Skip to content
חיפוש
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

שמורת טבע נחל דולב - נחל דולב

שמורת טבע נחל דולב נמצאת בדיוק בקו הגבול של הרי ירושלים והשפלה ובתחומה נמצאים שלושה נחלים: נחל דולב, נחל המערה ונחל אוזן. בנוסף לנחלים יש כאן גם את מערת הנטיפים, מערת התאומים ו – בית עיטאב. נחל דולב מאפשר למטיילים מטיבי לכת לצאת אל אחד המסלולים היפים שהרי ירושלים יודעים להציע, יש כאן נקודות נוף עוצרות נשימה, פריחה עונתית מדהימה, חורש ים תיכוני, חורש טבעי ובעיקר מסלול הליכה מאתגר ומספק! את המסלול אפשר לעשות כמסלול קווי שאורכו המלא הוא כ 7 ק”מ או להאריך אותו למסלול מעגלי שאורכו כ 10 ק”מ. טיפ – למי מכם שרוצה לקצר את המסלול המעגלי יכול להתחיל אותו ברחבת עפר על כביש 3866 עם סימון שבילים שחור. בכך הוא הופך את המסלול המעגלי שאורכו יעמוד על כ 8.3 ק”מ.

נחל דולב מסלול קווי קצר

המסלול שלנו מתחיל בחניון הרב גרשון וחנה הדס בפארק עצמאות ארה”ב. מדובר על חניון של קק”ל, חניון מסודר הכולל גן שעשועים קטן, בית אבן מימי המנדט הבריטי שקיבל את הכינוי “בית היערן”. מכאן מתחילים ללכת עם סימון שבילים ירוק עליו הולכים כ 500 מטרים עד להגעה לצומת סימון שבילים אדום ירוק. כאן נפנה ימינה עם האדום. מכאן אנחנו צועד כקילומטר במגמת ירידה כאשר נוף איזור בית שמש והסביבה נפרס מולנו, ממשיכים עד לצומת סימון שבילים הבאה אדום שחור.

כאן נפנה שמאלה עם השחור שיוביל אותנו לאחר קילומטר נוסף עד לתוואי נחל דולב בדרך נעבור בכרם גפנים גדול ומרשים. מכאן נמשיך לצעוד על סימון שבילים שחור כ 1.1 ק”מ, במהלך המסלול תוכלו לראות שרידים של טרסות שנבנו כאן בעבר, נמשיך עד להגעה לנקודת בה תוכלו לנסות לאתר את עין דולב. מדובר על מעין קטן שנמצא מאחורי שיח אלת המסטיק ובשנים האחרונות הוא בקושי נובע לכן קשה לאתרו. מהמעיין אנחנו נכנסים אל תוך תוואי הנחל שנעשה צר יותר עם חורש סבוך ומוצל של אלון מצוי, אלות מסטיק, עצי לבנה, עצי קטלב ושיחי לוטם.

ממשיכים עם סימון שבילים שחור כ 2 ק”מ עד להגעה לצומת השבילים הבא: אדום שחור לצד עץ חרוב בודד. למי מכם שהגיע לכאן לעשות את המסלול הקווי ימשיך עם סימון שבילים שחור עוד כ 900 מטרים עד להגעה לרכב שממתין לנו בסופו. כדי להגיע לתחילת המסלול תוכלו לרשום בוויז: חניון הרב גרשון וחנה הדס. כדי להגיע לסיום המסלול הקווי תוכלו ללחוץ כאן לנקודת וויז.

נחל דולב מסלול מעגלי ארוך

למי מכם שהגיע לכאן לעשות את המסלול המעגלי יפנה ימינה עם סימון שבילים אדום ממש לצד עץ החרוב הבודד. מכאן אנחנו מתחילים לחזור חזרה אל נקודת ההתחלה במגמת עליה. לאחר כ 1.7 ק”מ על האדום נגיע לסימון שבילים אדום כחול, כאן אנחנו נמשיך ישר עם האדום שממשיך לטפס מעלה. לאחר כ 2 ק”מ נגיע לצומת סימון שבילים אדום שחור שאמור להיות לכם מוכר כיוון שממש כאן עברנו בתחילת המסלול. כאן נמשיך עם האדום עוד כקילומטר עד לצומת סימון שבילים אדום ירוק, כאן נפנה שמאלה עם הירוק ונצעד כ 500 מטרים עד להגעה חזרה לרכבת שממתין לנו בחניון. כדי להגיע לנקודת התחלה וסיום של המסלול תוכלו לרשום בוויז: חניון הרב גרשון וחנה הדס.

נחל דולב מסלול מעגלי קצר

מנקודת החניה נתחיל לצעוד עם סימון שבילים שחור כ 150 מטרים עד להגעה לצורת שבילים אדום שחור. כאן נמשיך במגמת ירידה עם השחור. השחור יוביל אותנו לאחר קילומטר נוסף עד לתוואי נחל דולב בדרך נעבור בכרם גפנים גדול ומרשים. מכאן נמשיך לצעוד על סימון שבילים שחור כ 1.1 ק”מ, במהלך המסלול תוכלו לראות שרידים של טרסות שנבנו כאן בעבר, נמשיך עד להגעה לנקודת בה תוכלו לנסות לאתר את עין דולב. מדובר על מעין קטן שנמצא מאחורי שיח אלת המסטיק ובשנים האחרונות הוא בקושי נובע לכן קשה לאתרו. מהמעיין אנחנו נכנסים אל תוך תוואי הנחל שנעשה צר יותר עם חורש סבוך ומוצל של אלון מצוי, אלות מסטיק, עצי לבנה, עצי קטלב ושיחי לוטם. ממשיכים עם סימון שבילים שחור כ 2 ק”מ עד להגעה לצומת השבילים הבא: אדום שחור לצד עץ חרוב בודד.

כאן נפנה ימינה עם סימון שבילים אדום ולמעשה אנחנו מתחילים לחזור חזרה אל נקודת ההתחלה במגמת עליה. לאחר כ 1.7 ק”מ על האדום נגיע לסימון שבילים אדום כחול, כאן אנחנו נמשיך ישר עם האדום שממשיך לטפס מעלה. לאחר כ 2 ק”מ נגיע לצומת סימון שבילים אדום שחור שאמור להיות לכם מוכר כיוון שממש כאן עברנו בתחילת המסלול.כאן נפנה ימינה עם סימון שבילים שחור כ 150 מטרים עד לחזרה לנקודת ההתחלה שם ממתין לנו הרכב. כדי להגיע לנקודת התחלה וסיום של המסלול תוכלו ללחוץ כאן לנקודת וויז.

רוצים עוד הצעות לטיול באזור הזה?

מסלול הסטף הר איתן –  בסטף יש כמה מסלולי טיול ברמות קושי שונות. במהלך המסלול אותו אנחנו עשינו פוגשים מעיינות וגם ניקבה שניתן לזחול בתוכה והיא אטרקציה נהדרת לילדים. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

שמורת הטבע נחל חלילים – נחל חלילים מספק לנו חוויה של טיול משפחתי וקליל בנוף מקסים. הטיול בנחל חלילים יוצא מבין השכונות של העיר מבשרת ציון. ממש בין הבתים ובצמוד לעיר הרועשת ישנה פיסת טבע פסטורלית ויפהפייה שמספקת לנו טיול בין נופים, פריחה, מערות חלילים מיוחדות ועוד, וכל זה  במסלול שמתאים לכל המשפחה. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

גן לאומי תל גזר– אם אתם חובבי היסטוריה ועתיקות, נמליץ בחום לא לפספס את הטיול בגן לאומי תל גזר. בסמוך ליישוב כרמי יוסף תוכלו לחזור אחורנית בזמן אל עתיקות שנמצאו כאן החל מהתקופה הכלקוליתית ועד לתקופה הרומית. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

פארק איילון קנדה – פארק אילון קנדה נמצא בעמק איילון והוא משתרע על פני 12 אלף דונם בין שער הגיא למחלף לטרון. אנחנו הגענו לטיול בפארק אחרי יום גשום ונופי הפרק פשוט מדהימים. יש כאן חורש טבעי, עצי בוסתן, אתרים היסטוריים עליהם נפרט בהמשך והמון מקומות לפיקניק משפחתי. למידע מלא על המקום ודרגי הגעה לחץ כאן.

מאגר וסכר בית הזית – אגר בית זית הוא אגם מלאכותי באזור הרי ירושלים, ליד ישוב בית זית, והוא חלק מערוץ נחל שורק. האגם מתמלא במים בעונת החורף לאחר הגשמים. מדובר באגם מים מרשים שסביבו נולדו אטרקציות בילוי שונות וניתן גם לצאת לטיול רגלי במסלול שקיים. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

גן לאומי עין חמד – בדרך העולה אל ירושלים נמצא הגן הלאומי עין חמד. בפארק תוכלו למצוא מסלולי טיולים קצרים, מדשאות ושולחנות פיקניק ובריכות שכשוך לקטנטנים. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

חורבת בורגין פארק עדולם –  בח’ירבת אום בורג’ או בשמה המוכר יותר חורבת בורגין נמצאו שרידים של מערות קבורה, מערות פעמון, בתי מגורים מהתקופה הרומית, כנסייה ומחילות מסתור מימי מרד בר כוכבא. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

רוצים עוד המלצות לטיולים או אטרקציות עם הילדיםבואו אל קבוצת הפייסבוק הפתוחה שלנו – יש שם עוד המון רעיונות לטיולים ואטרקציות עם הילדים. בקבוצה תוכלו לשאול ולקבל מידע וגם לשתף אותנו בטיולים שלכם – להצטרפות אל קבוצת הפייסבוק לחצו כאן.

אתם מוזמנים לעקוב אחרינו גם באינסטגרם לעוד תמונות וחוויות של אטרקציות וטיולים בטבע להצטרפות לאינסטגרם שלנו לחץ כאן.