Skip to content
חיפוש
חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

נחל שיח ובוסתן כיאט - מסלול הליכה בחיפה

נחל שיח הוא פנינת טבע בלב העיר של חיפה. מדובר במסלול הליכה ציורי שיש בו הכל: פריחה ועצי פרי, מי מעיינות, נוף קסום ואפילו ארכיאולוגיה עם המון היסטוריה. לא להאמין שכל הטבע הזה נמצא ממש לצד העיר חיפה. את הטיול ניתן להתחיל משתי נקודות שונות ובהתאם לשנות את דרגת הקושי ואת אורך המסלול. באופן כללי לא מדובר במסלול שהוא קשה מדי, הוא מתאים למשפחות אם כי הוא אינו נגיש לעלות.

המסלול מסומן היטב בסימון שבילים. נפרט כאן את האפשרויות בהן תוכלו לעשות את המסלול כולל היכן להשאיר את הרכבים, בחרו בזו שמתאימה לכם יותר:

  1. המסלול הארוך: מצריך 2 רכבים, רכב אחד מחנים במעלה ההר ברחוב לוטוס 5 בכרמליה (לקישור לוויז לחץ כאן), שם יש שילוט המפנה אל נחל שיח, עוברים את השער (וסוגרים אותו לטובת חזירי הבר במקום). את הרכב השני משאירים בסמוך לבית הקברות שדה יהושע בחניון הברוש (לקישור לוויז לחץ כאן) – מדובר על מסלול שאורכו 1.8 ק”מ, הוא בירידה, וכמחצית ממנו מוצל ועובר בחורש יפהפה. החצי השני חשוף לשמש ובו תפגשו את המעיינות. למרות אורכו, המסלול מתאים למשפחות המורגלות בהליכה.
  2. המסלול הקצר: למסלול הזה ניתן להגיע עם רכב אחד אותו נחנה בבית העלמין שדה יהושע בחניון הברוש (לקישור לוויז לחץ כאן). חוצים את הכביש בזהירות, עוברים את בתי המגורים ונכנסים ישירות אל תוך בוסתן כיאט היפהפה. לאחר הליכה קצרה בתוך הבוסתן תגלו נקודת עצירה נעימה לצד שתי בריכות גדולות (שימו לב – הבריכות לא תמיד מלאות במים). מעל לבוסתן, במרחק הליכה של דקות בודדות, תוכלו להגיע גם אל המעיין העגול – עין שיח. אם תרצו תוכלו להאריך את הטיול שלכם ולהמשיך לטפס אל עין משוטטים – המעיין עם המערה. המסלול הקצר אל הבריכות של בוסתן כיאט וחזרה הוא מסלול קצר שמתאים למשפחות עם ילדים, אך הוא אינו נגיש.

אז מה תפגשו בטיול שלכם בנחל שיח? הכל מהכל. עוד בתחילת הירידה מרחוב לוטוס 5 בסימון שבילים שחור, תכנסו ישירות אל “הג’ונגל המקומי” בתוך חורש טבעי מדהים. כאן תגלו פינות מנוחה יפהפהיות שיתנו לכם תחושה שנכנסתם אל תוך האגדות. הירידה ברובה היא מתונה מלבד מספר ירידות שבהן יש צורך להיעזר עם הידיים כי יורדים בין אבנים גדולות. לאחר הליכה של כמה מאות מטרים תגיעו את נקודת עניין הראשונה – עתיקות מסדר הכרמליתים ועין משוטטים. מתוך השלט שהוצב במקום: בתקופת ימי הביניים במאה 12 ותחילת המאה 13 ולאחר מסע הצלב השלישי, נזירים לטיניים אחידים התיישבו בראש הכרמל ובמערות נחל שיח, הם חפצו לחיות בהסתגפות כקהילה דתית. זאת בהתאם לכללים שהופיעו בכתב ההכרה שזכו לה מהפטריארך הלטיני מירושלים, סנט אלברט שבאותה תקופה שכן בעכו. אתר העתיקות שנמצא כאן בנחל שיח הוא נחשב לערש בו נולד מסדר הכרמליתים היחפים ומכאן השתרע אל כל ארצות העולם. כאן בנו הזירים את כנסייתם הראשונה המקודשת לגברתנו מריה הקדושה. מסביב לכנסייה זו השכנו הנזירים ובנו את מקומות מגוריהם וחיו חיי קהילה דתית.

חפירות ארכיאולוגיות חשפו באזור זה חלקים שונים מהכנסייה וממנזר הראשונים. בנוסף, באתר ניתן לראות את המערות, מעיין המים העליון (עין משוטטים) שבו ישנה בריכה חיצונית וחדר איגום קטן עם מים צלולים, תעלות המים ואולם הקמרונות. הנזירים, המתבודדים, הראשונים שחיו באתר זה אימצו אורח חיים ומסורות נוצריות הקשורות בחיי אליהו הנביא. רוחניות אליהו הנביא המרחפת באתר זה כמו בכל הר הכרמל מהווה זיכרון נצחי לקנאותו לכילול השם. משם ממשיכים אל נקודת העניין השנייה – עין שיח.

כשתגיעו אל עין שיח תוכלו לראות צינור מים שמזרים את המים שפורצים מן ההר וזורמים ישירות אל בריכה קטנה, שקופה, צלולה ומאולתרת. מכאן המים ממשיכים לזרום אל המעיין העגול עין שיח. עומק המים הוא כמטר והמים כאן צלולים. מנקודה זו המים ממשיכים לזרום דרך תעלות מים הישר אל נקודת העניין השלישית שלנו – בוסתן כיאט. הבוסתן בו תעברו הוא בוסתן עתיק שהוקם עוד בתקופת המנדט על ידי משפחת כיאט הערבית-נוצרית (ומכאן גם שמו). מדובר באחת המשפחות העשירות בחיפה דאז ובניה מתגוררים בחיפה עד היום. בבוסתן ישנה פריחה רבה, בהתאם לעונות השנה. בחורף תוכלו לפגוש רקפות ובסתיו החצבים פורחים. בתוך הבוסתן תוכלו למצוא 2 בריכות – שלעתים תזכו לראות אותן מלאות, אך לעיתים הן ריקות ממים. מכאן נמשיך אל הרכב שממתין לנו בסמוך לבית העלמין.

אם תרצו להמשיך לטייל באיזור:

חורשת רוטרי חיפה – מועדון רוטרי חיפה – בכניסה הדורמית של חיפה הוקמה חורשת רוטרי ובה יש ספסלי פיקניק רבים, צל ובעיקר איזור מעולה למי מכם שמחפש לשלב פיקניק בטיול. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחצו כאן.

עין אחוזה ועין התאנה – נחל אחוזה – בלב חיפה על תוואי נחל אחוזה נובעים שני מעיינות: עין אחוזה ועין התאנה. אל שני המעיינות מגיעים בהליכה קצרה אך תלולה מאוד המסומנת בסימון שבילים ירוק. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחצו כאן.

מדעטק חיפה – מבנה מרשים שבו תערוכות מתחלפות בנושא מדע, טכנולגיה וחלל. הילדים יקחו כאן חלק בפעילות אינטראקטיביות, התנסות במיצגים ויוכלו לשחק, ליהנות וללמוד על מגוון תחומים. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

7 מעיינות מומלצים באיזור חיפה והסביבה – מקורות מים מתוקים, מעיינות עם נופים ומקומות נהדרים להתרענן בהם בימים החמים של הקיץ. למידע מלא על המקומות לחצו כאן.

שמורת נחל מערות –  שמורת הטבע נחל מערות נמצאת על רכס הכרמל. האתר נחשב לאתר מורשת עולמית והוא מספק חווית טיול בין מערות שבהם חי האדם הקדמון לפני מאות אלפי שנים. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחצו כאן.

שביל סטלה מאריס כוכב הים – שביל סטלה מאריס, נקרא גם כוכב הים, ובו תוכלו לצאת לטיול יפהפה מול נופי הים והפתוח, ולהגיע גם אל הקפלה המיוחדת שמקשטת את הנוף. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחצו כאן.

שמורת טוף כרם מהר”ל – דרומית לעיר חיפה תוכלו לצאת לטיול קל שיחשפוף בפניכם תופעת טבע מיוחדת ומפתיעה ויספר לכם שפעם היתה כאן התפרצות של הר געש באזור. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחצו כאן.

שמורת הטבע וגן לאומי חוף שקמונה והג’קוזי של חיפה – בשמורת טבע ימית וגן לאומי חוף שקמונה יש מגוון של בתי גידול חופיים וימיים. מפרצים סלעיים וחוליים, טבלאות גידוד, בריכות שפל ושפכי נחלים. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחצו כאן.

עין קדם – מסלול מיוחד המהווה יציאה מהירה מהעיר אל הטבע. במהלך הטיול תיהנו מנופים מרהיבים ובסופו תגיעו אל מעיין נקבה מיוחד והרפתקני. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחצו כאן.

שמורת הטבע חי בר – החי בר כרמל היא שמורה לגידול בעלי חיים שנתונים בסכנת הכחדה או כאלה שכבר נכחדו מהאזור. מגדלים כאן את החיות, מטפלים בהן, וכשהן מספיק גדולים וחזקים מחזירים אותם אל המקום הטבעי שלהם. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחצו כאן.

פארק הגשרים התלויים בנשר – במורדותיו הצפון-מזרחיים של הכרמל, בפאתי העיר נשר, נמצא פארק נשר. 275 דונם של עצי אורן וחורש ים תיכוני של עצי אורן ואלון, ובמרכז הפארק אטרקציה מיוחדת במינה של שני גשרים תלויים שעוברים מעל הואדי. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחצו כאן.

רוצים עוד המלצות לטיולים או אטרקציות עם הילדיםבואו אל קבוצת הפייסבוק הפתוחה שלנו – יש שם עוד המון רעיונות לטיולים ואטרקציות עם הילדים. בקבוצה תוכלו לשאול ולקבל מידע וגם לשתף אותנו בטיולים שלכם – להצטרפות אל קבוצת הפייסבוק לחצו כאן.

אתם מוזמנים לעקוב אחרינו גם באינסטגרם לעוד תמונות וחוויות של אטרקציות וטיולים בטבע להצטרפות לאינסטגרם שלנו לחץ כאן.