Skip to content
חיפוש
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

נחל דישון ונחל אביב – טיול בין מצוקי הנוף של הגליל

נחל דישון זורם בגליל העליון והוא אחד מהנחלים הארוכים שבגליל. הנחל זורם רק לאחר הגשמים והוא מתחיל את זרימתו בהר מירון ונשפך בסופו אל נהר הירדן. לאורכו של נחל דישון יש לנו כמה אופציות טיול לאורך זרימת המים (זרימה עונתית) ולצד נופים פתוחים מרשימים מאוד, מצוקים, מערות ופריחה מגוונת.  הטיול סביב הנחל מתאים בכל עונה אבל היופי כאן הוא בשיאו בחורף ובתחילת האביב כשהנחל זורם ומסביבו גם הפריחה נמצאת בשיאה בדרך כלל בחודשים פברואר-אפריל. כל המסלולים מתאימים למשפחות, חלקם למשפחות שמורגלות בהליכה וטיולים.

המסלול הארוך נחל אביב ונחל דישון

רכב ראשון יש להחנות בחניון נחל אביב – לנקודת וויז לחצו כאן

רכב שני יש להחנות בגשר עלמה – לנקודת וויז לחצו כאן

המסלול הארוך שאורכו 6.9 ק”מ מתחיל את דרכו ליד קיבוץ יראון ומסתיים בגשר עלמה. למעשה המסלול הזה משלב 2 נחלים: נחל אביב שמאוד מרשים במצוקים שסביבו ומערות אביב שמהם נשקף נוף עוצר נשימה, ואת נחל דישון בחלקו העליון שם תמצאו נקודות עם פריחה מרשימה ואפשרות לשכשוך במים.

אחרי שנחנה את הרכב בחניון אביב לזכרו של אביב חיים טייל בנשמתו! משם נחצה את במנהרה העוברת מתחת לכביש ונכנס אל תוך חלקו של נחל אביב. השביל מסומן בסימון שבילים כחול ואורכו 2.8 ק”מ במגמת ירידה. שימו לב כי ההליכה כאן לא קשה אך גם לא פשוטה. יש כאן חלקים שצריך ללכת בזהירות במיוחד באיזור המערות. מדובר בקטע הליכה יפהפה שעובר בין צוקים, מערות שנוצרו מהסלע, פריחה צבעונית, ונוף פראי שהוא ייחודי מאוד לאזור הזה בארץ. לאחר סיום הקטע המסומן כחול נפנה שמאלה אל המסלול האדום שהוא גם חלק משביל ישראל. 

בחלק זה כבר נכנסים אל נחל דישון, כאן תמצאו פריחה מרשימה בעונה של כלניות, רקפות, שקדיות ועוד שלל פרחי בר. קטע זה אורכו 4.1 ק”מ עד לגשר עלמה כאשר בדרך נעבור בעין אביב – צינור מים המוציא מים לאורך כל ימות השנה (גם כאשר הנחל יבש), נעבור גם בגב שונדי ועוד כמה נקודות בהם נוכל להיכנס למים בימים החמים. המסלול הזה הוא כמעט כולו בירידה ולכן רמת הקושי בו היא קלה. מה עוד כדאי לדעת? רוב המסלול בטיול חשוף לשמש, וכאשר הזרימה היא חזקה תיתכן הליכה במעברי מים. לכן כדאי לבוא עם נעליים מתאימות או להביא החלפה. הטיול הוא אינו נגיש ואם מגיעים עם תינוקות, אז יש צורך במנשא.

המסלול הארוך של נחל דישון

רכב ראשון יש להחנות בחניון נחל דישון – לנקודת וויז לחצו כאן

רכב שני יש להחנות בגשר עלמה – לנקודת וויז לחצו כאן

המסלול הארוך שאורכו 6.2 ק”מ מתחיל את דרכו ליד אי שם בין קיבוץ ברעם וקיבוץ יראון בכביש 899  ומסתיים בגשר עלמה. המסלול כולו עובר לכל אורכו של נחל דישון בחלקו העליון. המסלול מתחיל מתוך חלק מיוער בו הנחל זורם (רק לאחר הגשמים) בדרך עפר רחבה ונוחה להליכה, בעבר זו הייתה דרך בה ג’יפים היו עוברים. המסלול כולו חשוף לשמש ובימים בהם הנחל זורם בעוצמה יש צורך בחצייה במעברי מים. מסלול בדרגת קושי קלה – קלאסי למשפחות.

המסלול הקצר בחלקו התחתון של נחל דישון

את הרכב יש להחנות בגשר עלמה – לנקודת וויז לחצו כאן. מכאן אפשר להתחיל ללכת מזרחה עם כיוון הזרימה כמה שנרצה ולמצוא פינה שקטה לצד המים לפיקניק עם כל המשפחה. בחלק הזה תוכלו גם כן למצוא פריחה מקסימה של כלניות אדומות. צריך לקחת בחשבון כי דרך העפר עליה אנחנו הולכים בחלק זה ישנם גם ג’יפים שנוסעים ולכן יש ללכת בזהירות. ישנה אפשרות לעשות את אותה עצירה בחניון דישון עליון, שם יש עצים הנותנים צד לצד המים הזורמים כבר מהחניון. יש להחנות את הרכב בחניון דישון עליון – לנקודת וויז לחצו כאן.

מה עוד כדאי לעשות באיזור?

עין יראון – רמת יראון – בגליל העליון לצד קיבוץ יראון ישנו מסלול הליכה מעגלי ברמת יראון הבזלתית לצד שרידי כפר ערבי, נופים ומעיין מרענן – עין יראון. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

שביל הדו קיום – שביל דלתון גוש חלב – שביל הדו קיום נמצא בגליל העליון והוא מקשר בין המושב היהודי דלתון לבין הכפר הערבי גוש חלב. אורכו של השביל הוא 2.5 ק”מ והוא נגיש לכל אורכו. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

נחל גוש חלב – מסלול הליכה בגליל העליון – לצד הכפר ג’ש שבגליל העליון תוכלו למצוא מסלול הליכה בתוואי נחל גוש חלב. הנחל רוב השנה יבש אך לאחר הגשמים הוא זורם וסביבו יש מגוון רחב של פריחה. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

עין ערבות – נחל דישון – נחל דישון הוא הגדול שבנחלי הגליל העליון אורכו 26 ק”מ, לאורך הנחל יש לא מעט מעיינות אך כולם נשאבים מלבד אחד שמוחזר לטבע ע”י מקורות – עין ערבות. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

מצודת כ”ח, מצפור יפתח ונקיקי יפתח – בנקודה הצפונית של המדינה, כמעט בסוף הגליל העליון תוכלו למצוא 3 מקומות מעניינים: נקיקי יפתח, תצפית יפתח ומצודת כ”ח. למידע מלא על המקומות ודרכי הגעה לחץ כאן.

גן לאומי תל קדש – תל קדס – התל הוא מבין הגדולים בגליל העליון ולמרגלותיו נובע עין קדש. הגן מכיל שני אתרים כחלק מהמסלול, מדרום מערב לכביש הצפון רואים ואפשר להגיע אל תל קדש, מצפון מזרח לכביש אפשר לראות את המקדש הרומאי. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

אגם חי ביראון – אגם החי הוא אתר תיירות ואטרקציה מגניבה לקטנטנים, יש כאן מרחבי דשא לעשות פיקניק, מתקני משחקים כמו נדנדות, פארק חבלים קטן, שולחנות פיקניק, אגם גדול עם סירת פדלים ויש כאן גם המון חיות שניתן להאכיל ולהסתובב סביבן. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

אגמון החולה – אגמון החולה הוא פארק צפרות שנמצא בעמק החולה. הפארק משמש כתחנת נדידה עבור מינים רבים של ציפורים והוא מעניין במיוחד בתקופות הנדידה. הפארק מתפרס על פני שטח גדול של כ-9 ק”מ ולכן ההתניידות בו היא בד”כ לא רגלית (אם אתם ממש רוצים, אף אחד לא יעצור אתכם). בכניסה לפארק ישנה עמדה להשכרת אופניים או רכבלים חשמליים שישמשו אתכם לטיול חוויתי ועצירה בתחנות שונות. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

שמורת הטבע החולה –שמורת הטבע הראשונה בישראל! היא אולי מפורסמת בעיקר בשל סיפור ייבוש הביצות בשנים הראשונות לקום המדינה. כיום היא משמשת כמרכז נדידה ענק עבור עופות וציפורים ממינים שונים המגיעים לכאן מכל קצוות העולם ומדובר בשמורה פשוט מקסימה. אנחנו ממליצות להגיע לכאן בין אם אתם חובבי צפרות ובין אם לא מאחר ומסלול ההליכה הוא באמת יפה ומיוחד. אם אתם מגיעים עם ילדים, זו בהחלט אטרקציה עבורם. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

טיילת עמי – בין שדה נחמיה לכפר בלום, בצמוד לגשר יוסף, תוכלו להיכנס אל אחת הדרכים היפות באזור – טיילת עמי – שמוכרת גם בשמה טיילת הירדן. הטיילת, כפי ששמה מרמז, עוברת כולה לצד נהר הירדן וזה עיקר הקסם שלה. טיילת עמי מספקת לנו טיול מושלם כשנהר הירדן זורם לצידנו, המסלול הוא נגיש, ההליכה בו נוחה והוא מתאים לטיול עם עגלות לכל אורכו. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

רוצים עוד המלצות לטיולים או אטרקציות עם הילדיםבואו אל קבוצת הפייסבוק הפתוחה שלנו – יש שם עוד המון רעיונות לטיולים ואטרקציות עם הילדים. בקבוצה תוכלו לשאול ולקבל מידע וגם לשתף אותנו בטיולים שלכם – להצטרפות אל קבוצת הפייסבוק לחצו כאן.

אתם מוזמנים לעקוב אחרינו גם באינסטגרם לעוד תמונות וחוויות של אטרקציות וטיולים בטבע להצטרפות לאינסטגרם שלנו לחץ כאן.