Skip to content
חיפוש
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

גבי פרס ונחל פרס

נחל פרס נמצא בצפון הנגב המזרחי והוא מסמן את גבולו הדרומי של מדבר יהודה. נחל פרס מאפשר לצאת למסלול מקוצר מעגלי או ארוך קווי לפי בחירתכם ויכולתכם. הנחל הופך מבוקש בעיקר בתקופה של לאחר השיטפונות בהם גבי פרס שלאורכו מתמלאים. מדובר על עשרות גבים בגדלים ועומקים שונים שמאפשרים למטייל טבילה בנחל קניוני מרשים מאוד.

נחל פרס מקוצר: ביקור בגבי פרס

המסלול של נחל פרס המקוצר אורכו המלא כ 6 ק”מ, הוא מתחיל את דרכו בחניון עפר בסמוך לכביש 25 בין דימונה לצומת הערבה. מהחניון עפר בצידו המזרחי יוצא סימון שבילים אדום במגמת ירידה, שרובה בדרך עפר ג’יפים נוחה להליכה אך חשופה לשמש. על הסימון האדום נצעד כ 2.5 ק”מ עד לצומת סימון שבילים אדום ירוק, שזה בדיוק הרגע בו תוכלו לראות את יופיו של הנחל מנקודת מבט על.

כאן נרד לנחל עם הירוק שיוביל אותנו אל תוך הנקיק הרחב ובו גבי פרס. חשוב לציין שישנם גבים עמוקים מאוד שדורשים עזרה ביציאה מהם לכן תוודאו שאתם נכנסים לכאלה שתוכלו לצאת ללא שום בעיה. לאחר שסיימנו את הביקור בגבי פרס נצעד על השביל הירוק כקילומטר עד להגעה לצומת סימון ירוק שחור. זה השלב בו נפנה ימינה עם הסימון השחור. לאחר כ 1.5 ק”מ נסיים את הצעידה על הסימון השחור ונחזור לצומת שבילים אדום שחור כאן נפנה שמאלה עם האדום. לאחר כ 700 מטרים הליכה על השביל האדום יחזיר אותנו חזרה לחניון הרכבים.

נחל פרס תחתון

המסלול של נחל פרס תחתון אורכו המלא כ 6 ק”מ, גם הוא מתחיל את דרכו החניון עפר בסמוך לכביש 25 בין דימונה לצומת הערבה. חשוב לציין כי המסלול מתאים למשפחות מטיבות לכת בלבד דרגת הקושי שלו בין בינוני לקשה. טרם תחילת המסלול יש להקפיץ רכב לסיום המסלול בתחנת הדלק שנמצא בצומת הערבה. את תחילת המסלול בדומה למקוצר המתואר מעלה נתחיל עם סימון שבילים אדום ולאחר כ 2.5 ק”מ נעבור לסימון שבילים ירוק. כאן נפגוש את גבי פרס המפורסמים. לאחר הליכה של כקילומטר נגיע אל צומת סימון שבילים ירוק שחור וכאן נמשיך עם הירוק לכיוון התחתון של הנחל.

מכאן השביל יוביל אותנו אל מורד הנחל לכיוון דרום מזרח, לאורכו תראו את הסימון הירוק והשחור ששניהם מובילים אל נקודת סיום המסלול. הירוק יוביל אתכם דרך הרומית העתיקה בגדה הדרומית של הנחל לעומת המסלול השחור שיורד אל תוך הקניון של הנחל שבו יש מפלונים שהוא כובן יותר מומלץ ויפה. למי מכם שנכנס לשחור ורוצה לקצר יכול לפנות עם הסימון האדום ימינה ולעבור לסימון הירוק. לאחר כ 1.5 ק”מ השביל השחור יוביל אתכם במגמת עליה דרך דרגיות ויתדות למיזוג עם השביל הירוק. בנקודת המפגש מומלץ להרים את הראש ולראות את המפל המרשים שגובהו 80 מטרים וממש תצפית אל עבר בריכות ים המלח.

מכאן ממשיך השביל לכיוון מעלה פרס ממנו אפשר לקבל נקודת תצפית שאסור לפספס: דרום ים המלח שם את המושבים נאות כיכר ועין תמר, את נחלי הערבה, אמציה וכמובן צין. הביטו לכיוון מזרח ותראו את הרי אדום ומואב. ממעלה פרס נצעד כ 1.5 ק”מ עד לצות הערבה וממנה כמה דקות הליכה תגיעו את תחנת הדלק לסיום המסלול ולפגוש את הרכב.

איך מגיעים לנחל פרס

כדי להגיע לתחילת מסלול נחל פרס תוכלו לרשום בוויז: גבי פרס חניון עליון. מצומת ערבה נסע בכביש 25 לכיוון דימונה, לאחר כ 4.6 ק”מ נראה מצד ימין שלנו את חניון העפר הגדול בו נחנה את הרכב ונתחיל במסלול. למי מכם שצולח את המסלול הקווי כדי להגיע לנקודת סיום המסלול תוכלו לרשום בוויז: דלק-ג’ו גל ערבה. מצומת הערבה ניסע על כביש 90 דרומה לאחר כ 600 מטרים נראה מימיננו את תחנת הדלק כאן נחנה את הרכבים.

מה חשוב לדעת טרם היציאה לטיול בנחל פרס

  • אין להיכנס למסלול זה בעת התראת שיטפונות!
  • בימים לאחר השיטפונות יש לבדוק את תקינות הדרגיות במסלול הארוך
  • המסלול ממש לא מתאים למי מכם שיש לו פחד גבהים.
  • המסלול מתאים למשפחות עם ילדים בוגרים מנוסים בטיולים מאתגרים.
  • המסלול לא מתאים לטיול בימים החמים.

רוצים עוד הצעות לטיול באזור הזה?

קניון נחל תמר – מסלול הליכה למשפחות חובבות הליכה ללא פחד גבהים בין סולמות ונופי בראשית עוצרי נשימה. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחצו כאן.

פארק נחל אמציהו – פארק אקולוגי בים המלח – הפארק האקולוגי בנחל אמציהו נמצא באיזור דרום ים המלח. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

עין פלוטית – עין פלוטית הוא מעיין בדרום ים המלח אשר מימיו כחולים, טורקיז שקופים עם המון דגים קטנים שנותנים הרגשה של אגדה. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

שמורת הטבע עין בוקק – מאחורי מלונות ים המלח תוכלו למצוא את שמורת הטבע עין בוקק – שמורה קסומה שמומלץ לבקר בה לפחות פעם אחת. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

גן לאומי מצדה – מה יש לומר שעוד לא נאמר על גן לאומי מצדה, חוויה גדולה בין אם זה הטיפוס להר או עם הרכבל. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

הגן הבוטני בקיבוץ עין גדי– שנים רבות אנחנו מטיילות באיזור אבל רק לאחרונה גילינו את הגן הבוטני בקיבוץ עין גדי – אל תפספסו! למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

נחל דוד –מים זורמים במדבר, מפלים, מסלול נהדר עם הקטנים למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

נחל זוהר – מסלול הליכה קווי במדבר יהודה – בסוף הירידות בכביש 31 מערד אל ים המלח תוכלו לצאת למסלול הליכה קווי, באורך של 2.5 ק”מ, שכולל עתיקות ונוף מדברי עוצר נשימה. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

תצפית נווה זוהר בירידות לים המלח – בכיבש 31 היורד מערד אל ים המלח יש כמה נקודות תצפית חלקן מאולתרות וחלקן מסודרות. אחת המסודרות היא תצפית נווה זוהר הצופה על נחל זוהר וים המלח. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

מצפור מואב ומסלול נחל כידד בערד– בסופה של העיר ערד, אחרי מלונות העיר תוכלו להגיע אל אחת מהתצפיות היפות שיש באיזור – מצפור מואב. סימון שבילים ירוק לבן יוביל אתכם במסלול למצפור. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

רוצים עוד המלצות לטיולים או אטרקציות עם הילדיםבואו אל קבוצת הפייסבוק הפתוחה שלנו – יש שם עוד המון רעיונות לטיולים ואטרקציות עם הילדים. בקבוצה תוכלו לשאול ולקבל מידע וגם לשתף אותנו בטיולים שלכם – להצטרפות אל קבוצת הפייסבוק לחצו כאן.

אתם מוזמנים לעקוב אחרינו גם באינסטגרם לעוד תמונות וחוויות של אטרקציות וטיולים בטבע להצטרפות לאינסטגרם שלנו לחץ כאן.