Skip to content
חיפוש
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

שביל האירוסים ומצפור הר ברקן רכס הגלבוע

הר ברקן הוא חלק מרכס הגלבוע וגובהו מגיע ל 497 מטרים מעל פני הים. בהר ברקן יוצא שביל האירוסים שאותו פוקדים אלפי מטיילים מדי שנה בחודש מרץ בזכות פריחת אירוס הגלבוע. שביל האירוסים הוא מסלול העובר בין חניון האירוסים לבין חניון מצפור הר ברקן, אורכו כקילומטר אחד לכיוון, הוא קווי ולכן אם הגעתם עם רכב אחד ניתן ללכת הלוך חזור ולהאריכו לכ 2 ק”מ.

ההליכה לאורך שביל האירוסים היא נוחה והיא מומלצת בעיקר בחודש מרץ כאשר אירוס הגלבוע פורח כאן במלוא הדרו. אירוס הגלבוע הוא שייך לאירוסי ההיכל והוא פרח מוגן, כאן אפשר למצוא ריכוז גדול מאוד שלו לצידי השביל. מעבר לאירוס הגלבוע יש כאן עוד מגוון פרחי בר כמו נץ החלב, כלך מצוי ששולט כאן, מקור החסידה, פשתה שעירה, קחוונים ועוד.

שביל האירוסים

את המסלול נתחיל בחניון האירוסים מכאן יוצא שביל בסימון שבילים ירוק שלאחר כ 800 מטרים נפגש עם סימון שבילים אדום. הסימון האדום הוא מסלול קצר ומעגלי העובר במצפור הר ברקן. מצפור הר ברקן הוקם לזכרו של סמ”ר אדוארד אדי קורול שנהרג בקרב עם מחבלים בעיר טול כרם בשנת 2002. המצפור הוא מצפור פנורמי, יש בו מגדל היערן עליו אסור לטפס ומכאן נשקף נוף עוצר נשימה.

אפשר לראות את עמק יזרעאל, עמק דותן בצפון השומרון, החממות של ג’נין, קיבוץ מעלה גלבוע, חוות הטורבינות, הר תבור, גבעת המורה, עפולה, עמק חרוד, עמק המעיינות והרי הגלעד. אם הגעתם אם רכב נוסף הוא ימתין לכם כאן בחניה המסודרת, אם לא תוכלו לחזור באותה הדרך חזרה אל חניון האירוסים שם ימתין לכם הרכב בסיום השביל. כדי להגיע לתחילת המסלול תוכלו לרשום בוויז: חניון האירוסים בגלבוע. אם אתם עם שני רכבים תחנו את השני על פי הוויז: מצפור הר ברקן. 

דרך נוף הגלבוע: כתף שאול וחוות הרוח

הרי הגלבוע מתנשאים לגבהים של מעל 300 מטר מעל פני הים והתצפית הגבוהה ביותר מבין כולם היא בהר מלכישוע שמגיעה לגובה של 538 מטר מעל פני הים. כאן עוברת דרך נוף הגלבוע והר ברקן הוא חלק ממנה. את דרך הנוף התחילו מהכניסה הצפונית בסמוך לחוות התבלינים, במהלך הטיול שלכם תפגשו המון שלטים המסבירים על המקום המשמעותי הזה – במקום הזה, על פי התנ”ך, הביסו הפלישתים את בני ישראל שהיו אז תחת הנהגתו של המלך שאול. הפלשתים הרגו את ילדיו של המלך שאול – יהונתן, אבינדב ומלכישוע ולכן שמות כל הפסגות כאן הם על שמם ועל שמו של שאול. למידע מפורט על דרך נוף הגלבוע לחצו כאן.

רוצים להמשיך לטייל באיזור?

שביל נוף גבעת המורה רמות יששכר – שביל נוף גבעת המורה – יששכר או בשמו הנוסף שלוחת הצבאים עובר בדרך חקלאית שהוסדרו בה חניוני יום לזכרם של דמויות שפעלו באיזור. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחצו כאן.

חורשת גדעון ובריכת גדעונה – בצמוד לגן לאומי מעיין חרוד שנמצא באיזור הגלבוע, תוכלו להנות ממסלול נגיש, רטוב וקליל שמתאים לכל המשפחה – חורשת גדעון. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחצו כאן.

גן לאומי בית שאן – אתר ארכאולוגי מבין היפים, החשובים והמיוחדים שיש לנו במדינת ישראל. בואו לראות במו עיניכם איך הייתה נראת עיר רומית עשירה למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחצו כאן.

מפלי קניון הבזלת נחל חרוד – אחרי הגשמים אתם יכולים להגיע לנקודת תצפית עוצרת נשימה על מפלי קניון הבזלת שזורמים כאן בעוצמה. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחצו כאן.

שביל בין הגשרים – מסלול נגיש העובר לצידו של נחל חרוד, כאן גם תוכלו לחוות את מפלי חרוד מקרוב. מסלול אליו מגיעים בעיקר לאחר הגשמים בשביל להנות מהירוק, הפריחה והזרימה העוצמתית. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחצו כאן.

עין מודע – מדובר בבריכה טבעית די גדולה וסביבה שולחנות פיקניק רבים. היתרון הגדול של המיקום שניתן להגיע ישירות לבריכה ולא דרך הכניסה הראשית של הפארק. המקום לא עולה כסף.  למידע מלא על המקום כולל דרכי הגעה עד למעיין לחצו כאן.

עין שוקק – בריכה יפהפייה שנוצרת גם היא מנביעה טבעית. מדובר בבריכה די גדולה שעומק המים בה מגיע עד 1.5 מטר, המים בה נקיים וצלולים וזורמים בכל ימות השנה.  למידע מלא על המקום כולל דרכי הגעה לחצו כאן.

גן השלושה – שמו הנוסף והיותר מוכר הוא הסחנה, מה עוד אפשר לומר על המקום הזה ולא נאמר? בריכות בצבע טורקיז שמתמזגות עם השמיים, שטחי דשא תחת העצים, מפלונים שנותנים הרבה של חול ובעיקר מקום נהדר להעביר בו יום שלם או אפילו לעשות קמפינג.  למידע מלא על המקום כולל דרכי הגעה לחצו כאן.

רוצים עוד המלצות לטיולים או אטרקציות עם הילדיםבואו אל קבוצת הפייסבוק הפתוחה שלנו – יש שם עוד המון רעיונות לטיולים ואטרקציות עם הילדים. בקבוצה תוכלו לשאול ולקבל מידע וגם לשתף אותנו בטיולים שלכם – להצטרפות אל קבוצת הפייסבוק לחצו כאן.

אתם מוזמנים לעקוב אחרינו גם באינסטגרם לעוד תמונות וחוויות של אטרקציות וטיולים בטבע להצטרפות לאינסטגרם שלנו לחץ כאן.