עיינות עדן, ביתו של פו הדב ועוד שלל נקודות עניין שהם חלק ממסלול מקסים שמתאים לכל המשפחה למידע מלא לחץ כאן.

אנדרטת אסון המסוקים בשאר ישוב –  אסון המסוקים הוא אחד האסונות הגדולים שהיו בצהל, לזכרם של 73 החיילים שנהרגו באסון נבנתה האנדרטה המרשימה לצד הישוב שאר ישוב שכאן קראתה התאונה למידע מלא לחץ כאן.

מצודת נמרוד –מסלול שיוביל אתכם הישר אל העבר למרגלות הר החרמון אל מול נופיה היפים של עמק החולה, הרי הגולן והרי הנפתלי למידע מלא לחץ כאן.

תצפית מפל סער ונחל סער  –לאחר הגשמים של החורף והפשרת השלגים תמצאו את המפלים של מפל סער זורמים בעוצמה, ממש כאן תוכלו למצוא תצפית מרשימה שנוחה להגעה לכל אחד למידע מלא לחץ כאן.

טיילת עמי – שביל נגיש שעובר לצד הירדן, יש כאן פינות נהדרות לפיקניק עם מרחבי דשא ונופים מקסימים של עמק החולה למידע מלא לחץ כאן.

השביל התלוי של הבניאס – השביל התלוי בבניאס הוא מסלול לכל המשפחה והוא עובר ממש מעל הזרימה של נחל חרמון העוצמתי למידע מלא לחץ כאן

רוצים עוד המלצות לטיולים או אטרקציות עם הילדיםבואו אל קבוצת הפייסבוק הפתוחה שלנו – יש שם עוד המון רעיונות לטיולים ואטרקציות עם הילדים. בקבוצה תוכלו לשאול ולקבל מידע וגם לשתף אותנו בטיולים שלכם – להצטרפות אל קבוצת הפייסבוק לחצו כאן.

אתם מוזמנים לעקוב אחרינו גם באינסטגרם לעוד תמונות וחוויות של אטרקציות וטיולים בטבע להצטרפות לאינסטגרם שלנו לחץ כאן.