Skip to content

פארק העמקים והשביל המלא של נחל הקישון

בצומת העמקים בכביש העולה לקרית טבעון קק’ל בנו פארק מקסים לאורך נחל הקישון. השביל העובר בסמוך לנחל הקישון ארוך ואפשר להתחיל אותו במספר מקומות שונים (פירוט עליהם בהמשך) כאשר אחד מהם הוא פארק העמקים. אל פארק העמקים תוכלו להיכנס מ 2 כניסות המובילות ל 2 חניות שונות: האופציה הראשונה היא לבאים מהירידות של טבעון בכיכר הראשונה פנו ימינה (על פי השילוט לפארק הקישון) ובנסיעה קצרה תחת כביש 6 תגיעו אל החניה ומיד תראו את שלט המקום. האופציה השניה לבאים מכיוון יגור נוסעים לכיוון טבעון ובכיכר הראשונה עושים פרסה ומיד לאחר הפרסה בנסיעה לכיוון יגור פונים ימינה (על פי השילוט לפארק הקישון) ומשם ישנה חנייה והליכה קצרה מעל לגשר והגעה לנקודת ההתחלה.

בפארק תוכלו למצוא את גשר רכבת העמק שנבנה בתקופת השלטון העותמאני בארץ בשנת 1905 – תוכלו לטייל מעליו ולשבת על הספסלים ממש מעל למים שזורמים תחתיו. מתחתיו זורם לו נחל הקישון (הרחצה אסורה) ובסוף (או תחילתו תלוי מאיפה אתם מגיעים) לגשר תוכלו למצוא את עץ האקליפטוס הגדול (אי אפשר לפספס אותו) מבין המרשימים והגדולים שראינו. מעץ האקליפטוס יוצא מסלול הליכה או אופניים לאורך הנחל של 800 מטרים. חשוב לציין כי את המסלול הזה אנחנו עשינו עם עגלה, אך יש קטעים בהם השביל קצת מאתגר אז הרמנו את העגלה.

השביל למעשה מתחיל מקרית חרושת ומגיע עד לצומת יגור – החלק שמתחיל כאן בפארק העמקים הוא רק חלק קטן מממנו. יש כאן המון שולחנות פיקניק, מרחבים פתוחים, בפארק נטעו עצי בוסתן ויש כאן המון פינות מוצלות. מהצד השני של הגשר קק”ל בנו שבילי הליכה, ספספלי מנוחה ובעיקר טפחו את המקום בצורה מרשימה. ניתן לעבור מהצד הצפוני לדרומים (מתחת לגשר) בשביל המיועד לכך.

אז כפי שציינו בהתחלה שביל נחל הקישון ארוך – הוא מתחיל בקרית חרושת בפארק המסילה, ממשיך אל פארק תחנת העמק אלרואי ומשם למעיין אלרואי משם אל פארק העמקים הדרומי ואז הצפוני ולבסוף מסתיים בצומת יגור (מאחורי כפר חסידים). למעשה לאורך כל הדרך ישנם המון פינות חמד שניתן לשבת ולעשות פיקניק או לטייל ברגל/אופניים. גם בכפר חסידים ישנו מסלול שממשיך את פארק העמקים ושמו שביל נחל כפר חסידים – למידע מלא עליו תוכלו ללחוץ כאן. להלן המפה המלאה של כל שביל נחל הקישון כולל נקודות עניין:

אם תרצו לעשות את כל השביל תוכלו לעצור בנקודות המוזכרות או לעשות את זה ברגל/אופניים ואז להשאיר רכב אחד בכניסה הצפונית בצומת יגור ולהתחיל מפארק המסילה בקרית חרושת (או ההפך). את התיאור שלנו כאן עם הסברים נתחיל מפארק המסילה.

יש הטוענים כי פארק המסילה נקרא גם פארק הקטר  – ממש בתחילתנו של רחוב חיים וייצמן בקרית חרושת. מכאן נתחיל את הטיול שלנו בתחנת הרכבת של קריית חרושת, אחת מבין תחנות רבות שהיו בזמנו ברכבת העמק. יש כאן קטע משוחזר של מבילת הרכב הכולל גם קטר קטן לדוגמא. המסילה הזו ביחד עם הגשר (עליו נפרט בהמשך) נבנו בתקופה העותמאנית מהנקודה הצפונית של ראש הנקרה ועד לבית שאן דרך נהריים איזו חמת גדר ומשם לירדן. בפארק המסילה יש ספסלי פיקניק, מתקני שעשועים לילדים ושבילי הליכה. מפארק המסילה ממשיכים לכיוון פארק רכבת העמק המשוחזרת באלרואי (וויז: תחנת רכבת העמק אלרואי) למידע מלא על המקום הכולל טיול קצר במקום ומעיין נחמד לטבילה לחץ כאן.

מרכבת העמק אלרואי ומעיין אלרואי ממשיכים אל פארק העמקים וגשר רכבת העמק במסלול הליכה עד לכניסה הצפונית בצומת יגור. שימו לב – לאורך כל שביל נחל הקישון פורחים המון פרחים שונים – אחד מהם הוא הרדוף הנחלים  – מדובר על צמח רעיל ומסוכן. אנא, אספו אחריכם את הזבל וזירקו אותו לפחי האשמה שיש בכל נקודת דרך וחשוב לזכור – אין להיכנס למי נחל הקישון.

רוצים להמשיך לטייל באיזור?

שביל נחל כפר חסידים – פארק העמקים – נחל קישון מתחיל את דרכו אי שם בהרי השומרון, חוצה את עמק יזרעאל, עמק זבולון ובסופו של דבר נשפך אל הים – בחלקו האחרון יש את שביל נחל כפר חסידים. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

קיבוץ יגור והסליק הגדול – מסלול יגור – קיבוץ יגור הוא מבין הקיבוצים הגדולים בישראל, הוא נמצא בצד המזרחי של הר הכרמל וכאן נמצא הסליק הגדול של תנועת ההגנה. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

גן לאומי תל מגידו – ביקור בגן לאומי תל מגידו יקח אתכם אחורה בזמן אל מסע באחת הערים החזקות והחשובות בהיסטוריה. ויש גם אטרקציות לילדים. למידע מלא על המקום לחץ כאן.

הצניר בנחל כלח – שוויצריה הקטנה פארק הכרמל – את הטיול שלנו הפעם החלטנו לעשות בנחל כלח אל הצניר המדהים שנמצא בתוך שוויצריה הקטנה בחלקו הצפוני של הר הכרמל. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

פארק הגשרים התלויים נשר – במורדותיו של הכרמל נמצא פארק נשר. נוף מרהיב ושני גשרים תלויים שהם אטרקציה נהדרת לטיול עם כל המשפחה. שני הגשרים נישאים מעל ערוץ הנחל בואדי. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

מוחרקה – נקודת תצפית פנורמית משוגעת על כל איזור הגליל התחתון, עמק יזרעאל, עמק זבולון ועד מישור החוף באיזור חדרה – למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

גן לאומי בית שערים – גן לאומי מקסים של רשות הטבע והגנים המלא במערות קבורה עתיקות – אטרקציה נהדרת עם הילדים – למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

שביל אוהד – שביל סוגג נופית הנקרא גם שביל אוהד לזכרו של אוהד זך ז”ל אשר נפל בלבנון – יש כאן נופים עוצרי נשימה מסלול מושלם לכל המשפחה – למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

רוצים עוד המלצות לטיולים או אטרקציות עם הילדיםבואו אל קבוצת הפייסבוק הפתוחה שלנו – יש שם עוד המון רעיונות לטיולים ואטרקציות עם הילדים. בקבוצה תוכלו לשאול ולקבל מידע וגם לשתף אותנו בטיולים שלכם – להצטרפות אל קבוצת הפייסבוק לחצו כאן.

אתם מוזמנים לעקוב אחרינו גם באינסטגרם לעוד תמונות וחוויות של אטרקציות וטיולים בטבע להצטרפות לאינסטגרם שלנו לחץ כאן.