Skip to content
Search
Search
Close this search box.

תל ג'מה – טיול קצר אל תצפית מרשימה

בסמוך לקיבוץ רעים עומד לו תל ג’מה שהוא אחד התלים הגדולים שיש בנגב הצפון מערבי. מדובר על תל עם ממצאים ארכיאולוגים מהתקופה הכלקוליתית ועד התקופה ההלניסטית. הממצאים המיוחדים שאותרו באתר זה לראשונה בארץ הם קבורות חמור. התל מציע מסלול הליכה קצר המטפס לתצפית בראש התל והוא חלק מנתיב אנז”ק – כוח חיילים מאוסטרליה שנלחמו לצד הבריטים במלחמת העולם הראשונה.

גובהו של התל 61 מטר מעל פני הים ותחתיו עובר לו נחל הבשור. בחפירות שנעשו כאן נאמר על ידי החוקרים כי יש לזהות את המקום בהעיר הכנענית “ירזה” או בשמה הנוסף אורדה שהיא מופיעה במפת מידבא המפורסמת והיתה נחשבת כמקום חשוב בדרכי שיירות הסחר. מראש התל אפשר לקבל נקודת תצפית מרהיבה על כל חבל הבשור: אם נביט לכיוון צפון אפשר לראות את קיבוץ בארי, מחנה הפליטים אל בוריג’ שנמצא בשטח רצועת עזה. אם נביט מערבה נראה את קיבוץ כיסופים ומדרום את קיבוץ מגן, שוקדה, כפר מימון ונתיבות.

לא רחוק מהתל תוכלו למצוא גם חניון יום עם ספסלי פיקניק למי מכם שרוצה לעשות כאן עצירה. נמליץ בחום להגיע לחלקו הצפוני של התל ולראות את המצוק שנוצר כאן לצד נחל הבשור. בתקופת החורף התל נצבע ירוק והנוף ממנו עוצר נשימה. למי מכם שרוצה להאריך את הטיול יכול ללכת בתוך תוואי נחל הבשור (כאשר אין בו זרימה) ולהנות מהמראות לצד התל. כדי להגיע לכאן תוכלו לרשום בוויז: חניון תל גמה מחוז דרום.

רוצים להמשיך לטייל באיזור?

משק 77 – קטיף תותים ופעילויות לכל המשפחה – במושב תקומה שבעוטף עזה בסמוך לנתיבות תמצאו את המשק המשפחתי – משק 77. קטיף תותים ופעילויות לכל המשפחה שלא תרצו לפספס. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

דרך נוף יער שוקדה – יער שוקדה הוא יער קהילתי בתחזוקה של קק”ל יחד עם תושבי שוקדה, כפר מימון וקיבוץ עלומים. לכל אורכו של היער ישנה דרך נוף שעוברת בין נקודות עניין. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

גבעת הכלניות – קבר אריאל ולילי שרון מול חוות השקמים – גבעת הכלניות, מכונה גם גבעת לילי, והיא נמצאת בנגב הצפון מערבי מול חוות שקמים. על פסגת הגבעה נמצאת אחוזת קברם של אריאל ולילי שרון. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

דרך נוף יער ניר משה – דרך פרשי היאומנרי – יער ניר משה נמצא ליד המושב ניר משה וזאת הסיבה לשמו, בעזרת קק”ל היער הזה מתוחזק היטב ויש בו חניוני יום מונגשים ופריחה מרשימה בעונה. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

שמורת הטבע בתרונות רוחמה – העץ הבודד, כלניות ומגדל התצפית – שמורת הטבע בתרונות רוחמה נמצאת בסמוך לקיבוץ רוחמה בנגב המערבי. השמורה מחולקת לשני איזורים מהצד המזרחי של הקיבוץ והצד המערבי של הקיבוץ. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

אנדרטת החץ השחור – אתר זיכרון ומורשת קרב של הצנחנים – בתחיל שנות ה 90 קבוצת לוחמים ותיקים יוצאי גדוד צנחנים 890 החליטה להקים נקודת תצפית – אנדרטת החץ השחור מול עזה. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

שמורת הטבע פורה וסובב מאגר פורה – שמורת הטבע פורה ממוקמת באיזור שפלת יהודה ואפשר לזכות לטייל בה בכל עונה אך העונה היפה ביותר היא בזמן פריחת הכלניות בתקופת דרום אדום. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

פינת החי בקיבוץ גברעם – דרומית לאשקלון ישנו קיבוץ בשם גברעם ובו תמצאו פינת חי קטנה ואינטימית שאפשר להעביר בה כמה שעות נהדרות עם הילדים. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

פארק נחל לכיש – פארק נחל לכיש הוא מקום מושלם לבלות בו עם המשפחה. הפארק משתרע לאורך נחל לכיש עד לנקודה שבה הנחל נשפך לים ותוכלו למצוא בו כמה מוקדי עניין. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

תיירות יד מרדכי – סיור המתאים לכל המשפחה המשלב הסבר על יצירת הדבש, טיול בטרקטור ברחבי הקיבוץ, מורשת קרב ופינת יצירות לילדים. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

נתיב לשלום בנתיב העשרה – נתיב העשרה הוא מושב בצפון-מערב הנגב ובו נמצאת חומת המגן הגדולה שמפרידה בין שטח ישראל לבין שטחי רצועת עזה. בנתיב לשלום תוכלו לקחת חלק בקישוט החומה. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

רוצים עוד המלצות לטיולים או אטרקציות עם הילדיםבואו אל קבוצת הפייסבוק הפתוחה שלנו – יש שם עוד המון רעיונות לטיולים ואטרקציות עם הילדים. בקבוצה תוכלו לשאול ולקבל מידע וגם לשתף אותנו בטיולים שלכם – להצטרפות אל קבוצת הפייסבוק לחצו כאן.

אתם מוזמנים לעקוב אחרינו גם באינסטגרם לעוד תמונות וחוויות של אטרקציות וטיולים בטבע להצטרפות לאינסטגרם שלנו לחץ כאן.