Skip to content
חיפוש
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

המפל הנסתר - עין איוב - כפר נחום

המפל הנסתר בעין איוב נמצא בצפון הכנרת, בין כנסיית פטרוס לבין כפר נחום בתוך שטח גן לאומי כפר נחום. מדובר במספר מפלים שזורמים בעוצמה חזקה ונשפכים הישר אל הכנרת. קל מאוד לפספס את המפל מאחר ומהכביש לא תראו דבר המרמז על הימצאותו ולכן המקום גם קיבל את שמו כ- המפל הנעלם או המפל הנסתר. למרות זאת, ההגעה אליו היא די מהירה ולא קשה. חשוב לציין שהמים עמוקים כאשר הכנרת במפלס גבוה ולכן יש צורך לשחות אל המפלים, אך כאשר המפלס נמוך ניתן לגשת בהליכה קצרה עד למפלים.

חשוב לשים לב שכאשר המפלס נמוך ההליכה בעין איוב היא לרוב בתוך המים בין סלעים ולכן רצוי להגיע עם נעליים מתאימות ולשמור על הילדים הקטנים. מכאן, תוכלו להמשיך קדימה ישירות לשחייה בכנרת, אליה מגיעים בסופו של דבר מי המפל הנסתר. כשמפלס המים מאפשר, אפשר גם לשבת על אחד הסלעים ולהביט אל עבר הכנרת הנפרשת אל מולכם. המים בעין איוב הם בטמפטורה יחסית קבועה, ללא תלות בעונה שבה תגיעו. לרוב הטמפרטורה סביב 24 מעלות. 

המעיין קיבל את שמו עין איוב מאחר ועל פי המסורת איוב הגיע לכאן על מנת לטבול במים ולהירפא מהשחין שהיכה בו השטן. ומעל המעיין נוכל לפגוש מערה שנקראת “מערת איוב” שכאן הוא התגורר. 

למרות שניתן לטעות ולחשוב שמדובר על מפל טבעי, לאחר שבדקנו גילינו שהמים “התפרצו” לכאן כתוצאה מפעולות קידוח “כנרת 7” של תכנון המים לישראל. מדובר בפרוייקט שמטרתו להסיט מעיינות שהמליחו את מי הכנרת. המים שזורמים לכאן הם ברמת מליחות נמוכה יחסית ולכן איפשרו את זרימתם לכנרת בניגור למעיינות אחרים מלוחים יותר שעוברים בתעלה מיוחדת העוקפת את הכנרת. המים שפרצו כאן בעוצמה אינם ניתנים לעצירה והם אלו שיוצרים את זרימת המפל הנסתר ישירות אל הכנרת.  אם אתם כבר באזור, ובא לכם לצאת לטיול כנסיות (יש פה המון), הנה ההצעה שלנו: לטיול כנסיות סובב כנרת לחץ כאן.

כדי להגיע לכאן ניתן לרשום בוויז “עין איוב כפר נחום”. לנוסעים על כביש 90  מכיוון דרום יש להמשיך לכיוון צפון בכביש 87 כ 900 מטרים לאחר הצומת (של כביש 90 ו 87) תראו בצד ימין שלכם את הכניסה והמדרגות לצידה. לבאים מהצפון יש לנסוע בכביש 87 וכ 1.7 ק”מ מכפר נחום תראו את הכנסייה בצד שמאל שלכם וגם את המדרגות הצמודות אליה.

שימו לב יש לעצור במקומות המותרים לצידיי הכביש, בסמוך לכנסיית פטרוס. לרוב רואים שורת מכוניות שעוצרת לצידי הכביש ולא כולם מבינים למה – אז ככל הנראה שהם עצרו שם מאותה הסיבה, כדי להגיע אל המפל הנסתר. מכאן הולכים לכיוון הכנסייה ויורדים כמה עשרות מדרגות לצידה. המדרגות יובילו אתכם לכיוון הכנרת עד שיתגלה בפניכם המפל הנסתר, עין איוב (יש שילוט בכניסה למקום). המפל זורם מגובה 4 מטרים (תלוי מאוד בגובה מפלס הכנרת) וסביבו בריכות קטנות וסלעים (כאשר המפלס נמוך).  גובה הבריכות כאן מושפע ממפלס הכנרת וככל שהמפלס גבוה יותר, הבריכות שיווצרו סביב המפל יהיה גדולות ועמוקות יותר. 

רוצים להמשיך לטייל באיזור?

פארק מעיין עין נון – בכניסה למגדל ישנה פינת טבע קטנה שלא מזמן עברה מהפך רציתי. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

גן לאומי ושמורת הטבע ארבל – אולי מבין התצפיות היפות שיש באיזור הכנרת וניתן גם לעשות אותו כמסלול הליכה עם עליה אתגרית במיוחד. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

יער שוויץ – יער קק’ל מבין היפים והמטופחים שראינו. יש כאן תצפיות על כל איזור הכנרת, הבקעה והרי הגולן – למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

גן לאומי חמת טבריה – בריכות שכשוך בטמפרטורה שונה לצד עתיקות והיסטוריה. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן. 

רוב רוי – שייט קיאקים על גדות הירדנית. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

רוצים עוד המלצות לטיולים או אטרקציות עם הילדיםבואו אל קבוצת הפייסבוק הפתוחה שלנו – יש שם עוד המון רעיונות לטיולים ואטרקציות עם הילדים. בקבוצה תוכלו לשאול ולקבל מידע וגם לשתף אותנו בטיולים שלכם – להצטרפות אל קבוצת הפייסבוק לחצו כאן.

אתם מוזמנים לעקוב אחרינו גם באינסטגרם לעוד תמונות וחוויות של אטרקציות וטיולים בטבע להצטרפות לאינסטגרם שלנו לחץ כאן.