Skip to content
חיפוש
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

נחל צאלים: ברכת צפירה, עין נמר וגיא בהק

נחל צאלים הוא מבין גדולי הנחלים שיש במדבר יהודה. הוא מתחיל את דרכו באיזור הר חברון, זורם מצפון לערד באיזור במת המדבר ונשפך בדרמטיות לים המלח. לאורכו של נחל צאלים ישנם ארבעה מעיינות נובעים והוא הופך מבוקש יותר בעיקר בתקופה השיטפונות כאשר הגבים מתמלאים. הנחל מתחלק ל 2 חלקים: עליון ותחתון. בחלקו העליון אפשר לצאת למסלול מעגלי בין גבים, נקודות תצפית וכמובן ביקור בברכת צפירה. בחלקו התחתון ישנם מספר מסלולים הכוללים ביקור בגבי הרדוף, מעיין נובע עין נמר, גיא בהק וגיא סלעים. מה שמאפיין את נחל צאלים הם המצוקים המרשימים ונופי בראשית מרהיבים!

אפשרויות הטיול בנחל צאלים

נחל צאלים מאפשר לנו לצאת למסלולים בדרגות קושי שונות, ניתן לצלוח כאן מסלולים קווים או מעגליים, קצרים או ארוכים. אפשר לבחור להגיע לבקר רק במעיין נובע או לעקוף ולהגיע עד במת המדבר ממנה יש נופים עוצרי נשימה. בנחל צאלים יש לנו את כל האפשרויות אך חשוב מאוד לבדוק האם המסלול שאתם בוחרים אכן מתאים לכם. 

המסלולים המומלצים של נחל צאלים:

 • נחל צאלים תחתון – מסלול קווי: עין נמר, גיא בהק גיא סלעים. אורכו המלא כ 10 ק”מ. התחלה וסיום מחניון נחל צאלים (החניון סובל מפריצות ולכן אין להשאיר דברי ערך). 
 • נחל צאלים עליון – מסלול מעגלי: הר צפירה, גבי נחל צאלים עליון וברכת צפירה. אורכו המלא כ 13 ק”מ התחלה וסיום בכפר הנוקדים (ניתן לקצר אם מחנים בחניון ברכת צפירה אך לא מומלץ כיוון שהוא סובל מפריצות).
 • נחל צאלים עליון לתחתון – מסלול קווי: ברכת צפירה, ירידה במעלה צפירה, ברכת נעמה, עין נמר, גיא בהק וגיא סלעים. אורכו המלא כ 13 ק”מ התחלה בחניון ברכת צפירה והסיום בחניון נחל צאלים.
 • גבי הרדוף ונחל צאלים – מסלול מעגלי: מעלה צאלים, גבי הרדוף, עין נמר, גיא בהק וגיא סלעים. אורכו המלא כ 16.5 ק”מ התחלה וסיום בחניון נחל צאלים.
 • ברכת נעמה וברכת צפירה – מסלול מעגלי: שביל ישראל, מעלה נעמה, ברכת נעמה, מעלה צאלים אל ברכת צפרה. אורכו המלא כ 8 ק”מ התחלה וסיום בחניון נחל ברכת צפירה.

נחל צאלים תחתון:

מסלול קווי: עין נמר, גיא בהק וגיא סלעים

את המסלול מתחילים לצד חניון לילה נחל צאלים שאורכו המלא כ 10 ק”מ. מכאן נצעד על הסימון השחור כמה מטרים קצרים עד לפגישה עם הסימון הירוק. צעד על הסימון הירוק כ 800 מטרים עד למפגש עם הסימון הכחול. כאן נפנה שמאלה עם הכחול שיוביל אותנו אל נחל צאלים, למי שיפנה ימינה יתחיל בטיפוס את מעלה צאלים. על הכחול נצעד כ 500 מטרים עד להגעה לצומת שבילים שחור כחול, נמשיך לצעוד עם הכחול שיוביל אותנו אל חלק ששמו גיא סלעים. גיא סלעים קיבל את שמו בעיקר בגלל כל סלעי הענק והבלדרים שיש כאן. לאחר כ 350 מטרים על הכחול נגיע שוב לצומת שבילים שחור כחול. כאן נפנה שמאלה עם הכחול ונצעד עליו במגמת עליה כ 300 מטרים שבסופם נפגוש צומת של כחול ואדום. כאן נפנה ימינה עם האדום ונקבל נקודות תצפית על המעוק הנמצא תחתנו.

לאחר כ 500 מטרים על האדום נגיע לצומת שבילים נוסף אדום ירוק, הפעם נפנה ימינה עם הירוק במגמת ירידה חזרה לכיוון הנחל. לאחר צעירה של 800 מטרים על הירוק נגיע לצומת סימון שבילים ירוק שחור, כאן נמשיך שמאלה עם הירוק כ 250 מטרים. לאחר מכן נגיע אל צומת סימון שבילים שחור ירוק, השחור יוביל אותנו אל גיא בהק אך מומלץ לחזור דרכו בדרך חזרה, עכשיו יש להמשיך עם הירוק שעובר מעל לגיא. לאחר צעידה של 1.8 ק”מ נגיע אל צומת שבילים ירוק אדום, מי שפונה ימינה עם הירוק יעלה את מעלה נמר אך הפעם אנחנו נמשיך ישר עם הסימון האדום. לאחר כ 300 מטרים על האדום נגיע לצומת שבילים אדום שחור, כאן נמשיך ישר (לא לפנות ימינה) עם השחור שעד מהרה יוביל אותנו לעין נמר.

עין נמר

דמיינו כאילו הלכתם במדבר כ 5 ק”מ ופתאום אתם פוגשים במעיין נובע, שמימיו מתוקים וקרירים. אז אל תדמיינו כי זה בדיוק מה שתראו כאן. עין נמר הוא מעיין שנובע רוב ימות השנה והוא נמצא סביב סלעי ענק שנוצרו כאן בעקבות מפולת. סביב המעיין יש המון נקודות צל וזה בדיוק המקום לעשות עצירה ארוכה לפני המשך המסלול וחזרה לרכבים. מעין נמר לחזור על הסימון השחור ומיד נפגוש את האדום עליו נצעד כ 300 מטרים עד למפגש עם הירוק. בשלב זה נצעד על הירוק כ 400 מטרים עד לצומת שבילים ירוק שחור, כאן נפנה שמאלה עם השחור שיוביל אותנו לאחר המקטעים היפים של הנחל – גיא בהק.

גיא בהק כפי שצוין הוא המקטע המוביל של נחל צאלים בעיקר אחרי השטפון שכל הגבים בו מלאים. צריך לקחת בחשבון כי כדי לצלוח את המעבר של גיא בהק יש צורך לבוא עם חבל של כ 20 מטרים לפחות. בגיא בהק ישנו מפל שגובהו כ 10 מטרים וניתן לחצות אותו אך ורק עם החבל. לאחר כ 780 מטרים יוצאים מגיא בהק ומגיעים אל צומת שבילים שחור ירוק, שכאן נפנה שמאלה עם הירוק. לאחר צעידה של כ 250 מטרים נגיע אם צומת שבילים ירוק שחור, כאן נמשיך ישר עם שחור שיכניס אותנו למקטע הארוך של גיא סלעים.

בגיא סלעים נצעד כ 1.3 ק”מ עד להגעה לצומת שבילים שחור כחול. הפעם נמשיך ישר (לא לפנות ימינה) עם הכחול. לאחר צעידה של 350 מטרים נגיע אל צומת שבילים כחול שחור, הפעם נפנה ימינה עם השחור. על השחור נצעד כ 1.2 ק”מ ועד מהרה נגיע אל צומת שבילים שחור ירוק, נפנה שמאלה עם הירוק ונזהה מולנו את חניון הלילה שם הרכב ממתין.

נחל צאלים עליון:

מסלול מעגלי: הר צפירה, גבי נחל צאלים עליון וברכת צפירה 

המסלול המעגלי של נחל צאלים עליון עובר בצד המערבי של בקעת הקנאים במדבר יהודה, הוא מתאים למשפחות ומטיילים מטיבי לכת בלבד והוא מאפשר לכם לבקר בנקודת תצפית בהר צפירה, לטבול בגבי נחל צאלים עליון ולסיים בקינוח מושלם בברכת צפירה המפורסמת. המסלול אורכו המלא כ 13 ק”מ אותו נתחיל בכפר הנוקדים. מומלץ להתחיל דווקא כאן לצעד כפר הנוקדים כדי לשמור על הרכב שלכם מפריצות אפשריות שהאיזור כאן סובל. אז אחרי שחנינו במכפר הנוקדים, נצעד על השביל השחור כ 200 מטרים נחצה את נחל עדינא עד לצומת שבילים: כחול ירוק שחור. כאן נפנה עם הירוק עליו נצעד כ 400 מטרים עד לצומת הבאה ירוק אדום.

כאן נפנה שמאלה (מערבה) עם האדום ולמעשה נתחיל בהליכה במגמת עליה, לאחר כקילומטר אחד נגיע אל בור עטין. בור עטין הוא למעשה מאגורה שתפקידה לאגור מי גשמים בחודשי החורף.  מכאן ממשיך השביל על האדום, השביל פונה ימינה ואז ממשיך כ 1.3 ק”מ עד להגעה לפגוש עם סימון שבילים שקוף (שני פסים לבנים ופס ריק ביניהם). כאן תוכלו לפנות שמאלה לעוד כ 200 מטרים ולעלות עליה תלולה אך קצרה עד לפסגת הר צפירה. מראש הפסגה אם תביטו דרומה תוכלו לראות את כפר הנוקדים ממנו הגענו, אם תביטו מזרחה תראו את הר קנאים, הר נמר, הר איתי, הר ריבי והר הידי. אם תביטו צפונה תראו את הר חברון ומערבה יותר את בית יתיר והיישוביים מעון וכרמל.

לאחר ביקור בפסגה נחזור אל הסימון האדום ונמשיך איתו כ 200 מטרים עד להגעה לצומת שבילים אדום כחול, כאן נצעד עם הסימון הכחול שמאלה. על הסימון הכחול נצעד כ 2 ק”מ במגמת ירידה שיוביל אותנו היישר אל נחל צאלים עליון. לבסוף נגיע לצומת שבילים כחול ירוק, כאן נפנה ימינה עם הירוק ונכנס את תוואי הנחל. למעשה מרגע זה אנחנו צועדים כ 3.2 ק”מ בין גבי נחל צאלים עליון שמתמלאים לאחר הגשמים. הסימון הירוק הוא לגבי גולת הכותרת של המסלול, עשרות גבים בעומקים שונים ממתינים לטבילה – אין יותר טוב מזה!

לאחר סיום השביל הירוק נגיע אל צומת שבילים ירוק שחור, כאן גם ישנו חניון שלרוב תפגשו כאן ג’יפים מחנים. נפנה שמאלה עם המסלול השחור שהוא למעשה דרך ג’יפים רחבה עליה נצעד כ 50 מטרים ועד מהרה נפנה ימינה עם הסימון הכחול שמתחיל במגמת טיפוס ועליה. הסימון הכחול הוא מעלה צפירה שיוביל אותנו לאחר צעידה של כ 150 מטרים למפגש עם הירוק. כאן נפנה על פי השלט לכיוון ברכבת צפירה שזה גם השביל הירוק.

בשלב זה צריך לקחת בחשבון שמי שסובל מפחד גבהים זה לא בדיוק המקום הנכון להיות בו. הירידה אל ברכת צפירה תלולה מאוד והיא אפשרית אך ורק בעזרת יתדות. סביב 100 מטרים עד להגעה לבירכת צפירה. לאחר טבילה בברכת צפירה וזמן מושלם לשבת מול הנוף עוצר הנשימה נחזור עם הירוק והכחול אל דרך הג’יפים השחורה. על השביל השחור נצעד כ 500 מטרים עד לפניה שמאלה עם הירוק בצומת שבילים שחור ירוק. על הסימון הירוק נצעד כ 650 מטרים שיוביל אותנו לחניון לילה ברכת צפירה. מהחניון נצעד על הסימון השחור שהוא גם סימון שביל ישראל כ 3.1 ק”מ עד להגעה לכפר הנוקדים שם הרכב שלנו ממתין.

נחל צאלים עליון ותחתון:

מסלול קווי: ברכת צפירה, ירידה במעלה צפירה, ברכת נעמה, עין נמר, גיא בהק וגיא סלעים

המסלול המלא של נחל צאלים אורכו כ 13 ק”מ והוא מתחיל את דרכו בחניון לילה ברכת צפירה ומסתיים בחניון נחל צאלים. תזכורת: חניונים אלו סובלים מפריצות לכן מומלץ להחנות בכפר הנוקדים ולדאוג להקפצה. מהחניון יוצאים בסימון שבילים ירוק כ 650 מטרים שיוביל אותנו אל צומת שבילים שחור ירוק. כאן נפנה ימינה עם השחור על דרך ג’יפים רחבה. על השביל השחור נצעד כ 500 מטרים עד למפגש עם הכחול עליו נטפס ולאחר כ 150 מטרים נפנה שמאלה עם השילוט לכיוון ברכת צפירה. לאחר ביקור בברכת צפינה נחזור לסימון הכחול. הסימון הכחול יוביל אותנו אל מעלה צפירה, מכאן מחכה לנו ירידה כולל עזרה עם יתדות לכיוון הנחל – רדו בזהירות!

על הסימון הכחול נצעד כ 2.8 ק”מ עד להגעה לברכת נעמה, הבריכה היא גדולה מאוד וכמובן מתמלאת לאחר השיטפונות. לצידה יש פינות צל תחת הסלעים וזה מקום נהדר לעצור בו. על המסלול הכחול ממשיכים לצעוק כ 3.3 ק”מ עד להגעה לצומת שבילים כחול שחור. כאן נפנה ימינה עם השחור במגמת ירידה עד לצומת שבילים שחור אדום. כאן נפנה עם השחור ימינה עד לעין נמר.

מכאן נחזור אל צומת השבילים שחור אדום ונמשיך עשר עם האדום לכיוון מזרח, עליו נצעד כ 350 מטרים עד לצומת שבילים אדום ירוק. כאן נפנה ימינה עם הסימון הירוק. על הירוק נצעד כ 400 מטרים עד למפגש שבילים ירוק שחור. בשלב זה תוכלו לבחור האם לפנות שמאלה עם השחור ולהיכנס אל גיא בהק או להמשיך מעקף מעל לגיא עם הירוק.

קחו בחשבון שמי שבוחר בשחור צריך להצטייד בחבל של כ 20 מטרים לפחות כדי לצלוח את המפל הגבוה. בין אם בחרתם בשחור או הירוק תצעדו כ 750 מטרים ומשם נמשיך עם הירוק עוד כ 250 מטרים. בשלב זה נגיע אל צומת שבילים ירוק שחור, כאן נפנה עם הירוק ונכנס אל אחד החלקים היפים של הנחל גיא סלעים. על השחור נצעד כ 1.3 ק”מ ונמשיך עם הכחול כ 900 מטרים עד למפגש עם הירוק, כאן נפנה עם הירוק ולאחר כ 800 מטרים נגיע אל חניון לילה נחל צאלים, כאן המסלול מסתיים.

גבי הרדוף ונחל צאלים:

מסלול מעגלי: מעלה צאלים, גבי הרדוף, עין נמר, גיא בהק וגיא סלעים

מסלול מעגלי שאורכו המלא כ 16.5 ק”מ, הוא מתחיל את דרכו בחניון נחל צאלים והוא בדרגת קושי קשה. המסלול מתחיל עם סימון שבילים ירוק כ 800 מטרים עד לצומת סימון שבילים ירוק כחול, כאן נפנה ימינה ונתחיל בטיפוס במעלה צאלים. לאחר כ 2.8 ק”מ נגיע אל צומת שבילים כחול ירוק – הפעם נפנה שמאלה עם הירוק. על הירוק יש לנו הליכה של כ 5.4 ק”מ שבדרכה נעבור בנחל הרדוף וגבי הרדוף. בסופה נגיע אל צומת שבילים ירוק אדום. כאן נפנה עם הירוק שנקרא גם מעלה נמר ימינה ונצעד עליו עוד כ 1.7 ק”מ במגמת ירידה. בשלב זה מגיעים אל צומת שבילים ירוק כחולה והפעם נפנה ימינה עם הכחול, עליו נצעד כ 200 מטרים ועד מהרה נראה צומת שבילים כחול שחור. כאן נפנה שמאלה עם השחור שיוריד אותנו לכיוון עין נמר.

מכאן נחזור אל צומת השבילים שחור אדום ונמשיך עשר עם האדום לכיוון מזרח, עליו נצעד כ 350 מטרים עד לצומת שבילים אדום ירוק. כאן נפנה ימינה עם הסימון הירוק. על הירוק נצעד כ 400 מטרים עד למפגש שבילים ירוק שחור. בשלב זה תוכלו לבחור האם לפנות שמאלה עם השחור ולהיכנס אל גיא בהק או להמשיך מעקף מעל לגיא עם הירוק.

קחו בחשבון שמי שבוחר בשחור צריך להצטייד בחבל של כ 20 מטרים לפחות כדי לצלוח את המפל הגבוה. בין אם בחרתם בשחור או הירוק תצעדו כ 750 מטרים ומשם נמשיך עם הירוק עוד כ 250 מטרים. בשלב זה נגיע אל צומת שבילים ירוק שחור, כאן נפנה עם הירוק ונכנס אל אחד החלקים היפים של הנחל גיא סלעים. על השחור נצעד כ 1.3 ק”מ ונמשיך עם הכחול כ 900 מטרים עד למפגש עם הירוק, כאן נפנה עם הירוק ולאחר כ 800 מטרים נגיע אל חניון לילה נחל צאלים, כאן המסלול מסתיים.

נחל צאלים עליון ברכת נעמה ברכת צפירה

מסלול מעגלי: מעלה נעמה, ברכת נעמה, ברכת צפרה

מסלול מעגלי המתחיל ומסתיים בחניון ברכת צפירה, אורכו המלא כ 8 ק”מ והוא בדרגת קושי קשה. מהחניון מתחילים לצעוד מערבה על הסימון האדום שהוא גם סימון שביל ישראל, לאחר כ 2.5 ק”מ מגיעים אל אנדרטה לזכרו של משה שחר ז”ל שנפל ברצועת עזה בעת מילוי תפקידו, כאן גם נגיע גם לצומת שבילים ירוק אדום. בשלב זה נפנה שמאלה עם הירוק שמתחיל ירידה תלולה לכיוון נחל צאלים. הסימון הירוק קיבל את שמו מעלה נעמה מהסיבה שהוא מוביל היישר אל בריכת נעמה לאחר כ 1.3 ק”מ של הליכה. בריכת נעמה מלאה לאחר השיטפונות והיא בריכה גדולה ומפנקת.

מבריכת נעמה נפנה שמאלה עם הסימון הכחול (מערבה) וצעד למעשה בתוואי נחל צאלים. כל הכחול נצעד כ 2.7 ק”מ במעלה צאלים ( נא לטפס בזהירות!) בעזרת יתדות עד להגעה לצומת שבילים ירוק כחול. נפנה שמאלה עם הירוק שיוביל אותנו בירידה תלולה כולל יתדות אל ברכת צפירה. מברכת צפירה נחזור אל הכחול ועד מהרה נגיע אל הסימון השחור, דרך ג’יפים רחבה בה נפנה שמאלה. נצעד כאן כ 500 מטרים עד למפגש עם סימון שבילים ירוק עליו נפנה שמאלה ולאחר כ 630 מטרים נגיע אל חניון לילה ברכת צפירה.

מה חשוב לדעת לפני היציאה למסלולים:

 • אין להיכנס למסלולים אלו בעת התראת שיטפונות!
 • המסלולים ממש לא מתאימים למי מכם שיש לו פחד גבהים.
 • המסלולים כאן מתאימים למשפחות עם ילדים בוגרים שמנוסים בטיולים אתגרים ויודעים לשחות. לא מתאים עם ילדים קטנים (גם לא עם מנשאים).
 • חניון לילה נחל צאלים תחתון ידוע בשל סכנת פריצה ולכן אין להשאיר ציוד יקר ערך ברכב ועדיף להשאיר השגחה. אם אין אפשרות עם השגחה מומלץ להחנות באיזור עין בוקק ולקחת מונית.
 • חניון לילה ברכת צפירה נחל צאלים עליון גם הוא ידוע בשל סכנת פריצה לכן מומלץ להשאיר את הרכב באיזור כפר הנוקדים ולקחת מונית/טראמפ.
 • בחלק של גיא בהק יש להביא אתכם חבל שאורכו כ 20 מטרים על מנת לצלוח את הירידה של המפל שגובהו כ 10 מטרים.

דרכי הגעה לנחל צאלים

כדי להגיע לתחילת המסלולים בצאלים תחתון תוכלו לרשום בויז: חניון לילה נחל צאלים. לבאים מכיוון דרום מצומת מצדה בכביש 90 נוסעים צפונה כ 4.2 ק”מ עד לפניה שמאלה, כאן ניסע כ 3.5 ק”מ בזהירות עד להגעה לחניון לילה תחתון של נחל צאלים. לבאים מהצפון מצומת עין גדי נוסעת כ 11.4 ק”מ עד לפניה ימינה לכביש עפר המוביל לחניון.

כדי להגיע לתחילת המסלולים בצאלים עליון תוכלו לרשום בוויז: כפר הנוקדים. מהעיר ערד ניסע כ 7.5 ק”מ על כביש 3199 ואז נגיע אל כפר הנוקדים. כאן נחנה את הרכב ונצא למסלול לנחל צאלים עליון. למי שרוצה לחסוך את הזמן מכפר הנוקדים ניתן להחנות בחניון לילה בירכת צפירה – יש לקחת בחשבון כי חניון זה סובל מפריצות.

רוצים להמשיך לטייל באזור? הנה כמה רעיונות לטיולי מים במדבר, באזור ים המלח: 

שמורת הטבע עין בוקק – עין בוקק הוא מסלול מקסים בדרום ים המלח, שמציע טיול קליל עם ילדים ומתאים לכל המשפחה. במהלך הטיול פוגשים במים זורמים לצד נופי המדבר, חוויה. לפרטים מלאים על המקום לחצו כאן.

עיינות צוקים (עין פשחה) – אחד המקומות היפים שיש באזור ים המלח. נביעות מים טבעיות שיוצרות בריכות לרחצה. מקום נהדר לבלות בו יום שלם עם כל המשפחה. לפרטים מלאים על המקום לחצו כאן.

נחל דוד (בשמורת עין גדי)  – נחל דוד הוא מסלול יפהפה שבמהלכו נפגוש מפלים ובריכות. מסלול טיול יפהפה שמתאים לילדים ולכל המשפחה. לפרטים מלאים על המקום לחצו כאן.

עין פלוטית המעיין הנסתר – עין פלוטית הוא מעיין בדרום ים המלח אשר מימיו כחולים, טורקיז שקופים עם המון דגים קטנים שנותנים הרגשה של אגדה. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

קניון נחל תמר – טיול סולמות ודרגיות – אם אתם משפחה מטיבת לכת עם ילדים בוגרים שלא חוששים מאתגרים, זה המסלול בשבילכם! בסמוך לצומת הערבה, במסלול קצר שאורכו 1.2 ק”מ תחצו קניון מדהים! למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

נחל זוהר – מסלול הליכה קווי במדבר יהודה – בסוף הירידות בכביש 31 מערד אל ים המלח תוכלו לצאת למסלול הליכה קווי, באורך של 2.5 ק”מ, שכולל עתיקות ונוף מדברי עוצר נשימה. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

תצפית נווה זוהר בירידות לים המלח – בכיבש 31 היורד מערד אל ים המלח יש כמה נקודות תצפית חלקן מאולתרות וחלקן מסודרות. אחת המסודרות היא תצפית נווה זוהר הצופה על נחל זוהר וים המלח. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

רוצים עוד המלצות לטיולים או אטרקציות עם הילדיםבואו אל קבוצת הפייסבוק הפתוחה שלנו – יש שם עוד המון רעיונות לטיולים ואטרקציות עם הילדים. בקבוצה תוכלו לשאול ולקבל מידע וגם לשתף אותנו בטיולים שלכם – להצטרפות אל קבוצת הפייסבוק לחצו כאן.

אתם מוזמנים לעקוב אחרינו גם באינסטגרם לעוד תמונות וחוויות של אטרקציות וטיולים בטבע להצטרפות לאינסטגרם שלנו לחץ כאן.