הצניר בנחל כלח – שוויצריה הקטנה פארק הכרמל

"ההר הירוק כל ימות השנה, אני עוד חולם ושואל לנשום רוחותיך כבראשונה, לשכב בצילך כרמל" יש מישהו שלא מכיר את השיר שכתב יורם טהרלב על הר הכרמל? ואכן ההר הזה ירוק תמיד! בפארק הכרמל יש המון מסלולי טיול בדרגות קושי שונות שבהחלט שווה לבקר בהם. אם לומר את האמת כמה שפארק הכרמל קרוב אלינו פיזית אנחנו לא מרבות לטייל כאן אנחנו כל פעם שוכחות כמה יפה לטייל כאן.

לפני שנספר לכם על הטיול שאנחנו עשינו ועל האופציות הקיימות, חשוב לנו לציין שאם אתם יוצאים לטייל ביום שבת, המקום עמוס מאוד. אם אתם מגיעים בשבת תבואו מוקדם מאוד, בגלל שמדובר על שביל הליכה "צר" יחסית כמעט לאורך כל הדרך, מומלץ להגיע בכל יום אחר בשבוע כדי להנות באמת מהדרך הפנויה ולא לחכות "בתור" של מטיילים כמו שלנו קרה וכמובן להנות מהתצפית בצניר בצורה בטוחה (פירוט בהמשך).

נחל כלח נמצא בתוך שוויצריה הקטנה בחלקו הצפוני של הר הכרמל. למה שוויצריה הקטנה? כי הנוף כאן עוצר נשימה ומזג האוויר כאן נעים לאורך רוב חודשי השנה. יש כאן מסלול מעגלי, שאורכו 3 ק"מ, הוא מוצל ברובו ויש כאן נקודת עניין שאסור לפספס – הצניר. המסלול הזה לא נגיש ויש בו חלקים עם ירידות ועליות שהילדים שלהם יצטרכו את עזרתכם לכן שמרו עליהם.  – המסלול מתאים למנשאים.

את הרכב יש להחנות בחניון יום שוויצריה הקטנה ומשם להתחיל את המסלול בסימון שבילים ירוק. כבר בתחילת הדרך אתם נכנסים אל תוך המסלול המוצל ואם לומר את האמת – מדהים פה! לאחר הליכה של כמה דקות תגיעו אל שלט "לצניר" המפנה אתכם שמאלה לסימון שבילים שקוף. סימון שבילים שקוף זה סימון שבילים של 2 פסים לבנים ובאמצע אין צבע – מה שאומר שהגעתם לנקודת עניין קרובה ששווה לבקר בה. 

לאחר הפנייה תמשיכו לטפס מעט ואחרי כמה דקות תגיעו ל "צניר". מזה צניר? צניר הוא מצוק קעור הנראה כמו גל, מדובר על תופעה גיאולוגית מדהימה. ישנן המון דעות חלוקות לגבי היווצרות הצניר – יש כאלה הטוענים שמדובר על המסה כימית ונתבלה בעיקר באיזור החולשה שבין שתי שכבות גאולוגיות. לעומת זאת יש כאלה הטוענים כי היה זה הרס גלי הים או תוצאה של זרימת מי הנחל. כאשר תגיעו לצניר תשבו כמה רגעים להנות מהתצפית עוצרת הנשימה שיש כאן על הכרמל. חשוב לציין – אם אתם מגיעים לכאן עם ילדים קטנים ואתם מתכוונים לשבת קצת באיזור הצניר קחו בחשבון שהצניר חלק וכאשר יש עומס זה עלול להיות מסוכן.

מכאן נחזור באותה הדרך עד לצומת הדרכים ממנה באנו ומשם תוכלו לבחור האם לחזור לרכב באותו השביל שהגעתם או להמשיך למסלול הארוך בסימון שבילים ירוק. מי מכם שבוחר לפנות שמאלה ולהמשיך את המסלול בסופו של דבר יגיע אל צומת דרכים עם פניה ימינה אל סימון שבילים אדום, זו הדרך שתחזיר אתכם חזרה אל הרכב. אם בא לכם להוסיף עוד מסלולון קצר, מסלול שבילים כחול מהחניון רכבים יוביל אתכם אל מצפור צוק – משם יש נוף מטורף עד לים!

כדי להגיע לכאן תוכלו לרשום בוויז " חניון יום – שוויצריה הקטנה" ובנסיעה מדהימה דרך כביש צר העובר בתוך פארק הכרמל תגיעו אל החניון. בחניון יום של שוויצריה הקטנה תוכלו למצוא המון מקומות כדי לעשות את הפיקניק של אחרי הטיול. יש מכאן נוף מדהים, המון ספספלי פיקניק או מנגל ושירותים (כשאנחנו ביקרנו היה סגור, לא ברור מדוע).

אם תרצו להמשיך לטייל באיזור:

מסלול המבצר האחרון בארץ ישראל – פארק הכרמל – בלב פארק הכרמל תוכלו לצאת למסלול המבצר האחרון בארץ ישראל – ברחבי פארק הכרמל ניתן לצפות בלא מעט בונקרים ותעלות קשר שהם השרידים לתכנית הבריטים. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

מסלול סובב חוות משמר הכרמל –  מבין המסלולים הקלים כזה שמתאים לכל המשפחה והוא עובר בין אגם, עתיקות, מחצבות קדומים, מערות קבורה ועוד. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

מצפור דוד אייזן בפארק הכרמל – במדרונות הצפון-מזרחיים של פארק הכרמל בסמוך ליישוב עוספיה ישנו אתר הנצחה למלחמת ההתשה, מקום מיוחד מאוד עם נוף מרהיב – מצפור דוד אייזן. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

קרן הכרמל – מנזר המוחרקה – בסמוך לישוב דלית אל כרמל נמצאת פסגרת קרן הכרמל שנמצאת בגובה של 474 מטר מעל פני הים. אם אתם מחפשים נקודת תצפית עוצרת נשימה וטיול דתות קצר. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

מסלול בחורשת הארבעים ומצוקי הארבעים – טיול אל חורשת הארבעים בפארק הכרמל עובר לאורך מצוקי הכרמל וממנו נשקף נוף רחב ומרשים מאוד. טיול משפחתי מושלם עם נופים והמון פריחה. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

דרך הדורות וחניון הכלניות – פארק הכרמל הוא אחד האתרים המבוקשים ביותר לטיול עם המשפחה. בכל עונות השנה מגיעים לכאן מטיילים מכל הארץ כדי ליהנות מהשפע והיופי של המקום הזה. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

יער קרן הכרמל – שביל המערות וחורבת חרמש – אל יער קרן הכרמל הגענו ממש לאחר הגשמים. שביל המערות, חורבת חרמש, הפריחה הצבעונית בדיוק החלה, הרייח של טיול בתוך יער רטוב והנוף מכאן עוצר נשימה. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

מסלול לחורבת רקית ותצפית הר שוקף – בלב הר הכרמל תוכלו למצוא מגוון רחב של מסלולים בדרגות קושי שונות, אחד המסלול שפחות מוכרים הוא מהאתר הארכאולוגי חורבת רקית עד להר שוקף. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

רכס אצבע ומערת אצבע בפארק הכרמל – בצידו המערבי של הכרמל תוכלו למצוא מסלול בשילוב נוף, טיול יער בתוך חורש אורנים וטיפוס אל ההר הירוק כל ימות השנה אל רכס אצבע ומערת אצבע. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

עין קדם – הוא מעיין מיוחד. קודם כל כי מדובר באחד המקומות הפחות מוכרים ולכן הוא שומר על האוטנטיות והאווירה בטיול הזה היא קסומה ופסטורלית. המעיין נמצא במזרח העיר טירת הכרמל. המסלול אליו מהווה יציאה חדה מן העיר אל הטבע ובכך גם הקסם שבו, מסלול עם נופים מדהימים של הים וההרים סביב חיפה. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

שמורת הטבע חי בר – החי בר כרמל היא שמורה לגידול בעלי חיים שנתונים בסכנת הכחדה או כאלה שכבר נכחדו מהאזור. רשות הטבע והגנים עושה כל מאמץ בשביל להחזיר את החיות לטבע. מגדלים כאן את החיות, מטפלים בהם וכשהם מספיק גדולים וחזקים מחזירים אותם אל המקום הטבעי שלהם. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

פארק הגשרים התלויים בנשר – במורדותיו הצפון-מזרחיים של הכרמל, בפאתי העיר נשר, נמצא פארק נשר. 275 דונם של עצי אורן וחורש ים תיכוני של עצי אורן ואלון. אחד מהפארקים המדהימים שיש לטייל בהם באיזור כשבמרכזו אטרקציה מיוחדת במינה של שני גשרים תלויים שעוברים מעל הואדי (לא מומלץ לפחדנים). למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

רוצים עוד המלצות לטיולים או אטרקציות עם הילדיםבואו אל קבוצת הפייסבוק הפתוחה שלנו – יש שם עוד המון רעיונות לטיולים ואטרקציות עם הילדים. בקבוצה תוכלו לשאול ולקבל מידע וגם לשתף אותנו בטיולים שלכם – להצטרפות אל קבוצת הפייסבוק לחצו כאן.

אתם מוזמנים לעקוב אחרינו גם באינסטגרם לעוד תמונות וחוויות של אטרקציות וטיולים בטבע להצטרפות לאינסטגרם שלנו לחץ כאן.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

Booking.com