Skip to content
חיפוש
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

מצפה דדו במטולה - בפסגת הר צפייה

בפסגת הר צפייה שבמערב מטולה משתרע מצפה דדו – מצפה נוף עוצר נשימה שמספק מבט אל מרחבי הגליל העליון – המושבה מטולה ואת מרכז קנדה, עמק החולה, הרי נפתלי, הרי הגולן והחרמון, עמק עיון ובצידו השני תצפית עוצרת נשימה אל עבר דרום לבנון. ניתן להגיע עם הרכב עד למצפה והגישה אליו נוחה לכל רכב. המצפה נמצא בגובה של 600 מטר מעל פני הים ונמצא בדרך נופית ביטחונית של מטולה – מצפה עדי. מכאן ניתן לנסוע על דרך הנוף לאורך הרי נפתלי. 

מהמצפה ניתן להסתכל על המושבה מטולה אשר מוקפת בשלושת צידיה בגבול הלבנון. המושבה הוקמה בשנת 1896 על אדמות שרכש הברון רוטשילד. “אום תאלה” זהו שם הכפר הערבי שהיה סמוך לכאן שפירושו “משקיף על הסביבה” וממנו השם מטולה התקבל. בהסכם שנחתם בין בריטניה לצרפת על גבול ארץ ישראל במלחמת העולם הראשונה, קבעו את הגבול במרחק של 30 מטרים מהבתים של מטולה – בעקבות השטחים החקלאים של מטולה המדינה קובעת את קו הגבול של מדינת ישראל עם לבנון.

תצפית דדו הוקם על ידי קרן קיימת לישראל ומועצה מקומית מטולה לזכרו של רב אלוף דדו אלעזר. דדו היה הרמטכ”ל התשיעי של צה”ל בתקופת המלחמת יום הכיפורים שהתרחשה בשנת 1973. תחילת כהונתו כרמטכ”ל התאפיינה בלחימה בארגוני טרור בארץ ומחוצה לה. בין השאר בוצעו מספר מבצעים בעומק שטחה של לבנון ובראשם הפשיטה על מפקדות מחבלים בביירות במבצע “אביב נעורים”. אולם, גולת הכותרת של כהונתו הייתה בניהול לחימתו של צה”ל במלחמת יום כיפור בשתי חזיתות מקבילות מול מצרים וסוריה. חרף תנאי הפתיחה הנחותים עלה בידי צה”ל לבלום את האויב, להבקיע את מערכיו ולהעביר את הלחימה לשטחו. בעקבות המלצות ועדת אגרנט שחקרה את המהלכים שהובילו לפרוץ המלחמה פרש מתפקידו. ב- 1974 שוחרר מצה”ל. דוד אלעזר נפטר ב 15 באפריל 1976.

בסמוך למצפה דדו נמצאת “הגדר הטובה” שהיה כינוי לגבול הצפון של ישראל עם לבנון בעת שאוכלוסייה נוצרית מארונית ידידותית לישראל שכנה ברצועת הביטחון. בשנת 1976 בתחילת מלחמת האזרחים בלבנון נוצר קשר בין המארונים בדרום לבנון לבין ישראל ובעקבות כך אפשרה להם ישראל החל מ 1977 להגיע לעבוד בה וכן סייעה ביצוא דרך נמל חיפה. לאורך הגדר הוקמו שש תחנות רפואה שכונו “תחנות הגדר הטובה” שבהם ניתן לתושבי דרום לבנון הנוצרים טיפול רפואי על ידיד רופאים מישראל. קיומה של הגדר הטובה הסתיים עם נסיעת צה”ל מלבנון בשנת 2,000. כדי להגיע לכאן תוכלו לרשום בוויז: מצפה דדו.

מה עוד כדאי לעשות באיזור?

גן לאומי קרן נפתלי ומצפור לזכרו של רמי ברטל – בצידו המזרחי של הגליל העליון דרומית למושב רמות נפתלי תוכלו למצוא את אחת התצפיות היפות שנמצאות בתוך תחום גן לאומי קרן נפתלי. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

נחל דישון ונחל אביב – טיול בין מצוקי הנוף של הגליל – נחל דישון זורם בגליל העליון והוא אחד מהנחלים הארוכים שבגליל. הנחל זורם רק לאחר הגשמים והוא מתחיל את זרימתו בהר מירון ונשפך בסופו אל נהר הירדן. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

גן לאומי תל קדש – תל קדס – התל הוא מבין הגדולים בגליל העליון ולמרגלותיו נובע עין קדש. הגן מכיל שני אתרים כחלק מהמסלול, מדרום מערב לכביש הצפון רואים ואפשר להגיע אל תל קדש, מצפון מזרח לכביש אפשר לראות את המקדש הרומאי. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

אגם חי ביראון – אגם החי הוא אתר תיירות ואטרקציה מגניבה לקטנטנים, יש כאן מרחבי דשא לעשות פיקניק, מתקני משחקים כמו נדנדות, פארק חבלים קטן, שולחנות פיקניק, אגם גדול עם סירת פדלים ויש כאן גם המון חיות שניתן להאכיל ולהסתובב סביבן. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

אגמון החולה – אגמון החולה הוא פארק צפרות שנמצא בעמק החולה. הפארק משמש כתחנת נדידה עבור מינים רבים של ציפורים והוא מעניין במיוחד בתקופות הנדידה. הפארק מתפרס על פני שטח גדול של כ-9 ק”מ ולכן ההתניידות בו היא בד”כ לא רגלית (אם אתם ממש רוצים, אף אחד לא יעצור אתכם). בכניסה לפארק ישנה עמדה להשכרת אופניים או רכבלים חשמליים שישמשו אתכם לטיול חוויתי ועצירה בתחנות שונות. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

שמורת הטבע החולה –שמורת הטבע הראשונה בישראל! היא אולי מפורסמת בעיקר בשל סיפור ייבוש הביצות בשנים הראשונות לקום המדינה. כיום היא משמשת כמרכז נדידה ענק עבור עופות וציפורים ממינים שונים המגיעים לכאן מכל קצוות העולם ומדובר בשמורה פשוט מקסימה. אנחנו ממליצות להגיע לכאן בין אם אתם חובבי צפרות ובין אם לא מאחר ומסלול ההליכה הוא באמת יפה ומיוחד. אם אתם מגיעים עם ילדים, זו בהחלט אטרקציה עבורם. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

טיילת עמי – בין שדה נחמיה לכפר בלום, בצמוד לגשר יוסף, תוכלו להיכנס אל אחת הדרכים היפות באזור – טיילת עמי – שמוכרת גם בשמה טיילת הירדן. הטיילת, כפי ששמה מרמז, עוברת כולה לצד נהר הירדן וזה עיקר הקסם שלה. טיילת עמי מספקת לנו טיול מושלם כשנהר הירדן זורם לצידנו, המסלול הוא נגיש, ההליכה בו נוחה והוא מתאים לטיול עם עגלות לכל אורכו. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

שמורת הטבע נחל עיון – בנקודה הכי צפונית בארץ, ממש בצמוד לעיר מטולה, מצאנו מסלול מדהים ביופיו – מסלול שמורת נחל עיון. הרבה מכירים את המקום גם בשם מפל התנור, שהוא המפל המרשים והגבוה ביותר שזורם בשמורה מגובה של 30 מטרים! במהלך הטיול בשמורת נחל עיון נפגוש ארבעה מפלים סך הכול. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

רוצים עוד המלצות לטיולים או אטרקציות עם הילדיםבואו אל קבוצת הפייסבוק הפתוחה שלנו – יש שם עוד המון רעיונות לטיולים ואטרקציות עם הילדים. בקבוצה תוכלו לשאול ולקבל מידע וגם לשתף אותנו בטיולים שלכם – להצטרפות אל קבוצת הפייסבוק לחצו כאן.

אתם מוזמנים לעקוב אחרינו גם באינסטגרם לעוד תמונות וחוויות של אטרקציות וטיולים בטבע להצטרפות לאינסטגרם שלנו לחץ כאן.