Skip to content
חיפוש
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

עין תינה - עין נוטרה - טיול במים בין נופי הגולן

מסלול עין תינה עובר במורדות רמת הגולן, בין הישובים גדות וגונן אל מול נוף עמק החולה. מסלול הטיול הוא קל וחווייתי, והוא כולל הליכה בתוך מים זורמים בין הנופים היפים של האזור. המים במסלול זורמים בכל ימות השנה ועוצמת הזרימה משתנה בהתאם לעונה שבה תגיעו ובהתאם לכמות המשקעים שירדו בחורף שלפני. הטיול בעין תינה מתאים לכל המשפחה ואת אורכו אתם קובעים, מאחר ובכל רגע נתון תוכלו לחזור על עקבותיכם. המסלול עובר בנחל זורם על אבני בזלת, בדרך ישנו מעקה בטיחות שהוצב כאן לטובת עזרה למטיילים. מרבית המים שנובעים כאן מנוצרים לשטחי החקלאות של האיזור אך העודפים זורמים כאן בתוואי הנחל מה שיוצר לנו הזדמנות נהדר לצאת לטיול רטוב.

עין תינה נקרא גם עין א-תינה פירושו “מעיין התאנה”, שם נוסף למקום שמורת עין נוטרה על שם היאחזות נח”ל שהוקמה כאן לפני מלחמת ששת הימים. מי המעיין פורצים מבין סלעי הבזלת אל בריכת בטון שרוב המים ממנה נשאבים לטובת השקיית השטחים החקלאים של קיבוץ מעיין ברוך, עודפי המים פורצים דרך צינור גדול ועוד מספר צינורות קטנים היישר אל תוואי המסלול. סביב המעיין ישנה המון עצי התאנה זו הסיבה למה שמו ניתן לו. בנוסף לעצמי התאנה יש כאן גם עצי אלון, שיחי פטל נהדרים בעונה ועוד. 

תאור מסלול עין תינה

כדי להתחיל את המסלול מחנים את הרכב בחנייה הראשית הגדולה, ממנה יוצא מסלול הליכה בסימון שבילים ירוק שמוביל אתכם אל תחילת המסלול הרטוב. ההליכה במסלול היבש, עד להגעה למים, היא כ 700 מטרים. כן חשוב לציין כי אפשר לחסוך את הדרך הזו אם יש לכם רכב 4*4 או רכב גבוה ולהגיע ממש עד לתחילת המסלול הרטוב לצד המים. תחילת המסלול נמצא לצד חורשת האקליפטוסים כבר כאן יש לכם אפשרות בחירה בין המסלול הרטוב למסלול היבש. אם תבחרו במסלול הרטוב תוכלו להיכנס הישר אל תוך פלג המים הזורם ולהתחיל ללכת נגד זרימת המים.

ההליכה בתוך המים היא בין סלעים שיכולים להיות חלקלקים בחלקים מסוימים, כך שכדאי לעזור ולשמור על הקטנטנים. אורכו של החלק שבו הולכים במים הוא כ-400 מטרים סה”כ. למרות זאת חשוב לזכור שאם אתם מגיעים לכאן לאחר חורף מבורך גשמים הזרימה עלולה להיות חזקה וה 400 מטרים האלו יכולים לקחת יותר זמן ממה שחשבתם, בנוסף קחו בחשבון שמי מכם שמטייל עם ילדים קטנים שמרו עליהם קרוב והיעזרו במעקה הבטיחות. לאחר ההליכה נגד זרימת המים תגיעו אל פיצול שבילים וכאן תוכלו לבחור אם להמשיך בהליכה וטיפוס עד לצינור העליון שממנו זורמים המים או לפנות שמאלה ולצאת אל המסלול היבש. כאן תוכלו ללכת בשביל נוח במקביל למים. לאורך המסלול יש מספר נקודות מעבר בהן ניתן להצטרף אל המסלול הרטוב, כך שתוכלו לשלב ביניהם.

צריך לקחת בחשבון שההליכה אל צינור המים היא מעט מאתגרת יותר ומומלצת למורגלי הליכה בלבד וזה מכמה סיבות: קודם כל בראש ובראשונה צריך לזכור כי אנחנו הולכים נגד זרימת המים, אם הגענו לכאן כאשר הזרימה חזקה זה אף עלול להיות מסוכן, היעזרו בידיים כדי להימנע מהחלקה. אם הגעתם לכאן עם ילדים העלייה לצינור תתאים לגילאי 7+. במידה ואתם מגיעים לכאן בסופי שבוע או חגים כאשר המקום מלא במטיילים קחו בחשבון כי למעלה באיזור הצינור יש עומס מטיילים ומדובר על שטח איזור קטן כך שעלול להיות צפוף שם למעלה. ברגע שסיימתם להנות מהצינור הזורם ולתת מבט אל נוף עוצר הנשימה אל עמק החולה שנשקף מכאן, תוכלו להמשיך עם המסלול שיוביל אתכם אל הצד היבש של המסלול בירידה מתונה עד להגעה לנקודות כניסה למים.

לסיכום, כמה הערות חשובות:

  • ישנה חנייה פנימית קרובה אל המים אך הגישה אליה אפשרית עם רכבי 4*4 או רכבים גבוהים בלבד.
  • המסלול המלא המעגלי אורכו 2.4 ק”מ שכל כולו חשוף לשמש. ניתן לקצר את המסלול במספר נקודות יציאה אל המסלול היבש.
  • במידה ואתם מגיעים עם קטנטנים שימו לב כי העלייה לצינור מחליקה ומעט מאתגרת בשבילם. מומלץ מגיל 7+.
  • בסופי שבוע וחגים המסלול של עין תינה מבוקש מאוד, ולכן יכול להיות עמוס במיוחד באיזור העליון של הצינור. מומלץ להגיע מוקדם.
  • תביאו בגדי החלפה, כובע ונעליים שמתאימות להליכה במים.

כדי להגיע לעין תינה תוכלו לרשום בוויז “חניון עין תינה” ותגיעו עד לחניון הרכבים. אם אתם מגיעים מצפון תוכלו לנסוע בכביש 918 לעבור את להבות הבשן, גונן ואת עין דיבשה ולהגיע לכאן. אם אתם מגיעים מאיזור דרום בכביש 91 תפנו לכביש 918 והמשיכו ישר עם הכביש עד שתעברו את גשר הפקק, המשיכו עוד ישר עד שמימינכם תראו את החניון.

באופן כללי, מדובר באזור שהוא אחד היפים והמומלצים לטיולים בכל הארץ. אז אם אתם כבר פה, הנה רעיונות למקומות נוספים שיש באזור המדהים הזה:

שמורת הטבע החולה של רשות הטבע והגנים –מסלול מקסים לכל המשפחה שבדרכו עוברים על גשר צף, תצפיות, פוגשים את העופות הנודדים ואת נופי עמק החולה. למידע מלא לחצו כאן.

אגמון החולה של קרן קיימת לישראל –  לבוא ולפגוש את העופות הנודדים בתקופת הנדידה. תוכלו להשכיר כאן רכב גולף, אופניים או ליהנות מסיור מרתק בעגלת מסתור למידע מלא לחצו כאן.

שמורת נחל עיון מפל התנור – מסלול נחל עיון מאפשר לנו לפגוש את נופי השמורה שבמהלכה נחפשים שלושה מפלים מרשימים שזורמים כאן לאורך כל השנה למידע מלא לחצו כאן.

שמורת הטבע נחל שניר – מבין השמורות המקסימות שיש באיזור הגליל העליון. נחל שניר זורם כל השנה לצד נופיה הקסומים של השמורה, ומאפשר לנו לצאת כאן למספר מסלולי טיול. למידע מלא לחצו כאן.

שמורת הטבע תל דן – שמורת הטבע תל דן חושפת נופים מרהיבים ומספר מסלולים מהנים שמתאימים לכל המשפחה. למידע מלא לחצו כאן.

אנדרטת אסון המסוקים בשאר ישוב –  אסון המסוקים הוא אחד האסונות הגדולים שהיו בצה”ל. לזכרם של 73 החיילים שנהרגו באסון נבנתה האנדרטה המרשימה לצד הישוב שאר ישוב. למידע מלא לחצו כאן.

תצפית מפל סער –לאחר הגשמים של החורף והפשרת השלגים המפלים זורמים בעוצמה, וכאן תוכלו ליהנות מתצפית מרשימה אל מפל סער. למידע מלא לחצו כאן.

פינות ישיבה במתחם גן הצפון – נחל שניר –  מתחם האוכל גן הצפון נמצא בלב כל האטרקציותשל הגליל העליון, בסמוך לנחל שניר החצבני. כאן אפשר להגיע בקלות לפינות טבע מקסימות. למידע מלא לחצו כאן

טיילת עמי – שביל נגיש שעובר לצד נהר הירדן עם נקודות לפיקניק, מרחבי דשא ונופים מקסימים של האזור. למידע מלא לחצו כאן.

השביל התלוי של הבניאס – מסלול מקסים לכל המשפחה שעובר ממש מעל זרימתו המרשימה של נחל חרמון העוצמתי. למידע מלא לחצו כאן

מסלול עין דבשה  – עין דיבשה הוא מסלול מוצל, קצר שמתאים לכל המשפחה. ההליכה בו היא במים רדודים לצד פינות טבע קסומות וטחנות קמח עתיקות- למידע מלא לחצו כאן.

רוצים עוד המלצות לטיולים או אטרקציות עם הילדיםבואו אל קבוצת הפייסבוק הפתוחה שלנו – יש שם עוד המון רעיונות לטיולים ואטרקציות עם הילדים. בקבוצה תוכלו לשאול ולקבל מידע וגם לשתף אותנו בטיולים שלכם – להצטרפות אל קבוצת הפייסבוק לחצו כאן.

אתם מוזמנים לעקוב אחרינו גם באינסטגרם לעוד תמונות וחוויות של אטרקציות וטיולים בטבע –  להצטרפות לאינסטגרם שלנו לחץ כאן.