נחל שיח ובוסתן כיאט - מסלול הליכה בחיפה

נחל שיח הוא פנינת טבע בלב העיר של חיפה. מדובר במסלול הליכה ציורי שיש בו הכל: פריחה ועצי פרי, מי מעיינות לשחייה, נוף קסום ואפילו ארכיאולוגיה עם המון היסטוריה. לא להאמין שכל הטבע הזה נמצא ממש לצד העיר. את המסלול ניתן להתחיל משתי נקודות שונות ובהתאם לשנות את דרגת הקושי ואת אורך המסלול. באופן כללי לא מדובר במסלול שהוא קשה מדי, אם כי הוא אינו נגיש לעלות. ילדים עם כושר הליכה בסיסית יצלחו אותו בקלות.

נפרט כאן את האופציות בהן תוכלו לעשות את המסלול כולל היכן להשאיר את הרכבים, המסלול מסומן היטב בסימון שבילים שחור לבן. בחרו בזו שמתאימה לכם יותר:

  1. המסלול הארוך: מצריך 2 רכבים, רכב אחד מחנים במעלה ההר ברחוב לוטוס 5 בכרמליה (לקישור לוויז לחץ כאן), שם יש שילוט המפנה אל נחל שיח, עוברים את השער (וסוגרים אותו לטובת חזירי הבר במקום) ואת הרכב השני משאירים בסמוך לבית הקברות שדה יהושע בחניון הברוש (לקישור לוויז לחץ כאן) – מדובר על מסלול שאורכו 1.8 ק"מ, הוא בירידה, חצי מהמסלול מוצל בחורש מדהים והחצי השני חשוף לשמש עם מעיינות. המסלול הזה מתאים למשפחות.
  2. המסלול הקצר: למסלול הזה ניתן להגיע עם רכב אחד אותו נחנה בבית הקרוב שדה יהושע בחניון הברוש (לקישור לוויז לחץ כאן). חוצים את הכביש בזהירות, עוברים את בתי המגורים ונכנסים ישירות אל תוך בוסתן כיאט. בתוך הבוסתן תוכלו למצוא את שתי הבריכות הגדולות (בפעמים שאנחנו ביקרנו רק אחת תמיד הייתה מלאה) וממש מעל לבוסתן בהליכה של כמה דקות בודדות מגיעים גם אל המעיינות העגול – עין שיח. אם תרצו תוכלו לטפס עוד כמה דקות הליכה אל עין משוטטים – המעיין עם המערה.

אז מה תפגשו בטיול שלכם בנחל שיח? הכל מהכל. עוד בתחילת הירידה מרחוב לוטוס 5 בסימון שבילים שחור, תכנסו ישירות אל "הג'ונגל המקומי" בתוך חורש טבעי מדהים, יש כאן פינות מנוחה ונראה כאילו נכנסתם אל תוך האגדות. הירידה ברובה היא מתונה מלבד כמה ירידות שיש צורך להיעזר עם הידיים כי יורדים בין אבנים גדולות. לאחר הליכה של כמה מאות מטרים תגיעו את נקודת עניין הראשונה – עתיקות מסדר הכרמליתים ועין משוטטים. מתוך השלט שהוצב במקום: בתקופת ימי הביניים במאה 12 ותחילת המאה 13 ולאחר מסע הצלב השלישי, נזירים לטיניים אחידים התיישבו בראש הכרמל ובמערות נחל שיח, הם חפצו לחיות בהסתגפות כקהילה דתית. זאת בהתאם לכללים שהופיעו בכתב ההכרה שזכו לה מהפטריארך הלטיני מירושלים, סנט אלברט שבאותה תקופה שכן בעכו. אתר העתיקות שנמצא כאן בנחל שיח הוא נחשב לערש בו נולד מסדר הכרמליתים היחפים ומכאן השתרע אל כל ארצות העולם. כאן בנו הזירים את כנסייתם הראשונה המקודשת לגברתנו מריה הקדושה. מסביב לכנסייה זו השכנו הנזירים ובנו את מקומות מגוריהם וחיו חיי קהילה דתית.

בחפירות הארכיאולוגיות חשפו חלקים שונים מהכנסייה ומהמנזר הראשונים. בנוסף, באתר ניתן לראות את המערות, מעיין המים העליון (עין משוטטים) שבו ישנה בריכה חיצונית וחדר איגום קטן עם מים צלולים, תעלות המים ואולם הקמרונות כולם עדים שקטים על רצונם של אבותינו הראשונים לחיות חיי הסתגפות המוקדשים לתפילה. הנזירים, המתבודדים, הראשונים שחיו באתר זה אימצו אורח חיים ומסורות נוצריות הקשורות בחיי אליהו הנביא. רוחניות אליהו הנביא המרחפת באתר זה כמו בכל הר הכרמל מהווה זיכרון נצחי לקנאותו לכילול השם. משם ממשיכים אל נקודת העניין השנייה – עין שיח.

כשתגיעו אל עין שיח תוכלו לראות צינור מים שמוציא את המים שפורצים מההר, זורמים ישירות אל בריכה קטנה, שקופה, צלולה ומאולתרת. מכאן המים ממשיכים לזרום אל המעיין העגול עין שיח. עומק המים כאן הוא מטר וקצת, מים נקים וצלולים. מכאן המים ממשיכים לזרום דרך תעלות מים הישר אל נקודת העניין השלישי שלנו – בוסתן כיאט. הבוסתן בו תעברו הוא בוסתן עתיק שהוקם עוד בתקופת המנדט על ידי משפחת כיאט הערבית-נוצרית (ומכאן גם שמו). מדובר באחת המשפחות העשירות בחיפה דאז ובניה מתגוררים בחיפה עד היום. בבוסתן ישנה פריחה רבה, בהתאם לעונות השנה. בחורף תוכלו לפגוש רקפות ובסתיו החצבים פורחים. בתוך הבוסתן תוכלו למצוא 2 בריכות – אחת מלאה והשנייה מלאה באופן חלקי וגם לא מזמינה במיוחד. מכאן אפשר להמשיך חזרה אל הרכב שממתין לנו בסמוך לבית הקברות.

אם תרצו להמשיך לטייל באיזור:

מדעטק חיפה – מדעטק חיפה נמצא בלב שכונת הדר והוא שוכן במתחם ההיסטורי של הטכניון. מבנה מרשים מוקף עצי דקל ובו תערוכות מתחלפות בנושא מדע, טכנולגיה וחלל. חוויה אדירה עם הילדים מתאים לכל הגילאים! למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

7 מעיינות מומלצים באיזור חיפה והסביבה – חיפה תמיד מפתיע אותנו בכמות מקורות המים המתוקים שיש בה, מסלולים, מעיינות עם נופים ובעיקר מקומות נהדרים להירטב בימים החמים של הקיץ. למידע מלא על המקומות לחצו כאן.

שמורת נחל מערות –  ביתו של האדם הקדמון – שמורת הטבע נחל מערות נמצאת על רכס הכרמל. האתר נחשב לאתר מורשת עולמית והוא מספק חווית טיול בין מערות שבהם חי האדם הקדמון לפני מאות אלפי שנים. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

שביל סטלה מאריס כוכב הים – בצד המערבי של חיפה ממש בשפיץ של רכס הכרמל, עובר שביל סטלה מאריס שנקרא גם כוכב הים. אם תגיעו לכאן תרגיש לרגע כאילו קפצתם בקטנה לאחד האיים המוכרים של יוון – נוף הים הפתוח בשילוב עם כיפת הקפלה הלבנה מעבירה את ההרגשה. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

שמורת טוף כרם מהר"ל – הר געש בכרמל – דרומית לעיר חיפה, וליד הישוב כרם מהרל במורדות הכרמל, נמצאת שמורת הטבע טוף של רשות הטבע והגנים. מדובר במקום שאינו מוכר מאוד אבל הוא הפתעה גדולה לכל מי שיבקר בו. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

שמורת הטבע וגן לאומי חוף שקמונה והג'קוזי של חיפה – בשמורת טבע ימית וגן לאומי חוף שקמונה יש מגוון של בתי גידול חופיים וימיים. מפרצים סלעיים וחוליים, טבלאות גידוד, בריכות שפל ושפכי נחלים. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

עין קדם – הוא מעיין מיוחד. קודם כל כי מדובר באחד המקומות הפחות מוכרים ולכן הוא שומר על האוטנטיות והאווירה בטיול הזה היא קסומה ופסטורלית. המעיין נמצא במזרח העיר טירת הכרמל. המסלול אליו מהווה יציאה חדה מן העיר אל הטבע ובכך גם הקסם שבו, מסלול עם נופים מדהימים של הים וההרים סביב חיפה. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

שמורת הטבע חי בר – החי בר כרמל היא שמורה לגידול בעלי חיים שנתונים בסכנת הכחדה או כאלה שכבר נכחדו מהאזור. רשות הטבע והגנים עושה כל מאמץ בשביל להחזיר את החיות לטבע. מגדלים כאן את החיות, מטפלים בהם וכשהם מספיק גדולים וחזקים מחזירים אותם אל המקום הטבעי שלהם. למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

פארק הגשרים התלויים בנשר – במורדותיו הצפון-מזרחיים של הכרמל, בפאתי העיר נשר, נמצא פארק נשר. 275 דונם של עצי אורן וחורש ים תיכוני של עצי אורן ואלון. אחד מהפארקים המדהימים שיש לטייל בהם באיזור כשבמרכזו אטרקציה מיוחדת במינה של שני גשרים תלויים שעוברים מעל הואדי (לא מומלץ לפחדנים). למידע מלא על המקום ודרכי הגעה לחץ כאן.

רוצים עוד המלצות לטיולים או אטרקציות עם הילדיםבואו אל קבוצת הפייסבוק הפתוחה שלנו – יש שם עוד המון רעיונות לטיולים ואטרקציות עם הילדים. בקבוצה תוכלו לשאול ולקבל מידע וגם לשתף אותנו בטיולים שלכם – להצטרפות אל קבוצת הפייסבוק לחצו כאן.

אתם מוזמנים לעקוב אחרינו גם באינסטגרם לעוד תמונות וחוויות של אטרקציות וטיולים בטבע להצטרפות לאינסטגרם שלנו לחץ כאן.

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב telegram
Telegram
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

Booking.com