Skip to content
חיפוש
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

הג'ובה הגדולה ביער אודם

בצפון רמת הגולן בגובה של למעלה מ 1,000 מטרים מעל פני הים נמצאת שמורת הטבע יער אודם. יער אודם שקיים היום הוא למעשה שריד מיער גדול הרבה יותר שכיסה את צפון הגולן עד לתחילת המאה העשרים. היער קטן משמעותית בגלל כריתת עצי היער על ידי הצ’רקסים לצורכי בניה ומסחר. בתוך תחום יער אודם ישנה המון שרידי מהתקופה בה הסורים שלטו כאן, בעיקר בונקרים ומחנות. יער אודם הוא לגמרי עונה על ההגדרה “יער מכושף” – יש כאן עצי אלון, אלות, עוזרר וליבנה. בעונת הפריחה תפגשו כאן מגוון רחב מאוד של פרחי בר: רקפת יוונית, צבעוני ההרים, נץ החלב, אירוס הלבנון ועוד. בנוסף – היער מושך לא מעט מלקטי פטריות בעונה כיוון שיש כאן לא מעט מיני פטריות.

ביער אודם ישנם לא מעט תופעות גיאולוגיות מיוחדות בצורת בורות גדולים שנוצרו כתוצאה מהתפרצות געשית במקום. תופעה זו נקראת ג’ובה, ביער אודם יש כ 23 ג’ובות אבל ישנה אחת גדולה מפורסם במיוחד שנקראת “הג’ובה הגדולה” שקוטרה מגיע לכ 250 מטרים ועומקה כ 60 מטרים. קרוב למושב אודם תמצאו מסלול נגיש ונוח שיוביל אתכם מהחניה בסיבוב מעגלי אל נקודת תצפית היישר אל הג’ובה הגדולה. מדהים לעמוד בקצה התצפית ולחשוב על הפעילות הגעשית שהיה כאן לפני למעלה מ 100 אלף שנים. מנקודת התצפית אל הג’ובה ביותר עם ראות טובה אפשר לראות את כל רכס נפתלי.

אם תסעו על כביש 978, מעט אחרי שתעברו את הפניה למושב אודם בצד שמאל שלכם (במידה ואתם מגיעים מדרום לצפון) תוכלו לראות חניית עפר קטנה, שם תשאירו את הרכב שלכם ומשם תתחילו את המסלול בצמוד לשילוט. אורכו המלא של המסלול אל הג’ובה הגדולה ביער אודם כ 700 מטר סך הכל ויש בו נוף עוצר נשימה. מומלץ בחום לעשות כאן פיקניק או לפתוח פקל קפה (במידה ואין רוחות). אם תהיו ברי מזל (וגם בשקט) תוכלו לקבל נקודת תצפית גם על החיות השונות שגרות כאן: איילים, פרות, זאבים, סוסים ועוד. כדי להגיע אל הג’ובה הגדולה תוכלו לרשום בוויז: הג’ובה הגדולה ביער אודם.

שלג ביער אודם

יער אודם מושך אליו מדי שנה עשרות אלפי מטיילים, קודם כל בראש ובראשונה כאן עובר מקטע מספר 3 של שביל הגולן. השביל מתחיל בתל קצעה ומסתיים מחוץ לתחום שמורת הטבע יער אודם. תל קצעה מושך אליו לא מעט מטיילים בעיקר בגלל המסלול המעגלי הקצר ונוח שיש כאן. המסלול עולה לתל קצעה שגובהו 1,099 מטר מעל פני הים ושם נמצאת נקודת תצפית מרהיבה לכיוון החרמון. תל קצעה הוא אחד מבין שרשרת התלים של רמת הגולן. בלי קשר לשביל הגולן מגיעים לכאן לא מעט מבקרים בתקופת השלג. כשיורד שלג בצפון רמת הגולן הביקור בשמורת הטבע יער אודם היא בגדר חובה. מטריף לראות את היער שמקבל מעטפת לבנה וגורמת לו להפוך לאחד המקומות היפים והמיוחדים שיש. אז תזכרו שכאשר יש שלג בצפון רמת הגולן אלו המקומות שמומלץ להגיע אליהם ביער אודם: תל קצעה והג’ובה הגדולה. כדי להגיע אל תל קצעה תוכלו לרשום בוויז: תל קצעה.

רוצים להמשיך לטייל באזור?

הר בנטל – הר געש כבוי שמתנשא לגובה כ-1,150 מטרים מעל פני הים. מהר בנטל ישנה תצפית מרהיבה לנופי הגולן ובימי החורף המקום כולו מכתסה שלג ומקבל קסם משלו. בפסגת ההר ישנו בית קפה שמשתלב בצורה יפהפייה בנוף המיוחד. למידע נוסף על המקום לחצו כאן. 

הפארק וולקני אביטל – הפארק נבנה על גבי איזור שהיה בעבר מחצבה ישנה שננטשה, ובשנים האחרונות נחשפו במקום תופעות מרהיבות אשר מלמדות בצורה מדויקת על הגיאולוגיה וההיסטוריה הגעשית של המקום. למידע נוסף על המקום לחצו כאן. 

תצפית מאגר בנטל – בקיבוץ הוקם גן קטן ויפהפה, שלא נגזים אם נאמר שהוא נראה כמו גלויה. הגן משקיף אל עבר מאגר בנטל וחוות הרוח בעמק הבכא. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחצו כאן.

אתר הפלאומגנטיזם ברמת הגולן –  כשהמצפן מאבד את הצפון – נקודת עניין שנמצאת בין מאגר עורבים למרום גולן שנקראת פלאומגנטיזם היא תופעה מעניינת. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחצו כאן.

שביל אלי כהן – שביל שהוקם לזכרו של גיבור ישראל אלי כהן ועובר במספר נקודות משמעותיות שהוא עבר בחייו, המעבר ביניהן הוא בנסיעה עם הרכב. למידע מלא על השביל ודרכי הגעה לחצו כאן.

פארק עורבים וארמון המלך האמיר פאעור- בצפון רמת הגולן בסמוך לצומת וואסט תוכלו להגיע לפארק עורבים וכאן תמצאו מסלולון קצר שיוביל אתכם היישר אל ארמון המלך אמיר פאעור. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחצו כאן.

אנדרטת עוד 77 עמק הבכא – בעמק הבכא היפהפה הוקמה אנדרטה לזכר קרב הבלימה שהתרחש כאן במלחמת יום הכיפורים. למקום יש סיפור מורשת מעניין ומספר טנקים שנותרו כאן כאילו הזמן עצר מלכת. הנוף מכאן הוא מקסים. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחצו כאן.

השביל התלוי בבניאס – אם אתם מחפשים לראות זרימה מרשימה זה המקום. מסלול מקסים מתאים לכל המשפחה למידע מלא על המקום לחצו כאן.

בשבילם – בתוך יער מרום גולן שהוא יער אלונים מקסים נמצא לו מסלול הליכה מעגלי לצד סינגל אופניים קצר בין נופיה המרהיבים של רמת הגולן. המסלול הוא לזכר חברי מרום גולן שנפלו במערכות ישראל השונות והוא משולט לכל אורכו. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחצו כאן.

רוצים עוד המלצות לטיולים או אטרקציות עם הילדיםבואו אל קבוצת הפייסבוק הפתוחה שלנו – יש שם עוד המון רעיונות לטיולים ואטרקציות עם הילדים. בקבוצה תוכלו לשאול ולקבל מידע וגם לשתף אותנו בטיולים שלכם – להצטרפות אל קבוצת הפייסבוק לחצו כאן.

אתם מוזמנים לעקוב אחרינו גם באינסטגרם לעוד תמונות וחוויות של אטרקציות וטיולים בטבע להצטרפות לאינסטגרם שלנו לחץ כאן.