Skip to content
חיפוש
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

נחל סלבדורה: שמורת מצוק העתקים

בחלקו המזרחי של מצוק ההעתקים נמצא נחל סלוודורה. כאן תוכלו לצאת למסלול מעגלי, בסימון שבילים כחול ירוק שאורכו 2 ק”מ בדרגת קושי בינונית עד קשה בגלל שהוא במגמת עליה ואז ירידה. המסלול בהגדרתו הוא מסלול למשפחות חובבות הליכה, הוא עובר בין סדרת מפלים בתוך ערוץ הנחל ומגיע עד למעיין שכבה שנובע ממש כאן בזרימה חלשה ומרירה. מעיין שכבה הוא מעיין שמימיו הם מי קווה שפורצים מתוך הסלע. לצד המעיין צומח שיח הסלוודורה שעל שמו קרוי המסלול והמעיין.

את המסלול מתחילים מרחבת החנייה בסימון שבילים כחול, השביל עולה בעליה מתונה לכיוון מצוק ההעתקים. בזמן העלייה ניתן לראות מימיננו את הנקיק של נחל סלוודורה ממנו נחזור בדרך חזרה לרכב, את מפל נחל סלוודורה שגובהו 190 מטרים והוא מבין המרשימים שיש וגם את מערת סלוודורה שבה אותרו ממצאים מהתקופה הכלקוליתית והרומית הקדומה, תקופה זו משויכת למרד בר כוכבא (אל המערה לא ניתן להיכנס). לאחר הליכה של כ- 600 מטרים בסימון הכחול נגיע אל פיצול שבילים עם הירוק. בשלב זה נפנה שמאלה לכיוון מערב.

לאחר הפניה נגיע אל מפל קטן ולצידו סלע עם מאובנים אל תפספסו! לאחר הליכה של 300 מטרים נגיע אל השיח והמעיין. המפגש של המים עם המדבר גורם לנקודה הזו למשוך אליה לא מעט בעלי חיים וכנף זה הזמן לנוח רגע לפני שמתחילים לחזור חזרה. מכאן נחזור אחורנית על השביל הירוק עד להגעה למפגש השבילים בו היינו קודם עם המסלול הכחול. הפעם נמשיך ישר עם המסלול הירוק ישירות לתוך הנקיק. מצומת השבילים יש לנו הליכה שבה אנו עוברים בתוך נקיק, בין מגלשה בסלע, דרגיות, סולמות ונוף עוצר נשימה של המעוק עד להגעה אל החניה. אין בעיה לבצע את המסלול עם מנשאים אך יש לעשות זאת בזהירות בעת הירידה במפלים. כדי להגיע לכאן תוכלו לרשום בוויז: נחל סלוודורה. אפשרות הכניסה לחניון היא לבאים מכיוון צפון לדרום על כביש 90.

כמה דברים שחשוב לדעת טרם יציאתכם למסלול:

  • אין להיכנס למסלול בעת התראות שיטפונות.
  • המסלול לא מתאים לימי הקיץ החמים ולכן מומלץ לטייל כאן בימים הנעימים בתקופת הסתיו, חורף ואביב.
  • את המסלול יש להתחיל תחילה בכחול ולחזור דרך הירוק כך שאת המפלים מבצעים בכיוון ירידה.
  • אומנם מדובר על מסלול קצר באורכו אבל צריך לקחת בחשבון שהוא במגמת עליה וירידה ולכן דרגת הקושי שלו בינונית עד קשה. 

אם תרצו להמשיך לטייל באיזור:

נחל דוד – שמורת עין גדי – נחל דוד נמצא בתוך שמורת עין גדי והוא אחד המסלולים היפים ביותר באזור מדבר יהודה.הנחל קיבל את שמו על שם דוד המלך שנהג להסתתר מפני שאול המלך. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

מרפסת ים המלח מצפה יריחו – בדרך מירושלים אל ים המלח, ישנה נקודת תצפית מרהיבה על נופי מדבר יהודה ובקעת הירדן אפשר לראות מכאן את צפון ים המלח, הרי מואב, העיר יריחו וכדומה. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

נחל אוג תחתון – מסלול מעגלי עם סולמות ויתדות – נחל אוג הוא הצפוני ביותר מבין הנחלים שנשפכים אל ים המלח הישר ממדבר יהודה, בו תמצאו מסלול מעגלי מאתגר עם סולמות ויתדות. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

שמורת הטבע נחל פרת – השמורה הכי יפה שיש במדבר יהודה. מים זורמים, נופי נווה מדבר והמון שקט! תוכלו לצואת כאן למסלול הליכה שמתאים לכל המשפחה או למסלול אתגרי לאורך הנחל. למידע מלא על המקום לחץ כאן.

גלריה מינוס 430 – אומנות במקום הנמוך בעולם – בצפון ים המלח, במקום הנמוך ביותר בעולם תוכלו למצוא את גלריה מינוס 430. בתים נטושים שקיבלו צבע וחיים בזכות אומנות הגרפיטי שנעשה כאן. למידע מלא על המקום לחץ כאן.

עיינות צוקים – עין פשחה  נביעות מים טבעיות לצד נופי הצוקים האדירים של המדבר. במקום ישנן מספר בריכות של נביעה טבעית שבהן ניתן לשחות. חלקן עמוקות וחלקן פחות. ברחבי הפארק שולחנות פיקניק ופינות חמד. מנגלים מומלצים בהחלט. למידע מלא על המקום לחץ כאן.

נחל ערוגות המסלול האהוב עלינו ביותר בים המלח, נחל ערוגות מספק לנו הליכה בין גבים ומפלים. נחל ערוגות נמצא בתוך שמורת עין גדי במדבר יהודה. הוא שכן של נחל דוד, וגם בו בדומה לשכנו זורמים מים במהלך כל השנה והוא אחד היפים בנחלי מדבר יהודה. למידע מלא על המקום לחץ כאן.

עין בוקק עין בוקק הוא מסלול מקסים בדרום ים המלח, שמציע טיול קליל עם ילדים ומתאים לכל המשפחה. במהלך הטיול פוגשים במים זורמים לצד נופי המדבר, והשילוב של השניים הוא חוויה מיוחדת מאוד. למידע מלא על המקום לחץ כאן.

גן לאומי מצדה – מה יש לומר על מצדה? אולי המקום הכי מפרסם בארץ וכל אחד חייב לבקר פה לפחות פעם אחת. הנוף מכאן עוצר נשימה והסיפור של ההר כובש. למידע מלא על המקום לחץ כאן.

רוצים עוד המלצות לטיולים או אטרקציות עם הילדיםבואו אל קבוצת הפייסבוק הפתוחה שלנו – יש שם עוד המון רעיונות לטיולים ואטרקציות עם הילדים. בקבוצה תוכלו לשאול ולקבל מידע וגם לשתף אותנו בטיולים שלכם – להצטרפות אל קבוצת הפייסבוק לחצו כאן.

אתם מוזמנים לעקוב אחרינו גם באינסטגרם לעוד תמונות וחוויות של אטרקציות וטיולים בטבע להצטרפות לאינסטגרם שלנו לחץ כאן.