Skip to content
Search
Search
Close this search box.

שמורת הטבע חי בר כרמל

שמורות החי בר הן שמורות לגידול בעלי חיים שנתונים בסכנת הכחדה או כאלה שכבר נכחדו מהאזור. שמורת חי בר כרמל נמצאת בערי הכרמל שבצפון הארץ ושמורת חי בר נוספת קיימת בערבה – שמורת חי בר יטבתה. השמורות הן לא גני חיות רגילים בהם יש שפע של חיות, אבל מדובר באטרקציה שהיא חוויתית וגם חינוכית עבור המבקרים. 

שתי השמורות עוסקות בפעילות מבורכת וחשובה של השבת בעלי החיים אל הטבע על ידי פעילות מאומצת שעושה כאן רשות הטבע והגנים. בשמורות החי בר מגדלים את בעלי החיים השונים, שחלקם מגיעים הנה מארצות רחוקות. כאן מטפלים בהם ומהווים עבורם חממת התרבות וכשהם מספיק גדולים וחזקים מחזירים אותם אל המקום הטבעי שלהם – הטבע הפתוח. בשמורת החי בר כרמל הצפונית ניתן לצפות ביחמור הפרסי, אייל הכרמל, עזי בר וכבשי בר ובנשרים ועופות דורסים שונים. 

בתחילתו של הביקור שלכם בשמורה מומלץ להיכנס ולצפות בסרטון שמוצג כאן, כדי לקבל את הרקע על המקום ועל חשיבותו לטבע. הסרטון ייתן ערך מוסף לטיול שלכם בשמורה, ויעזור לכם להבין טוב יותר את המשמעות ואת אופיו של המקום החשוב הזה. בשמורה יש שביל הליכה נגיש שעובר בין מספר תחנות במהלכו יש גם תצפיות מרהיבות על יערות הכרמל ועל אזור החוף. גם פריחה משתנה בהתאם לעונה מקשטת את השמורה ואת אזור הכרמל כולו. 

המפגש המיוחד כאן הוא עם היחמורים ועם הנשרים – מבין החיות המרשימות שיש בטבע. היחמורים הובאו הנה מארצות שונות לאחר שאלה הוכחדו לגמרי בארץ. כיום, בעקבות העבודה המאומצת שנעשית בחי בר, יש מאות של יחמורים ואיילי כרמל שכבר שוחררו אל הטבע במקומות שונים בארץ. הנשרים נמצאים בסכנת הכחדה מתמדת וכאן הם מוצאים להם בית מוגן. בשמורה תוכלו לראות מקרוב את היחמורים האציליים שקשה מאוד לראותם בטבע, ולצפות בנשרים שפורסים את כנפיהם ומגיעים לאורך של כ-3 מטרים. 

בחי בר כרמל הוקם שביל הרגליים היחפות, שקיים בשמורות נוספות של רשות הטבע והגנים. השביל הוא אטרקציה קצרה לילדים שמספקת חוויה חושית לילדים. הילדים יכולים לחלוץ נעליים ולחוות את הטבע דרך כפות הרגליים. רשימה של שבילי רגליים יחפות ברחבי הארץ תמצאו כאן.

המסלול מוצל חלקית והוא נגיש לעגלות. אנחנו אוהבים להגיע לשמורה בימים הנעימים של הסתיו והחורף, כשלא חם מדי והכרמל כולו מתקשט גם בפריחה. לעיתים מתקיימים גם סיורים מודרכים בשמורה. לפני הגעתכם לשמורת הטבע חי בר, נמליץ להתעדכן באתר הרשמי של רשות הטבע והגנים על שעות הפעילות ופעילויות שמתקיימות בשמורה. לאתר רשות הטבע והגנים לחץ כאן. כדי להגיע לכאן תוכלו לרשום בוויז: שמורת הטבע חי בר כרמל.

הכרמל הוא אחד האזורים היפים לטיולים בארץ ויש בו ובסביבתו המון אפשרויות טיול. הנה כמה המלצות: 

קרן הכרמל – מנזר המוחרקה – בסמוך לישוב דלית אל כרמל נמצאת פסגת קרן הכרמל שנמצאת בגובה של כ-470 מטר מעל פני הים. מגג המנזר תוכלו לקבל תצפית פנורמית 360 שהיא אחת מהיפות והמיוחדות בארץ. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

מסלול בחורשת הארבעים ומצוקי הארבעים – טיול אל חורשת הארבעים בפארק הכרמל עובר לאורך מצוקי הכרמל וממנו נשקף נוף רחב ומרשים מאוד. טיול משפחתי מושלם עם נופים והמון פריחה. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

דרך הדורות וחניון הכלניות – בחניון נקודות תצפית מרהיבות אל הכרמל ורצועת החוף וספסלי פיקניק רבים. מול החניון תמצאו אתר עתיקות עם סיפור מעניין. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

הצניר בנחל כלח – שוויצריה הקטנה פארק הכרמל – מסלול הליכה שמתאים למשפחות יוביל אתכם אל תופעת טבע מיוחדת שמאפיינת את הכרמל. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

יער קרן הכרמל – שביל המערות וחורבת חרמש – אל יער קרן הכרמל כדאי להגיע לאחר הגשמים. תטיילו בין פריחה צבעונית, ותוכלו להרגיש את הריח של היער הרטוב ולחפש כאן פטריות. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

מסלול לחורבת רקית ותצפית הר שוקף – בלב הר הכרמל תוכלו למצוא מגוון רחב של מסלולים בדרגות קושי שונות, אחד המסלול הפחות מוכרים הוא מהאתר הארכאולוגי חורבת רקית עד להר שוקף. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

רכס אצבע ומערת אצבע בפארק הכרמל – בצידו המערבי של הכרמל תוכלו למצוא מסלול המשלב נוף, טיול יער בתוך חורש אורנים וטיפוס אל ההר הירוק כל ימות השנה שיוביל אתכם אל המערה. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

מצפור דוד אייזן בפארק הכרמל – במדרונות הצפון-מזרחיים של פארק הכרמל, בסמוך ליישוב עוספיה, ישנו אתר הנצחה למלחמת ההתשה. מקום מיוחד מאוד עם נוף מרהיב – מצפור דוד אייזן. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

רוצים עוד המלצות לטיולים או אטרקציות עם הילדיםבואו אל קבוצת הפייסבוק הפתוחה שלנו – יש שם עוד המון רעיונות לטיולים ואטרקציות עם הילדים. בקבוצה תוכלו לשאול ולקבל מידע וגם לשתף אותנו בטיולים שלכם – להצטרפות אל קבוצת הפייסבוק לחצו כאן.

אתם מוזמנים לעקוב אחרינו גם באינסטגרם לעוד תמונות וחוויות של אטרקציות וטיולים בטבע להצטרפות לאינסטגרם שלנו לחץ כאן.