Skip to content
חיפוש
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

שמורת הטבע יהודיה – רשות הטבע והגנים

שמורת הטבע יהודיה נמצאת במרכז רמת הגולן. היא הגדולה ביותר מבין שמורות הגולן ואולי אחת האהובות והמתויירות ביותר בארץ. שמורת הטבע יהודיה מכילה בשטחה מגוון של מסלולים ברמות קושי שונות:

המסלול אל חורבת הכפר יהודה ונחל יהודה עבר בשנים האחרונות מספר רב של שינויים. חלק מהמסלול המדהים הזה נסגר בגלל מפולות סלעים אך עדיין ניתן למצוא כאן שני מסלולים לבחירתכם. מחניון נחל יהודיה נתחיל לצעוד בסימון שבילים אדום העובר תחילה במעבר תת קרקעי העובר מתחת לכביש וממשיך עד לחורבת יהודיה. 

המבנים שתפגשו כאן בתחילת המסלול לאחר הליכה של בערך כ 500 מטרים הוא כפר סורי שננטש על ידי הסורים אחרי מלחמת ששת הימים. שנים רבות לפני שהסורים התיישבו במקום, היה כאן ישוב יהודי עתיק שבו נמצאו שרידים של בית כנסת וציורים יהודיים. אל תוותרו על התצפית אל עבר קניון יהודיה. הבתים כאן בנויים מאבני בזלת והם מאוד מרשימים. הכפר ממוקדם בצמוד למצוק מעל נחל יהודיה אל מול נוף עוצר נשימה. סביר להניח שבחלק זה של המסלול תפגשו עדר של פרות מסתובבות כאן חופשי.

מכאן נמשיך לצעוד לכיוון צפון מזרח עם סימון שבילים אדום כ 600 מטרים שיוביל אותנו לצומת דרכים בסימון שבילים אדום שחור. מכאן אתם בוחרים את המסלול: 

  • אל מפל יהודיה וחזרה – מכאן נמשיך ללכת בשביל האדום כ 500 מטרים בירידה תלולה שתוביל אותנו אל בריכה ענקית ואל מפל יהודיה המרשים. קחו בחשבון כי את הירידה הזו צריך לאחר מכן לחזור, הירידה היא על אבני בזלת בגדלים שונים לכן רדו בזהירות.  
  • מסלול מעגלי רטוב ומפל יהודיה – הליכה במסלול השחור שאיתנו נרד לכיוון הנחל, בחלק זה נלך במים הזורמים ואז נתמזג עם סימון שבילים אדום שיוביל אותנו עד למפל יהודיה. מרגע פיצול השבילים ועד החזרה נצעד בערך כ 1.6 ק”מ.

אורכו של המסלול המלא (אדום שחור) הוא 4 ק”מ, קחו בחשבון כי המסלול כמעט כולו חשוף לשמש, בדומה לשאר מסלולי הנחלים ברמת הגולן גם כאן המסלול כולל ירידות ועליות אל ערוצי הנחלים. המסלול נחשב לדרגת קושי בינונית עד קשה בדיוק בגלל הסיבות המצוינות כאן למעלה. בלי קשר לפני הגעתכם לשמורת טבע יהודיה  – נמליץ לכם להתעדכן באתר של רשות הטבע והגנים על עדכונים שוטפים לאתר לחצו כאןכדי להגיע לכאן תוכלו לרשום בוויז: יהודיה – זוויתן שמורת טבע.

רוצים להמשיך לטייל באיזור?

טיול מעיינות בדרום רמת הגולן – לשמחתנו רמת הגולן שופעת במעיינות מלאים כל ימות השנה. כאן תוכלו למצוא את המסלול המלא לבקר בכל המעיינות האלו. למידע מלא לחץ כאן.

פארק קצרין – בסמוך לקצרין ישנו פארק שבשנים האחרונות קיבל שדרוג מומלץ לבקש לצורך פיקניק או טיולים קצרים. לא רחוק ממנו תוכלו לצאת למסלול בימי החורף בנחל קצרין הזורם למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

עין קשתות – אתר היסטורי שחובה על כל אחד מאיתנו לבקר בו לפחות פעם אחת. מעיין נובע, היסטוריה רבת שנים ונוף עוצר נשימה! למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

שביל אלי כהן – על המרגל אלי כהן שמענו עוד בילדותנו, בכל הזדמנות וטיול בסביבת רמת הגולן שמענו סיפורים מיוחדים בעיקר על “עצי האקליפטוס” ומטרתם. למי מכם שלא שמע עדיין על גיבור ישראל המרגל אלי כהן זה הזמן. שביל הוקם לזכרו למידע מלא על השביל ודרכי הגעה לחץ כאן.

טיילת חצבים – מצפה גור ועין שקף – קצרין – בדרום העיר קצרין לצד נחל קצרין נסללה טיילת נגישה לכל אורכה שבתקופת הפריחות היא הופכת למוקד עליה לרגל – ברוכים הבאים לטיילת חצבים. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

תל ומסגד חושניה – עד למלחמת ששת הימים היה במרכז רמת הגולן כפר צ’רקסי בשם חושניה. הצ’רקסים הגיעו לכאן במאה ה 19 בזמן שהאימפריה העותמאנית שלטה כאן. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

עין פחורה – מעיין צלול תחת עץ התאנה – בסמוך לעיר קצרין שברמת הגולן נובע לו מעיין צלול הישר אל תוך שתי בריכות רדודות עין פחורה. המעיין נובע תחת עץ התאנה הגדול. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

עין תות בריכת אניעם – במרכז רמת הגולן – במרכז רמת הגולן בין צומת המפלים לכפר האמנים אניעם תמצאו את בריכת אניעם או בשמה הנוסף עין תות – בריכה גדולה בלב חורשת האקליפטוסים. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

הר חוזק בשמורת רכס בשנית – הסתיו הוא אחת התקופות היפות שיש לטיול והפריחה שמתחילה להציץ היא אחת הסיבות לכך. אחד המקומות היפים לפריחה מיוחדת בתקופת הסתיו הוא הר חוזק. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

אנדרטת הנגמ”ש התאנה והארז – מלחמת יום הכיפורים – במרכז רמת הגולן מזרחית לרכס חזקה תוכלו למצוא את אנדרטת הנגמ”ש התאנה והארז. הסיפור שעומד מאחורי האנדרטה הזו מספר את סיפורים של חיילי גדס”ר. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

אגם מעלה השחר – אגם שפך נחל דליות – בתוואי נחל דליות שזורם מרמת הגולן ונשפך לכנרת יש לא מעט מעיינות שמזינים אותו לאורך כל השנה, באיזור בקעת כנרות שזו הבקעה סביב הכנרת. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

רוצים עוד המלצות לטיולים או אטרקציות עם הילדיםבואו אל קבוצת הפייסבוק הפתוחה שלנו – יש שם עוד המון רעיונות לטיולים ואטרקציות עם הילדים. בקבוצה תוכלו לשאול ולקבל מידע וגם לשתף אותנו בטיולים שלכם – להצטרפות אל קבוצת הפייסבוק לחצו כאן.

אתם מוזמנים לעקוב אחרינו גם באינסטגרם לעוד תמונות וחוויות של אטרקציות וטיולים בטבע להצטרפות לאינסטגרם שלנו לחץ כאן.